محل مناسب نصب کولر گازی و تاثیر مستقیم آن در عملکرد کولر

زمان تقریبی مطالعه: ۱۰ دقیقه

محل مناسب نصب کولر گازی تاثیر به سزایی در عملکرد و بازده این دستگاه سرمایشی دارد. محل‌هایی مانند بالکن و پشت‌ بام، معمولا برای نصب کولر گازی در اولویت هستند. یافتن محل مناسب برای نصب کندانسور یا همان پنل خارجی کولر گازی، بسیار اهمیت دارد و امروزه از ابتدای کار نقشه کشی بسته به نوع ساختمان، مکان آن را مشخص می‌کنند. در ادامه این مقاله شما را با نکات مهم در این زمینه آشنا می‌کنیم.

یافتن محل نصب کولر گازی در الوپایپینگ

تاثیر محل نصب کولر گازی بر راندمان آن

شاید بعضی افراد تصور کنند که محل نصب کولر گازی زیاد مهم نیست، اما این را بدانید که انتخاب مکان صحیح برای نصب کولر، یکی از مهم‌ترین مراحل است و در افزایش بازده دستگاه تاثیر دارد. در زیر به موارد مهمی که در انتخاب محل نصب مناسب، موثر هستند اشاره کرده‌ایم:

 • اگر میان دو بخش کولر گازی، ناهماهنگی و اختلاف سطح وجود داشته باشد، به قطعات داخلی آسیب می‌رسد.
 • محل مناسب نصب کولر گازی، سبب می‌شود تا باد خنک به شکل یکسان و مناسب در تمامی قسمت‌های خانه توزیع شود.
 • مناسب بودن محل نصب، سبب شده است تا مصرف انرژی به صورت بهینه انجام شود.
 • محل نصب مناسب، سبب شده است تا قطعات بهتر کار کنند و از خراب شدن زود هنگام آن‌ها جلوگیری شود.
 • مناسب بودن محل نصب، سبب شده است تا دستگاه به صورت بهینه کار کند و طول عمر کولر گازی افزایش یابد.

انتخاب محل مناسب برای نصب کولر گازی

اگر در انتخاب محل مناسب برای نصب کولر گازی دقت کنید، بازدهی دستگاه بالاتر می‌رود و روند جریان هوای مطلوب در ساختمان بهبود می‌یابد. به طور کلی کولر گازی به دو قسمت تقسیم می‌شود، اولین قسمت پنل داخلی است که باید آن را در داخل ساختمان نصب کنید. دومین قسمت نیز پنل خارجی یا کندانسور است که بهتر است آن را در بالکن، پشت بام و فضای باز نصب کنید. موارد مختلفی در انتخاب محل نصب کولر گازی موثر هستند که در این قسمت به بررسی مهم‌ترین این موارد می‌پردازیم.

۱ – توجه به راحتی محل نصب کولر گازی در زمان سرویس و تعمیر

باید در زمان نصب کولر گازی، به این نکته توجه کنید که دسترسی به آن چه در ساختمان و چه در بالکن، به گونه‌ای باشد که در زمان تعمیر دستگاه، تعمیرکار کولر گازی برای بازدید و بررسی آن دچار مشکل نشود. در غیر این صورت، به دلیل شرایط سخت و یا زمان زیاد، تعمیرکار هزینه بیشتری را در نظر می‌گیرد. بنابراین بهتر است از ابتدا به این نکته توجه کنید تا در آینده با مشکل مواجه نشوید.

۲ – توجه به تراز بودن محل نصب پنل داخلی

انتقال و هدایت هوای خنک به فضای داخلی ساختمان بر عهده پنل‌های داخلی کولر گازی است. بنابراین محل نصب آن‌ها بسیار پر اهمیت است. تجهیزاتی نیز در پنل داخلی وجود دارند که به غیر از انتقال باد خنک به فضا، دما را هم تنظیم می‌کنند و در صورت کم و زیاد شدن آن، پیامی را به کنترلر ارسال می‌کنند. همچنین باید به فاصله میان پنل کولر گازی تا سقف و زمین نیز اهمیت زیادی داد چرا که باید عملیات پرتاب هوا و توزیع آن به بخش‌های مختلف ساختمان، به طور صحیح انجام شود. بنابراین باید محل نصب پنل داخلی کولر گازی، پایین‌تر از سقف باشد. علاوه براین، برای اینکه گاز مبرد به‌ طور مناسب در کویل کولر توزیع شود، باید پنل داخلی کولر گازی و بخش های مختلف آن تراز باشند.

محل نصب کندانسور-alopiping

۳ – انتخاب محل مناسب برای نصب کردن کندانسور کولر گازی

هوای مورد نیاز برای تولید و ساخت باد خنک در کولر گازی توسط کندانسور تامین می‌شود. بنابراین باید در زمان نصب کولر گازی، مکان مناسبی را برای نصب کندانسور در نظر بگیرید که در فضای باز باشد ولی از نور مستقیم آفتاب در امان بماند، به عبارتی بهتر است در سایه قرار گیرد. اگر محل انتخاب شده برای نصب کندانسور، مناسب نباشد با فرسایش کندانسور و اختلال در امر هواسازی در کولر گازی مواجه خواهید شد.

در کل می‌توان این‌گونه بیان کرد که بهترین محل برای نصب کندانسور، زیر سقف ساختمان، پشت بام و بالکن است. با قرارگیری کندانسور در سایه و به دور از آفتاب، هوادهی به بهترین شکل صورت می‌گیرد و در مصرف انرژی نیز صرفه جویی می‌شود. بنابراین بهتر است در زمان نصب کولر در پشت بام و یا بالکن، از سایبان استفاده کنید تا کولر در برابر آفتاب مستقیم در امان بماند.

 ۴ – محل مناسب برای نصب کمپرسور کولر گازی

یکی از مراحل مهم در زمان انتخاب محل نصب کولر گازی، انتخاب مکان مناسب برای نصب کمپرسور است. کمپرسور یکی از قطعاتی است که در کندانسور قرار دارد و وظیفه آن، ایجاد سرمایش است. برای اینکه کمپرسور بتواند به خوبی کار کند، باید محل نصب آن در فضای آزاد و به دور از اشیا، دیوار یا موانع دیگر ساختمانی باشد. وجود هر کدام از این موانع، جلوی تبادل صحیح گرما با محیط را می‌گیرد و سبب می‌شود تا بازدهی کولر کاهش یابد و هوای گرم و نامطبوع از کولر گازی خارج شود.

به مرور زمان وجود این موارد، افزایش شدید مصرف برق در کولر گازی و کاهش عمر کمپرسور را به‌دنبال دارد. بنابراین باید به دلایلی همچون جلوگیری از ورود صدای کارکرد کولر گازی به محیط ساختمان و نیاز به هوای خنک و آزاد برای عملکرد مناسب کندانسور، نصب کولر گازی را در فضای بیرون انجام داد.

آشنایی با نکاتی که در محل نصب کولر گازی در بالکن اهمیت دارند

اگر می‌خواهید برای محل نصب کولر گازی خود، بالکن یا پشت‌ بام را انتخاب کنید، باید چند نکته را مد نظر داشته باشید. چرا که همین موارد در بالا رفتن سطح کیفیت جریان هوای مطبوع در محیط، بهبود عملکرد و افزایش راندمان کولر گازی تاثیر دارند.

 • محلی از بالکن یا پشت بام را برای نصب پنل خارجی در نظر بگیرید که در برابر نور مستقیم خورشید نباشد و یا از سایبان استفاده کنید.
 • در زمان نصب کندانسور، دقت کنید که فاصله مناسب با دیوار را حفظ کنید. چرا که در غیر این‌ صورت، کمپرسور عملکرد مناسبی ندارد و به زودی نیز خراب خواهد شد.
 • در زمان نصب کولر گازی به این نکته توجه کنید که دستگاه‌های پر سروصدا، در آن اطراف وجود نداشته باشند. چرا که به عملکرد کولر گازی آسیب می‌رسانند.
 • به این نکته دقت کنید که فضای بالکن یا پشت‌ بام، آلوده و کثیف نباشد، زیرا این آلودگی، توسط پنل خارجی به محیط داخلی ساختمان وارد می‌شود.
 • در زمان انجام لوله کشی کندانسور و پنل داخلی، از لوله به میزان استاندارد استفاده کنید. اگر از لوله به میزان زیاد استفاده کنید، به کمپرسور و قسمت‌های دیگر کولر گازی آسیب می‌رسد.

محل نصب کولر گازی و کندانسور-الوپایپینگ

فاصله مناسب میان پنل کولر گازی تا سقف

باید فاصله میان پنل کولر گازی تا سقف و زمین استاندارد باشد زیرا دریافت هوا توسط کولر گازی از بخش بالایی اتفاق می‌افتد و بعد از انجام تهویه، هوا از دمپر به بیرون منتقل می‌شود. فاصله استاندارد پنل کولر گازی از سقف ۲۰ سانتی‌متر و از زمین دو متر و نیم و از کنار (در صورت وجود دیوار)، ۱۰ سانتی‌متر است. حال اگر طول سقف، کمتر و یا بیشتر از این اعداد بود، چه باید کرد؟ در این صورت اگر سقف کوتاه است، باید حداقل ۲۰ سانتی‌متر پنل کولر گازی از سقف فاصله داشته باشد و اگر سقف بلندتر از استاندارد است، باید کولر حداقل دو متر و نیم از زمین فاصله داشته باشد.

نکات مهم در خصوص محل نصب کولر گازی (پنل داخلی)

 • باید به این نکته توجه کنید که محل نصب پنل داخلی کولر گازی به گونه‌ای نباشد که گرد و غبار بتواند وارد لوله‌های مبرد شود. چرا که این مواد به کمپرسور آسیب می‌رسانند.
 • در زمان نصب پنل داخلی، مطمئن شوید که صفحه نگهدارنده پنل محکم باشد. همچنین این تجهیزات را در کنار بخاری، شوفاژ و سیستم گرمایشی و سرمایشی دیگر نصب نکنید.
 • برای نصب کولر گازی و داکت اسپیلت در پاساژ و مراکز خرید، بهتر است آن‌ها را در ارتفاع بالا و سقف نصب کنید.
 • در زمان انتخاب محل مناسب برای نصب کولر  به این نکته توجه کنید که بهتر است حداقل سه و نیم متر و حداکثر پانزده متر، میان پنل داخلی و خارجی فاصله وجود داشته باشد.
 • بهتر است نصب پنل داخلی را دور از اتاق خواب انجام دهید تا صدای کولر گازی در هنگام خواب، مانع آسایش شما نشود.
 • باید از لوله‌هایی از جنس مس برای نصب و لوله کشی کولر گازی استفاده کنید. چرا که سبب راحت بودن ارتباط بین پنل داخلی و خارجی می‌شود.

محل نصب کولر گازی و فاصله مناسب آن از اطراف

جمع بندی

 در این مقاله در خصوص مکان مناسب برای نصب کولر گازی صحبت کردیم. همانطور که گفته شد، کولر گازی از دو بخش پنل داخلی و کندانسور تشکیل شده است که نکات مهم در خصوص هر کدام را بررسی کردیم. در کنار تمام آن نکات، بهترین کار برای نصب کولر گازی، کمک گرفتن از یک نصاب باتجربه و متخصص است. امیدواریم که با خواندن این مقاله به پاسخ سوالات خود رسیده باشید. همکاران ما در الوپایپینگ در زمینه انتخاب محل نصب کولر گازی و نصب کولر گازی و اسپلیت شما را راهنمایی خواهند کرد.

سوالات متداول

 1. چه نکاتی در محل نصب کولر گازی در بالکن اهمیت دارند؟
  عدم نصب کولر گازی در برابر نور مستقیم خورشید، رعایت فاصله مناسب از دیوار، عدم قرارگیری دستگاه پر سرو صدا در کنار کولر گازی
 2. فاصله مناسب میان پنل کولر گازی تا اطراف چقدر باید باشد؟
  از سقف ۲۰ سانتی‌متر و از زمین دو متر و نیم و از کنار (در صورت وجود دیوار)، ۱۰ سانتی‌متر
4.3/5 - (10 امتیاز)
برچسب ها :
جهت سرویس و تعمیر کولر گازی در اصفهان از طریق لینک زیر با متخصصان الوپایپینگ تماس بگیرید. ثبت درخواست تعمیر در محل
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست