علت خرابی بلبرینگ پمپ آب

پمپ آب دارای قطعات مختلفی است و یکی از مهم‌ترین آنها بلبرینگ نام دارد؛ خراب شدن این قطعه می‌تواند بر روی عملکرد کلی پمپ تاثیر گذاشته و فشار آب را هم تا حد زیادی کم کند. به همین دلیل در این مقاله از الوپایپینگ می‌خواهیم به بررسی علت خرابی بلبرینگ پمپ آب بپردازیم و علائم آن را بررسی کنیم.

بلبرینگ پمپ آب چیست؟

بلبرینگ پمپ آب چیست؟

بلبرینگ پمپ آب قطعه‌ای است که باعث چرخیدن شفت و حرکت پروانه می‌شود و به نوعی قطعه اصلی در عملکرد این وسیله محسوب می‌شود. زیرا بدون وجود این بلبرینگ، پروانه و شافت نمی‌چرخند و آب به طبقات موردنظر نمی‌رسد. مهم‌ترین علائم خرابی بلبرینگ پمپ آب عبارت‌اند از:

 • ایجاد صدای زیاد

اگر در زمان کار کردن پمپ صداهای زیاد و مزاحمی می‌شنوید، باید به دنبال علت خرابی بلبرینگ پمپ آب باشید. البته این موضوع ممکن است به دلیل تراز نبودن پمپ یا بی‌کیفیت بودن آن اتفاق بیفتد؛ اما در بیشتر اوقات، عدم چرخش صحیح پروانه و شفت منجر به ایجاد صدا در پمپ می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید مقاله رفع مشکل صدای پمپ آب را مطالعه کنید.

 • به وجود آمدن لرزش شدید

یکی دیگر از علائم خرابی بلبرینگ پمپ آب، به وجود آمدن لرزش شدید است که می‌تواند به دلیل استفاده نکردن از صافی در زمان نصب پمپ باشد. این موضوع باعث می‌شود که آلودگی‌ها بر روی بلبرینگ بنشینند و اصطکاک را در زمان چرخش قطعات بالا ببرند؛ در نتیجه لرزش افزایش پیدا کند. برای جلوگیری از این مشکل باید برای نصب پمپ آب در اصفهان با یک متخصص تماس بگیرید.

 • کاهش توان

یکی دیگر از علائم خرابی بلبرینگ پمپ آب کاهش توان آن است که معمولا به دلیل کم شدن سرعت چرخش پروانه به وجود می‌آید. به عبارت بهتر اگر بلبرینگ نتواند به خوبی امکان چرخش پمپ را فراهم کند، در حرکت شفت هم اختلال ایجاد شده و ممکن است پروانه دچار اختلال شود.

دلایل خراب شدن بلبرینگ پمپ آب

دلایل خراب شدن بلبرینگ پمپ آب

در این بخش از مقاله می‌خواهیم به بررسی علت خرابی بلبرینگ پمپ آب بپردازیم و بگوییم که چه چیزی باعث می‌شود این قطعه نتواند به درستی کار خود را انجام دهد؟

 • وارد شدن فشار، رایج‌ترین علت خرابی بلبرینگ پمپ آب

به طور کلی هر تنشی که به پمپ وارد شود، می‌تواند بلبرینگ را دچار اختلال کرده و در مسیر چرخش آن مشکل به وجود آورد. برای مثال اگر پروانه تابیده شده یا ترک و شکستگی بر روی آن وجود داشته باشد، بلبرینگ پمپ در چرخش ۳۶۰ درجه دچار مشکل خواهد شد. همچنین خرابی یکی از بلبرینگ‌ها می‌تواند بر روی دیگر هم تاثیر بگذارد.

 • عدم روانکاری پمپ

رایج‌ترین علت خرابی پمپ آب، عدم روانکاری صحیح آن است که باعث می‌شود اصطکاک و دمای ایجادشده در حین چرخش با سرعت زیاد، بالا برود. در نتیجه واشر آب‌بندی یا کاسه نمد پاره می‌شوند یا اینکه خط و خش‌هایی بر روی بدنه بلبرینگ ایجاد خواهد شد. به این ترتیب فشارهای جانبی می‌توانند باعث خرد شدن بلبرینگ شوند. بنابراین حتما باید سرویس پمپ آب در اصفهان را به یکی از متخصصان ما در الوپایپینگ بسپارید که این کار را به صورت اصولی انجام دهد.

 • نصب اشتباه پمپ آب

یک علت خرابی بلبرینگ پمپ آب نصب اشتباه آن است که باعث می‌شود بلبرینگ پوسته‌پوسته شده یا حفره در آن به وجود آید. به این ترتیب ضربه‌های شدیدی در حین چرخش به وجود خواهند آمد که می‌توانند منجر به شکستن پروانه یا شفت شوند.

نحوه تعویض بلبرینگ پمپ آب

نحوه تعویض بلبرینگ پمپ آب

 • جریان برق را قطع کنید.
 • درپوش را باز نمایید.
 • پروانه را باز کنید.
 • دینام را بیرون بیاورید.
 • بلبرینگ‌ها را از دو قسمت بالایی و پایینی بر روی محور شفت خارج کنید.
 • با توجه به مقدار آسیب واردشده بلبرینگ‌ها را تعویض کرده یا پس از تمیز کردن، مجددا در جای خود قرار دهید.
 • دینام و پروانه را سر جای خود گذاشته و درپوش را محکم ببندید.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی علت خرابی بلبرینگ پمپ آب پرداختیم. به شما توصیه می‌کنیم که با سرویس به‌موقع این وسیله، از بروز خرابی در بلبرینگ جلوگیری نمایید؛ در غیر این صورت ناچار هستید که هزینه زیادی را برای این کار پرداخت کنید.

سوالات متداول

 1. چگونه می‌توان از خراب شدن بلبرینگ پمپ آب جلوگیری کرد؟
  جلوگیری از وارد شدن بارهای غیرعادی به بلبرینگ، نصب صحیح پمپ و روانکاری مناسب
 2. آیا بی‌کیفیت بودن بلبرینگ، می‌تواند منجر به خرابی آن شود؟
  بله. در صورتی که بلبرینگ مناسبی بر روی پمپ نصب نشده باشد، آسیب‌پذیری آن بیشتر خواهد بود و پمپ خیلی زودتر خراب می‌شود.
4.7/5 - (3 امتیاز)
برچسب ها :
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست