تعویض شیر تخلیه آبگرمکن تنها با انجام ۸ مرحله ساده

مدت زمان مطالعه: ۷ دقیقه

تعویض شیر تخلیه آبگرمکن یکی از اقداماتی است که ممکن است پس از مدتی استفاده از آبگرمکن با آن روبه ‌رو شوید. یکی از قطعات مهم در آبگرمکن، شیر تخلیه است که مانند تمام شیرها، ممکن است دچار خرابی یا از کار افتادگی شود همچنین با گذشت زمان ممکن است دچار فرسایش و نشتی شوند. اگر شیر تخلیه دچار نشتی شود، بهتر است آن را تعویض کنید. در این مقاله نحوه تعویض این شیر را بررسی خواهیم کرد. اگر در این زمینه سوالی دارید، می‌توانید در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا همکاران ما در الوپایپینگ، به شما پاسخ دهند.

تعویض شیر تخلیه آبگرمکن در الوپایپینگ

آشنایی با شیر تخلیه آبگرمکن و مخازن آب گرم

تمام آب داخل مخزن، درون شیر تخلیه نگهداری می‌شود و برای تعویض آن، نیاز به تخلیه کامل مخزن است. قبل از اینکه مخزن را خالی کنید، تمام مراحلی که برای خاموش کردن آبگرمکن مورد نیاز است را انجام دهید. در این صورت زمان تخلیه مخزن، مشعل مخزن روشن نمی‌شود. پس از تعویض شیر تخلیه آبگرمکن و نصب شیر جدید، به پر کردن مخزن بپردازید. در نهایت آبگرمکن کار خود که گرم کردن آب است را آغاز می‌کند.

وسایل مورد نیاز برای تعویض شیر تخلیه آبگرمکن

برای اینکه بتوانید به تعویض شیر تخلیه آبگرمکن بپردازید، باید وسایل زیر را در اختیار داشته باشید:

  • شیر تخلیه جدید
  • نوار لوله کش
  • آچار تنظیم شونده یا انبر قفل کانال
  • شلنگ باغچه

آشنایی با مراحل تعویض شیر تخلیه آبگرمکن

در این قسمت می‌خواهیم مراحل تعویض شیر تخلیه آبگرمکن را بررسی کنیم.

۱ – به قطع برق یا گاز بپردازید.
ابتدا باید  برق کلی ساختمان از طریق تابلو خدمات برق قطع کنید. سپس دکمه پیلوت روی تنظیمات را بچرخانید تا گاز آبگرمکن نیز خاموش شود. با انجام این کار جلوی احتراق و آتش گرفتن مشعل‌ها را می‌گیرید. اما بهتر است چراغ راهنما را خاموش نکنید تا دوباره مجبور به روشن کردن آن نباشید.  در این مرحله فراموش نکنید که شیر گاز نزدیک آبگرمکن را نیز ببندید تا جریان گاز قطع شود. همچنین این را بدانید که قبل از تخلیه مخزن و تعویض شیر، باید تا خنک شدن کامل آبگرمکن صبر کنید.

۲ – تعویض شیر تخلیه آبگرمکن
در این مرحله می‌خواهیم شیر تخلیه آبگرمکن را عوض کنیم. برای این کار ابتدا بایدمنبع تخلیه را خاموش کنید. سپس باید به بستن شیر لوله تامین آب سرد منتهی به آبگرمکن بپردازید. وجود یک دریچه روی خط نزدیک بالای مخزن بخاری باید تایید شود. می‌توانید شیر اصلی تامین کننده آب منزل را به طور متناوب ببندید.

۳ – انجام تخلیه مخزن
برای انجام مرحله سوم از تعویض شیر تخلیه آبگرمکن، باید یک شلنگ باغبانی را به شیر تخلیه آبگرمکن متصل کنید. سپس شلنگ را به زهکشی کف نزدیک کنید و یا آن را خارج کنید. حال شیر کاهش دما و فشار را باز کنید. این شیر در بالای مخزن قرار دارد و با چرخاندن اهرم، باز می‌شود. با انجام این کار، اجازه ورود هوا به مخزن را می‌دهید تا جلوی مکشی که مانع تخلیه است را بگیرد. برای شروع عملیات تخلیه مخزن، شیر تخلیه را تا انتها باز کنید. برخی از شیرها دسته دارند و بعضی از آن‌ها دارای یک دوک سوراخ‌دار هستند که چرخش آن‌ها با پیچ گوشتی سر صاف انجام می‌شود. در زمان تخلیه مخزن مراقب باشید، چرا که ممکن است با داغ شدن کامل آب داخل مخزن مواجه شوید. منتظر بمانید تا تخلیه آب داخل مخزن به طور کامل انجام شود. سپس با پایین انداختن اهرم، به بستن شیر تخلیه بپردازید.

۴ – برداشتن شیر تخلیه قدیمی
در مرحله چهارم از تعویض شیر تخلیه آبگرمکن، باید به جدا کردن شلنگ از شیر تخلیه بپردازید. برای خارج کردن شیر تخلیه از مخزن، باید به کمک آچار بزرگ قابل تنظیم، آچار لوله یا انبر قفل کانال، شیر را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید.

۵ – نصب و راه‌ اندازی شیر تخلیه جدید
به کمک نوار لوله ‌کش، اقدام به پیچیدن شیرهای تخلیه جدید در دهانه تخلیه مخزن کنید. سپس به کمک یک آچار به محکم کردن سوپاپ بپردازید. متوقف شدن سوپاپ قدیمی زمانی اتفاق می‌افتد که خروجی سوپاپ به ‌سمت پایین باشد. بستن کامل سوپاپ را با چرخاندن کامل دست‌گیره در جهت عقربه‌های ساعت انجام دهید. 

شیر تخلیه آبگرمکن-الوپایپینگ

۶ – پر کردن آبگرمکن از آب
در این مرحله از تعویض شیر تخلیه آبگرمکن، باید تمام شیرهای آب گرم درون خانه را بندید. برای پر کردن دوباره مخزن آبگرمکن نیز، به باز کردن شیر آب سرد بپردازید. در زمان خروج آب از شیر آب، مخزن شروع به پر شدن می‌کند. در نهایت باید شیر آب را ببندید. به این نکته نیز توجه کنید که پس از پر شدن کامل مخزن، اقدام به نصب و راه‌اندازی تمام شیرهای آب را برای یک مدت زمان کوتاه کنید. انجام این کار سبب خروج هوا از خطوط آب می‌شود، خروج هوا با یک صدای بلند همراه با فوران آب و هوا اتفاق می‌افتد. برای اینکه این اتفاق نیفتد، باید هرچه سریع‌تر برای خروج هوا اقدام کنید تا غافلگیر نشوید.

۷ – اقدام به روشن کردن و راه اندازی برق یا گاز
برای بخاری برقی به روشن کردن برق و برای بخاری گازی به فشردن دکمه پیلوت بپردازید. پس از انجام تعویض شیر تخلیه آبگرمکن، آب درون مخزن توسط آبگرمکن گرم می‌شود. سپس به بررسی دستورالعمل محصول بپردازید و پیلوت را روشن کنید.

۸ – اطمینان یافتن از عدم نشتی شیر تخلیه
در مرحله آخر تعویض شیر تخلیه آبگرمکن، به بررسی شیر تخلیه جدید نصب شده بپردازید و مطمئن شوید که نشتی ندارد. چند روز این مرحله را انجام دهید تا از سالم بودن شیر و عدم وجود مشکل در آن مطمئن شوید.

دلیل وجود نشتی در آبگرمکن چیست؟

یافتن محل نشت آب آبگرمکن اهمیت زیادی در یافتن دلیل اصلی این مشکل دارد. اگر آبگرمکن دچار نشتی شود، باید از یک فرد متبحر و متخصص بخواهید تا دلیل آن را بیابد. شرکت alopiping برای این منظور شما را راهنمایی می‌کند. معمولا محل‌های زیر در آبگرمکن دچار نشتی می‌شوند.

  • مخزن آبگرمکن
  • شیر کاهش دما و فشار
  •  شیر تخلیه

شیر تخلیه دقیقا چیست؟
محل قرارگیری شیر تخلیه در قسمت پایین مخزن است. هر آبگرمکن چه با مخزن باشد و چه بدون مخزن، دارای شیر تخلیه است. وظیفه این شیر خارج کردن رسوبات داخل مخزن است. اگر شیر تخلیه دچار نشتی شود، در زیر مخزن یک گودال تشکیل می‌شود و اطراف شیر تخلیه، مرطوب می‌شود. اگر با خرابی شیر تخلیه مواجه باشید، امکان نشتی از خود شیر وجود دارد. به طور کلی اگر تعویض شیر تخلیه آبگرمکن به طور مناسب انجام نشده باشد، ممکن است با نشت آب از لبه‌های شیر روبه رو شوید. تعمیر دریچه تخلیه نشتی خیلی راحت و سریع انجام می‌شود. باید شیر تخلیه به کمک یک فرد متخصص و متبحر انجام شود. اگر نمی‌خواهید و یا نمی‌توانید از فرد متخصصی کمک بگیرید، برای اینکه از نشتی جلوگیری کنید، می‌توانید به پیچیدن درپوش برنجی شیلنگ باغبانی روی دریچه بپردازید. اگر باز هم با مشکل نشتی مواجه شدید، باید از یک فرد متبحر و متخصص کمک بگیرید، چرا که ممکن است آب بندی شیر تخلیه را در زمان نصب، به درستی انجام نداده باشید.

آیا با تعویض شیر تخلیه آبگرمکن، عمر مفید آن افزایش می‌یابد؟

مطمئنا با نگهداری درست و رسیدگی و تعمیر هر وسیله‌ای در صورت نیاز، عمر آن وسیله افزایش می‌یابد. آبگرمکن نیز یکی از تجهیزات اصلی در سیستم گرمایش است که در ساختمان‌ها، ادارات، صنایع مختلف برای گرم کردن آب منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاهی اوقات یکی از قطعات آبگرمکن خراب می‌شود و عملکرد آن را مختل می‌کند. یکی از این قطعات نیز شیر تخلیه است که در صورت خرابی، با تعویض شیر تخلیه آبگرمکن مشکل برطرف می‌شود.

تعویض شیر تخلیه آبگرمکن-Alopiping

جمع بندی

همانطور که گفتیم یکی از تجهیزات مهم برای تولید گرمایش آب خانه و ساختمان، آبگرمکن است. البته وسایل دیگری نیز برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند ولی هنوز هم آبگرمکن طرفداران خود را دارد. اگر یکی از قطعات آن خراب شود، سبب عملکرد نامناسب آبگرمکن می‌شود. بنابراین باید نگهداری و رسیدگی به آن را جدی گرفت. دلایل زیادی سبب بروز مشکل در آبگرمکن می‌شود که یکی از آن‌ها، خرابی شیر تخلیه است. شما با خواندن این مقاله می‌توانید به راحتی تعویض شیر تخلیه آبگرمکن خود را انجام دهید، البته در صورت برخورد به مشکل شما می‌توانید تعمیر و سرویس آبگرمکن خود را به الوپایپینگ بسپارید. همچنین قابل ذکر است مشاورین ما در شرکت الوپایپینگ برای راهنمایی به شما آماده پاسخگویی هستند.

سوالات متداول

وظیفه شیر تخلیه چیست؟

وظیفه این شیر خارج کردن رسوبات داخل مخزن است.

چه وسایلی برای تعویض شیر تخلیه آبگرمکن نیاز است؟

شیر تخلیه جدید
نوار لوله کش
آچار تنظیم شونده یا انبر قفل کانال
شلنگ باغچه

5/5 - (1 امتیاز)
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *