هواگیری پکیج را چگونه انجام دهیم؟

مدت زمان مطالعه: ۵ minutes

پکیج‌ها نوعی سیستم گرمایشی‌اند و امروزه طرفداران زیادی را به خود جذب کرده‌اند. با شروع فصل سرما و اقدام برای راه اندازی، بهتر است در ابتدا به هواگیری پکیج بپردازید زیرا این قسمت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، آن هم به این دلیل که ممکن است هوا داخل لوله‌های آب قرار گرفته باشد و باعث بروز اختلال شود. برای کسب اطلاعات بیشتر تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

پکیچ

هواگیری اتومات پکیج

مهم نیست که پکیج شما از کدام برند ایران رادیاتور، تاچی، بوتان، گلدیران یا بوش و … باشد، در پکیج‌ها قطعه‌ای به نام ایرونت وجود دارد که مانع از گرفتن هوا توسط پکیج ‌می‌شود. اما اگر این قطعه خراب شده باشد و یا روی پکیج شما نصب نباشد ممکن است هوا بیش از حد داخل کاسه پمپ جمع شود، و این هوا، هم عملکرد سیستم را مختل می‌کند هم می‌تواند موجب ترکیدن پمپ پکیج شود.

مشکلات ناشی از هواگیری نکردن پکیج

 • آب خروجی از پکیج سرد و گرم می‌شود.
 • صدای زیادی در رادیاتور ایجاد می‌کند.
 • رادیاتور یکنواخت گرم نمی‌شود.
 • خاموش شدن پکیج و روشن نشدن آن.
 • حرارت خارج شده از شوفاژ گرم و سرد می‌شود.

چه زمانی پکیج را هواگیری کنیم؟

مهم‌ترین زمان‌ها:
این موضوع به میزان استفاده از پکیج، مدل آن (پکیج شما کدام برند و چه مدلی است) و حد ارتفاع منزل شما از زمین بستگی دارد.

(در بعضی  از خانه‌ها که لوله کشی آب رادیاتور از موتور خانه انجام می‌شود و یا آب مصرفی از پایین به بالا است، آب فشار کم‌تری دارد. به همین خاطر سطح آب در رادیاتور پایین‌تر از طبقه هم کف قرار می‌گیرد. در این مواقع سریع باید هواگیری کنید.)

آموزش نحوه هواگیری پکیج

بهتر است هنگامی که پکیج خاموش است هواگیری را انجام دهید. برای این کار باید پکیج را از برق بکشید تا پمپ آب داخل پکیج کار نکند. برای عمل هواگیری پکیج ابتدا لوله آب گرم را بازکرده تا پکیج روشن شود.
پیچ هواگیری را که معمولا در انتهای پمپ پکیج قرار دارد،  پیدا کنید و یک دستمال خشک که میزان جذب بالایی داشته باشد را در زیرآن قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا دستمال آب خروجی ازپمپ را جذب کند. سپس با کمک یک  دوسو برای باز کردن پیچ، آن را بر خلاف عقربه‌های ساعت چرخانید تا باز شود. هنگامی که پیچ پکیج را باز کنید، آب به همراه هوا از پیچ خارج می‌شود. مواظب باشید زیرا آب خارج شده بسیار داغ است. (توجه: هنگام هواگیری احتیاط کنید که آب گرم صدمه ای به دست شما نرساند.)
معمولا آب با صدا از پکیج خارج می‌شود، پس اگر زمانی حس کردید که صدا کم شده است، یعنی هواگیری پکیج به اتمام رسیده و آب درون دستگاه هم تمام شده است. در این مرحله از هواگیری پکیج، پیچ پمپ را برای بستن در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. سعی کنید پیچ را کاملا محکم ببندید.
هواگیری پکیج شما تمام شد.

هواگیری پکیج

آموزش تنظیم فشار پکیج

پس از عمل هواگیری پکیج‌ باید نسبت به تنظیم فشار پکیج اقدام کنید. فشار نرمال اکثر پکیج‌ها بین ۱/۵ تا ۲ بار است. در صورتی که فشار پکیج در خارج از این محدوده بود تکنسین باید فشار پکیج را تنظیم کنید. برای این کار بهتر است از یک فرد متخصص کمک بگیرید یا با توجه به دستور زیر عمل کنید.

 1. بالا بردن فشار در پکیج
  درمواقعی  که فشار پکیج کمتر از ۱٫۵ بار باشد برای بالابردن فشار، شیر کوچک آبی رنگ که در زیر پکیج وجود دارد را باز کنید و درجه فشارسنج روی پکیج را زیر نظر بگیرید. تا زمانی که فشار به ۱٫۵ برسد آن را باز نگه دارید، پس از رسیدن به فشار مورد نظر، باید شیر آبی رنگ را ببندید.
 2. پایین آوردن فشار در پکیج
  در اغلب موارد علت روشن نشدن پکیج‌ها عدم تنظیم فشار است. اگر به هرعلتی  فشار پکیج افزایش یابد، برای کاهش آن باید هواگیری رادیاتور شوفاژ را انجام دهید.

معمولا در بیشتر حمام‌ها یک رادیاتور وجود دارد که معروف به حوله خشک کن است. برای پایین آوردن فشار پکیج معمولا روی این رادیاتورها هواگیری را انجام می‌دهند. برای انجام این کار پیچ هواگیری را باز کنید تا مقداری هوا و آب خارج شود. پس از رسیدن فشار به حد نیاز پیچ را ببندید. در این شرایط حتما وضعیت مصرف گاز پکیج را چک کنید.

طریقه تنظیم فشار پکیج

سخن آخر

در پایان یکی دیگر از دلایلی که هوا وارد پکیج می‌شود این است که در برخی از موارد در زمان ورود آب به لوله‌های پکیج تاخیری در گردش آب صورت می‌گیرد. این موضوع باعث می‌شود که هوا در لوله‌ها  ورود پیدا کند.
در طول زمانی که شما از پکیج و رادیاتورها  استفاده می‌کنید، این هوا در لابلای آب در حال گردش است که ممکن است در لوله، گیر بیفتد. در این صورت حتما باید برای خارج کردن این هوا دست به کار شوید زیرا باعث پایین آمدن عملکرد دستگاه و سیستم گرمایشی می‌شود. توجه داشته باشید که برای رفع این مورد حتما از یک تعمیرکار مطمئن کمک بخواهید.

متخصصان الوپایپینگ در هر زمان و در هر نقطه از شهر اصفهان آماده سفارش گیری هستند. کافی است با یکی از شماره‌های الوپایپینگ تماس حاصل فرمایید و سفارش ثبت کنید تا در کم‌ترین زمان به منزل شما مراجعه کنند.

 

سوالات متداول

برای انجام هواگیری پکیج در ابتدا چه اقدامی باید انجام دهیم؟

خاموش کردن یا از برق کشیدن پکیج

چه مشکلاتی ممکن است به علت هواگیری نکردن پکیج رخ دهد؟

آب خروجی از پکیج سرد و گرم می‌شود، صدای زیادی در رادیاتور ایجاد می‌کند، خاموش شدن پکیج و روشن نشدن آن و …

سوال فنی داری از ما بپرس!!!
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.