هزینه تعمیر پمپ آب ساختمان به عهده کیست؟

هزینه تعمیر پمپ آب ساختمان به عهده کیست؟ آیا مالک باید این هزینه را بپردازد یا اینکه مستاجر در قبال آن مسئول است؟ این سوالی است که معمولا برای بیشتر افراد در زمان خراب شدن پمپ آب پیش می‌آید و منشا اختلاف مالکان و مستاجران است. به همین دلیل در این مقاله از الوپایپینگ می‌خواهیم پاسخ آن را بررسی کنیم.

پرداخت هزینه تعمیر پمپ آب ساختمان بر اساس قانون

پرداخت هزینه تعمیر پمپ آب ساختمان بر اساس قانون

بر اساس ماده ۴۸۶ قانون مدنی، مستاجر وظیفه دارد ملک را همان‌طور تحویل دهد که تحویل گرفته است؛ به این معنا که اگر پمپ آب را سالم تحویل گرفته است، باید سلامت آن را هم تا پایان مدت قرارداد حفظ کند. با توجه به این موضوع می‌توان گفت که اگر خرابی پمپ آب در مدت اجاره مستاجر اتفاق بیفتد؛ هزینه تعمیر آن بر عهده مستاجر خواهد بود. البته این موضوع به شرطی است که علت خرابی پمپ مشخص شود و تعیین گردد که این خرابی در زمان ورود مستاجر به ساختمان وجود نداشته است؛ بنابراین در پاسخ به سوال هزینه تعمیر پمپ آب ساختمان به عهده کیست؟ باید بگوییم که این موضوع بستگی به علت خرابی پمپ دارد و اگر نیاز به تعمیر آن در مدت اجاره اتفاق افتاده باشد، بر عهده مستاجر خواهد بود.

در چه صورت هزینه تعمیر پمپ آب ساختمان با مالک است؟

همان‌طور که گفتیم، مالک وظیفه دارد که ملک و همه تجهیزات آن را به طور سالم به مستاجر تحویل دهد؛ بنابراین اگر مشخص شود که مالک بر اثر بی‌اطلاعی یا به دروغ در مورد سالم بودن پمپ صحبت کرده است، باید هزینه تعمیر آن را هم بپردازد. بنابراین توصیه می‌شود که در صورت خراب شدن پمپ آب حتما به تعمیر کار پمپ آب ساختمان در اصفهان زنگ بزنید تا به شما بگوید که علت این خرابی چیست؟ بر اساس این تشخیص، مشخص خواهد شد که هزینه تعمیر پمپ آب بر عهده مالک است یا مستاجر؟

شرایط تعمیر پمپ بدون اجازه مالک چیست?

شرایط تعمیر پمپ بدون اجازه مالک چیست?

زمانی که می‌خواهیم به سوال هزینه تعمیر پمپ آب ساختمان بر عهده کیست جواب بدهیم، باید این موضوع را متذکر شویم که مستاجر در صورت بروز مشکل، باید به صاحبخانه اطلاع بدهد. برای مثال فرض کنید که شما در خانه‌ای زندگی می‌کنید که صاحبخانه آن دور از شما است و در حال حاضر در دسترستان نیست. در این حالت اگر پمپ آب خراب شده و شما هزینه تعمیر آن را بدون اطلاع مالک پرداخت کنید، بر طبق ماده ۵۰۲ قانون مدنی دیگر نمی‌توانید از صاحبخانه بخواهید که هزینه را به شما بازگرداند یا آن را از اجاره ماهیانه کسر کنید. البته دقت داشته باشید که اگر مالک به هر دلیلی پاسخگوی شما نبود، می‌توانید این مشکل را به دادگاه ارائه داده و در مورد آن طرح دعوی کنید. اما ساده‌ترین کار همان به توافق رسیدن با مالک است.

سخن پایانی

در این مقاله توضیح دادیم که هزینه تعمیر پمپ آب بر عهده کیست و چه کسی در قبال پرداخت آن مسئولیت دارد؟ به طور کلی باید بدانید که در رابطه مالک و مستاجر، کلیه موارد باید در قرارداد ذکر شوند و قبل از امضا، درباره آنها توافق شده باشد. در غیر این صورت باید به قانون مراجعه کرده و ماده‌های موجود را در این رابطه مطالعه کنید که تعدادی از آنها را در همین مقاله برای شما بیان کردیم.

سوالات متداول

  1. آیا در صورت تعمیر نشدن پمپ آب توسط مالک، می‌توان قرارداد را فسخ کرد؟
    بله. اگر مالک به دلایل غیرمنطقی از تعمیر پمپ آب سر باز زند، شما می‌توانید با مراجعه به دادگاه، قرارداد را فسخ کنید.
  2. در چه صورتی هزینه تعمیر پمپ با مالک است؟
    اگر پمپ در زمان ورود مستاجر خراب بوده یا دلایل خرابی آن در مدت اجاره، مربوط به قبل از ساکن شدن مستاجر باشد، مالک باید هزینه تعمیرات را پرداخت کند.
  3. هزینه نصب پمپ آب ساختمان بر عهده مالک است یا مستاجر؟
    در صورتی که ساختمان پمپ آب نداشته باشد و بخواهید به تازگی آن را نصب کنید، هزینه بر عهده مالک خواهد بود.
2.7/5 - (7 امتیاز)
برچسب ها :
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست