پکیج از چه قطعاتی ساخته شده است؟

مدت زمان مطالعه: ۶ minutes

پکیج شوفاژ دیواری متشکل از قطعات زیادی می‌باشد. برخی از مهمترین قطعات پکیج عبارتند از:
شیر کنترل گاز، مشعل، کلاهک تعدیل، پمپ مدار گرم کننده، مبدل‌هاي حرارتی، مخزن کویل‌دار، منبع انبساط بسته، شیر اطمینان، شیر هواگیري خودکار، برد کنترل الکترونیک، شیر سه راهی موتوري، کلید ایمنی حرارتی سنسور فشار، پتانسیومتر و اکوستات. در ادامه قصد داریم شرح مختصری از هریک از این قطعات را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

پکیج شوفاژ دیواری

شیر کنترل گاز در پکیج

این وسیله یکی از مهم‌ترین قطعات پکیج محسوب می‌شود که از دو شیر مغناطیسی براي ایمنی و قطع و وصل و یک رگولاتور برای تنظیم فشار گاز تشکیل شده است. عملکرد شیر کنترل گاز به صورت زیر است:

  •  قطع وصل جریان گاز بر اساس فرمان پتانسیومتر یا  اکوستات
  • انتخاب دما توسط شیر برقی
  • قطع جریان گاز در زمان خاموش شدن پیلوت به وسیله فرمان ترموکوپل که توسط شیر مغناطیسی ایمن صادر می‌شود
  • تنظیم فشار گاز ورودي به کمک رگولاتور گاز

فلوسوئیچ

این قطعه در قسمت ورودي آب سرد مصرفی شوفاژ قرار دارد. این وسیله براي کنترل جریان پکیج طراحی شده است. از جنس تفلون می‌باشد و در بالاي آن یک آهنربا قرار دارد. همچنین یک بخش الکتریکی در قسمت بالاي فلوسوئیچ قرار دارد. هنگامی که یکی از شیرهاي آب گرم باز شده و آب جریان می‌یابد و شناور به سمت بالا حرکت می‌کند. در اثر نیروي مغناطیسی آهنرباي بالاي شناور کنتاکت‌هاي رله باید به یکدیگر چسبانده شوند و جریان الکتریکی را در برد برقرار کنند. براي جلوگیري از ورود مواد زائد و ناخالصی‌ها به مدار آب گرم مصرفی یک فیلتر در ورودي آب سرد فلوسوئیچ قرار داده شده است.

مشعل پکیج

مشعل اغلب دستگاه‌هاي گازسوز خانگی و پکیچ‌ها از نوع اتمسفریک هستند زیرا از صداي کم‌تری دارند، به علاوه داراي کیفیت مناسب و کارایی بالایی نیز می باشند با توجه به ظرفیت محدود شوفاژ دیواري در آنها از این مشعل ها استفاده می شود.

شیر سه راهه موتوری (برقی)

کاربرد این وسیله معمولا در دستگاه‌هاي پکیچ گازي بدون مخزن آب گرم است. این وسیله برای تهیه‌ی آب گرم امکان استفاده از مبدل حرارتی ثانویه را ایجاد می‌کند.
این قطعه با دریافت فرمان از برد کنترل الکترونیک، جریان آب مدار گرم کننده را از مسیر رادیاتورها قطع و به مسیر پوسته‌ي مبدل حرارتی ثانویه که از نوع پوسته و لوله می‌باشد براي تهیه‌ي آب گرم مصرفی هدایت می‌کند. با بسته شدن آب گرم مصرفی شیر سه راهی موتوری مجددا آب مدار گرم کننده را به سوی رادیاتور هدایت می‌کند .

موتور شیر سه راهی پکیج دیواری

برد کنترل الکترونیک پکیج

در حقیقت برد کنترل وظیفه‌ي دریافت پیام ارسال شده از سنسور فشار، پتانسیومتر و اکوستات و همچنین ارسال فرمان‌هاي لازم براي عملکرد به موقع شیر کنترل گاز، شیر سه راهی موتوري و پمپ مدار گرم کننده است.
بردهاي الکترونیکی به دو دسته تقسیم می‌شوند:
 برد کنترل جرقه زن در پکیج:
در داخل جعبه‌ي محفظه برد قرار گرفته است و بر روي برد اصلی کنترل شوفاژ، مونتاژ می گردد. وظیفه‌ي این قطعه جرقه‌زنی و همچنین کنترل شعله می‌باشد. برد به یک ترانس جرقه‌زن با ولتاژ بالا که روي براکت تحتانی پشتی قرار گرفته است، براي دادن عمل جرقه زنی متصل می‌شود.
برد کنترل اصلی در پکیج:
برد کنترل اصلی شوفاژ در پشت صفحه‌ي کنترل و در داخل محفظه‌اي که به همین منظور طراحی شده است ( جعبه ي محفظه‌ي برد) قرار دارد. این برد کنترل با همه‌ي قطعات الکترونیکی و الکتریکی پکیج براي کنترل عملکردهاي مختلف دستگاه در ارتباط است.

کلید ایمنی حداقل فشار آب

این قطعه روي سمت راست بدنه‌ي پمپ پکیج قرار دارد. وظیفه‌ی این وسیله کنترل و ایمنی براي وجود آب در سیستم مدار گرمایش شوفاژ است. در واقع در صورت وجود نشتی در سیستم، پر نشدن سیستم مدار گرمایش به اندازه‌ي کافی و عدم وجود فشار مناسب براي عملکرد شوفاژ دستگاه را قفل می‌کند و به شوفاژ اجازه‌ی هیچ عملی را نمی‌دهد. در صورتی که فشار آب بیشتر از ۴۵ % بار شود؛ کلید وصل و اگر کمتر شود کلید قطع خواهد شد.

سنسور حرارتی (کنترل دما)

سنسور حرارتی در مدار گرمایش روي خروجی مبدل حرارتی، روي مبدل حرارتی، در مدار و روي لوله خروجی آب گرم مصرفی قرار دارد. کاربرد اصلی این وسیله تشخیص زمان بهره برداري از آب گرم  مصرفی است.

سنسور کنترل دما در پکیج

پتانسیومتر (اکوستات)

براي تنظیم و کنترل درجه‌ي حرارت آب در مدار گرم کننده از اکوستات استفاده می‌شود.

کلید ایمنی حرارت (کلید حرارتی محدود کننده‌ی دما)

محل قرارگیری این کلید روی مبدل پره لوله ي دستگاه است. در صورتی که درجه حرارت آب مدار گرم کننده به هر دلیل از ۱۱۰ درجه ي سانتی‌گراد بیشتر شود این کلید فعال خواهد شد و با قطع جریان اصلی گاز دستگاه را خاموش می‌کند. این نکته قابل ذکر است که بعد از گذشت حداقل ۱۵ دقیقه می‌توانید دستگاه را مجددا روشن کنید.

مبدل حرارتی شوفاژ دیواری

در کلیه‌ي مدل‌هاي پکیج، آبگرم مدار گرم کننده توسط یک عدد مبدل حرارتی اولیه از جنس مسی با پوشش رنگ آلومینیوم سیلیکون از نوع پره – لوله تامین می‌شود . در پکیچ‌های دیواري دو مبدله، از یک مبدل حرارتی ثانویه مسی از نوع صفحه‌ای استفاده می‌شود.

پمپ جریان مدار گرم کننده پکیج

وظیفه‌ي این نوع از پمپ‌ها به گردش در آوردن آب در مدار گرم کننده است. به همین خاطر به آن‌ها پمپ سیرکولاسیون نیز می‌گویند. کار این پمپ فرستادن آب از دستگاه مولد گرما به رادیاتور و اتصالات آن‌ها است و در قسمت برگشت مدار گرمایش قرار دارد. این پمپ در حالت زمستانی هم در وضعیت فعال قرار دارد. به طوري که در این وضعیت وظیفه‌ي گردش آب در داخل مدار گرمایش را بر عهده دارد. این پمپ در حالت تابستانی در وضعیت خودکار است. بدنه پمپ سیرکولاسیون از جنس مواد کامپوزیت است. در پکیج‌های دیواری معمولا از پمپ‌هایی با هد ۷ و ۵ متر استفاده می‌شود.

مخزن انبساط پکیج

وظیفه‌ي مخزن انبساط خنثی کردن تغییر حجم و فشار افزایش یافته آب بر اثر حرارت، در مدار گرمایش است. مخازن  انبساط مورد استفاده در پکیج‌ها معمولا ۸ لیتری هستند و براي یک سیستم که حجم آبگیري آن حدود ۱۰۰ لیتر است مناسب اند. مخزن انبساط پکیج شوفاژ دیواري از نوع بسته‌ي دیافراگمی است.

منبع انبساط پکیج

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم تا موارد اصلی را به صورت کلی به اطلاع شما کاربران عزیز برسانیم. البته در صورتی که به اطلاعات فنی تر و دقیق تری نیاز داشتید کافی است با شماره تلفن دفتر ما تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان الوپایپینگ شما را راهنمایی نمایند.

 

سوالات متداول

در پکیج‌های دیواری معمولا از چه پمپ‌هایی استفاده می‌شود؟

پمپ‌هایی با هد ۷ و ۵ متر

کنترل جریان پکیج بر عهده‌ی کدام قطعه است؟

فلوسوئیچ

سوال فنی داری از ما بپرس!!!
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.