روش های رفع گرفتگی لوله مویی کولر گازی

کولر گازی امروزه به یکی از سیستم‌های سرمایشی محبوب در بسیاری از خانه‌ها تبدیل شده و جای خود را در ساختمان‌های اداری، مسکونی و تجاری باز کرده است. اما این وسیله محبوب مشکلاتی هم دارد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به گرفتگی لوله‌های مویی اشاره کرد. در این مقاله از الوپایپینگ می‌خواهیم به بررسی روش‌های رفع گرفتگی لوله مویی کولر گازی بپردازیم و علائم بروز این مشکل را بررسی کنیم.

لوله مویی کولر گازی چیست؟

سیستم تبرید در کولر گازی دارای دو بخش فشار بالا و فشار پایین است. کمپرسور و کندانسور که از قسمت‌های فشار بالا به شمار می‌روند، از لوله‌های مویین استفاده می‌کنند که باعث می‌شود فشار مبرد در این قسمت‌ها تا حدی کم شود. به عبارت بهتر می‌توان گفت که لوله مویی کولر گازی می‌تواند دو بخش فشار بالا و فشار پایین (ورودی کمپرسور و اواپراتور) را از هم جدا کند. جنس این لوله‌ها معمولا مسی است و بسته به ظرفیت برودتی، در سایز‌های مختلفی در بازار وجود دارند.

علائم گرفتگی لوله مویی کولر گازی

یکی از مشکلات اصلی در کولر‌های گازی مربوط به گرفتگی یا انسداد لوله‌های مویی است که می‌تواند عملکرد سیستم تبرید را دچار اختلال کند؛ به همین دلیل باید علائم زیر را برای تشخیص گرفتگی لوله مویی کولر گازی در نظر داشته باشید:

علائم گرفتگی لوله مویی کولر گازی

 • آمپر کشیدن کولر گازی

 مهمترین علامت گرفتگی لوله مویی کولر گازی این است که کولر گازی برق زیادی مصرف کرده یا به اصطلاح کمپرسور آمپر می‌کشد. به عبارت بهتر در زمان روشن شدن، جریان بیشتری نیاز است که باعث خرابی کمپرسور خواهد شد. این موضوع را می‌توانید از طریق راه‌های مختلفی مانند داغ شدن کمپرسور، پریدن فیوز یا از کار افتادن موتور کولر گازی متوجه شوید. در چنین شرایطی لازم است که برای تعمیر کولر گازی در اصفهان با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید.

 • تولید صدا‌های ناهنجار

یکی دیگر از علائم گرفتگی لوله مویی تولید صدا‌های ناهنجار است که می‌تواند نشاندهنده بالا رفتن دمای کمپرسور یا افزایش فشار در این قسمت باشد. در این مورد حتما باید کولر را خاموش کرده و منشا تولید صدا را پیدا کنید تا از خرابی کمپرسور و سوختن موتور جلوگیری شود. برای راهنمایی بیشتر در این مورد مقاله علت صدا دادن کولر گازی را مطالعه کنید.

 • نوسان دمایی هوای اواپراتور

از دیگر علائم گرفتگی لوله مویی کولر گازی می‌توان به ایجاد نوسانات دمایی در هوای خروجی از اواپراتور اشاره کرد. اگر حس می‌کنید که این دما به طور دائم سرد و گرم می‌شود و کولر در ایجاد هوای مطلوب مشکل دارد، حتما کولر را حاموش کرده و سریعا با تعمیرکار تماس بگیرید.

 • یخ زدگی لوله‌های رفت و برگشت در کندانسور

یخ زدگی لوله‌های رفت و برگشت در کندانسور یکی از اصلیترین علائم گرفتگی لوله‌های مویی کولر گازی است. در چنین حالتی گاز مبرد در این لوله‌ها گیر کرده و نمی‌تواند به خوبی در مدار جریان پیدا کند. در این مورد هم به جای ریختن آب گرم بر روی لوله‌ها باید سریعا با تعمیرکار کولر گازی تماس بگیرید.

روش رفع گرفتگی لوله مویی کولر گازی

برای رفع گرفتگی لوله مویی کولر گازی نیاز است که سیکل تبرید را به طور کامل شستشو دهید تا هر چیزی که در درون لوله گیر کرده است، از آن خارج شود. برای شستشوی کولر دو روش وجود دارد که عبارتند از:

روش رفع گرفتگی لوله مویی کولر گازی

 • رفع گرفتگی لوله مویی کولر گازی با ازت

برای رفع گرفتگی لوله مویی کولر گازی با ازت باید یک مغزی و والف را در قسمت ورودی لوله رفت کندانسور نصب کنید. سپس گاز ازت را به آن متصل نمایید تا با فشار وارد لوله شود؛ در این صورت روغن‌ها و ذرات جامدی که در لوله گیر کرده اند، از سمت دیگر خارج خواهند شد. البته این کار قدری خطرناک است و فشار گاز باید با دقت تنظیم شود؛ به همین دلیل حتما باید توسط متخصص انجام شود.

 • استفاده از گاز R22

در این روش به جای گاز ازت، از R22 استفاده می‌شود؛ اما به دلیل خطرناک بودن این گاز، بیشتر تعمیرکاران به سراغ آن نمی‌روند و توصیه ما این است که شما هم از این روش استفاده نکنید.

سخن پایانی

در این مقاله از الوپایپینگ به بررسی علائم گرفتگی لوله مویی کولر گازی و روش‌های برطرف کردن آن پرداختیم. از آنجا که این لوله‌ها در فرایند تبرید بسیار اثرگذار هستند، پیشنهاد می‌دهیم که در صورت بروز مشکل از دستکاری کردن لوله‌ها خودداری کرده و از طریق الوپایپینگ با بهترین متخصصان در این زمینه ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

 1. آیا ممکن است کولر گازی نیاز به تعویض لوله مویی پیدا کند؟
  بله. هر زمان که کمپرسور را تعویض کردید، نیاز به عوض کردن لوله مویی هم هست؛ همچنین اگر میزان گرفتگی شدید باشد یا لوله‌ها تغییر شکل داده باشند، نیاز به تعویض پیدا خواهند کرد.
 2. چرا استفاده از گاز R22 برای رفع گرفتگی لوله مویی کولر گازی توصیه نمی‌شود؟
  زیرا این گاز بسیار خطرناک بوده و می‌تواند باعث ایجاد سوختگی بر روی پوست شود.
4.5/5 - (4 امتیاز)
برچسب ها :
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست