راهنمای انتخاب ظرفیت مناسب کولر گازی

انتخاب ظرفیت مناسب کولر گازی مسئله‌ای بسیار مهم است که اگر به‌ درستی انجام نشود مشکلات زیادی را به دنبال خواهد داشت. از جمله این موارد اخلال در کارکرد دستگاه، وارد کردن فشار دو برابر بر کمپرسور و مصرف بسیار زیاد برق است. به همین علت لازم است ظرفیت کولر گازی بر حسب استاندارد‌های موجود طبق شرایط ساختمان بررسی شود. برای انتخاب ظرفیت کولر گازی به دانش، مهارت و کارشناسی نیاز است به این دلیل که وضعیت اقلیمی، محیطی و موقعیت دستگاه باید به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد. در این مقاله قصد داریم ویژگی‌های مهم برای تعیین و انتخاب ظرفیت مناسب کولر گازی را بررسی کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. شما همچنین می‌توانید در صورت بروز مشکل در دستگاه خود، برای تعمیر کولر گازی در اصفهان از نیروهای متخصص ما در الوپایپینگ کمک بگیرید.

انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ

ظرفیت کولر گازی چیست؟

ممکن است در زمان انتخاب ظرفیت مناسب کولر گازی تصورتان این باشد که این ظرفیت بر اساس مقدار خنک‌ سازی آن‌ها است، یعنی بعضی از انواع کولر گازی بیشتر از سایر موارد محیط را خنک می‌کنند اما این‌ طور نیست. چون تقریباً همه‌ی انواع کولر گازی بر اساس سیستم تبرید ساخته می‌شوند پس درصورتی که کولر گازی دارای نقص فنی یا خرابی نباشد خنک‌ سازی همه‌ی آن‌ها برابر است. در حقیقت ظرفیت کولر گازی بر اساس توانایی خنک‌ سازی آن با توجه به‌ اندازه محیط در مدت زمان مشخص ارزیابی می‌شود، به این صورت که با توجه به ظرفیت معین می‌شود یک کولر گازی در یک ساعت به طور مثال در مساحت ۸۰ متر مربع چند درجه سرما تولید می‌کند تا به مقدار دلخواه خنکی برسد.

در بررسی و انتخاب ظرفیت کولر گازی عبارت BTU به چه معناست؟

British thermal unit که به اختصار BTU نامیده می‌شود به معنای واحد اندازه‌گیری و تعیین توانایی خنک‌ سازی و سرمادهی کولر گازی بر اساس مساحت و اندازه محیط است. BTU بالاتر نشان‌ دهنده قدرت خنک‌ سازی بیشتر کولر گازی است؛ بنابراین در انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ باید این کمیت را در نظر داشته باشید. البته BTU به عوامل مختلفی بستگی دارد ولی مهم‌ترین عامل مساحت است. از جمله ویژگی‌هایی که برای محاسبه BTU مورد توجه قرار می‌گیرند، عبارت‌اند از:

 1. موقعیت قرارگیری ساختمان‌های کناری نسبت به مکان قرارگیری کولر
 2. متراژ
 3. وضعیت عایق و پنجره‌های دوجداره
 4. وضعیت آب‌ و هوایی محل موردنظر
 5. ویژگی‌ها و مختصات جغرافیایی ساختمان مورد نظر (ساختمان شمالی – جنوبی و …)
 6. آفتاب‌گیر بودن ساختمان
 7. موقعیت مکانی در ساختمان (همکف – طبقه میانی – طبقه آخر مشرف به پشت‌بام)

نحوه انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ

هر چند تعیین و انتخاب ظرفیت کولر گازی به نظر کارشناس نیاز دارد و فاکتورهای زیادی هستند که باید در این زمینه رعایت شوند ولی در مواردی که محل مورد نظر از نظر موقعیت جغرافیایی، شرایط آب‌وهوایی و عایق‌ بندی در وضعیت فوق‌ العاده‌ای باشد، می‌توان با یک ارزیابی کلی ظرفیت کولر گازی را بر اساس مهم‌ترین فاکتور یعنی مساحت انجام داد. در این راستا برای محاسبه مساحت، به ابعاد مکان نیاز داریم. با داشتن ابعاد، طول و عرض مکان مورد نظر را در هم ضرب می‌کنیم و مساحت را به دست می‌آوریم، سپس با توجه به آن در جدول تعیین BTU عدد مورد نظر را پیدا می‌کنیم. برای دست‌ یافتن به این اطلاعات می‌توانید جدول BTU را داخل گوگل سرچ کنید. همچنین در صورتی که از خدمات نصب کولر گازی اصفهان استفاده کنید، مشاوران متخصص ما در این زمینه به شما کمک خواهند کرد.

نحوه تعیین ظرفیت کولر گازی

اهمیت انتخاب ظرفیت مناسب کولر گازی

مثل مقدار صدای کولر گازی، ظرفیت آن هم موضوع بسیار مهمی است که ممکن است در بسیاری از مواقع مورد توجه قرار نگیرد. در اینجا با بیان چند دلیل اهمیت موضوع را بیان می‌کنیم:

۱ – هنگامی که BTU کولر گازی بیشتر از مقدار استاندارد مساحت مکان مورد نظر باشد، مصرف برق را به مقدار زیادی افزایش می‌دهد.

۲ – چنانچه ظرفیت کولر گازی از حد استاندارد مساحت کمتر باشد، برای خنک کردن محیط، کمپرسور باید بیشتر کار کند. این موضوع باعث فرسایش و خراب شدن کمپرسور می‌شود چون در حالت استاندارد بعد از اینکه دمای محیط به مقدار دلخواه برسد، کمپرسور خاموش می‌شود. اما اگر ظرفیت به درستی رعایت نشود، فشار بیشتری بر کمپرسور وارد می‌شود.

۳ – در صورتی که ظرفیت کولر گازی رعایت نشود مقدار دلخواهی از خنک‌ سازی که مورد نظر افراد است تامین نمی‌شود. پس هنگامی که کولر گازی قدرت خنک کردن محیط بزرگ را نداشته باشد، خنک سازی به خوبی انجام نمی‌شود.

ملاک‌ هایی برای انتخاب کولر گازی مناسب

برای اینکه کولر گازی مناسبی انتخاب کنیم، باید نکات فنی و مهم آن را مورد توجه قرار دهیم. البته اکثر مردم برای خرید محصولاتی از قبیل کولر گازی بیشتر به سمت مارک‌های معروف و مدل‌های پرطرفدار می‌روند، بدون اینکه اگاهی کاملی از دستگاه مورد نظر داشته باشند ولی باید بدانیم که برای خرید و انتخاب کولر گازی باید به چه نکاتی توجه کنیم.

۱ _ اهمیت کمپرسور

کمپرسور کار پمپاژ و انتقال مبرد به داخل دستگاه را انجام می‌دهد. درصورتی که کمپرسور قدرت بالایی نداشته باشد، سازوکار کولر گازی با مشکل روبه‌رو می‌شود. دقت کنید که سه نوع کمپرسور پرمصرف پیستونی، روتاری و اسکرول در کولر‌های گازی استفاده می‌شوند. هرکدام از این کمپرسورها ویژگی‌هایی دارند. مثلاً کمپرسور پیستونی متعلق به مناطق گرمسیر است و در دمای بالا به‌ خوبی کار می‌کند. کمپرسورهای روتاری مناسب مناطق با اقلیم معتدل و رطوبت بالا هستند. کمپرسورهای اسکرول قدرت بسیاری دارند و برای کولرگازی‌های ایستاده بسیار مناسب هستند.

۲ _ تولید باد هوشمند و پر قدرت

امروزه سعی می‌شود مسیر عبور باد از پنل داخلی کولر گازی هوشمند باشد. یعنی باد در مسیری که افراد قرار دارند عبور کند. همچنین عبور باد به‌ صورت گردشی به چهار جهت، از دیگر ویژگی‌هایی است که در انتخاب کولر گازی تأثیرگذار است. قدرت پرتاب باد موضوع مهم دیگری در انتخاب کولر گازی است. معمولاً این مقدار در محدوده ۱۵ تا ۲۰ متر است. برای اطلاع بیشتر در این زمینه میتوانید مقاله دلیل کم شدن پرتاب باد کولر گازی را مطالعه کنید.

۳ – مقدار مصرف انرژی

لازم است در زمان انتخاب و خرید کولر گازی مقدار انرژی مصرفی توسط آن مورد توجه قرار گیرد تا از هدر رفتن انرژی جلوگیری شود.

۴ – محل نصب

مهم‌ترین نکته در انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ محل نصب آن است. برای مثال اگر واحد شما در پشت بام یا همکف قرار دارد یا تعداد پنجره های زیادی داشته باشد، توصیه میشود که از کولر گازی‌هایی با ظرفیت بیشتر استفاده کنید.

انتخاب ظرفیت مناسب کولر گازی با کمک الوپایپینگ

سخن پایانی

در این مقاله درمورد، نحوه انتخاب ظرفیت کولر گازی مناسب منزل شما و اجزاء تشکیل‌ دهنده کولر صحبت کردیم. به علت تخصصی بودن این مورد بهتر است در این زمینه از یک متخصص کاربلد کمک بگیرید. همچنین در صورتی که پس از خواندن این مقاله سؤالی در این باره داشتید می‌توانید با مشاوران ما در الوپایپینگ تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول

 1. انتخاب ظرفیت کولر گازی به چه عواملی بستگی دارد؟
  وضعیت اقلیمی، محیطی و موقعیت دستگاه
 2. در صورتی که ظرفیت کولر گازی به درستی انتخاب نشود، چه مواردی در پی دارد؟
  فشار وارد به کمپرسود دوبرابر می‌شود – افزایش مصرف برق
5/5 - (2 امتیاز)
جهت ثبت سفارش تعمیر و سرویس کولر گازی و اسپلیت در اصفهان با ما تماس بگیرید. ثبت درخواست تعمیر در محل
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *