سرویسکار کولر گازی + آموزش سرویس کولر گازی در ۷ مرحله

مدت زمان مطالعه: ۸ دقیقه

سرویسکار کولر گازی، برای عملکرد بهتر کولر گازی، به افراد کمک می‌کند. به طور کلی یکی از سیستم‌های تهویه مطبوع، کولر گازی است و اگر به صورت منظم و دوره‌ای، سرویس نشود، دچار مشکل می‌گردد. بنابراین اهمیت سرویس دستگاه بسیار بالا است چرا که از مشکلات احتمالی جلوگیری می‌کند. در این مقاله مزیت‌ها سرویس کولر گازی و نحوه انجام آن را بررسی خواهیم کرد. اگر نیاز به مشاوره دارید، همکاران ما در الوپایپینگ، شما را راهنمایی خواهند کرد.

سرویسکار کولر گازی در الوپایپینگ

سرویس دوره‌ای کولر گازی چه مزیت‌هایی دارد؟

یکی از تجهیزاتی که در آسایش افراد موثر است، کولر گازی است. کولر گازی نیز ممکن است مانند هر وسیله دیگری، خراب شود. سرویس این دستگاه به کمک سرویسکار کولر گازی، از به وجود آمدن مشکلات بیشتر جلوگیری می‌کند، راندمان کولر و عمر مفید آن را بالا می‌برد، در مصرف برق و سایر هزینه‌ها جلوگیری می‌کند و در نتیجه، عملکرد دستگاه را ارتقا می‌دهد. در ادامه به بررسی مزیت‌های سرویس منظم کولر گازی می‌پردازیم.

۱ – صرفه جویی در مصرف برق
به طور کلی کولرهای گازی جزو تجهیزات پرمصرف هستند. بنابراین حتما در زمان خرید، باید به برچسب انرژی آن‌ها دقت کنید. اگر دستگاه دچار مشکل شود، مصرف برق در آن نیز به شدت افزایش می‌یابد. بنابراین یکی دیگر از مزیت‌های سرویس به موقع کولر گازی، جلوگیری از مصرف برق زیاد توسط دستگاه و در نتیجه کاهش مبلغ قبض برق و سایر هزینه‌ها است.

۲ – از بین رفتن بوی نامطبوع کولر گازی
گاهی اوقات ممکن است با روشن کردن کولر گازی، متوجه خروج بوی نامطبوع از آن شوید و شما را آزرده خاطر کند. در این شرایط، نیاز است تا به کمک یک سرویسکار کولر گازی، سرویس دستگاه خود را انجام دهید و قسمت‌های مختلف آن را بررسی کنید. ممکن است فیلترها و یا کندانسورها کثیف شده باشند. در این صورت باید این قطعات از دستگاه جدا شده و تمیز شوند.

۳ – بهبود عملکرد کولر گازی و افزایش عمر مفید آن
غیر از این مواردی که گفته شد، از دیگر مزایای سرویس منظم کولر گازی، افزایش عمر مفید دستگاه است. در سرویس دستگاه، تمام قطعات بررسی می‌شوند و در صورت بروز مشکل به سرعت تعویض می‌شوند. بنابراین به دیگر قطعات و قسمت‌های مختلف دستگاه آسیب وارد نمی‌شود. در نتیجه عملکرد کولر بهبود می‌یابد و عمر مفید آن نیز، افزایش می‌یابد.

سرویسکار کولر گازی چه مواردی را انجام می‌دهد؟

کولر گازی نیز مانند هر وسیله پر مصرف دیگر، برای داشتن عملکرد مناسب، نیاز به رسیدگی دارد. این رسیدگی منظم، برای این انجام می‌شود که دستگاه در طول زمان دچار خرابی و آسیب‌های ناگهانی نشود. در سرویس دوره‌ای این دستگاه، یک سری اقدامات باید انجام شود که یک چک لیست دارد. سرویسکار کولر گازی طبق این چک لیست، شروع به بررسی و سرویس تمام قطعات مورد نظر می‌کند و یک به یک موارد را بررسی می‌کند. در ادامه به بررسی برخی از این موارد می‌پردازیم. البته به این نکته نیز توجه کنید که به هیچ وجه خودتان این اقدامات را انجام ندهید و این کار را به افراد متخصص در این زمینه بسپارید. Alopiping در این زمینه شما را راهنمایی می‌کند.

  • سرویس کردن تست پنل داخلی
  • سرویس کردن تست نشتی
  • سرویس کردن گیج فشار گاز
  • سرویس کردن کمپرسور و کندانسور
الوپایپینگ و سرویسکار کولر گازی

آموزش مراحل سرویس کولر گازی توسط سرویسکار کولر گازی

انجام سرویس دوره‌ای کولر گازی باید در بازه‌های مختلفی از جمله ۶ ماهه و یا یک ساله، توسط سرویس کار صورت گیرد. در این قسمت، مراحل سرویس این دستگاه و رسیدگی به آن را بررسی می‌کنیم.

۱ – قطع جریان برق کولر گازی
حتما باید در مرحله اول، برق دستگاه قطع شود یعنی دستگاه نباید هیچ اتصالی به برق داشته باشد. یک بخش مجزا برای اتصالات الکتریکی، در پنل داخلی دستگاه قرار دارد. سرویس کار کولر گازی به این قسمت مراجعه می‌کند و به قطع برق کولر گازی می‌پردازد.

۲ – تمیز کردن کندانسور و کمپرسور کولر گازی
به طور کلی اگر فیلترهای دستگاه، چه در یونیت داخلی و چه در یونیت خارجی، تمیز نباشند، نمی‌توانند وظیفه خود یعنی سیکل تبرید R22 را به خوبی انجام دهند. اگر در سیستم رسوب و یا کثیفی وجود داشته باشد، چرخش پروانه کندانسور به درستی انجام نمی‌شود و گاز خنک نمی‌شود. در این صورت هرچقدر هم که دمای کولر گازی را پایین بیاورید، کولر گازی نمی‌تواند فضا را همانند قبل خنک کنم و کارکرد سابق را نخواهد داشت.

۳ – تمیز کردن و شستشوی فن و فین‌های کولر گازی
در این مرحله، ابتدا سرویس کار به باز کردن محافظ فن از یونیت خارجی می‌پردازد. سپس به کمک فشار آب، به برطرف کردن تمام غبارها و رسوبات موجود در فن می‌پردازد. حال که شستشوی فن تمام شد، برای شستشوی فین‌ها، آب را از لابه لای فین‌های موجود در پنل داخلی عبور می‌دهد. باید در انجام تمام این موارد، سرویس کار مراقب باشد تا آب وارد محفظه برق کولر گازی نشود. چرا که ورود آب یا رطوبت به درون کولر گازی، سبب اتصالی کردن دستگاه در زمان روشن شدن آن می‌شود. پس از اینکه مرحله شستشو به پایان رسید، باید اقدام به بستن محفظه فن کرد تا برای مرحله بعدی آماده شد.

۴ – بررسی و اندازه گیری آمپر دستگاه
سرویسکار کولر گازی در این مرحله از سرویس دستگاه، به کمک آمپرمتر یا مولتی متر، به اندازه گیری آمپر برق مدار قدرت و مدار فرمان از سیم‌های ورودی به محفظه برق می‌پردازد. باید از اینکه آمپر برق با اطلاعات خود دستگاه خارجی یکسان است، مطمئن شود. مثلا اگر عدد ۶ آمپر روی پنل دستگاه نوشته شده، ولی روی آمپرمتر عدد ۱۰ نمایش داده شده، یعنی کمپرسور و فن کندانسور در حال کار با فشار بالا هستند و امکان سوختن کمپرسور یا فن کندانسور وجود دارد.
گاهی اوقات ممکن است که قبل از اینکه شستشوی فن کندانسور انجام شود، میزان آمپر زیاد باشد ولی پس از شستشو، میزان آمپر پایین بیاید و مطلوب شود. در این صورت مشخص است که فن عملکرد مناسبی نداشته و وجود رسوب و غبار، از چرخش درست فن جلوگیری می‌کرده است. در نتیجه در این شرایط با شستشو و رفع موانع، مشکل آمپر برطرف می‌شود.

سرویس کولر گازی با الوپایپینگ

۵ – آموزش نحوه سرویس گیج فشار گاز
گیج فشار در کولر گازی، برای اندازه گیری گاز است. در این مرحله باید کولر گازی روشن باشد. حال باید سرویس کار، برای انجام عملیات شارژ گاز، اتصال شلنگ گیج را به لوله مکش انجام دهد. حال باید اندازه گیری میزان گاز را با توجه به نوع مبرد، انجام داد. اگر نوع گاز کولر گازی، R22 باشد و دما حدود ۳۰ درجه سانتی گراد، میزان گاز باید حدود ۶۰ تا ۶۵ PCI باشد. اگر نوع گاز کولر گازی، R410 باشد و دما حدود ۳۰ درجه سانتی گراد، میزان گاز باید حدود ۱۲۰ PCI باشد.

۶ – آموزش نحوه سرویس تست نشتی
پس از گذر از مرحله گیج فشار، باید سرویس تست نشتی انجام شود. اقدامات زید در این مرحله باید انجام شود.

۱ – برطرف کردن نشتی با استفاده از دستگاه الکترونیکی
ممکن است سرویسکار کولر گازی مجهز به دستگاه الکترونیکی گاز R22 باشد و در این صورت دستگاه تمامی مراحل را انجام می‌دهد. این دستگاه یک سنسور دارد که اگر با گاز R22 برخورد کند، آلارم می‌دهد و به این ترتیب، سرویس کار متوجه وجود نشتی می‌شود.

۲ – برطرف کردن نشتی با استفاده از آب کف
در این روش، تنها می‌توان به بررسی محل اتصال لوله و پنل داخلی و خارجی پرداخت. به این ترتیب که در صورت وجود نشتی در محل اتصالات، حباب تشکیل شده و به این ترتیب سرویس کار را از وجود نشتی مطلع می‌سازد.

۷ – انجام کامل سرویس پنل داخلی
۱ – ابتدا به شستشوی پنل داخلی می‌پردازد. به این ترتیب که ابتدا سرویس کار، با بلوبر، برد را تمیز می‌کند تا گرد و غبار از روی برد خارجی پاک شود.
۲ – سپس به باز کردن و شستن فیلترهای هوا می‌پردازد. این فیلترها برای دریافت گرد و غبار محیط، به کار می‌روند.
وظیفه چنل داخلی، گرفتن هوای اتاق و خنک کردن آن و سپس بازگرداندن هوای خنک به محیط است. در نتیجه ممکن است فیلترها کثیف شوند. بنابراین باید به شستن فیلترها اقدام کرد تا برقراری جریان هوا به درستی انجام گیرد. اگر فشاردهی و یا میزان هوای سرد خروجی در کولر گازی شما نسبت به گذشته کمتر شده، بدانید که فیلترهای هوا دچار کثیفی و گرفتگی شده‌اند.

سرویسکار کولر گازی-alopiping

جمع بندی

در این مقاله در خصوص سرویس منظم کولر گازی صحبت کردیم. همانطور که گفته شد، سرویس دوره‌ای کولر گازی برای جلوگیری از خرابی دستگاه لازم است. با انجام منظم سرویس دستگاه، قبل از اینکه کولر گازی دچار مشکل جدی شود، آن را برطرف خواهید کرد. البته سرویس کولر گازی را به افراد متخصص بسپارید. سرویسکار کولر گازی باید فردی با تجربه باشد تا رسیدگی به کولر شما را به درستی انجام دهد. اگر در این زمینه سوالی دارید، مشاوران ما در الوپایپینگ، شما را راهنمایی خواهند کرد.

سوالات متداول

سرویس تست نشتی چگونه انجام می‌شود؟

۱ – نشتی را با استفاده از دستگاه الکترونیکی برطرف می‌کند. ۲ – نشتی را با استفاده از آب کف برطرف می‌کند.

اولین مرحله از سرویس کولر گازی چیست؟

ابتدا به قطع جریان برق کولر گازی می‌پردازد.

5/5 - (2 امتیاز)
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *