نحوه محاسبه سایز تسمه کولر آبی

کولر آبی یکی از رایج‌ترین سیستم‌های سرمایشی است که با فرا رسیدن فصل گرما در بسیاری از خانه‌های ایرانی روشن می‌شود. این سیستم در ابتدای هر تابستان و راه‌اندازی دوباره، نیاز به سرویس دارد تا بتواند با بازدهی خوب و عملکرد مناسب کار کند. یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها در این سیستم سرمایشی که وظیفه انتقال نیرو در دینام را بر عهده دارد، تسمه است. در این مقاله از الوپایپینگ می‌خواهیم نحوه تنظیم تسمه کولر آبی و روش‌های محاسبه سایز آن را با شما در میان بگذاریم.

چرا اندازه تسمه کولر آبی مهم است؟

پروانه کولر آبی وظیفه دارد که با چرخش خود هوای خنک را به محیط هدایت کند و انرژی لازم برای این چرخیدن را از دینام می‌گیرد. از سوی دیگر انتقال انرژی مکانیکی از دینام به پروانه هم بر عهده تسمه است. بنابراین می‌توان گفت که بخش زیادی از فرایند خنک‌سازی در کولر آبی بر عهده تسمه قرار دارد.

باید بدانید که در هر مدل و برند کولر آبی، فاصله میان دینام و پروانه متفاوت است و به همین دلیل نیاز است که از تسمه‌ای با سایز مشخص استفاده شود. به عبارت بهتر در صورتی که اندازه تسمه کولر آبی به درستی انتخاب نشده باشد، در عملکرد دینام و پروانه اختلال ایجاد شده و در نتیجه بازدهی به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین در هر بار سرویس کولر آبی باید حتما سلامت تسمه و تنظیم بودن آن را بررسی کنید تا مشکلی از نظر شلی یا سفتی آن به وجود نیاید. برای آشنایی کامل با مراحل سرویس کولر آبی و داشتن چک لیست کارهایی که باید در این مورد انجام دهید، بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

روش محاسبه اندازه تسمه کولر آبی

روش محاسبه اندازه تسمه برای کولر

اگر به دنبال انتخاب بهترین نوع تسمه کولر هستید باید بدانید که اندازه آن را چگونه محاسبه کنید. این مشکل معمولا در زمانی به وجود می‌آید که بخواهید یک تسمه نو برای کولر خود تهیه کنید. در بیشتر موارد با بردن تسمه قبلی به فروشگاه‌های فروش تاسیسات می‌توانید یک نمونه مشابه را تهیه کنید. اما برخی اوقات به دلیل فرسودگی یا پارگی تسمه، امکان مشاهده مشخصات وجود ندارد و نمی‌توان از این طریق کاری انجام داد.

به همین دلیل ما می‌خواهیم یک رابطه ریاضی و عملی به شما ارائه دهیم که در همه موارد بتوانید با استفاده از آن به محاسبه اندازه بهترین نوع تسمه کولر آبی بپردازید. برای محاسبه این اندازه نیاز به فاصله مرکز پولی‌ها، قطر پولی بزرگ و کوچک دارید که همه آن‌ها بر حسب میلی‌متر محاسبه می‌شوند. منظور از پولی قطعه‌ای است که تسمه بر روی آن قرار می‌گیرد.

با توجه به این موضوع، اندازه تسمه بر اساس فرمول زیر محاسبه می‌شود:

فرمول نحوه محاسبه اندازه تسمه کولر آبی

در این رابطه D فاصله مرکز پولی‌ها، A و B قطر آن‌ها و L طول تسمه است.

نکته مهم: هرگز برای به دست آوردن اندازه تسمه در کولرهای آبی از نخ استفاده نکنید. زیرا اولا ضخامت نخ در مقایسه با تسمه بسیار کمتر است. ثانیا نخ در کف پولی‌ها قرار گرفته و به این ترتیب اندازه کوچکتری را در مقایسه با تسمه که در لبه آن‌ها قرار می‌گیرد به شما ارائه می‌دهد.

نحوه اندازه گیری کمیت های مورد نیاز در فرمول

حال سوال اینجا است که چگونه باید فاصله مرکز پولی‌ها و قطر هریک از آن‌ها را اندازه گرفته و در این فرمول قرار دهید؟ برای این کار باید پیچ‌هایی را که نقش نگه‌دارنده و تثبیت‌کننده موتور را بر عهده دارند، شل کنید. به این ترتیب موتور کولر آبی دقیقا در وسط شیارهای موجود قرار خواهد گرفت. حال با استفاده از یک متر دقیق می‌توانید اندازه‌ها را ثبت کرده و به این ترتیب با استفاده از فرمول، طول تسمه را محاسبه کنید.

نحوه خواندن شماره تسمه

همان‌طور که گفتیم بر روی تسمه کولرهای آبی یک شماره قرار گرفته که می‌تواند اطلاعات خوبی را درباره سایز آن در اختیار شما قرار دهد. به این ترتیب اگر نحوه خواندن شماره تسمه کولر آبی را بدانید می‌توانید بفهمید که آیا این سایز با عددی که با استفاده از فرمول به دست آورده‌اید تطابق دارد یا نه؟ حتی می‌توانید در زمان خرید کولر، از اعداد درج‌شده بر روی تسمه یک عکس تهیه کنید تا در زمان نیاز به تعویض، بتوانید آن را به فروشنده نشان داده و بهترین نوع تسمه کولر را خریداری کنید. جدول زیر اندازه تسمه مورد نیاز برای برخی از برندهای کولر آبی را نشان داده است.

برند کولر ۳۰۰۰ ۳۵۰۰ ۴۰۰۰ ۴۵۰۰ ۵۰۰۰ ۶۰۰۰ ۶۵۰۰ ۷۰۰۰
برفاب ندارد A-45 ندارد A-59 A-60 ندارد A-68 A-68
آزمایش A-43 A-44 A-55-6 A-56 ندارد A-64 ندارد A-72
آبسال A-44 A-45 A-57-8 A-58 ندارد ندارد A-68 A-72
ارج A-46,47 A-49 A-59 A-61 ندارد A-66 ندارد A-74
جنرال A-42 A-43 A-51 A-53 ندارد A-63 A-68 ندارد

تنظیم تسمه کولر آبی

علاوه بر تعیین اندازه تسمه در کولر آبی، تنظیم کردن آن هم یکی از مراحل ضروری است که باعث عملکرد بهینه موتور خواهد شد. باید دقت کنید که تسمه را در زمان نصب، به صورت شل یا سفت نبندید؛ زیرا این موضوع باعث ایجاد صدا در کولر و یا حتی سوختگی موتور خواهد شد. به علاوه درست نبودن اندازه تسمه و تنظیم آن، باعث می‌شود که کولر نتواند به خوبی باد خنک را تولید کرده و در محیط پخش کند. برای این کار حتما باید از یک متخصص کمک بگیرید که تخصص کافی در تعمیر کولر آبی و تعویض یا تنظیم تسمه آن را دارد.

سخن پایانی

در این مقاله از الو پایپینگ تلاش کردیم تا روش‌های تشخیص بهترین نوع تسمه کولر و راه‌های محاسبه اندازه آن را به شما آموزش دهیم. باید دقت کنید که اندازه تسمه و نحوه تنظیم آن به طور مستقیم بر روی عملکرد کولر تاثیرگذار است و حتما باید با دقت زیادی انجام شود. در غیر این صورت ممکن است که کولر آبی بازدهی خود را از دست داده و عمر مفید آن تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

سوالات متداول

  1. چگونه می‌توان از سفت یا شل بودن تسمه مطلع شد؟
    برای اطلاع از این موضوع دو راه پیش رو دارید. راه اول اینکه کولر را خاموش کرده و ببینید که چقدر طول می‌کشد تا موتور بایستد. اگر موتور بعد از ۵ یا ۶ دور از حرکت ایستاد، پس تسمه به اندازه کافی محکم است. همچنین می‌توانید فاصله میانی دو تسمه را با استفاده از دو انگشت خود به هم نزدیک کنید و ببینید که آیا انعطاف کافی برای تغییر مکان را دارند یا نه؛ این کار را باید تا جایی انجام دهید که فاصله میان دو لبه تسمه برابر یک بند انگشت شود.
  2. در چه صورتی نیاز به تعویض تسمه کولر آبی وجود دارد؟
    در صورتی که تسمه پاره یا فرسوده شده باشد و یا خط و خش‌های زیادی را بتوانید بر روی آن مشاهده کنید، باید تعویض شود.
3.9/5 - (36 امتیاز)
برچسب ها :
برای ثبت درخواست تعمیر کولر آبی در اصفهان با ما تماس بگیرید. ثبت درخواست تعمیر در محل
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست