چرا کولر گازی روی فن کار میکند؟

چرا کولر گازی روی فن کار میکند؟ این سوالی است که برای بسیاری از افراد در فصل تابستان پیش می‌آید و حتی ممکن است آن‌ها را کلافه کند. زیرا در حالت فن کولر گازی دیگر باد خنک نمی‌دهد و درست شبیه به پنکه عمل می‌کند. به همین دلیل در این مقاله از الوپایپینگ می‌خواهیم به بررسی علت روی فن کار کردن کولرگازی بپردازیم.

حالت فن کولر گازی چیست؟

به طور کلی وظیفه فن در کولر گازی، تامین هوای موردنیاز در زمان روشن بودن دستگاه است؛ اما در مواقعی می‌تواند هوای خنک را هم در محیط پخش کند. یعنی در زمان‌هایی که نیازی به پرتاب قوی باد نداریم، حالت فن کولر گازی می‌تواند به ما کمک کند. با کار کردن کولر گازی در حالت فن، مصرف انرژی تا حدی کم می‌شود؛ زیرا در این حالت محیط خنک است و نیازی به باد شدید ندارد. اما با طولانی مدت کار کردن فن، هوای خنک از بین می‌رود و در نهایت ممکن است مشکلات جدی برای دستگاه پیش بیاید.

علت روی فن کار کردن کولر گازی

علت روی فن کار کردن کولر گازی

حال که با حالت فن کولر گازی آشنا شدیم، باید بدانیم که چرا کولر گازی روی فن کار میکند؟ مهم‌ترین دلایل این اتفاق عبارتند از:

خراب بودن کمپرسور

یکی از پاسخ‌های سوال چرا کولر گازی روی فن کار میکند، مربوط به خرابی کمپرسور است. در صورتی که کمپرسور به صورت مکانیکی خراب شده یا اتصالات الکتریکی آن قطع شده باشند، فن داخلی کار می‌کند و سرمای مطلوب تولید نمی‌شود

یخ زدن کندانسور

یخ زدن کندانسور

خراب شدن ترموستات، کثیف بودن فیلترها، سرد شدن هوا و نشتی مبرد از دلایلی است که باعث یخ زدن کندانسور می‌شود. در این حالت، بلافاصله پس از خاموش شدن، شاهد روشن شدن حالت فن کولر گازی هستید؛ بنابراین باید بلافاصله با تعمیر کار کولر گازی در اصفهان تماس بگیرید.

تمیز نبودن اواپراتور

یکی از دلایل روشن شدن حالت فن کولر گازی، کثیف بودن اواپراتور است که در اثر قرار گرفتن در معرض گرد و غبار به وجود می‌آید. از آنجا که اواپراتور مرطوب است، این اتفاق باعث رسوب کردن گرد و غبارها بر روی آن خواهد شد؛ در نتیجه شما باید برای سردتر شدن باد و جلوگیری از فعالسازی حالت فن کولر گازی، پنل را شستشو دهید. برای این کار حتما از یک نصاب کولر گازی در اصفهان کمک بگیرید که بتواند پنل را به درستی جدا کرده و پس از شستشو، مجددا وصل کند.

گرفتگی سیکل تبرید

گرفتگی سیکل تبرید

گاهی اوقات لوله‌های موئین یا اواپراتور دچار گرفتگی شده اند؛ در نتیجه گاز مبرد نمی‌تواند به درستی حرکت کند و همین موضوع به یکی از پاسخ‌های سوال چرا کولر گازی روی فن کار میکند؟ تبدیل خواهد شد. اینکه دلیل فعال شدن حالت فن کولر گازی گرفتگی سیکل تبرید است یا خیر، کاملا تخصصی است و حتما باید توسط یک کارشناس بررسی شود.

وجود مشکل در برق دستگاه، علت فعال شدن حالت فن کولر گازی

اگر برق کافی برای روشن شدن به کولر گازی نرسد، با سوال چرا کولر گازی روی فن کار میکند مواجه خواهیم شد. در صورت وجود مشکل در سیستم برق، ممکن است دستگاه روشن شود اما با ادامه فرایند، برق کافی به آن نخواهد رسید و روی حالت فن خواهد رفت. در این صورت باید برای تعمیر برد کولر گازی در اصفهان یا برطرف کردن دیگر مشکلات اقدام کنید.

سخن پایانی

حالت فن کولر گازی در کوتاه مدت می‌تواند مصرف برق شما را کاهش دهد؛ اما فعال شدن بدون دلیل آن، نشانه ای از خراب شدن این سیستم سرمایشی است. در این مقاله از الوپایپینگ به این سوال پاسخ دادیم که چرا کولر گازی روی فن کار میکند؟ در صورت بروز این مشکل حتما باید با یک تعمیرکار حرفه‌ای تماس بگیرید.

سوالات متداول

  1. مصرف برق حالت فن کولر گازی چقدر است؟
    در کوتاه مدت روشن بودن فن می‌تواند مصرف برق را کاهش دهد؛ اما طولانی شدن زمان حالت فن کولر گازی، به قطعات اصلی دستگاه آسیب خواهد زد.
  2. آیا کثیفی فیلترها از علت‌های روی فن کار کردن کولر گازی است؟
    بله. عدم سرویس به موقع کولر گازی باعث مسدود شدن لوله‌ها یا ایجاد اختلال در سیکل تبرید شده و به این ترتیب منجر به فعال شدن حالت فن کولر گازی می‌شود.
3.9/5 - (7 امتیاز)
برچسب ها :
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست