نصب سینک ظرفشویی توکار ( آموزش تمامی مراحل )

مدت زمان مطالعه: ۹ دقیقه

نصب سینک ظرفشویی توکار اهمیت بسیار زیادی دارد. یک مورد مشترک بین همه خانه‌ها، قطعا آشپزخانه است، که معمولا از آن به عنوان قلب خانه یاد می‌شود، تعجبی ندارد اگر بگوییم یکی از مهمترین اجزای آشپزخانه سینک مورد ‌استفاده برای ظرفشویی است.  حتما شما هم دوست دارید که بدون نیاز به فرد متخصص، نصب سینک را انجام دهید. خب پس هم‌اکنون در جای درستی هستید، لطفا ادامه مطلب را بخوانید تا با نحوه انجام این کار به طور کامل آشنا شوید. همچنین مشاوران ما در شرکت الوپایپینگ در صورت نیاز، شما را راهنمایی خواهند کرد.

نصب سینک ظرفشویی توکار توسط نصاب الوپایپینگ

روش‌های نصب سینک ظرفشویی

امروزه روش‌های مختلفی برای نصب سینک وجود دارد: روکار، توکار و زیرکار. روش نصب روکار یعنی سینک روی کابینت قرار می‌گیرد. در روش توکار، سینک با کابینت، در یک سطح قرار می‌گیرد و در  روش زیرکار، محل قرارگیری سینک، زیر کابینت می‌باشد. به طور خلاصه هر‌کدام از روش‌ها را توضیح دادیم. اما شیوه‌ای که قرار است طی مطلب امروز بیشتر روی آن تاکید داشته باشیم و توضیح دهیم، نصب سینک به صورت توکار بر روی صفحه کابینت ۶۰ سانتی‌متری می‌باشد. نصب سینک به شکل توکار قطعا سخت‌تر از نصب روکار است، اما شاید از نظر اکثر مصرف‌کنندگان، زیبایی بیشتری را داشته باشد.

صفحه کابینت مورد استفاده برای نصب سینک ظرفشویی توکار

صفحه‌های کابینت MDF موجود در بازار در ۲ نوع به فروش می‌رسند، یک‌ لب‌گرد و دو لب‌گرد. حالا ما می‌دانیم که دو نوع صفحه وجود دارد، اما چه تفاوت‌هایی بین این دو نوع صفحه وجود دارد و کدام به درد آشپزخانه ما می‌خورد؟

یک‌ لب‌گرد
برای کابینت‌ها و باکس‌هایی که چسبیده به دیوار هستند یا به ‌عبارتی یک سمت کار و میز به سوی دیوار است، یک‌ لب‌گرد استفاده می‌شود.

دولب‌گرد
از این صفحه‌ها به‌عنوان میز اپن استفاده می‌شود، البته در جاهای دیگر هم قابلیت استفاده دارند، که برای شما ذکر‌ خواهیم کرد.

نکته‌ای که باید برای نصب صفحات کابینت در نظر بگیرید، این است که آشپزخانه، محیطی مرطوب است و همانطور که می‌دانید رطوبت می‌تواند عمر خیلی از لوازم بخصوص کارهای چوبی را کاهش دهد؛ اما برای هر چیزی همیشه راه‌حلی وجود دارد. به شما توصیه می‌کنیم که حتی برای نصب سینک ظرفشویی توکار در کابینت‌های چسبیده به دیوار هم از دولب‌گرد‌ها استفاده کنید. اما چرا یک‌ لب‌گرد نه؟ اگر یک ‌لب‌گرد استفاده کنید، احتمال جذب رطوبت از قسمت صاف و برش خورده صفحه، بیشتر است.

پیش نیاز نصب سینک ظرفشویی به صورت توکار

اندازه‌های ۶۱، ۶۳، ۶۵ و۷۰ سانتی‌متری، اندازه صفحات کابینتی هستند که در بازار موجود است. قطعا برای طراحی کابینت بر اساس استانداردهای روز، حداقل اندازه عرض صفحه (۶۰ سانتی‌متر) را درنظر بگیرید. در‌ این صورت، مشکلی هنگام نصب سینک، گاز و هود نخواهید داشت.

اندازه گیری سینک ظرفشویی در زمان نصب

مراحل لازم برای نصب سینک ظرفشویی توکار

۱- کابینت را اندازه‌گیری کنید
سینک‌های ظرفشویی معمولا در اندازه‌های ۶۰، ۹۰ و ۱۲۰ سانتی‌متر هستند. در ضمن به شکل‌های مستطیل یا منحنی طراحی می‌شوند. اولین کار شما به دست آوردن اندازه دقیق سینک با ‌استفاده از متر است. 

۲- برای برش، از شابلون و یا الگو استفاده کنید
در این مرحله از نصب سینک ظرفشویی توکار، به شابلون نیاز دارید. عموما داخل جعبه‌ی سینک‌ها، شابلون استاندارد کارخانه گذاشته شده‌ است. بعضی اوقات شابلونی وجود ندارد و در این صورت کمی مشکل زا خواهد بود.

  • اگر با سینک‌های قرینه کار می‌کنید، نبود شابلون، دشواری به کار شما اضافه نمی‌کند. به راحتی سینک را روی صفحه کابینت قرار دهید و از نقاط مورد‌نظر برش دهید. 
  • در صورتی که سینک مورد ‌استفاده شما از نوع پروانه‌ای است و دو سمت آن با هم قرینه نیستند، حتما باید ابتکار‌‌عمل را به کار ‌بگیرید. مثلا می‌توانید از کارتن استفاده کنید. سینک را به صورت برعکس روی کارتن قرار‌دهید. دور‌ تا‌ دور سینک را با مداد یا خودکار، خط ‌کشی کنید. بعد از خط ‌کشی، به وسیله‌ متر، فاصله‌ بست تا لبه سینک را علامت بزنید و طبق آن در قسمت داخل، خطی در راستای اولین خط رسم کنید.

۳- سوراخ‌کاری کنید و برش دهید.
هنگام برش، ممکن است خطاهایی به وجود بیاید. به عنوان مثال، معمولا بخش‌هایی به‌ نام وادار (قید) در قسمت جلوی باکس کابینت‌ها قرار گرفته‌اند، که احتمال بریده ‌شدن آن‌ها هنگام برش محل سینک وجود دارد. اما چطور می‌شود از بریده‌ شدن وادار جلوگیری کرد؟


در این مرحله از نصب سینک ظرفشویی توکار، وادار سینک را عمودی نصب کنید تا فضای بیشتری برای برش ایجاد کنید. حالا باید هنگام استفاده از شابلون و اندازه‌گیری مراقب این بخش‌ها باشید. حال اگر این مراحل را به پایان رساندید، شابلون را روی صفحه‌ کابینت قرار دهید و خط‌ کشی کنید. بعد با استفاده از دریل و متر ۱۰ یا ۱۴ چوب، ۴ طرفی که خط ‌کشی کرده‌اید را با دقت به شکل عمودی سوراخ کنید. 


برای برش هم از اره ‌چکشی استفاده کنید. سوراخ کردن ۴ سمت به نفع شماست؛ چون اگر در این کار هنوز ماهر نباشید، عموما برای برش هنگام استفاده از اره‌ چکشی، تیغه به چپ یا راست منحرف می‌شود. نتیجه این انحراف، منجر به وجود اختلاف زیاد در قسمت‌های بالا و پایین صفحه می‌شود. برای برش‌کاری تیغه تیز با سایز بلند استفاده کنید، عجله نکنید، به آرامی دستتان را حرکت دهید. سعی کنید احتیاطات لازم را به عمل آورید. مراقب باشید که قسمتی که برش داده‌اید بر روی پایتان نیفتد. از کاتر برای برش خط دوم استفاده کنید.

 نصب سینک ظرفشویی توکار - الوپایپینگ

نکات لازم برای برش‌کاری

  • برای انجام محاسبات لازم و خط ‌کشی صفحه‌ کابینت برای نصب سینک ظرفشویی توکار، شابلون یا الگویی که در مرحله ۲ آماده کرده‌ بودید را به صورت برعکس روی صفحه قرار‌دهید؛ زیرا شما در مرحله ۲، سینک را برعکس روی کارتن گذاشته بودید.
  • ابتدا باید لبه‌های سینک مورد نظر را محاسبه کنید و پیش‌بینی کنید که بعد از نصب سینک تا چند سانتی‌متر از قسمت برش‌ یافته بیرون می‌زنید.
  • در رابطه با قسمت‌های داخلی باکس، اندازه‌های نادرست ممکن است منجر به برخورد تیغه ‌اره ‌چکشی به باکس و وادار (قید) های داخلی شود، پس کاملا مراقب باشید که این اتفاق نیفتد.
  • در قسمت‌های بالا هم اندازه‌ها باید طوری باشند که لبه‌ سینک، برخوردی با قرنیز پشت کابینت نداشته باشد.

۴- بست‌های سینک را تنظیم کنید.
بعد از اتمام برش‌کاری، در این مرحله از نصب سینک ظرفشویی توکار، تنظیمات لازم برای بست‌ها را انجام دهید. معمولا بست‌ها طوری هستند که با صفحات مختلف کابینت‌ها تناسبی ندارند. اگر در این مرحله به همین نحو با چنین مشکلی مواجه شدید، چاره‌ای جز بهره‌گیری از ابتکارتان ندارید.

به عنوان نمونه، اگر بست‌ها کوچکتر از صفحه هستند، سینک را در محل خودش قرار دهید و جای بست‌ها را علامت بزنید. بعد به ‌کمک مته‌ گازور، یک لایه از سر لایه زیرین صفحه را بردارید. (در اینجا دقت کنید تا فشار وارده از سمت مته به دریل، باعث آسیب آن نشود.) با جارو‌‌برقی، خاک و براده‌های ایجاد شده را از قسمت‌های برش‌ داده ‌شده جمع کنید.


از چسب آکواریوم استفاده‌ کنید و تمام قسمت‌های برش‌ یافته را پوشش دهید تا از جذب رطوبت جلوگیری کنید. بعد از چسب‌کاری، بست‌ها را به سینک متصل کنید و استحکام آن‌ها را نیز چک کنید. نوار آب‌بند را کاملا در جای خودش قرار دهید و به سینک بچسبانید. اگر می‌خواهید که آب به زیر سینک نفوذ نکند و کیفیت کارتان بیشتر شود، بهتر است دوباره از چسب آکواریوم برای چسب‌کاری استفاده کنید. سینک را کاملا در جای خودش قرار‌دهید و از پایین، بست‌ها را محکم کنید تا به MDF وارد شوند.

سینک ظرفشویی توکار در آشپزخانه

جمع بندی

در این مقاله با نحوه نصب سینک ظرفشویی توکار و نکات مهم آن، آشنا شدید و تفاوت کلی میان سه روش نصب سینک ظرفشویی را دانستید. اگر در این زمینه سوالی دارید و یا برای نصب سینک، نیاز به کمک دارید، همکاران ما در تیم الوپایپینگ، آماده خدمت‌رسانی به شما هستند.

سوالات متداول

مراحل لازم برای نصب سینک ظرفشویی توکار را نام ببرید.

اندازه گیری کابینت، برشکاری، سوراخ‌کاری، تنظیم بست سینک

صفحه کابینت مورد استفاده برای نصب سینک ظرفشویی توکار به چند دسته تقسیم می‌شود؟

به دو دسته یک لب گرد و دو لب گرد

3.5/5 - (4 امتیاز)
برچسب ها :
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست