۷ دلیل کم شدن پرتاب باد کولر گازی

اطلاع از دلیل کم شدن پرتاب باد کولر گازی به شما کمک می‌کند تا در زمان بروز این مشکل بتوانید به خوبی این وسیله سرمایشی را عیب یابی کرده و ایرادات آن را متوجه شوید. به همین دلیل در این مقاله از الوپایپینگ می‌خواهیم به بررسی علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی بپردازیم و روش‌های برطرف کردن این مشکل را به شما بگوییم. در صورتی که نیاز به استفاده از خدمات تعمیر کولر گازی در اصفهان داشتید می‌توانید با ما در الوپایپینگ تماس بگیرید.

دلایل کم شدن پرتاب باد کولر گازی

کم شدن پرتاب گاز کولر گازی پنجره ای و دیگر انواع این وسیله سرمایشی، یکی از مشکلات رایج در فصل تابستان است که می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. به همین دلیل در ادامه قصد داریم تا دلایل کم شدن پرتاب باد کولر گازی را موردبررسی قرار داده و به شما کمک کنیم تا با شناخت آن‌ها، مانع از خراب شدن وسیله سرمایشی خود شوید.

۱- سرویس نکردن کولر گازی در انتهای هر سال

سرویس نکردن کولر گازی در انتهای هر سال یکی از دلایل کم شدن پرتاب باد کولر گازی

یکی از مهمترین اقداماتی که باید برای حفظ سلامتی و جلوگیری از به وجود آمدن دلیل کم شدن پرتاب باد کولر گازی انجام دهید، سرویس دوره ای دستگاه است. این موضوع باعث می‌شود که در صورت بروز هرگونه ایرادی در دستگاه، بلافاصله متوجه شوید و مشکلات فنی را قبل از اینکه دردسرساز شوند، برطرف کنید. در غیر این صورت باید منتظر کم شدن توان سرمایشی دستگاه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله مراحل سرویس کولر گازی را در مجله ما مطالعه کنید.

۲- کثیف شدن فیلترها

یکی دیگر از دلایل کم شدن پرتاب باد کولر گازی، کثیف شدن فیلترها است که می‌تواند مانع از عبور هوا و پرتاب باد شود. به همین دلیل در صورتی که با چنین مشکلی مواجه شوید، اولین کاری که باید برای کشف علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی انجام دهید این است که فیلترها را بررسی کرده و در صورت نیاز تعویض کنید. این موضوع بیشتر برای کولرهایی اتفاق می‌افتد که در نزدیکی درب و پنجره یا آشپزخانه نصب شده اند. به همین دلیل قبل از هر کاری باید مقاله راهنمای انتخاب محل نصب کولر گازی را مطالعه کنید تا بتوانید از بروز این مشکل جلوگیری نمایید.

۳- یخ زدن کویل های اواپراتور

یک علت کم شدن پرتاب باد اسپلیت، یخ زدن کویل‌ها است که معمولا به دلیل نصب غیراصولی کولر گازی اتفاق می‌افتد. برای مثال ممکن است در زمان نصب، لوله‌ها به طور کامل وکیوم نشده باشند و به این ترتیب رفته رفته مسدود شوند. در نتیجه هم پرتاب باد کاهش پیدا می‌کند و هم اینکه ممکن است مشکلات بزرگتری به وجود آید. پس برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی حتما نصب کولر گازی در اصفهان را به یک فرد متخصص بسپارید.

یخ زدن کویل های اواپراتور یکی از دلایل کم شدن پرتاب باد کولر گازی

در صورتی که مطمئن شدید دلیل کم شدن پرتاب باد کولر گازی یخ زدن کویل‌ها است، باید ترموستات فن را روشن کنید تا یخ‌ها ذوب شوند. سپس فیلترهای هوا را تعویض کرده و از یک برس نرم برای تمیز کردن کویل‌ها استفاده کنید. در صورتی که مشکل باز هم برطرف نشد، باید لوله‌های حمل گاز توسط یک تکنسین متخصص بررسی شده و در صورت نیاز، شارژ گاز کولر گازی انجام شود.

۴- تاثیر معیوب شدن فن دومین و بلوور فن بر دلیل کم شدن پرتاب باد کولر گازی

چهارمین دلیل کم شدن پرتاب باد کولر گازی، خراب شدن موتور فن دومین یا بلوور است که باعث می‌شود پره‌های بلوور فن نتوانند به درستی بچرخند. در نتیجه تهویه مطبوع دچار اشکال خواهد شد؛ پس قبل از راه اندازی کولر گازی و اسپلیت باید مطمئن شوید که فن دومین سالم است. همچنین اگر فن دمنده یا بلوور فن خراب شود، هوای خنک به درستی در محیط جریان پیدا نخواهد کرد و به یک علت کم شدن پرتاب باد اسپلیت تبدیل می‌شود. در این حالت باید با استفاده از یک برس یا مسواک، بلوور فن را تمیز کنید و اگر متوجه خرابی آن شدید، سریعا اقدامات لازم را برای تعویض انجام دهید.

۵- نشتی لوله ها، علت کم شدن پرتاب باد اسپلیت

نشتی لوله ها، علت کم شدن پرتاب باد اسپلیت

یکی از قسمت‌های مهم در اسپلیت که وظیفه دارند هوای خنک را به داخل خانه انتقال دهند، لوله‌ها هستند. در صورتی که نشتی، سوراخ یا انسدادی در لوله‌ها وجود داشته باشد، می‌تواند به یک علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی تبدیل شود. برای جلوگیری از این مشکل باید در زمان لوله کشی کولر گازی و اسپلیت، مطمئن شوید که لوله‌ها در معرض ضربه نیستند و از مواد خورنده دورتر نصب شده اند. به همین دلیل پیشنهاد می‌دهیم که حتما برای این کار از خدمات تخصصی لوله کشی کولر گازی و اسپلیت در اصفهان استفاده کنید.

۶- خراب شدن برد کولر گازی

یک علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی می‌تواند خرابی برد آن باشد. همانطور که می‌دانید این بخش وظیفه دارد که فرمان‌های مختلف را تحلیل کرده و به بخش مربوطه ارسال کند؛ به همین دلیل خرابی برد می‌تواند تا حد زیادی بر روی عملکرد این وسیله سرمایشی تاثیر بگذارد. بنابراین برای پیدا کردن دلیل کم شدن پرتاب باد کولر گازی باید برد را بررسی کرده و مطمئن شوید که قطعات آن سالم هستند. البته اگر خودتان در این زمینه تخصصی ندارید، هرگز بدون حضور متخصص به برد دست نزنید.

۷- وجود مشکل در سیستم برق ساختمان، علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی

در صورتی که سیمکشی برق ساختمان به صورت اصولی انجام نشده باشد، تبدیل به دلیل کم شدن پرتاب باد اسپلیت خواهد شد. به عبارت بهتر نوسانات شبکه به سیستم منتقل شده و در نتیجه پرتاب باد را کم و زیاد می‌کنند. برای جلوگیری از این موضوع باید از یک محافظ برق کمک بگیرید و مطمئن شوید که سیم‌کشی‌های منتهی به کولر، کاملا سالم هستند.

چگونه مشکل کم شدن پرتاب باد کولر گازی را حل کنیم؟

حال که با علت کم شدن پرتاب باد اسپلیت و کولر گازی آشنا شدید، باید بدانید که چگونه می‌توانید این مشکل را برطرف کرده و پرتاب باد را افزایش دهید. برای حل این مشکل باید بر طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • تمیز بودن فیلترها را بررسی کرده و در صورت نیاز آن‌ها را تعویض کنید.
 • بررسی کنید که آیا فن دمنده تمیز است یا نه و در صورت تمیز نبودن، از یک برس نرم برای آن استفاده کنید.
 • کویل‌های اواپراتور را بررسی کرده و مطمئن شوید که یخ نزده اند.
 • لوله های کولر گازی و اسپلیت را بررسی کرده و مطمئن شوید که نشتی ندارند.
 • مطمئن شوید که دستگاه گاز کافی دارد و نیازی به شارژ گاز نیست.
 • برد کولر گازی را بررسی کرده و از سلامت قطعات فنی آن مطمئن شوید.
 • از یک محافظ برق در مسیر کولر گازی استفاده کنید.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی علت کم شدن پرتاب باد اسپلیت و کولر گازی پرداختیم و روش‌های برطرف کردن این مشکل را توضیح دادیم. دقت کنید که دلیل کم شدن پرتاب باد کولر گازی ممکن است به صورت ترکیبی از علت‌های گفته شده در این مقاله باشد. بنابراین در صورتی که با این مشکل مواجه شدید، خودتان از دستکاری کولر خودداری کنید و حتما برای سرویس و تعمیر کولر گازی و اسپلیت با یک متخصص تماس بگیرید. ما در الوپایپینگ آماده خدمت رسانی به شما هستیم.

سوالات متداول

 1. چگونه می‌توان فن بلوور را تمیز کرد؟
  اگر متوجه شدید که علت کم شدن پرتاب باد اسپلیت، کثیف بودن فن بلوور است، باید برق را قطع کرده و پس از باز کردن قاب کولر گازی، با برس نرم آن را تمیز کنید. البته به دلیل شکننده بودن پره های این فن، توصیه می‌شود که حتما این کار را به یک متخصص بسپارید.
 2. چگونه می‌توان نشتی لوله های کولر گازی را تشخیص داد؟
  از آنجا که انسداد و نشتی لوله ها معمولا علامت بیرونی مشخصی ندارد، در صورت مواجه شدن با مشکل کم شدن چرتاب باد کولر گازی حتما باید یک متخصص تماس بگیرید تا این مشکل را بررسی کند.
4.7/5 - (3 امتیاز)
برچسب ها :
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست