عدم وجود آب گرم در خانه (بررسی دلایل + راه حل)

زمان تقریبی مطالعه: ۸ دقیقه

عدم وجود آب گرم در خانه یکی از مشکلاتی است که ممکن است آسایش را از ساکنین خانه سلب کند. بروز این مشکل دلایلی دارد که بهتر است مورد توجه قرار گیرد. آبگرمکن وسیله‌ای کاربردی در خانه است و نبودن آب گرم در منزل موضوعی آزار دهنده است. وقتی فشار آب ساختمان یا فشار آب سرد خوب است ولی آب گرم، فشار کمی دارد متوجه می‌شویم که آبگرمکن مشکل دارد. هنگامی که به منظور استفاده از آب گرم شیر آب ظرفشویی یا دوش حمام را باز می‌کنید؛ برخی اوقات به جای آب گرم با آب سرد روبرو می‌شوید! آب گرم در زندگی روزمره ما کاربرد زیادی در منازل دارد و بیشتر اوقات برای نظافت مورد استفاده قرار می‌ گیرد. دلایل زیادی برای این مشکل وجود دارد اما بهتر است نخست به بدترین و پر هزینه‌ترین مشکلات فکر نکنید. سعی کنید با خونسردی مشکل را رفع کنید. در این مقاله چند مورد از دلایل عدم وجود آب گرم در خانه و راه‌هایی برای حل آن‌ها را بررسی می‌کنیم. پس اگر دنبال پاسخ سوال “علت گرم نشدن آب چیست؟” هستید تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

بررسی دلایل عدم وجود آب گرم در خانه - الوپایپینگ

چگونه علت عدم وجود آب گرم در خانه را تشخیص دهیم؟

هنگامی که شیر آب گرم را باز می کنیم آب سرد وارد آبگرمکن می شود و شعله آن روشن می شود تا آب گرم شود و در دسترس ما قرار گیرد. اگر زمان باز کردن شیر آب گرم با کم بودن فشار آب و گرم نشدن آن رو به رو شویم احتمالا مشکلی در آبگرمکن دیواری یا سیستم لوله کشی آب گرم وجود دارد که باید شناسایی و برطرف شود. همچنین عواملی مانند وجود رسوب و جرم در مسیر ورود آب به آبگرمکن و همینطور وجود جرم و رسوب در داخل لوله های فلزی از جمله مواردی هستند که می توانند باعث کاهش فشار آب گرم شوند.

محل ورود آب به آبگرمکن دیواری را بررسی کنید

یکی از علل کاهش فشار آب می‌تواند گرفتگی ورودی آب سرد باشد. اولین گام، بررسی ورودی آب سرد جهت اطمینان از عدم گرفتگی توسط هرگونه جرم و رسوب است.

برای بررسی ورودی باید شیر تخلیه آبگرمکن را باز کنید. چنانچه آب به راحتی از این محل عبور کند یعنی هیچ گونه گرفتگی و رسوبی در لوله آب سرد آبگرمکن وجود ندارد اما اگر هنگام بررسی رسوباتی در شیر تخلیه، ورودی آب سرد به آبگرمکن، یا حتی زانویی نزدیک به آبگرمکن دیده شد، برای زدودن این رسوبات و حل مشکل عدم وجود آب گرم در خانه باید از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

بررسی مبدل آبگرمکن دیواری

کوچک بودن مبدل آبگرمکن دیواری و همینطور قطر کم لوله های آن، محل خوبی را برای تجمع انواع رسوبات به‌وجود آورده است. مخصوصا اگر آبگرمکن در منطقه‌ای با آبی سخت قرار داشته باشد، احتمال تجمع رسوبات در مبدل و لوله‌های آن بیشتر می شود.

هنگامی که چنین رسوباتی در داخل آبگرمکن دیواری وجود داشته باشند باعث می‌شود آب سرد، گرم نشود یا فقط بخشی از آب ورودی گرم شود و همین موضوع دلیلی برای عدم وجود آب گرم در خانه است.

فیلتر آبگرمکن دیواری را بررسی کنید

در مناطقی که  آب سخت دارند برای جلوگیری از جرم گرفتن لوله‌های آبگرمکن از یک فیلتر در مسیر ورود آب به آبگرمکن استفاده می شود. با جمع شدن رسوب زیاد روی این فیلتر عملکرد آبگرمکن دچار مشکل می شود و همین موضوع دلیلی برای عدم ‌وجود آب گرم در خانه است. با بررسی ماهانه این فیلتر می‌توان از این اتفاق جلوگیری کرد.

بررسی آبگرمکن دیواری - الوپایپینگ

عدم وجود آب گرم در خانه به علت نشت گاز

نشت گاز آبگرمکن مسئله‌ای بسیار خطرناک و مشکل‌ساز است. اگر بوی گاز را احساس می‌کنید و شک کردید که ممکن است گاز نشت کرده باشد، در سریع‌ترین زمان، از یک تعمیرکار آبگرمکن ماهر بخواهید تا این مشکل را رفع کند.

خراب بودن آبگرمکن برقی

منبع انرژی در استفاده از آبگرمکن بسیار با اهمیت است. به صورت کلی دو نوع آبگرمکن برقی و گازی وجود دارد که هرکدام از آن‌ها دارای مزایا و معایبی هستند. کاملا مشخص است که آبگرمکن برقی وابسته به برق است. اگر در منزل خود از آبگرمکن برقی استفاده می‌کنید، هنگامی که آب گرم ندارید نخست آبگرمکن را خاموش کنید. سپس تنظیمات آبگرمکن را مجددا چک کنید. به احتمال زیاد با انجام این کار مشکل عدم وجود آب گرم رفع می‌شود. اما اگر بعد از این کار همچنان مشکل وجود داشت، بهتر است از یک تعمیرکار آبگرمکن که مسلط به برقکاری نیز هست، کمک بگیرید.

خراب بودن سوپاپ گاز آبگرمکن

اگر در منزل آبگرمکن گازی دارید در صورت نبود آب گرم، احتمالا مشکل از ورودی گاز است. در اولین قدم به بررسی نشتی گاز بپردازید و اگر نشتی وجود نداشت به شیر گاز توجه کنید. چنانچه شیر گاز هم در شرایط مناسبی قرار داشت و مشکلی نبود، به احتمال زیاد سوپاپ گازرسانی آبگرمکن مشکل دارد. بعضی اوقات ممکن است در این شرایط سوپاپ آبگرمکن نیاز به تعویض داشته باشد.

خرابی ترموستات

برای عملکرد مناسب آبگرمکن و تولید آب گرم، ترموستات آن باید بین ۵۰ تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم شود. چناچنه آب بیش ‌از حد گرم یا سرد است، باید به بررسی ترموستات آن بپردازید. اگر ترموستات دچار مشکل شده است، باید آن را عوض کنید. دلیل اصلی خراب شدن ترموستات ممکن است عدم نگهداری مناسب از آبگرمکن باشد. برخی اوقات به دلیل رسوب زیاد، ترموستات از کار می‌افتد که در این‌صورت شستشو و رسوب‌زدایی آبگرمکن راه‌حل این مشکل است.

اندازه مخزن نامناسب

یکی دیگر از دلایل عدم وجود آب گرم در خانه ممکن است وابسته به اندازه مخزن باشد.یک مخزن کوچک آبگرمکن، مناسب خانواده کوچک و کم جمعیت است و با افزایش تعداد افراد خانواده این مخزن نمی‌تواند پاسخگوی نیاز کل افراد باشد. اگر اندازه مخزن آبگرمکن منزل شما بسیار کوچک است، ممکن است برای خانه شما کافی نباشد و همین امر باعث می‌شود آب گرم آن سریع تمام شود. یکی از اصلی‌ترین ملزومات برای نظافت، آب گرم است و هرچقدر تعداد افراد در خانواده بیشتر باشد، مخزن آبگرمکن باید با مخرنی بزگ‌تر تعویض شود. شاید در زمان خرید آبگرمکن، برای یک خانواده دو نفره همان مخزن کافی و کار آمد بوده است ولی با افزایش تعداد اعضای خانواده این مخزن دیگر جوابگوی نیاز شما نیست و باید آن را عوض کنید.

آب و هوا

دمای هوای بیرون، بر مقدار گرمای آب موثر است. در مناطق مختلف آب آبگرمکن با سرعت‌های مختلفی گرم می‌شود. مثلا افرادی که در مناطق سردسیر زندگی می‌کنند، برای گرم کردن آب مشکلی نخواهند داشت.

حل مشکل عدم وجود آب گرم در خانه

با توجه به مواردی که در این مقاله گفته شد، عدم وجود آب گرم در خانه را می توان از طریق اقدامات زیر رفع کرد:

۱- هنگامی که از آبگرمکن دیواری استفاده می‌کنید، مصرف آب گرم را تا حد ممکن کاهش دهید.

۲- در مناطقی که دارای آب سرد هستند باید حداقل سالانه یک بار آبگرمکن دیواری را رسوب زدایی کنید.

۳- سیستم لوله کشی آب گرم را بازسازی کنید و لوله‌های فلزی را با لوله‌های پلیمری پنج لایه جایگزین کنید.

۴- فیلتر آبگرمکن دیواری را به صورت منظم تعویض کنید.

۵- برای داشتن آب گرم مناسب، پمپ آب مورد نیاز فعالیت آبگرمکن دیواری را نصب کنید.

۶- آبگرمکن دیواری معمولی را با آبگرمکن دیواری های کم فشار عوض کنید که بتواند حتی با فشار کم آب نیز روشن شود و اب گرم را با حجم زیاد تولید کند.

تعمیرکار ابگرمکن دیواری در الوپایپینگ

جمع بندی

آب گرم یکی از عناصر بسیار مهم در خانه است. عدم وجود آب گرم در خانه، گرم نشدن آب و خرابی آبگرمکن از مشکلات متعدد در هر خانه‌ای می‌باشند. برای رفع این موارد بعضی اوقات لازم است از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید. یک تعمیرکار آبگرمکن متخصص می‌تواند به سرعت مشکل اصلی را در این زمان‌ها تشخیص دهد و آن را رفع کند.

اگر پس از مطالعه این مقاله در تشخیص علت و رفع مشکل عدم وجود آب گرم در خانه نیاز به کمک داشتید می‌توانید با مشاوران الوپایپینگ تماس بگیرید.

سوالات متداول

یکی از علل کاهش فشار آب گرم چیست؟

گرفتگی ورودی آب سرد

به طور کلی چند نوع آبگرمکن وجود دارد؟

دو نوع. برقی و گازی

برای عملکرد مناسب آبگرمکن ترموستات باید بین چند درجه تنظیم شود؟

بین ۵۰ تا ۶۰ درجه

4.2/5 - (4 امتیاز)
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *