آموزش تعمیر آبگرمکن برقی

مدت زمان مطالعه: ۷ دقیقه

آبگرمکن برقی با توجه به ساختاری که دارد، نسبت به آبگرمکن های گازی پیچیده تر است. این مدل آبگرمکن دارای قطعاتی مثل برد، المنت، سیم کشی‌های داخلی برق و … است. سرویس و تعمیر آبگرمکن برقی که یکی از بهترین آبگرمکن های دیواری از نظر کیفیت است، اهمیت ویژه‌ای دارد.

آبگرمکن برقی

مشکلات رایج در آبگرمکن برقی

روشن نشدن، گرم نشدن مخزن آب، صدای نامشخص از آبگرمکن و … از مشکلات آبگرمکن برقی به شمار می‌روند.

اجزاء آبگرمکن برقی

 1. بدنه
 2. لامپ خبر
 3. مخزن
 4. سیم های رابط
 5. ترموستات گازی
 6. وارنیش (عایق نسوز)
 7. ترمینال چینی
 8. المنت

 اگر آبگرمکن برقی روشن نمی‌شود

نتظیم درجه آبگرمکن برقی

راه حل: 
این آبگرمکن به اتصالات و سیم کشی‌های انجام شده وابسته است، در ابتدا فیوز مدار و سیم‌های متصل به آن را چک کنید. با استفاده از ولت متر جریان ورودی را بررسی کنید تا از وجود جریان اطمینان پیدا کنید. حتما از تست المنت در زمان تعمیر آبگرمکن برقی خود در این شرایط غافل نشوید. البته این موضوع علت های دیگری هم می‌تواند داشته باشد که عبارت هستند از: عدم وجود برق در پریز و مشکل در ارتباط سیم‌های رابط داخل جعبه اتصالات آبگرمکن برقی.

 اگر آب داخل مخزن سرد است

راه حل:
در ابتدا باید جریان برق به صورت کامل قطع باشد، المنت حرارتی را بررسی کنید و در صورت لزوم آن‌ها را تعویض کنید. همچنین ممکن است مشکل از ترموستات آبگرمکن برقی باشد، اگر جریان المنت حرارتی را بررسی کردید و جریانی در المنت حرارتی وجود نداشت به احتمال زیاد ترموستات دچار مشکل شده است.

در این صورت:

 • ابتدا پنلی که به هیتر (المنت) دسترسی دارد را جدا کنید.
 • سطح پلاستیکی را بردارید و حواستان باشد دستتان با سیم‌ها برخورد نکند.
 • دکمه‌های قرمزی که بالای ترموستات قرار گرفته‌اند یعنی همان دکمه‌های تنظیم دما را فشار دهید.

 

 آبگرمکن صداهای آزار دهنده تولید می‌کند

راه حل:
ممکن است صداهای عجیبی از آبگرمکن برقی به گوشتان برسد. دلیل اصلی این صداهای عجیب سرد و گرم شدن آب است که باعث انقباض و انبساط در مخزن می‌شود. همچنین با وارد شدن هوا به لوله‌‌‌های آب نیز ممکن است صداهایی بشنوید. برای حل مشکل و تعمیر آبگرمکن برقی در این شرایط بهتر است شیرهای آب را برای نشتی و حباب بررسی کنید و ترموستات را به شکلی تنظیم کنید که مطمئن شوید آب نمی‌جوشد.

همراه با آب گرم مواد زنگ‌زدگی خارج شود

راه حل:
اگر هنگام بازکردن شیر آب مقداری مواد زنگ‌زدگی از آن خارج شد، مشکل ممکن است از زنگ زدن لوله‌ها باشد که معمولا با تعویض لوله کشی درست می‌شود، همچنین این مشکل می‌تواند مربوط به آب باشد. اگر مشکل از آب بود می‌توانید از فیلتر تصفیه آب در خط اصلی آب استفاده کنید تا دیگر با این موضوع مواجه نشوید.

اگر آبگرمکن برقی بوی بد داد

راه حل:
اگر آب گرم یا آبگرمکن برقی بوی بد و عجیبی شبیه به تخم مرغ فاسد داد، احتمالا مشکل از آب لوله کشی است و علت این بوی بد ناشی از وجود گوگرد درون آب است. برای رفع این مشکل نصب دستگاه تصفیه آب در اصفهان در لوله اصلی ساختمان پیشنهاد می‌شود.

دمای آب بسیار زیاد است، اما عقربه های حرارت سنج بر روی صفر قرار گرفته‌اند

در مواقعی که با این مشکل برخورد می‌کنید، حرارت سنج آبگرمکن برقی شما خراب است.

راه حل:
در این وسیله از فنر مارپیچ استفاده شده است که از یک  سمت به بدنه آبگرمکن و از سمت دیگر به عقربه متصل است. افزایش دمای آب و گرم شدن بدنه آبگرمکن  باعث می‌شود فلز مارپیچ منبسط شده و عقربه، بین اعداد صفحه نشان دهنده جابه‌جا شود. این فلز بر اثر حرارت و رطوبت، به مرور زمان فرسوده و در نهایت موجب قطع ارتباط بین افزایش دمای آب و حرکت عقربه می‌شود.

آب از شیر اطمینان آبگرمکن با حرارتی زیاد سرریز می شود

در این شرایط برای تعمیر آبگرمکن برقی می‌توان علت را در این موارد پیدا کرد:

 1. کنتاکت‌های ترموستات به یکدیگر جوش خورده‌اند.
 2. لوله بلوی ترموستات از محل استقرار خود خارج شده است.
 3. گاز ترموستات نشت کرده و از آن خارج شده است.
 4. ترموستات تنظیم نیست.

راه حل:

  1.  ترموستات را می‌توان بدون باز کردن جعبه اتصالات آبگرمکن برقی بررسی کرد. کافی است ولوم را در جهت مخالف حرکت دهید و علاوه بر شنیدن صدای قطع و وصل آن به لامپ دقت کنید، اگر در هر دو حالت لامپ روشن ماند و صدای قطع و وصل از ترموستات شنیده نشد، باید ترموستات را تعویض کرد.
تنظیم ترموستات آبگرمکن برقی
 •  روش دیگر تست ترموستات برای تعمیر آبگرمکن برقی، استفاده از آوومتر است. ابتدا سیم‌های رابط ترموستات را از آن جدا   کنید و سپس  پایه‌های آن را به رابط‌های آوومتر (R * 1) متصل کنید، در صورت جوش خوردگی کنتاکت‌ها به یکدیگر، مشاهده می‌کنید عقربه منحرف می‌‍شود و در حدود صفر می‌ایستد در حالی که اگر کلید ترموستات سالم باشد، در حالت قطع، کلید عقربه بر روی بی‌نهایت و در حالت وصل، کلید عقربه به سمت صفر متمایل می‌شود.
 • گاز اتر یا جیوه در عملکرد ترموستات گازی کاملا مشخص است. از این رو ترموستاتی که گاز خود را از دست داده باشد، به هیچ وجه دارای ارزش نیست و اصولا استفاده از چنین ترموستاتی منطقی نیست، برای اطمینان بیشتر می‌توانید ترموستات را عملا تست کنید. مراحل انجام تست را در زیر برای شما توضیح داده ایم:
 •  لوله بلو را در حالت وصل قرار دهید. (که در مورد ۲ توضیح داده شد)، سپس توسط حرارت یک فندک یا شعله کبریت لوله بلو را گرم کنید، پس از چند ثانیه (در صورت سالم بودن ترموستات) صدایی را خواهید شنید. اگر پس از گرم شدن لوله بلو، هیچ عکس‌العملی از ترموستات مشاهده نشد، می‌توانید با يقين نسبت به تعویض آن اقدام کنید.
المنت آبگرمکن برقی

ایمنی و تعمیر آبگرمکن برقی به استاندارد و کیفیت ساخت آن بستگی دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود در هنگام خرید آبگرمکن برقی به اعتبار برند، استانداردهای ملی و بین‌المللی،  گارانتی و خدمات پس از فروش حتما توجه داشته باشید. دقت کنید که در ساختار آبگرمکن برقی دو نوع فیوز قرار دارد که یکی حفاظ جان و دیگری حفاظ مینیاتوری است. این دو حفاظ خطرات ناشی از برق ‌گرفتگی  را به صفر می‌رسانند. در هنگام خرید آبگرمکن برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با الوپایپینگ تماس بگیرید و از مشاوره‌ی رایگان استفاده نمایید.

سوالات متداول آموزش تعمیر آبگرمکن برقی

برای رفع مشکل بوی بد آبگرمکن چه راهکاری وجود دارد؟

نصب دستگاه تصفیه آب در مسیر لوله‌های ساختمان

اگر هنگام باز کردن شیر آب، مواد زنگ‌زدگی از آن خارج شد چه کاری برای رفع مشکل می‌توانیم انجام دهیم؟

استفاده از فیلتر تصفیه آب در خط اصلی آب

5/5 - (2 امتیاز)
تعمیر آبگرمکن برقی در اصفهان ثبت درخواست تعمیر در محل
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *