دلایل اصلی روشن نشدن آبگرمکن دیواری چیست؟

زمان تقریبی مطالعه: ۷ minutes

روشن نشدن آبگرمکن یکی از مشکلات رایجی است که ممکن است شما هم بارها و بارها با آن روبه‌رو شده باشید. حمام کردن و لذت بردن از آب گرم و پرفشار، می‌تواند تمام خستگی‌های یک روز گرم و پر کار شما را ازبین ببرد. اما ممکن است دقیقا زمانی که خسته از کار و مشغله‌های روز تصمیم به حمام کردن می‌گیرید، با مشکل روشن نشدن آبگرمکن دیواری خود مواجه شوید و به این فکر بیفتید که خودتان مشکل آبگرمکن را برطرف کنید. اما به هیچ وجه توصیه نمی‌شود که سر خود به چیزی دست بزنید؛ چرا که تعمیر آبگرمکن یک امر تخصصی است و این موضوع، تعمیر را سخت تر می‌کند. البته درصورتی که اطلاعاتی در این زمینه داشتید و تنها درباره تعمیر آبگرمکن به مشاوره نیاز پیدا کردید، می‌توانید با مشاوران ما در الوپایپینگ تماس بگیرید.

روشن نشدن آبگرمکن

آیا می‌توانیم خودمان برای تعمیر آبگرمکن اقدام کنیم؟

درصورتی که مشکل آبگرمکن دیواری شما مشخص باشد، ممکن است تعمیر آبگرمکن دیواری شما به تخصص وزمانی زیادی نداشته باشد و تعمیر آن کار ساده‌ای به نظر برسد اما گاهی عیب‌یابی و تشخیص این موضوع که مشکل آبگرمکن دقیقا از چیست، بسیار حساس و پیچیده است. در این موقع بهتر است کار تعمیر و عیب‌یابی را به یک متخصص کاربلد در این زمینه بسپارید. اطلاع درباره نحوه عملکرد آبگرمکن و آشنایی با شیوه تعمیر و عیب‌یابی آن، تاثیر زیادی دارد. پس تا انتها با ما همراه باشید تا دلایل روشن نشدن آبگرمکن دیواری را بررسی کنیم.

۴ علت روشن نشدن آبگرمکن

پی‌بردن به علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری گاهی تنها نیاز به کمی توجه و صرف وقت دارد. برای عیب‌یابی این موضوع شما باید قطعات و بخش‌های مختلف آبگرمکن را با دقت مورد بررسی قرار دهید، اما به‌صورت کلی می‌توان گفت تنها ۴ عامل وجود دارد که باعث بروز مشکل روشن نشدن آبگرمکن می‌شوند.

۱ . مشکل جرقه نزدن آبگرمکن

هر آبگرمکن توسط یک جرقه زن الکترود روشن می‌شود که مهم‌ترین عضو اساسی آن است. از کار افتادن جرقه زن آبگرمکن یکی از دلایل اصلی و رایج روشن نشدن آبگرمکن است. رعایت نکردن حد فاصل استاندارد بین الکترود با مشعل یکی از دلایل جرقه نزدن آن است.

فاصله استاندارد بین نوک الکترود و مشعل ۹ میلی‌متر است و بیشتر یا کمتربودن این فاصله ممکن است باعث جرقه نزدن آبگرمکن دیواری شما بشود.

از دیگر دلایل جرقه نزدن آبگرمکن می‌توان به وجود مشکل در سیم رابط (وایر) آن اشاره کرد. در این زمان دو احتمال وجود دارد:

 • وایر دچار قطعی شده است.
 • وایر از محل اتصال خود جدا شده است.

۲ . امکان وجود رسوب نوک الکترود

برخی اوقات کثیف شدن و تمیز نبودن نوک الکترود علت اساسی برای روشن نشدن آبگرمکن است، بهتر است نسبت به تمیز کردن نوک الکترود اقدام کنید. رسوب زدایی آبگرمکن یکی از موارد اساسی است که می‌تواند از بروز این مشکل پیشگیری کند.

۳ . خرابی شمعک آبگرمکن

اگردکمه مخصوص روشن کردن آبگرمکن دیواری را فشار دهید، جرقه می‌زند و گاز هم خارج می‌شود اما اگر بعد از روشن شدن، آبگرمکن بلافاصله خاموش شد، باید بدانید که شمعک مشکل دارد ومی‌بایست آن را تعمیر کنید.

نکته:
گاهی برخی از افراد برای برطرف کردن گرفتگی شمعک از سوزن استفاده می‌کنند. باید به این نکته توجه کنید که انجام این کار ممکن است آسیب جدی به شمعک وارد ‌کند، زیرا قطر نازل را که بسیار کم است گشاد می‌کنید و به شمعک آسیب می‌زنید.

تعمیر مشکل روشن نشدن آبگرمکن

۴ . معیوب بودن واشر یا دیافراگم:

معیوب بودن واشر یا دیافراگم نیز از دلایل روشن نشدن آبگرمکن دیواری محسوب می‌شود. زمانی که واشر پاره شود و یا دیافراگم دچار فرسایش شود، شما چاره‌ای جز تعویض این قطعات ندارید. برای این منظور بهتر است به شیوه زیر عمل کنید:
علت روشن نشدن آبگرمکن لزوما علت‌های فنی مربوطه نیستند، بلکه دلایل دیگری نیز می‌تواند وجود داشته باشد که مانع کار کردن این سیستم شوند.

مراحل عوض کردن واشر پلاستیکی دیافراگم در آبگرمکن:

 • ابتدا شیرهای ورودی گاز و آب سرد را ببندید.
 • تمامی اتصالات مربوطه از قبیل لوله‌های مسی، شیلنگ‌های پرسی، گاز و … را از دستگاه جدا کنید.
 • اگر مبتدی هستید و تجربه کافی ندارید، ابتدا لازم است آبگرمکن را از دیوار جدا کرده و روی زمین قرار دهید.
 • با استفاده از یک پیچ گوشتی چهارسوی مناسب، پیچ های کاربراتور را باز کنید.
 • واشر قدیمی کاربراتور را با واشر جدید جایگزین نمایید.
 • کاربراتور، پیچ‌ها، اتصالات و … را درست شبیه قبل جا زده و آبگرمکن را در محل خود نصب کنید.

اشکال در ترموکوپل آبگرمکن

یکی دیگر از اصلی‌ترین دلایل روشن نشدن آبگرمکن دیواری وجود ایراد و اشکال در ترموکوپل است. در اثر گرمای شعله، پس از مدتی امکان پاره شدن یا ایراد در نوک ترموکوپل وجود دارد. برای بررسی این مشکل می‌توانید با دست زدن یا نگاه کردن به ترموکوپل نیز متوجه شوید.

معیوب بودن ترموکوپل موجب می‌شود که با رها کردن دکمه ولوم، شمعک هم خاموش شود. این مشکل با تعویض ترموکوپل حل می‌شود. این وسیله را با یک ترموکوپل سالم که به تازگی خریداری کرده‌اید، تعویض کنید، البته انجام این کار به یک فرد با تجربه نیازدارد.

سایر احتمالات روشن نشدن آبگرمکن

ممکن است مشکلات دیگری نیز برای روشن نشدن آبگرمکن دیواری شما وجود داشته باشد، در زیر درباره‌ی برخی از دلایل و راهکارهای برطرف سازی این مشکل صحبت کرده‌ایم که توجه شما را به آن‌ها جلب می‌کنیم:

 • قطع بودن گاز ساختمان، که می توان به سهولت آن را بررسی کرده و برطرف نمود.
 • بسته بودن شیر ربع گرد گاز، که باید چک شود و در صورت بسته بودن، باز شود.
 • گرفتگی صافی آب و یا شیپوره رگولاتور آب، که در این حالت بهتر است نسبت به تمیز کردن آن اقدام نمایید.
 • معیوب بودن دیافراگم رگولاتور آب، که باید هرچه سریع‌تر تعویض شود.
 • گرفتگی لوله مبدل گرمایی، لوله دیافراگم، شیر احتراق آهسته و … که هرکدام باید به صورت مجزا بررسی و در صورت گرفتگی رفع شوند.
تعمیر آبگرمکن - الوپایپینگ

نتیجه گیری

برخی مشکلات آبگرمکن دیواری معمولا با سرویس و هواگیری آبگرمکن برطرف می‌شوند. اگر آبگرمکن دیواری یا آبگرمکن برقی شما آب  را خوب گرم نمی‌کند، افت فشار دارد و یا با مشکل روشن‌نشدن آبگرمکن روبه‌رو شده‌اید، می‌توانید با کمک از یک فرد با تجربه این مشکل را به سادگی حل کنید. این کار از نظر ایمنی هم برای شما مطمئن‌تر است. نیروهای متخصص الوپایپینگ در زمینه تعمیر آبگرمکن برقی و دیواری به صورت ۱۲ ساعته برای کمک به شما آماده خدمت‌رسانی هستند.

سوالات متداول

چرا آبگرمکن روشن نمی‌شود؟

خرابی جرقه‌‌‌زن، شمعک، ترموکوپل، دیافراگم و رسوب گرفتن الکترود از دلایل روشن نشدن آبگرمکن هستند.

فاصله استاندارد میان نوک الکترود و مشعل چقدر باید باشد؟

۹ میلی‌متر

سوال فنی داری از ما بپرس!!!
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.