برق داشتن بدنه پکیج ( بررسی علل بروز این مشکل )

زمان تقریبی مطالعه: ۸ دقیقه

برق داشتن بدنه پکیج نشان از مشکلی کوچک در دستگاه است که اگر به موقع رفع نشود، مشکلات بزرگ‌تری ایجاد می‌‌کند. احتمالا شما هم هنگام استفاده از وسایل برقی مانند پکیج و… شوک الکتریکی خفیفی را در بدنه این لوازم حس کرده باشید. پس برای سلامت دستگاه و جلوگیری از بروز خسارت‌ها و آسیب‌های بیشتر لازم است علت برق داشتن بدنه پکیج مورد بررسی قرار گیرد. در این مقاله با الوپایپینگ علت برق‌دار شدن بدنه پکیج، نحوه رفع آن و جلوگیری از بروز آن را برای شما توضیح می‌دهیم.

بررسی دلایل برق دار شدن بدنه پکیج - الوپایپینگ

کدام یک از قطعات پکیج به برق نیاز دارند؟

اگر به پکیج خود دقت کنید، متوجه می‌شوید که تعدادی از قطعات آن، الکتریکی هستند و با برق کار می‌کنند و تعدادی از قطعات هم مکانیکی هستند و برای کارکردن به برق نیاز ندارند. مانند شیر آب پکیج. این شیر آب برای کارکردن به برق نیازی ندارد. باتوجه‌به این موضوع مشخص است که برق داشتن بدنه پکیج به قطعات الکتریکی آن مربوط می‌شود. در این مرحله بهتر است ابتدا با این قطعات و کاربرد آن‌ها آشنا شویم تا هنگام بروز مشکل بهترین واکنش را داشته باشیم.

بهتر است این موضوع را نیز بدانید که قطعات الکتریکی پکیج به برد کنترل و برد اصلی پکیج متصل‌اند. برای عملکرد صحیح پکیج، فرمان‌های این دو برد توسط قطعات مختلف ردوبدل می‌شوند.

قطعات برقی پکیج

  • سیرکولاتور
  • جرقه‌زن
  • فن پکیج
  • شیر برقی
  • شیر گاز

سیرکولاتور

پمپ خطی یا همان سیرکولاتور، وظیفه به حرکت درآوردن آب درون مدار را به عهده دارد. در واقع به کمک این پمپ آب گرم به سمت رادیاتورها و آب سرد به سمت مشعل به حرکت در می‌آید و عمل گرمایش به‌وسیله پکیج انجام می‌شود. این پمپ یک خازن دارد که به‌وسیله آن با دریافت جریان برق، شروع به کار می‌کند.

جرقه‌زن

جرقه‌زن به کمک برق دریافتی از برد پکیج، شروع به کار می‌کند. یعنی با ایجاد جرقه‌های کوچک که ادامه‌دار هستند، مشعل پکیج را روشن می‌کند.

شیرگاز

محل قرارگیری پکیج در قمت پایینی جایگاه شعله است. شیر گاز برقی که برد تولید می‌کند را به جرقه‌زن و در پی آن به محفظه مخصوص پکیج منتقل می‌کند. این قطعه از طریق کنترل جریان گاز، در کم‌وزیاد کردن شعله گاز نقش دارد. عملکرد شیر گاز به برق مرتبط است.

شیر برقی

شیر برقی پکیج که به آن سه‌راهی هم می‌گویند، مرتبط با سیستم آب گرم پکیج است. زمانی که شما به آب گرم نیاز دارید و شیر آب گرم را باز می‌کنید، با باز شدن شیر برقی، آب گرم به گردش درمی‌آید.

بررسی مشکل برق داشتم بدنه پکیج دیواری - الوپایپینگ

علل برق‌دار شدن بدنه پکیج

حال که با قسمت‌های الکتریکی پکیج که با برق کار می‌کنند، آشنا شدید، نوبت به بررسی علل برق دار شدن بدنه پکیج می‌رسد. در زیر به تعدادی از این دلایل اشاره کرده‌ایم:

  • آسیب‌دیدن قطعات برقی
  • آسیب‌دیدن فیوز
  • برخورد سیم‌های درون پکیج با بدنه
  • آسیب‌دیدن روکش یا محافظ سیم‌کشی
  • عدم استفاده از کابل یا سیم ارت

 

خرابی قطعات برقی پکیج

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، قطعات برقی نقش مهم و کاربردی در پکیج و شیوه عملکرد آن دارند. درصورتی‌که هر کام از این قطعات دچار مشکل شوند، عملکرد کلی پکیج دچار اختلال می‌شود. این موضوع همچنین می‌تواند یکی از دلایل منتقل شدن برق به دیواره پکیج باشد. برق‌دار شدن بدنه پکیج، نتیجه اتصال کوتاه در پکیج است.

آسیب‌دیدن فیوز

فیوز از آن دسته قطعاتی است که نقشی حفاظتی و بسیار مهم را در پکیج ایفا می‌کند. در اصل جریان برق قبل از اینکه وارد برد پکیج شود، از فیوز عبور می‌کند و بعد از اینکه ولتاژ آن بهینه شد به برد می‌رسد. زمانی که فیوز آسیب ببیند، این جریان برق با ولتاژ بالایی که دارد وارد برد و قطعات دیگر می‌شود. با بروز این اتفاق ممکن است قطعات پکیج دچار مشکل شوند. اتصال کوتاه و برق داشتن بدنه پکیج نیز ناشی از بروز این اتفاق است.

برخورد سیم‌های داخلی پکیج با بدنه یا سایر اجزای داخلی پکیج

ممکن است یکی از سیم‌های پکیج در اثر جابه‌جایی پکیج یا نصب اشتباه از جای خود خارج شوند که اگر یکی از سیم‌ها با بدنه یا حتی سایر اجزا تماس پیدا کند بدنه را برق‌دار می‌کند.

 آسیب‌دیدن روکش سیم‌کشی

اگر حفاظ یا همان روکش سیم آسیب ببیند احتمال دارد از محل آسیب‌دیده برق خارج شود و به بدنه پکیج برسد.

عدم استفاده از سیم ارت یا ارث (earth)

  سیم ارث یا ارت در کنار فاز و نول قرار می‌گیرد و بار الکتریکی اضافه دستگاه‌های برقی را به زمین یا چاه ارت انتقال می‌دهد؛ این کابل در اکثر دستگاه‌های برقی وجود دارد و نه‌تنها از برق‌گرفتگی جلوگیری می‌کند بلکه ایمنی محیط را افزایش می‌دهد. در نتیجه اگر از این کابل استفاده نشود بار الکتریکی اضافی، تخلیه نشده و جمع می‌شود.

حل مشکل برق دار شدن بدنه‌ی پکیج-الوپایپینگ

راه‌های حل کردن مشکل وجود برق در بدنه پکیج

در زیر تعدادی از راه‌های جلوگیری از برق‌دار شدن بدنه پکیج را برای شما توضیح داده‌ایم. در صورت بروز این مشکل بهتر است موارد زیر را امتحان کنید.

سرویس به‌موقع پکیج

توجه به سرویس دوره‌ای پکیج و سایر لوازم‌خانگی در زمان مناسب از بروز بسیار از مشکلات جلوگیری می‌کند. سرویس به‌موقع پکیج شما را از بروز هر مشکل کوچکی سریع آگاه می‌کند تا برای رفع آن اقدام می‌کنید

کمک‌گرفتن از یک فرد متخصص در صورت بروز مشکل

درصورتی‌که متوجه شدید که بدنه پکیج شما برق‌دار شده است، حتما برای حل این مشکل از یک متخصص باتجربه کمک بگیرید. شما همچنین می‌توانید برای سرویس پکیج در اصفهان، سفارش خود را در سایت ما ثبت کنید.

نصب و راه‌اندازی اصولی پکیج

کمک‌گرفتن از یک شخص باتجربه و متخصص در زمینه نصب و راه‌اندازی پکیج یکی از عواملی است که حتما باید به آن توجه داشته باشید. نصب غیراصولی پکیج و هر وسیله الکتریکی دیگری، باعث بروز اختلال در دستگاه شما خواهد شد. برای مثال در زمان نصب اگر سیم‌های پکیج در جای مخصوص خود قرار نگیرند، باعث برق‌دار شدن بدنه پکیج می‌شود.

استفاده از سیم ارت

یکی از راه‌های مهم و کارآمد برای جلوگیری از برق‌گرفتگی و مشکلات الکتریکی مثل برق‌دار شدن بدنه پکیج و … استفاده از سیم ارت است. ایجاد یک چاه ارت و انتقال سیم ارت به آن، در حفاظت از ساختمان، لوازم و جان شما تاثیر به سزایی دارد.

تعمیر پکیج - الوپایپینگ

سخن پایانی

 برق داشتن بدنه پکیج علل متفاوتی دارد اما به‌طورکلی نوعی هشدار است که اگر به‌موقع علت آن بررسی و حل نشود ممکن است هزینه‌های مالی یا حتی جانی به بار آورد. همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد اصلی‌ترین دلیل برق داشتن بدنه، سوختن فیوز است؛ اما برق داشتن بدنه کوچک‌ترین مشکلی است که سوختن فیوز ایجاد می‌کند، پس باید آن را جدی بگیرید و برای رفع آن از کمک یک متخصص استفاده کنید. در صورت وجود هرگونه مشکلی شما می‌توانید از متخصصان الوپایپینگ در این زمینه کمک بگیرید. همچنین می‌توانید سفارش تعمیر پکیج در اصفهان را در وب‌سایت ما ثبت کند.

 

دلایل برق داشتن بدنه پکیج چیست؟

خرابی قطعات برقی پکیج – خرابی فیوز- عدم استفاده از سیم ارت – خراب شدن روکش سیم و ..

چگونه از مشکل برق دارشدن بدنه پکیج جلوگیری کنم؟

سرویس به موقع پکیج – استفاده از سیم ارت و ایجاد کردن چاه ارت – نصب اصولی پکیج

به این مقاله امتیاز دهید.
برچسب ها :
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست