کولر گازی بهتر است یا آبی؟

با فرا رسیدن فصل تابستان یکی از سوالات مهم این است که کولر گازی بهتر است یا کولر آبی؟ به همین دلیل در این مقاله از الوپایپینگ می‌خواهیم به بررسی این موضوع پرداخته و فواید و مضرات کولر گازی و آبی را با هم مقایسه کنیم تا شما بتوانید بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

تفاوت نحوه عملکرد کولر آبی و گازی

تفاوت نحوه عملکرد کولر آبی و گازی

برای اینکه بفهمیم کولر آبی بهتر است یا گازی باید نحوه عملکرد این دو را با هم مقایسه کنیم. کولرهای آبی بر اساس روش سرمایش تبخیری فعالیت می‌کنند و در آن‌ها، هوای گرم از بین پوشال‌های مرطوب عبور خواهد کرد. گرمای آب توسط پوشال‌ها جذب شده و در نهایت هوای خروجی خنک می‌شود؛ به همین دلیل است که در زمان نبود یا کمبود آب، هیچ باد خنکی از کولر آبی بیرون نخواهد آمد. اما در کولرهای گازی، یک گاز مبرد با تبدیل شدن به مایع و برعکس، امکان خنک شدن هوا را فراهم می‌کند؛ به همین دلیل است که عملکرد آن وابسته به آب نیست و تقریبا در هر جایی قابلیت استفاده دارد. در صورتی که کولر گازی شما هوای گرم بیرون می‌زند، می‌توانید برای تعمیر اسپلیت در اصفهان با ما تماس بگیرید.

از نظر مصرف برق، کولر گازی بهتر است یا آبی؟

اگر هزینه برق مصرفی برایتان اهمیت دارد، باید بگوییم که این موضوع وابسته به مدت زمان کارکرد کولر است؛ اما در مقام مقایسه، می‌توان گفت که مصرف برق کولر آبی از کولر گازی پایینتر است. با این حال امروزه کولرهای گازی از فناوری‌های پیشرفته برای کاهش مصرف انرژی استفاده کرده و به همین دلیل می‌توانند تاثیر زیادی در کاهش هزینه برق مصرفی داشته باشند.

هوای کدام یک خنک تر است؟

برای اینکه بدانیم کولر آبی بهتر است یا گازی باید بگوییم که کدام یک قدرت بیشتری در خنک سازی فضا دارد؟ به طور کلی کولر گازی بهتر می‌تواند محیط را خنک کند و از این نظر برای مناطق شرجی یا گرم مانند قسمت‌های جنوبی کشور بسیار مناسب است. زیرا کولر گازی بر اساس یک گاز مبرد کار می‌کند؛ اما کولر آبی با استفاده از هوای بیرون کار خواهد کرد و هرچه این هوا گرمتر باشد، قدرت آن هم در خنکسازی محیط کاهش پیدا می‌کند.

از نظر تمیزی هوا کولر گازی بهتر است یا آبی؟

یکی دیگر از فواید کولر گازی در مقایسه با کولر آبی این است که هوای تمیزتری را تولید می‌کند؛ زیرا هوای خروجی از ان از یک سری فیلترهایی عبور می‌کند که ضمن تنظیم رطوبت، می‌توانند ذرات آلوده کننده را هم جذب کنند. به همین دلیل است که در درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها بیشتر از کولر گازی استفاده می‌شود. اما در کولر آبی، اگر آلودگی بر روی پوشال‌ها وجود داشته باشد، ممکن است وارد هوای خانه شود؛ زیرا هیچ فیلتری در مسیر آن وجود ندارد.

مقایسه کولر آبی و گازی از نظر نحوه نصب

مقایسه کولر آبی و گازی از نظر نحوه نصب

برای جاهایی که محدودیت فضا دارند، استفاده از کولر گازی مناسب‌تر است؛ زیرا نیازی به کانال انتقال هوا ندارد و در عین حال فضای بسیار کمتری را هم اشغال می‌کند. اما کولر آبی نیاز به فضای زیادی برای کانال کشی و سایبان داشته و اندازه یونیت خارجی آن هم بسیار بزرگ است. از سوی دیگر نصب کولر آبی و گازی هر دو نیاز به نیروی متخصص دارد تا بتواند جای درستی را برای آن انتخاب کرده و اتصالات را به خوبی نصب کند. به همین دلیل شما می‌توانید برای نصب کولر گازی در اصفهان با ما در الوپایپینگ تماس بگیرید.

سرویس کولر گازی آسانتر است یا کولر آبی؟

امروزه بیشتر افراد سرویس کولر آبی را خودشان انجام می‌دهند؛ اما باید بدانید که برای این کار بهتر است با سرویس کار کولر آبی اصفهان تماس بگیرید تا پوشال‌ها را بررسی کرده و کار تنظیم پمپ کولر آبی را انجام دهد. همچنین حتما دقت کنید که کولر آبی و گازی هر دو نیاز به سرویس دوره ای دارند و باید هر چند وقت یک بار توسط یک نیروی متخصص کنترل شوند.

سخن پایانی

انتخاب کولر آبی یا گازی دوراهی است که همیشه پیش روی افراد در آغاز فصل گرما وجود دارد. در این مقاله از الوپایپینگ مزایا و معایب کولر آبی و گازی را بررسی کرده و گفتیم که به طور کلی کولرهای گازی برای محیط‌های کم آب و گرم بسیار مناسب هستند. شما می‌توانید در صورت نیاز به هرگونه خدمات تعمیر و سرویس انواع کولر گازی، اسپلیت و کولر آبی با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

  1. برای فضای بسته کولر گازی بهتر است یا آبی؟
    از آنجا که کولر آبی رطوبت زیادی تولید می‌کند و صدای زیادی هم دارد، کولر گازی برای فضاهای کوچک و بسته توصیه می‌شود.
  2. قدرت خنک کردن کولر گازی بیشتر است یا آبی؟
    کولر گازی به دلیل استفاده از موتور قویتر و گاز مبرد، قدرت خنک سازی بیشتری دارد.
4/5 - (5 امتیاز)
برچسب ها :
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست