تعویض المنت آبگرمکن برقی ( عیب‌یابی در ۷ مرحله )

زمان تقریبی مطالعه: ۱۰ دقیقه

تعویض المنت آبگرمکن برقی بسیار اهمیت دارد؛ چرا که اصلی‌ترین بخش آبگرمکن برقی، المنت است و اگر این قطعه خراب شود، هیچ آب گرمی تولید نمی‌شود. به طور کلی آبگرمکن برقی به دلیل داشتن قطعاتی مانند برد، المنت، سیم‌کشی‌های داخلی برق و …، پیچیده‌تر از آبگرمکن گازی است. یک جفت المنت در بالا و پایین آبگرمکن برقی وجود دارند که با عبور جریان از آن‌ها، گرم می‌شوند. المنت پایینی اهمیت بیشتری دارد چرا که ورود آب سرد به مخزن، از طریق یک لوله انجام می‌شود. اگر نیاز به آب گرم بیشتری باشد، المنت بالایی نیز شروع به کار می‌کند. در این مقاله از تیم الوپایپینگ، با نحوه عیب یابی المنت و تعویض آن آشنا می‌شوید.

نحوه تعویض المنت آبگرمکن برقی-alopiping

نحوه عیب یابی المنت برقی با انجام ۷ مرحله

تشخیص خرابی المنت در زمان تعمیر آبگرمکن، کار بسیار آسانی است. اگر گرمای جریان آب کمتر از قبل شده باشد، یعنی المنت بالایی خراب شده است. اگر میزان آب داغ کم شده باشد، یعنی المنت پایینی آبگرمکن برقی دچار مشکل شده است. تعویض المنت آبگرمکن برقی کار سختی نیست. ابتدا باید المنت را به کمک مولتی‌متر یا مولتی‌تستر بررسی کنید. در این قسمت با مراحل عیب یابی المنت آبگرمکن آشنا می‌شوید.

۱ . جریان برق را قطع کنید.

برای قطع برق آبگرمکن، باید فیوز کنترل برق آبگرمکن و یا مدار جریان برق را قطع کنید. سپس کمی منتظر بمانید تا آب درون مخزن، خنک شود. خنک شدن آب، اهمیت زیادی دارد؛ چرا که فعالیت المنت‌های گرمایشی توسط ترموستات است. به همین دلیل تاثیر آب گرم داخل مخزن روی جریان الکتریکی المنت بسیار زیاد است. در نهایت شیر آب گرم را باز کنید و از خنک شدن آب اطمینان حاصل کنید.

۲ . عیب یابی و تعویض المنت آبگرمکن برقی را با بررسی المنت گرمایشی انجام دهید.

برای مشاهده دقیق، به کنار زدن عایق‌های پوششی روی المنت بپردازید. عایق و المنت را بردارید. در این حالت دو ترمینال المنت را مشاهده می‌کنید که اتصال سیم‌های برق نیز به آن‌ها انجام شده است. در این مرحله باید بررسی جریان برق درون سیم‌ها را به کمک یک تستر مدار الکتریکی یا فازمتر انجام دهید. در ابتدا باید از عدم وجود برق درون سیم‌ها مطمئن شوید. سپس به باز کردن پیچ‌ها در هر کدام از ترمینال‌های المنت و جدا کردن سیم برق بپردازید. برای اینکه مشکل المنت برطرف شود، آن را تعمیر می‌کنند ولی تعویض المنت آبگرمکن برقی بسیار ساده‌تر است.

۳ . المنت گرمایشی را آزمایش کنید.

در این مرحله، برای عیب یابی المنت باید آن را از لحاظ مقاومت و عدم مقاومت در برابر جریان تست کنید. برای این کار باید از یک مولتی تستر استفاده کنید و آن را روی حالت اهم بگذارید. سپس گیره سربی قرمز را به ترمینال و گیره مشکی را به یک ترمینال دیگر متصل نمایید. در این حالت، اگر روی مولتی تستر دیجیتال، عدد صفر و روی صفحه آنالوگ عدد بی نهایت را دیدید، به این معنی است که المنت خراب است. در این مورد باید به تعویض المنت آبگرمکن برقی بپردازید. ممکن است اهم کمی را در زمان استفاده از مولتی‌تستر، دریافت کنید. در این صورت باید بدانید که المنت گرمایشی، خراب نیست و ممکن است مشکل از المنت گرمایشی دیگر و یا از ترموستات‌هایی  که در پایین و بالای آبگرمکن قرار گرفته‌اند، باشد.

استفاده از اهم متر برای بررسی المنت آبگرمکن برقی

۴ . آب داخل مخزن سرد شده است.

اگر آب داخل مخزن سرد شده باشد، ممکن است ترموستات آبگرمکن یا المنت حرارتی خراب شده باشد. بنابراین باید به بررسی جریان المنت بپردازید. اگر درون المنت حرارتی، جریانی وجود نداشته باشد، یعنی ترموستات خراب شده است. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، بهتر است به تعویض المنت آبگرمکن برقی اقدام نمایید.

۵ . از آبگرمکن، صداهای نامشخص به گوش می‌رسد.

برخی مواقع، صداهای عجیبی از آبگرمکن به گوش می‌رسد. دلیل تولید این صداها، سرد و گرم شدن آب است. در این شرایط، داخل مخزن، انقباض و انبساط رخ می‌دهد. همچنین ممکن است این صدا به دلیل ورود هوا به لوله‌های آب باشد. در این‌صورت باید برای تست عدم حباب و نشتی به بررسی شیرهای آب بپردازید. سپس تنظیم ترموستات را به گونه‌ای انجام دهید که آب به جوش نرسد. اگر هنوز مشکل پابرجاست، باید نسبت به تعویض المنت آبگرمکن برقی اقدام کنید.

۶ . همراه با آب گرم، زنگ آهن نیز خارج می‌شود.

برخی مواقع ممکن است، پس از باز کردن شیر آب، با خروج مقدار زیادی زنگ آهن همراه با آب، مواجه شوید. دلیل این اتفاق ممکن است زنگ‌زدگی لوله‌ها باشد. برای رفع این مشکل باید لوله کشی را تعویض نمایید. اگر متوجه شدید که دلیل این مشکل، آب است، باید برای جلوگیری از خروج زنگ آهن از لوله‌ها، در خط اصلی آب ورودی، از یک فیلتر آب استفاده کنید.

۷ . بوی نامطبوعی از آبگرمکن برقی به مشام می‌رسد.

گاهی اوقات ممکن است آبگرمکن برقی شما، بویی مانند ماده غذایی فاسد شده تولید کند. در صورت بروز این مشکل، ممکن است مقداری گوگرد در لوله کشی وجود داشته باشد. برای رفع این مشکل باید از یک دستگاه تصفیه آب در لوله اصلی ساختمان استفاده کنید.

تعویض المنت آبگرمکن برقی چگونه انجام می‌شود؟

تعویض المنت آبگرمکن برقی کار دشواری نیست ولی نیاز به مهارت و تجربه دارد. برای اینکه بتوانید المنت آبگرمکن برقی را تعویض کنید باید تمامی مسائل سیم‌کشی برق را بدانید. بهتر است در زمان تعویض، المنت بالا و پایین را همزمان عوض کنید، چرا که المنت ابزار گرانی نیست. در این صورت هر دو المنت نو هستند و در نتیجه احتمال خرابی، کمتر می‌شود. برای عوض کردن المنت آبگرمکن برقی، باید سه مرحله بررسی المنت، درآوردن المنت قبلی و نصب المنت جدید را انجام دهید.

۱ – آبگرمکن را خاموش نمایید.
ابتدا آبگرمکن را خاموش کنید و در مرحله بعد فیوز اصلی تغذیه برق آبگرمکن را قطع کنید. همچنین جریان آب سرد را نیز قطع کنید. زیرامعمولا محل قرارگیری شیر فلکه آب ورودی به آبگرمکن در قسمت فوقانی آن است و به تخلیه آب سرد به داخل مخزن می‌پردازد.

بررسی المنت آبگرمکن برقی

۲ – برای تعویض المنت آبگرمکن برقی، المنت معیوب را بردارید.
بسته به نوع آبگرمکن، می‌تواند یک و یا دو المنت درون آن وجود داشته باشد. در این مرحله، باید المنت را از قطعات اطراف آن جدا کنید و از محل مربوطه خارج کنید. اگر برای این کار از آچار مخصوص استفاده کنید، راحت‌تر هستید. چرا که با قرار دادن دهانه آچار روی المنت و با چرخاندن آن به صورت پاد ساعت‌گرد، به راحتی از جای خود خارج می‌شود. البته اگر المنت مدت زمان زیادی تعویض نشده باشد، ممکن است کمی سفت باشد و جدا کردن آن برای شما دشوار شود. برای اینکه راحت‌تر باشید و بتوانید فشار بیشتری ایجاد کنید، پیچ‌گوشتی را درون سوراخ ابزار المنت بگذارید. برای خارج کردن آن، چهار مهره را به بیرون بکشید.

۳ – به نصب المنت جدید بپردازید.
اگر می‌خواهید جلوی چکه کردن آب را نیز بگیرید، بهتر است در زمان نصب المنت جدید، استفاده از یک واشر پلاستیکی را فراموش نکنید. در این مرحله از تعویض المنت آبگرمکن برقی، باید روی شیار پیچ المنت یا پیرامون پایه المنت فلنج، واشری قرار دهید. پس از قرار دادن واشر، باید به انجام مرحله قبلی، به صورت برعکس بپردازید. یعنی چرخاندن المنت را به طور ساعت‌گرد انجام دهید. سپس با دست، به سفت کردن آن بپردازید و سپس به کمک آچار، آن را نیم الی یک دور بچرخانید. در مرحله بعد دوباره با دست، آن را کمی سفت کنید. می‌توانید برای یونیت‌های فلنج، مهره‌ها را نیز عوض کنید.

۴ – مجددا مخزن را پر کنید.
پس از تعویض المنت آبگرمکن برقی، باید به مسدود کردن فلکه لوله پایین مخزن اقدام نمایید. سپس شیر آب سردی که بالای مخزن قرار گرفته است را باز نمایید. پس از باز کردن آب داغ، صداهایی به گوش می‌رسد که به دلیل وجود هوا در لوله‌ها است. شیر آب را تا زمانی که صداها قطع شود، باز بگذارید. پس از خروج کامل هوا از لوله‌ها، شیر آب را ببندید.

۵ – برای انجام تست نهایی، آبگرمکن را روشن کنید.
در مرحله آخر از تعویض المنت آبگرمکن برقی، باید به روشن کردن آبگرمکن بپردازید. یک ساعت منتظر بمانید تا آبگرمکن به طور کامل داغ شود. سپس یونیت را از نظر چکه کردن، بررسی کنید و مطمئن شوید نشتی وجود ندارد. در این صورت المنت آبگرمکن را به طور صحیح تعویض کرده‌اید.

در زمان تعویض المنت آبگرمکن برقی، باید به چه نکاتی توجه کرد؟

در این قسمت شما را با نکاتی که در زمان تعویض المنت آبگرمکن برقی باید انجام دهید، آشنا می‌کنیم.

  • باید شیر ورودی آب به آبگرمکن را ببندید.
  • باید اطراف آبگرمکن را تمیز کنید. کوچک‌ترین وسایله‌ای هم نباید در آن محل قرار داشته باشد.
  • باید قبل از اینکه المنت را باز کنید، به تخلیه آب مخزن بپردازید.
  •  المنت را باز نمایید، به کمک نوار تفلون المنت جدید را بپوشانید و در جایش بگذارید.
  • برای اینکه از عدم نشتی آبگرمکن، مطمئن شوید، آن را بررسی نمایید.

استفاده از المنت برقی، در چه آبگرمکن‌هایی مجاز است؟

همه آبگرمکن‌های ایستاده برقی یا دیواری مخزنی، می‌توانند دارای المنت باشند. فقط باید به این نکته توجه کرد که در بعضی آبگرمکن‌ها، المنت مگنت‌دار و در بعضی دیگر، المنت معمولی به کار برده می‌شود.

المنت آبگرمکن برقی-الوپایپینگ

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد، یکی از قطعات اصلی و ضروری در آبگرمکن برقی، المنت است و وظیفه آن، گرم کردن آب است. اگر این قطعه خراب شود، دیگر آبگرمکن نمی‌تواند آب را گرم کند. برای اینکه دوباره آن را راه اندازی کنید، باید عیب یابی انجام دهید و مشکل را برطرف کنید. در این مقاله نحوه عیب یابی المنت را بررسی کردیم و به شما آموختیم که چطور المنت آبگرمکن را تعویض کنید. اگر در زمینه تعویض المنت آبگرمکن برقی، سوالی دارید، می‌توانید از همکاران ما در الوپایپینگ راهنمایی بگیرید.

سوالات متداول

تعویض المنت آبگرمکن برقی چگونه انجام می‌شود؟

۱-خاموش کردن آبگرمکن ۲-برداشتن المنت معیوب ۳-نصب المنت جدید ۴-پر کردن مخزن ۵-روشن کردن آبگرمکن

استفاده از المنت برقی، در چه آبگرمکن‌هایی مجاز است؟

همه آبگرمکن‌های ایستاده برقی یا دیواری مخزنی، می‌توانند دارای المنت باشند. فقط باید به این نکته توجه کرد که در بعضی آبگرمکن‌ها، المنت مگنت‌دار و در بعضی دیگر، المنت معمولی به کار برده می‌شود.

4.3/5 - (3 امتیاز)
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *