علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری

مدت زمان مطالعه: ۸ دقیقه

کم شدن فشار آب گرم آبگرمکن دیواری از آن موارد آزار دهنده‌ای است که در فصل زمستان بیشتر متوجه آن خواهیم شد. احتمالا شما هم برای پیدا کردن علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری خود، دست به تعمیر آن زده باشید، ولی کاهش فشار آب گرم همیشه ناشی از آبگرمکن دیواری نیست. گاها مشکلات موجود در لوله کشی ساختمان، فشار آب خروجی از آبگرمکن را کاهش می‌دهد. در این مقاله در مجله الوپایپینگ به بررسی تمامی علل کاهش فشار آب در آبگرمکن دیواری می‌پردازیم‌. پس از آن، روش‌های افزایش آب گرم در آبگرمکن را آموزش می‌دهیم. 

بررسی لوله‌ها برای یافتن علت کم شدن فشار آب گرم- الوپایپینگ

تعیین علت افت فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری

پیش از پیدا کردن علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن‌ دیواری ، باید نخست آن را تشخیص دهید. به این منظور کافی است شیر آب گرم خود را باز کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که وقتی آب گرم در اختیار شما قرار دارد، که آب سرد بعد از ورود به آبگرمکن، بتواند به واسطه شعله آبگرمکن، گرم شده باشد. چنانچه پس از باز نمودن شیر آب گرم، به کمبود فشار آب یا گرم نبودن آب پی بردید، این موضوع وجود اختلال را هشدار می‌دهد که باید آن را رفع نمود.

 ۴ علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری

برای اینکه بتوان مهمترین موارد که در ایجاد علت کاهش فشار آب گرم در آبگرمکن‌های دیواری موثر هستند را پیدا کرد، باید آن دلایل را به دو گروه تقسیم کرد. دسته‌ اول مرتبط با مشکلاتی است که در پی عیب در قطعات آبگرمکن به وجود آمده‌اند. در صورتی که به این مورد پی بردید، برای رفع کمبود فشار آب آبگرمکن، باید قطعات خراب را تعمیر و تعویض کرده و یا آبگرمکن را نزد تعمیرکار ببرید. در این مورد باید با تعمیرکار آبگرمکن دیواری در اصفهان تماس بگیرید. دسته دوم مشکلات، به لوله کشی ساختمان مرتبط است، که با بازبینی سیستم لوله کشی می‌توانید به مهم‌ترین دلایل کمبود فشار آب گرم پی ببرید.
به طور کلی، جهت یافتن علت کاهش فشار آب خروجی از آبگرمکن باید موارد گفته شده در زیر را بازبینی کنید:
۱.بازبینی وجود انسداد و رسوب در فیلتر آب 
۲.وجود رسوب و انسداد در شیرآلات و سر دوش حمام (اگر فشار آب گرم، تنها در حمام کاهش یافته است.)
۳.عدم وجود جرم‌ و انسداد در راه ورودی آب سرد به آبگرمکن
۴.عدم رسوب پیرامون لوله‌های داخلی آبگرمکن (مبدل حرارتی آبگرمکن)

علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری

بررسی آب ورودی به آبگرمکن دیواری

نخستین گام برای پی بردن دلایل کاهش فشار آب در آبگرمکن ایستاده و دیواری بازبینی شیر آب سرد ورودی به آبگرمکن است. بعضی اوقات امکان دارد مواد معدنی که در آب درون شیر ورودی وجود دارد رسوب کرده و باعث انسداد آن شود. برای مطمئن شدن از این مشکل باید شیر تخلیه  آبگرمکن را باز کنید. اگر آب خروجی از آن دارای فشار مناسبی بود، می‌توان گفت، شیر آب سرد ورودی آبگرمکن سالم است. اما اگر فشار آب خروجی غیرقابل قبول بود، مسیر عبوری آب را بازبینی کرده و چنانچه هرگونه رسوبی در آن وجود دارد آن را رفع کنید.

بررسی مبدل برای پی بردن به علت کم شدن فشار آب آبگرمکن دیواری

در حقیقت مبدل آبگرمکن دیواری مسئول انتقال گرمای تولید شده توسط مشعل به آب است. مبدل حرارتی دارای لوله‌های باریکی است که مهم‌ترین علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری بوتان یا برندهای دیگر رسوب مواد معدنی در آن‌هاست. زمانی که این مشکل ایجاد می‌شود، به جای گرم شدن تمامی آب سرد ورودی به مبدل آبگرمکن، تنها بخشی از آن گرم می‌شود. در این وضعیت به جای آب گرم، آب سرد با فشار کم خارج می‌شود. مطلب گفته شده اصلی‌ترین علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری است و برای از بین بردن این مشکل بایستی لوله‌های مبدل را از رسوب پاکسازی کرد. اگر قصد انجام این کار را در منزل دارید، توجه کنید که حتما قبل از شروع رسوب گیری، فشار شیر آب سرد ورودی را بازبینی کنید.
بعضی اوقات دلیل کاهش فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری بوتان این است که فشار آب ورودی به مبدل کاهش یافته است. در این صورت جهت جلوگیری از ایجاد رسوب در لوله‌های آبگرمکن، نصب فیلتر رسوب گیر آبگرمکن‌های دیواری کمک کننده است. جهت پی بردن به سالم بودن همه قسمت‌های مبدل آبگرمکن دیواری، باید آن شیر آب گرمی که نسبت به بقیه شیرها فاصله کمتری با آبگرمکن دارد را باز کرد. سپس آب خروجی از آن را در ظرفی شفاف و شیشه‌ای ریخت. اگر آب ریخته شده در ظرف زرد رنگ باشد، می‌توان گفت لوله‌های مبدل آبگرمکن رسوب دارد.

علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری بوتان

بررسی فیلتر برای یافتن علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری

یکی از دلایل کمبود فشار آب گرم آبگرمکن دیواری، تجمع رسوبات بر روی فیلتر آبگرمکن دیواری است. در حقیقت برای جلوگیری از ایجاد رسوب و جرم گرفتن لوله‌های آبگرمکن، در مسیر آب ورودی به آن فیلتر نصب می‌شود تا احتمال رسوب گرفتگی لوله‌های آبگرمکن را به کمترین مقدار ممکن برساند. ولی با گذر زمان، خود فیلتر نیز رسوب می‌گیرد. این خود یکی از عوامل کمبود فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری است. به همین دلیل بهتر است در هر ماه فیلتر آبگرمکن دیواری خود را بررسی و تمیز کنید تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

بررسی سیستم لوله کشی ساختمان 

دلایلی که در مطالب بالا ذکر شد همگی مرتبط با قطعات آبگرمکن هستند که در صورت تشخیص عیب در هر کدام از آن‌ها، باید سریعا آن قطعات تعمیر یا تعویض شوند. همانگونه که مطرح شد از دیگر علل مهم کاهش فشار آب گرم در آبگرمکن ایستاده اختلال در سیستم لوله کشی ساختمان است. اگر به سالم بودن قطعات آبگرمکن خود مطمئن هستید، باید سیستم لوله کشی ساختمان را بررسی کنید و در صورت وجود هرگونه نقص در این سیستم سریعا به رفع آن اقدام‌ کنید. زنگ زدن و پوسیده شدن لوله‌ها با گذر زمان از مشکلات رایجی است که ممکن است به وجود آید. این لوله‌های فلزی به طور پیوسته در مسیر عبور آب گرم و سرد قرار دارند در نتیجه مواد سختی که درون آب وجود دارند، پس از مدتی در لوله‌ها رسوب کرده و همین امر علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری می‌شود. در این مورد می‌توانید از خدمات تعمیر لوله کشی اصفهان در الو پایپینگ استفاده کنید.

برطرف کردن علت کم شدن فشار آب آبگرمکن دیواری

علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری بوتان

آبگرمکن دیواری بوتان یکی از آبگرمکن‌های دیواری محبوب در ایران است. اگر متوجه مشکل فشار آب گرم در این نوع آبگرمکن شده‌اید، راهکارهای گفته شده در این مطلب را به کار ببرید. به عبارت بهتر علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری بوتان با سایر برندها مشابه است. در ابتدا توری و صافی موجود در شیر و شلنگ‌های آن را بردارید؛ زیرا این دو قطعه می‌توانند فشار آب گرم را کاهش دهند. مسئله دیگر، مشکل در شیر فشار است که در این صورت، تعویض مغزی شیر می‌تواند به حل این مشکل کمک کند. در صورتی که با به کارگیری این موارد مشکل حل نشد، بهتر است از یک تعمیرکار کمک بگیرید. همچنین میتوانید از خدمات تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان در اصفهان هم استفاده کنید.

بهترین راه افزایش فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری

با استفاده از مطالب گفته شده در بالا قطعا شما به علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری خود پی برده‌اید. اکنون باید جهت رفع این مشکل اقدام کنید. استفاده از کمترین مقدار ممکن از آب سرد، هنگامی که آبگرمکن دیواری روشن است (به عنوان مثال وقتی دیگران در حال استحمام می‌باشند) از ساده‌ترین راه های افزایش فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری است. از دیگر راه‌ها برای حل مشکل فشار کم آب گرم، نصب کردن پمپ آب مخصوص آبگرمکن است که وظیفه آن، کمک به آبگرمکن در تنظیم فشار آب در همه مواقع به طور مناسب است. علاوه بر موارد ذکر شده از دیگر علل کمبود فشار آب در آبگرمکن دیواری می‌تواند، سوراخ شدن مبدل حرارتی،خراب شدن شیر پر کن، نشتی در مدار، هوا گرفتن منبع انبساط علاوه بر انباشته شدن رسوب و عدم نصب مناسب قطعات باشد. بهتر است لوله‌های آبگرمکن دیواری خود را به صورت دوره‌ای رسوب زدایی کنید. اگر تخصصی در این کار ندارید بهتر است از یک متخصص ماهر کمک بگیرید.

جمع بندی

همانگونه که مطرح شد اگر به علت کمبود فشار آب در آبگرمکن دیواری خود پی برده‌اید، ابتدا لازم است دلیل این کمبود فشار را یافته و سپس به رفع آن اقدام نمایید. در این مقاله مواردی که علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری هستند را یک به یک بررسی کردیم و راهکار رفع آن مشکل را نیز بیان کردیم. اگر در این زمینه و موارد مربوط به تعمیر آبگرمکن نیاز به مشاوره دارید، کافی است با مشاوران الوپایپینگ تماس بگیرید. همکاران ما شما را راهنمایی خواهند کرد.

سوالات متداول

۴ مورد از مهمترین دلایل کاهش فشار آب گرم در آبگرمکن‌های دیواری کدام اند؟

بررسی آب ورودی به آبگرمکن دیواری-بررسی مبدل آبگرمکن دیواری-بررسی فیلتر آبگرمکن دیواری-بررسی سیستم لوله کشی ساختمان 

مهم‌ترین علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری پیست؟

مبدل حرارتی دارای لوله‌های باریکی است که رسوب مواد معدنی در آن‌ها، مهمترین دلیل کاهش فشار آب آبگرمکن است.

4.3/5 - (20 امتیاز)
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *