دلایل روشن نشدن آبگرمکن دیواری

زمان تقریبی مطالعه: ۷ دقیقه

شناخت علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری یکی از مشکلات رایجی است که ممکن است شما هم بارها و بارها با آن روبه‌رو شده باشید. زمانی که با مشکل روشن نشدن آبگرمکن دیواری خود مواجه شوید شاید به این فکر بیفتید که خودتان این مشکل را برطرف کنید. اما به هیچ وجه توصیه نمی‌شود که سر خود به چیزی دست بزنید؛ چرا که تعمیر آبگرمکن یک امر تخصصی است و این موضوع، تعمیر را سخت تر می‌کند. البته در صورتی که اطلاعاتی در این زمینه داشتید و تنها درباره تعمیر آبگرمکن در اصفهان به مشاوره نیاز پیدا کردید، می‌توانید با مشاوران ما در الوپایپینگ تماس بگیرید.

روشن نشدن آبگرمکن

آیا می‌ توانیم خودمان برای تعمیر آبگرمکن اقدام کنیم؟

در صورتی که دلیل روشن نشدن آبگرمکن دیواری شما مشخص باشد، ممکن است تعمیر آبگرمکن دیواری شما به تخصص و زمانی زیادی نداشته باشد و تعمیر آن کار ساده‌ای به نظر برسد اما گاهی عیب‌یابی و تشخیص این موضوع که مشکل آبگرمکن دقیقا از چیست، بسیار حساس و پیچیده است. در این موقع بهتر است کار تعمیر و عیب‌یابی را به یک متخصص کاربلد در این زمینه بسپارید. اطلاع درباره نحوه عملکرد آبگرمکن و آشنایی با شیوه تعمیر و عیب‌یابی آن، تاثیر زیادی دارد. پس تا انتها با ما همراه باشید تا علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری را بررسی کنیم.

۴ علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری

پی‌بردن به دلیل روشن نشدن آبگرمکن دیواری گاهی تنها نیاز به کمی توجه و صرف وقت دارد. برای عیب‌یابی این موضوع شما باید قطعات و بخش‌های مختلف آبگرمکن را با دقت مورد بررسی قرار دهید، اما به‌ صورت کلی می‌توان گفت تنها ۴ عامل وجود دارد که باعث بروز مشکل روشن نشدن آبگرمکن می‌شوند.

۱ . مشکل جرقه نزدن آبگرمکن

هر آبگرمکن توسط یک جرقه زن الکترود روشن می‌شود که مهم‌ترین عضو اساسی آن است. از کار افتادن جرقه زن آبگرمکن یکی از دلایل اصلی و رایج روشن نشدن آبگرمکن است. رعایت نکردن حد فاصل استاندارد بین الکترود با مشعل یکی از دلایل جرقه نزدن آن است. فاصله استاندارد بین نوک الکترود و مشعل ۹ میلی‌متر است و بیشتر یا کمتر بودن این فاصله ممکن است باعث جرقه نزدن آبگرمکن دیواری شما بشود. از دیگر دلایل جرقه نزدن آبگرمکن می‌توان به وجود مشکل در سیم رابط (وایر) آن اشاره کرد. در این زمان دو احتمال وجود دارد:

 • وایر دچار قطعی شده است.
 • وایر از محل اتصال خود جدا شده است.

۲ . امکان وجود رسوب نوک الکترود

برخی اوقات کثیف شدن و تمیز نبودن نوک الکترود علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری است؛ در این مورد بهتر است نسبت به تمیز کردن نوک الکترود اقدام کنید. رسوب زدایی آبگرمکن یکی از موارد اساسی است که می‌تواند از بروز این مشکل پیشگیری کند.

۳ . خرابی شمعک آبگرمکن، جدیترین علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری

اگر دکمه مخصوص روشن کردن آبگرمکن دیواری را فشار دهید، جرقه می‌زند و گاز هم خارج می‌شود اما اگر بعد از روشن شدن، آبگرمکن بلافاصله خاموش شد، باید بدانید که شمعک مشکل دارد و می‌بایست آن را تعمیر کنید. در این مورد باید دلیل روشن نشدن آبگرمکن دیواری را جدی بگیرید و سریعا برای برطرف کردن آن اقدام کنید؛ زیرا این موضوع میتواند منجر به بروز مشکلات بسیار جدیتری شود. همچنین کم بودن سعله هم یکی از دلایل ضعیف کار کردن این وسیله گرمایشی است. برای آشنایی با علت کم بودن شعله آبگرمکن مقاله ما را در این رابطه مطالعه کنید.

نکته: گاهی برخی از افراد برای برطرف کردن گرفتگی شمعک از سوزن استفاده می‌کنند. باید به این نکته توجه کنید که انجام این کار ممکن است آسیب جدی به شمعک وارد ‌کند، زیرا قطر نازل را که بسیار کم است گشاد می‌کنید و به شمعک آسیب می‌زنید.

تعمیر مشکل روشن نشدن آبگرمکن

۴ . معیوب بودن واشر یا دیافراگم، اصلیترین علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری

معیوب بودن واشر یا دیافراگم نیز از دلایل روشن نشدن آبگرمکن دیواری محسوب می‌شود. زمانی که واشر پاره شود و یا دیافراگم دچار فرسایش شود، شما چاره‌ای جز تعویض این قطعات ندارید. برای این منظور بهتر است به شیوه زیر عمل کنید:

مراحل عوض کردن واشر پلاستیکی دیافراگم در آبگرمکن

 • ابتدا شیرهای ورودی گاز و آب سرد را ببندید.
 • تمامی اتصالات مربوطه از قبیل لوله‌های مسی، شیلنگ‌های پرسی، گاز و … را از دستگاه جدا کنید.
 • اگر مبتدی هستید و تجربه کافی ندارید، ابتدا لازم است آبگرمکن را از دیوار جدا کرده و روی زمین قرار دهید.
 • با استفاده از یک پیچ گوشتی چهارسوی مناسب، پیچ های کاربراتور را باز کنید.
 • واشر قدیمی کاربراتور را با واشر جدید جایگزین نمایید.
 • کاربراتور، پیچ‌ها، اتصالات و … را درست شبیه قبل جا زده و آبگرمکن را در محل خود نصب کنید.

۵ . اشکال در ترموکوپل آبگرمکن

یکی دیگر از اصلی‌ترین انواع دلیل روشن نشدن آبگرمکن دیواری وجود ایراد و اشکال در ترموکوپل است. در اثر گرمای شعله، پس از مدتی امکان پاره شدن یا ایراد در نوک ترموکوپل وجود دارد. برای بررسی این مشکل می‌توانید با دست زدن یا نگاه کردن به ترموکوپل نیز متوجه شوید. معیوب بودن ترموکوپل موجب می‌شود که با رها کردن دکمه ولوم، شمعک هم خاموش شود. این مشکل با تعویض ترموکوپل حل می‌شود. این وسیله را با یک ترموکوپل سالم که به تازگی خریداری کرده‌اید، تعویض کنید، البته انجام این کار به یک فرد با تجربه نیازدارد.

همچنین بخوانید: نکات مهم در عیب یابی آبگرمکن بوتان

سایر دلایل روشن نشدن آبگرمکن

علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری لزوما علت‌های فنی مربوطه نیستند، بلکه دلایل دیگری نیز می‌تواند وجود داشته باشد که مانع کار کردن این سیستم شوند. در زیر درباره‌ی برخی از دلایل و راهکارهای برطرف سازی این مشکل اشاره کرده‌ایم :

 • قطع بودن گاز ساختمان، که می توان به سهولت آن را بررسی کرده و برطرف نمود.
 • بسته بودن شیر ربع گرد گاز، که باید چک شود و در صورت بسته بودن، باز شود.
 • گرفتگی صافی آب و یا شیپوره رگولاتور آب، که در این حالت بهتر است نسبت به تمیز کردن آن اقدام نمایید.
 • معیوب بودن دیافراگم رگولاتور آب، که باید هرچه سریع‌تر تعویض شود.
 • گرفتگی لوله مبدل گرمایی، لوله دیافراگم، شیر احتراق آهسته و … که هرکدام باید به صورت مجزا بررسی و در صورت گرفتگی رفع شوند.

تعمیر آبگرمکن - الوپایپینگ

سخن اخر

برخی مشکلات آبگرمکن دیواری معمولا با سرویس و هواگیری آبگرمکن برطرف می‌شوند. اگر آبگرمکن دیواری یا آبگرمکن برقی شما آب را خوب گرم نمی‌کند، افت فشار دارد و یا با مشکل پیدا کردن علت روشن‌ نشدن آبگرمکن دیواری روبه‌رو شده‌اید، می‌توانید با کمک از یک فرد با تجربه این مشکل را به سادگی حل کنید. این کار از نظر ایمنی هم برای شما مطمئن‌تر است. نیروهای متخصص الوپایپینگ در زمینه تعمیر آبگرمکن برقی و دیواری به صورت ۱۲ ساعته برای کمک به شما آماده خدمت‌ رسانی هستند.

سوالات متداول

 1. چرا آبگرمکن روشن نمی‌شود؟
  خرابی جرقه‌‌‌زن، شمعک، ترموکوپل، دیافراگم و رسوب گرفتن الکترود از دلایل روشن نشدن آبگرمکن هستند.
 2. فاصله استاندارد میان نوک الکترود و مشعل چقدر باید باشد؟
  ۹ میلی‌متر

4/5 - (20 امتیاز)
جهت تعمیر و سرویس آبگرمکن در اصفهان از طریق لینک زیر با متخصصان الوپایپینگ تماس بگیرید و درخواست خود را ثبت کنید. ثبت درخواست تعمیر در محل
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *