رفع مشکل صدای پمپ آب؛ ۱۱ علت صدای بد پمپ آب

مدت زمان مطالعه: ۸ دقیقه

چنانچه پمپ آب ساختمان شما صدا می‌دهد، خواندن این مقاله را برای رفع مشکل صدای پمپ آب به شما توصیه می‌کنیم زیرا می‌خواهیم دلایل صدای زیاد و غیرطبیعی  پمپ را بررسی کنیم. زمانی که به دنبال خرید پمپ آب خانگی برای فضای داخلی آپارتمان هستید، باید به کم صدا یا بی صدا بودن آن توجه کنید و مدلی را انتخاب کنید که صدای آن سبب آزار و اذیت ساکنین نشود. البته پمپی که کاملا بی‌صدا باشد، اصلا وجود ندارد ولی می‌توان با کمی بررسی، مدلی را انتخاب کرد که صدای کمتری داشته باشد و سبب اخلال در آسایش افراد نشود. با تمام این چیزها، گاهی ممکن است صدا خیلی بلند و غیرطبیعی شود که باید به دنبال راهکاری برای رفع مشکل صدای پمپ آب باشید. ما در این مقاله قصد داریم انواع صدای پمپ آب، علت صدای بد پمپ آب و راهکار برای برطرف کردن آن مشکل را با هم بررسی کنیم.

تصویر پمپ آب

انواع صدای پمپ آب

حال می‌خواهیم برای رفع مشکل صدای پمپ آب، ابتدا صداهایی که ممکن است از پمپ آب بشنوید را تحلیل کنیم. بعضی از صداها کاملا طبیعی هستند و  نشان‌دهنده مشکلی نیستند، اما بعضی از صداها غیرمعمول هستند و خبر از وجود ایراد در سیستم پمپ را می‌دهند که باید آن‌ها را جدی بگیرید و خیلی سریع برای برطرف کردن مشکل پیش آمده، اقدام کنید:

صدای کوبش پمپ آب

این صدا به دلیل ضربه‌های قوچی آب، داخل سیستم است و مسلما از صداهای طبیعی پمپ است که دلیل اصلی آن تغییر سریع در فشار آب و آزاد سازی سریع حجم زیادی انرژی درون پمپ است. در نتیجه باید با تنظیم کردن فشار پمپ آب خانگی، اندکی از ضربه‌های قوچی و صدای کوبش آب جلوگیری کرد.

صدای کلیک دادن پمپ آب

علت صدای بد پمپ آب به صورت کلیک، وجود مشکل در کلید اتومات پمپ است که در زمان خاموش و روشن شدن به گوش می‌رسد. این صدا نیز جزو صداهای معمول است؛ ولی گاهی از کلید اتومات، یک صدای وزوز شنیده می‌شود که نشانه‌ای از وجود ایراد در سیستم است و باید به آن توجه کرد.

صدای تپ تپ دادن پمپ آب

اگر پمپ آب یا سیستم لوله کشی پمپ، صدای تپ تپ مانند بدهد، ممکن است دلیل آن خراب شدن شیر یک‌طرفه و یا شل شدن اتصالات بکار رفته در سیستم لوله کشی آب به خاطر فشار به وجود آمده حین حرکت آب باشد. در این حالت باید برای رفع مشکل صدای پمپ آب با تعمیرکار پمپ آب در اصفهان تماس بگیرید.

صدای زوزه کشیدن موتور پمپ آب

گاهی اوقات موتور پمپ به روند کار وارد می‌شود اما هرچقدر تلاش می‌کند، روشن نمی‌شود، در اینصورت صدایی شبیه زوزه شنیده می‌شود. حال باید برای رفع مشکل صدای پمپ آب، موتور پمپ بررسی و در صورت نیاز تعویض شود. همچنین ممکن است این مشکل به خاطر سوختن خازن استارتر یا کار کردن دائم  باشد که به‌هرحال باید چک شود و خازن در صورت سوختن باید تعویض شود.

صدای ساییدگی در پمپ آب

اگر صدایی شبیه به ساییده شدن فلز از درون پمپ شنیده شود، یعنی پره‌های پروانه پمپ آب خراب شده اند و یا اجسامی که از بیرون، داخل این محفظه شده اند، موجب به وجود آمدن این صدا توسط پروانه می‌شوند.

صدای جیغ کشیدن پمپ آب

صدایی مانند جیغ در پمپ آب، نشانه وجود مشکل در بلبرینگ پروانه و موتور پمپ است. باید در صورت بروز این مشکل به سرعت به دنبال برطرف کردن آن باشید، در غیر این صورت این صدا شدیدتر می‌شود.

صدای ویبره پمپ آب

اگر پایه اتصال دهنده پمپ شل شده باشد، خصوصا زمانی که تازه پمپ روشن می‌شود، صدای لرزش یا ویبره به گوش می‌رسد. در صورت بروز این مشکل، به دلیل لرزش شدید، ممکن است به مرور زمان از اتصالات سیستم لوله کشی پمپ آب خانگی، نشتی رخ دهد.

پمپ آب نصب نشده

دلایل ایجاد صدای پمپ آب

تا اینجا با انواع صدای پمپ آب آشنا شدید و دانستید که بعضی از صداها، طبیعی هستند و نشان‌دهنده مشکلی نیستند. ولی بعضی صداها نیز غیرمعمول هستند. در اینجا می‌خواهیم علت‌های به وجود آمدن صداها را بررسی کنیم تا با آن‌ها آشنا شوید و بتوانید به رفع مشکل صدای پمپ آب خود بپردازید.

 • پمپ و موتور آن به درستی متصل نشده است
 • پمپ آب تراز نیست
 • پایه نگه دارنده‌ای که نصب شده، نرم و مناسب نیست
 • پیچ، مهره‌ها و واشرها شل شده اند
 • پیچ و مهره‌ها زیاد از حد سفت شده اند
 • بلبرینگ‌های توپی و بلبرینگ‌های رولی در بدنه پمپ آب زیاد از حد سفت شده اند
 • بدنه پمپ و پایه پروانه بالانس نیست
 • پمپ آب خشک کار کرده است
 • پدیده کاواک زایی رخ داده و فرورفتگی بر روی سطح فلز پروانه و بدنه پمپ آب به وجود آمده است
 • رسوبات جذب شده و بدنه و پروانه پمپ آب زنگ زده است
 • ضربات قوچی پمپ آب

راهکارهایی برای رفع مشکل صدای پمپ آب

همانطور که در بالا گفته شد، صدای پمپ آب دلایل مختلفی دارد که باید هرچه زودتر دلیل آن مشخص شود و اگر ایراد از سیستم پمپ و لوله کشی آن باشد، باید به سرعت برای برطرف کردن آن اقدامی انجام دهید. گاهی اوقات تمام سیستم پمپ آب خانگی سالم است اما باز هم صداهای بلندی می‌آید که برای افراد آزاردهنده است. برای برطرف کردن صدای پمپ آب در این حالت می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

شناسایی نوع صدا
برای اینکه بتوانید صدای بلند و آزاردهنده پمپ آب را برطرف کنید، باید ابتدا آن را شناسایی کنید. ایجاد صدا در پمپ آب به علت‌های مختلف می‌تواند اتفاق بیفتد و آشنایی با آن‌ها برای برطرف کردن صدا بسیار موثر است. برای مثال همانطور که پیش‌تر توضیح دادیم، یکی از انواع  صداهای پمپ، صدای لرزش یا ویبره است. در این صورت خیلی راحت می‌توانید مشکل را برطرف کنید. به این شکل که پمپ آب را از جایگاهش جدا کرده و با استفاده از نوارهای عایق پوشانده و دوباره آن را نصب کنید. با انجام این کار صدای ویبره به راحتی برطرف می‌شود.

ساختن محفظه ضد صدا برای رفع مشکل صدای پمپ آب خانگی
یکی از کارهایی که برای برطرف کردن صدای پمپ آب می‌توانید انجام دهید، ساختن محفظه برای پمپ است که دیواره‌هایش از مواد عایق صدا تشکیل شود. برای انجام این روش ابتدا سایز پمپ خانگی خود را اندازه بگیرید تا سایز محفظه برای پمپ شما، مناسب باشد. سپس با تخته چند لایه یا پنل‌های چوبی شروع به ساختن محفظه کنید. استفاده از این روش موجب کاهش ۵۰ تا ۹۰ درصدی در صدا می‌شود که نتیجه آن بستگی به جنس مواد عایق و ضخامت دیواره‌های محفظه دارد.

لایه‌های محفظه ضد صدا برای پمپ

اطمینان حاصل کردن از مکان نصب پمپ آب خانگی
جای مناسب برای نصب پمپ آب خانگی، برای از بین بردن مشکل صدای پمپ آب و یا کاهش صدا موثر است. از سمتی هم نصب نادرست، در تولید صداهای غیرطبیعی و بلند تاثیر دارد. برای جلوگیری از ایجاد صدای پمپ آب، این را بدانید که نباید دستگاه به طور مستقیم روی زمین باشد و باید روی یک لایه عایق قرار بگیرد. حتی می‌توانید آن را جایی نصب کنید که دیوارهای قوی و ضخیم داشته باشد. همچنین می‌توانید پمپ را پشت سازه‌های بلند قرار دهید تا صدای پمپ کم شود؛ البته اگر دیوار کاملا عایق باشد تاثیر بیشتری در کاهش صدا دارد.

انتخاب پمپ آب مناسب
در بازار انواع مختلف پمپ آب خانگی وجود دارد که ظرفیت‌های مختلفی دارند و سطح صداهای متفاوتی تولید می‌کنند. خرید پمپی که صدای کمتری تولید کند، ممکن است هزینه زیادی را به دنبال داشته باشد، اما هزینه‌هایی که در آینده ناچارید برای عایق کردن و کاهش صدای پمپ صرف کنید هم بسیار بالا است و دردسر زیادی هم به همراه دارد. پس پیشنهاد ما این است که زمان خرید پمپ مقدار بیشتری هزینه کنید تا خیالتان از بابت ایجاد مشکل در آینده راحت باشد.

اقدام به سرویس و تعمیر پمپ آب خانگی
در زمان استفاده از خدمات سرویس و تعمیر پمپ، اقدامات متنوعی انجام می‌شود که از بین بردن صدا، یکی از آن‌ها است. معمولا خراب شدن قطعاتی مانند پروانه پمپ، بلبرینگ و موتور پمپ، موجب ایجاد صدای زیاد در پمپ آب می‌شود، که با تعویض این قطعات در زمان سرویس و تعمیر پمپ، مشکل برطرف می‌شود. این قطعات پس از استفاده طولانی و با گذشت زمان کهنه می‌شوند و باید تعویض شوند. همچنین روغن کاری موتور دستگاه، یکی دیگر از کارهایی است که هنگام سرویس آن انجام می‌شود. باید تمام این موارد در هنگام سرویس پمپ آب بررسی شود و پیش از اینکه به یک مشکل بزرگ تبدیل شود، برطرف شود.

انجام همزمان روش‌های ذکر شده
بهترین کار برای برطرف کردن مشکل صدای پمپ آب، انجام همزمان تمام اقداماتی است که در بالا توضیح دادیم. برای مثال انجام سرویس پمپ آب، تعویض قطعات خراب پمپ، روغن کاری قطعات و ساختن محفظه ضد صدا می‌تواند صدای پمپ آب را بسیار کاهش دهد و تا حد صفر برساند. بعضی مواقع نیز ممکن است در زمان سرویس پمپ متوجه شوید که کارایی پمپ کم شده و نیاز است تا کلا پمپ دیگری جایگزین شود. اگر نیاز به خرید پمپ دارید، حتما از تعمیرکار و یا نصاب مشورت بگیرید تا انتخاب درستی انجام دهید. همچنین برای نصب و راه اندازی پمپ می‌توانید از مشاوران الوپایپینگ کمک بگیرید تا با مشکلی مانند نصب اشتباه پمپ، رو به رو نشوید.

رفع مشکل صدای پمپ آب توسط تعمیرکار

جمع بندی

در این مقاله با انواع صداهای پمپ آب آشنا شدید، دلایل ایجاد صدا را با هم بررسی کردیم و در نهایت راهکارهایی برای رفع مشکل صدای پمپ آب را بیان کردیم. همچنین دانستید که انتخاب نوع پمپ در ایجاد صدا بسیار موثر است و از هزینه‌های جانبی برای رفع مشکل صدا جلوگیری می‌کند. پس بهتر است حتما پیش از خرید پمپ برای ساختمان خود با یک فرد متخصص در این زمینه مشورت کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید و از مواجه شدن با مشکلات مختلف خلاص شوید!

سوالات متداول

مرحله اول برای رفع مشکل صدای پمپ آب چیست؟

شناسایی نوع صدای پمپ آب

شرایط نصب پمپ آب خانگی برای کاهش صدای پمپ چگونه باید باشد؟

باید دستگاه به طور مستقیم روی زمین باشد و باید روی یک لایه عایق قرار بگیرد

3.6/5 - (16 امتیاز)
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ایران صنعت گفت:

  سلام و عرض ادب ،من خودم خدمات فنی دارم یه پمپ تازگی برام اومده تمام ایرادت رو برطرف کردم ولی بازم صدایی مثل خژ خژ میده به این صورت که انگار روتور با عایق سیم پیچی درگیره وصدا هم به آهستگی کم و زیاد میشه بلبرینگ رو تعویض کردم تمام استاتوس رو چک کردم که ببینم روتور با جایی درگیر نباشه و…هیچ گونه ایرادی نداره ولی باز این صدا تو مخه، لطفا هرکی تجربه ای داره در این مورد بگه ،با تشکر

  1. admin_alopiping گفت:

   سلام وقت بخیر. صدا ممکنه از کانکشن های پمپ باشه که باید به دقت تمام قسمت ها بررسی بشه و گاهی هم ممکنه صدا عادی باشه و موردی نباشه