لوله های یخ زده را چگونه باز کنیم؟

تغییرات دمایی و سرد و گرم شدن هوا، می‌تواند منجر به یخ زدن لوله‌ها شود. به همین دلیل در چنین مواقعی نیاز است بدانیم که لوله های یخ زده را چگونه باز کنیم؟ در این مقاله از الوپایپینگ می‌خواهیم به بررسی روش باز کردن لوله یخ زده پلاستیکی بدون آسیب زدن به آن بپردازیم.

مراحل باز کردن یخ زدگی لوله های پلاستیکی

در پاسخ به سوال لوله های یخ زده را چگونه باز کنیم می‌توانیم مراحل زیر را ارائه دهیم:

مراحل باز کردن یخ زدگی لوله های پلاستیکی

شناسایی محل یخ زدگی

در ابتدای کار باید تشخیص بدهید که دقیقا کدام قسمت از لوله یخ زده است؛ هرچند انجام این کار برای لوله‌های روکار بسیار آسان است، اما باز کردن لوله اب یخ زده توکار بسیار دشوار خواهد بود. به همین دلیل توصیه می‌شود که از روش‌هایی مانند لمس کردن یا استفاده از دماسنج کمک بگیرید و محل یخ زدگی را تشخیص دهید. همچنین تغییر صدای جریان آب در لوله‌ها هم یکی از نشانه‌های یخ زدگی جداره‌های داخلی است.

استفاده از روش باز کردن لوله یخ زده پلاستیکی

گاهی اوقات پس از تشخیص یخ زدگی لوله، نمی‌دانیم با لوله آب یخ زده چکار کنیم! در این حالت حتما باید پس از تشخیص یخ زدگی، از یکی از روش‌های مناسب برای برطرف کردن این مشکل استفاده کنید. البته برای جلوگیری از آسیب رسیدن به لوله‌ها توصیه می‌شود که این کار را حتما به کسی بسپارید که در زمینه تعمیرات لوله کشی حرفه ای باشد. برای تعمیرات لوله کشی ساختمان اصفهان می‌توانید با ما در الوپایپینگ تماس بگیرید.

روش های باز کردن لوله یخ زده

در مواردی که نمی‌دانیم لوله های یخ زده را چگونه باز کنیم، استفاده از یکی از روش‌های زیر می‌تواند کمک کننده باشد:

باز کردن شیر آب

در صورتی که یخ زدگی لوله های پلاستیکی چندان گسترده نباشد، می‌توانید با باز کردن شیر آب در نزدیکی نقطه موردنظر، به راحتی به یخ ایجادشده فشار وارد کرده و آن را باز کنید. هرگز از آب داغ یا جوش استفاده نکنید؛ زیرا می‌تواند باعث ترکیدگی لوله شود.

استفاده از حوله گرم

برای لوله‌های روکار، استفاده از حوله گرم هم می‌تواند به باز کردن یخ کمک کند. برای این کار تنها کافی است یک پارچه حوله‌ای را گرم کرده و چندین بار روی لوله قرار دهید؛ دقت کنید که نباید پارچه خیس شده را مجددا روی لوله بگذارید!

استفاده از سشوار

یکی دیگر از پاسخ‌هایی که می‌توانیم به سوال ” چگونه لوله های یخ زده را باز کنیم ” بدهیم، این است که سشوار را در فاصله حدود ده سانتی‌متری از لوله قرار دهید تا یخ آن به آهستگی آب شود. همچنین می‌توانید یک وسیله گرمایشی را روشن کنید تا دمای محیط افزایش پیدا کرده و لوله‌ها باز شوند. البته در صورتی که لوله‌های یخ زده بیرون باشند، این موضوع ممکن نیست؛ برای مثال در مورد یخ زدگی لوله‌های پکیج باید از روش‌های دیگری استفاده کنید یا با تعمیرکار پکیج در اصفهان تماس بگیرید.

خرید نوارهای حرارتی

یک روش باز کردن لوله یخ زده پلاستیکی استفاده از نوار حرارتی است که دارای یک سری المنت است. این نوار حرارتی را می‌توانید به دور لوله بپیچید و آن را به پریز متصل کنید تا با جریان برق، یخ زدگی لوله‌ها را از بین ببرد.

روش های جلوگیری از یخ زدن لوله ها

روش های جلوگیری از یخ زدن لوله ها

برای اینکه نیازی نباشد به دنبال پاسخ سوال ” چگونه لوله های یخ زده را باز کنیم ” بروید، می‌توانید با استفاده از راهکارهای زیر از یخ زدن لوله‌ها جلوگیری کنید:

 • پوشاندن لوله‌ها با الیاف عایق مانند پشم شیشه
 • استفاده از پارچه‌های ضخیم برای پوشاندن کنتور و لوله‌ها
 • خروج آب به صورت قطره قطره بر روی لوله
 • درزگیری درب پارکینگ و جلوگیری از تغییرات دمایی شدید
 • رساندن دمای محیط به حد مطلوب برای جلوگیری از یخ زدن لوله‌های توکار

سخن پایانی

در این مقاله از الوپایپینگ به این سوال پاسخ دادیم که ” چگونه لوله های یخ زده را باز کنیم؟ ” شما می‌توانید با استفاده از راهکارهای ساده، لوله‌های روکار را در برابر یخ زدگی محافظت کرده یا این مشکل را برطرف کنید. اما برای باز کردن لوله اب یخ زده توکار باید با متخصص در این زمینه تماس بگیرید.

سوالات متداول

 1. برای باز کردن لوله اب یخ زده توکار چه کار کنیم؟
  از آنجا که این کار نیاز به ابزارهای تخصصی دارد، بهتر است حتما در این مورد با تعمیرکار تاسیسات و لوله کشی ساختمان تماس بگیرید.
 2. آیا برای باز کردن لوله آب یخ زده میتوان از آب جوش استفاده کرد؟
  توصیه می‌شود که هرگز آب جوش را به طور مستقیم روی لوله نریزید؛ برای این کار باید ابتدا لوله را با استفاده از حوله بپوشانید و سپس به آهستگی آب جوش را روی آن بریزید.
3.6/5 - (5 امتیاز)
برچسب ها :
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست