تعمیر کولر آبی و عیب یابی آن

مدت زمان مطالعه: ۶ دقیقه

تعمیر کولر آبی همچنان در دنیای امروزی موضوع مهمی به شمار می‌رود. از این رو یک نوع تخصص به شمار می‌آید، البته ممکن است شما خودتان بخواهید این کار را انجام دهید، در این صورت لازم است تفاوت تعمیر کولر آبی با سرویس کولر آبی را بدانید. عده ای از افراد فکر می‌کنند عیب یابی کولر آبی تنها تعویض پوشال یا همان سرویس کولر است، در صورتی که چک کردن مسیر لوله کشی، تنظیم شناور و روغن کاری موتور کولر هم جزو سرویس به حساب می‌آیند.
در این مقاله قصد داریم تا درباره‌ی تعدادی از عیب‌های کولر آبی و راهکارهایشان صحبت کنیم ، ولی امیدواریم به جای آنکه خودتان دست به کار شوید، انجام این کار را به عهده متخصصان و تعمیرکاران کولر آبی بسپارید.

تعمیر کولر آبی

تعمیر کولر آبی در صورت عدم کار کردن پمپ آب

ممکن است یکی از عوامل کار نکردن کولر آبی، قطع شدن فیوز باشد. برای مطمعن شدن از این مورد  باید فیوز ها را با استفاده از فازمتر چک کنید تا در صورت نیاز تعویض شوند. احتمال دیگری وجود دارد که  ممکن است فیوز سالم باشد و برق هم در پریز کولر باشد ولی برق به ترمینال کولر نرسد. در این صورت برای تعمیر کولر آبی خود ابتدا باید مشکل سیم کشی را رفع کنید و در مرحله‌ی بعد ممکن است نیاز باشد سیم را عوض کنید. اگر در پریز کولر، برق نبود باید با یک متخصص برق صحبت کنید.

باد داغ از کولرتان خارج می شود؟

در صورت مواجه شدن با این مشکل، ابتدا تشتک کولر را چک کنید. اگر آب وارد تشتک نمی‌شود باید شناور را چک کنید تا از گرفتگی یا خراب بودن والو مطمئن شوید. در صورتی که مشکل از رسوب شناور است باید آن را تعویض و یا با سرکه رسوب زدایی کنید. اگر مشکل از لوله رابط آب است باید آن را تعویض کنید و اگر آب به کولر نمی رسد، می‌توانید پمپ آب خانگی نصب کنید.
در صورتی که در تشتک  آب جمع شده باشد، ممکن است ایراد از سوراخ شدن شیلنگ باشد که در این مواقع تنها راه حل تعویض شیلنگ است. اگر آب پخش کن کولر یا پمپ کار نمی‌ کند باید اول برق پمپ را بررسی کنید و سپس چک کنید که برق پمپ قطع نشده باشد. با وجود تمام این موارد، سعی کنید در زمینه‌ی تعمیر کولر آبی، روغن کاری پمپ آب را همیشه به یاد داشته باشید.

باد خنک از کولرتان نمی آید؟

ممکن است تسمه پروانه شل و یا سفت شده باشد. برای اطمینان با دست آن را چک کنید اگر شل و یا سفت بود، پایه  الکتروموتور را شل کنید و آن را به سمت موافق حرکت دهید تا تسمه شل و یا سفت شود. ممکن است ایراد از برزنت کولر باشد که در این صورت باید آن را تعویض کنید.
دلیل دیگر آن ممکن است نیم سوز شدن موتور باشد. در این صورت با آمپرمتر جریان موتور را چک کنید، اگر بیشتر از عدد نوشته شده بر روی موتور است و موتور زود داغ می کند، پس نیم سوز شده است. در این صورت باید سیم پیچی موتور را تعویض کنید. همچنین ممکن است این مشکل ناشی از کیفیت بد، نازک بودن و یا پوسیدگی پوشال‌ها باشد. در این صورت با تعویض آن مشکل رفع می شود.

خروج باد گرم از کولر آبی

تعمیر کولر آبی در صورت روشن نشدن موتور فن

در ابتدا باید بررسی کرد که آیا به موتور برق می‌رسد یا نه؟ اگر مشکل از سیم فاز و یا نول باشد، برای تعمیر کولر باید مشکل را پیدا و رفع کرد. همچنین در صورتی که در جعبه تقسیم کولر برق داریم و به موتور متصل است اما باز هم کولر روشن نمی‌شود پس موتور سوخته است و باید سیم پیچ موتور را تعویض کرد.

وجود صدای عجیب در موتور کولر در صورتی که موتور خاموش است

ممکن است شما صدایی مانند هوم از موتور کولر خود بشنوید، این موضوع می‌تواند چند علت داشته باشد که آن‌ها را برای شما ذکر کرده‌ایم. از عوامل این اتفاق می‌توان به سوختن سیم‌پیچ راه‌انداز موتور، وصل نشدن کلید گریز از مرکز، نیم سوز شدن سیم پیچ دور تند موتور و یا سوختن خازن در موتورهای خازن‌دار باشد. در این مورد برای تعمیر کولر آبی خود بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.

کار کردن موتور فقط در دور تند و یا دور کند

موتور کولرهای آبی از نوع موتورهای دو دور هستند و با یک سیم پیچ راه انداز کار می‌کنند. در صورتی که موتور فقط در دور کند یا دور تند کار کند و کلید تغییر وضعیت خراب باشد‌، ممکن است سیم پیچی‌ها سوخته و یا نیم سوز شده باشند.

صدای کولرتان زیاد است؟

اگر صدای کولر شما زیاد و نامتعارف است، ممکن است ناشی از دلایل زیر باشد:

 • خراب یا شل بودن پولی‌ها
 • گشاد بودن یاتاقان‌ها
 • تاب داشتن فن پروانه
 • خراب بودن موتور فن
 • خرابی تسمه
 • تراز نبودن کولر

خاموش و روشن شدن موتور فن، در حال کار کردن

در زیر چند مورد از دلایل این موضوع را برای شما ذکر کرده‌ایم:

 • نیم سوز سیم پیچ‌ها
 • باقی ماندن سیم پیچ استارت در مدار
 • سفت شدن تسمه پروانه
 • گیرپاژ کردن یاتاقان‌ها
 • بسته بودن دریچه هوای کولر
 • در یک امتداد نبودن پولی‌ها

برای حل این مشکل بهتر است از شرکت‌هایی که در زمینه تعمیر کولر آبی و خدمات آن فعالیت دارند کمک بگیرید.

از کولر آب می رود؟

این موضوع به سه علت می‌تواند رخ دهد:

 • اول این که شناور در کولر گیر کند.
 • دوم این که شناور تنظیم نباشد.
 • سوم این که شیلنگ پشت کولر آب بندی نباشد.
نشتی آب از کولر

عیب یابی کولر آبی در صورت پخش آب به همراه باد در سالن

این موضوع ممکن است به علت پاره شدن و یا تنظیم نبودن یکی از پخش کننده‌ها باشد و باعث شود تا هنگام جریان یافتن باد کولر در سالن، همراه آن قطرات آب هم پخش شود.

لرزش کولر در هنگام کار کردن زیاد است؟

در یک راستا نبودن اتصالات موتور با پولی و تسمه، ممکن است باعث لرزش زیاد موتور و متعاقبا  کولر شود.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم تا اکثر مشکلات احتمالی  که ممکن است برای کولرهای آبی پیش بیاید را بررسی کنیم، همچنین تعدادی از روش‌های تعمیر کولر آبی را برای شما عزیزان بیان کردیم. البته باز هم تاکید بر این است که در صورت بروز هرگونه خرابی و مشکل با یک تعمیر کار کولر آبی مشکل خود را درمیان بگذارید و از آنها کمک بگیرید.
متخصصان الوپایپینگ در هر لحظه آماده خدمت رسانی به شما همشهریان عزیز هستند فقط کافی است با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

علت صدای زیاد کولر چیست؟

خراب یا شل بودن پولی‌ها، گشاد بودن یاتاقان‌ها، تاب داشتن فن پروانه و ..

لرزش کولر می‌تواند ناشی از چه عاملی باشد؟

در یک راستا نبودن اتصالات موتور با پولی و تسمه

5/5 - (1 امتیاز)
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. مجتبی گفت:

  دینام و پمپ کار نمیکند جریان برق وصله . دینام و پمپ جدا تست گرفتم سالمن . چطوریه که برق جریان داره ولی کار نمیکنه ؟

  1. admin_alopiping گفت:

   سلام وقت بخیر. موتور کولر را باز کنید و به تعمیرکار های الکترونیکی ببرید. احتمال داره کلاج ول کرده

 2. امیر گفت:

  پمپ کولر بعد نصب دائم روشن هست. علت چیست؟

  1. admin_alopiping گفت:

   پمپ آب کولر برای آبرسانی به پوشال های کولر هست و دکمه خاموش روشن کردن دارد و اگر یکسره شده است باید با برقکار صحبت کنید تا مشکل را رفع نماید