لوله کشی آب و فاضلاب در اصفهان

لوله کشی آب و فاضلاب در اصفهان  یکی از اساسی ترین بخش از هر ساختمان می باشد. اجرای ناصحیح لوله کشی آب و فاضلاب باعث صلب آسایش ساکنین خواهد شد. در این متن قصد داریم نکات مهم در اجرای لوله کشی آب و فاضلاب در اصفهان را به شما بگوییم .

در ساختمان ها باید در رابطه با انشعابات آب و فاضلاب موارد زیر را اجرا کرد:

لوله کشی آب

در مقاله لوله کشی آب در اصفهان ، نحوه اجرا و نکات مهم اجرای لوله کشی آب و فاضلاب در اصفهان را توضیح داده ایم. در اینجا به طور مختصر راجع به نحوه اجرا از بدو ورود آب به ساختمان های مسکونی می پردازیم.

پس از دریافت انشعاب آب برای ساختمان خود نصب کنتور، شیر یکطرفه و شیر فلکه بعد از کنتور به عهده سازمان آب و فاضلاب منطقه می باشد.و محل قرار گیری کنتور آب معمولا در ابتدای ورودی ساختمان یا حیاط قرار دارد. به نحوی که برای قرائت کنتور دسترسی مأمورین سازمان آب و فاضلاب منطقه راحت باشد.انشعابات داخلی برعهده مالک می باشد. توصیه می شود مالک بعد از کنتور اصلی شیر یکطرفه و شیرفلکه در  محفظه ای جداگانه قرار دهد . چرا که در صورت خراب شدن شیر فلکه داخل کنتور امکان قطع کردن آب را داشته باشد.

شیر یک طرفه چیست؟

شیر یک طرفه دارای  جهت مشخص می باشد و آب  فقط از یک طرف آن می تواند عبور کند و مانع عبور آب ازخلاف جهت است. محل قرار گیری شیر یک طرفه بعد از کنتور و مانع برگشت آب شده. شیر یکطرفه به مرور زمان بر اثر وجود سنگ ریزه ها ی داخل آب خراب می شود . بهتر است در موقع نصب از مهره ماسوره استفاده کرده تا امکان تعویض آن در زمان خرابی باشد.

 نصب کنتور فرعی

نصب کنتور فرعی

آموزش لوله کشی اصفهان در داخل ساختمان

بعد از نصب کنتور توسط سازمان آب و فاضلاب نوبت به اجرای لوله کشی داخلی است. توصیه می شود در ابتدای کار در فضایی مناسب پیش بینی های لازم برای نصب تانک و پمپ را قرار دهید تا در زمانی که ساختمان شما دچار کمبود آب یا افت فشار است نیاز به تخریب و لوله کشی مجدد نداشته باشید. یکی دیگه از اقداماتی که می توان در زمان لوله کشی آب و فاضلاب در اصفهان پیش بینی کرد نصب کنتور فرعی برای هر واحد و مشخص کردن میزان مصرف هر واحد می باشد که لازم است در زمان اجرای لوله کشی آب مجری برای هر واحد کنتور فرعی نصب کنند.

یکی از خدمات الو پایپینگ طراحی و اجرای سیستم آبرسانی ساختمان ها می باشد. شما می توانید با شماره  91011220-031 تماس بگیرید و از مهندسین و تکنسین مجموعه ما مشاوره بگیرید.

همانطور که در مقاله لوله کشی آب در اصفهان توضیح دادیم انتقال آب از کنتور تا وسایل بهداشتی به دو صورت توکار و روکار انجام میشود. در ساختمان های تازه ساخت توصیه می شود از لوله کشی توکار استفاده کنید. در لوله کشی آب و فاضلاب در اصفهان به صورت توکار می توان از لوله های پلی اتیلن تک لایه یا لوله های پنج لایه استفاده کرد و با توجه به کیفیت لوله های پنج لایه نسبت به سایر لوله های موجود بهتراست در  ساختمان های مسکونی یا تجاری از لوله های پنج لایه استفاده شود.

مزایای لوله های پنج لایه

این لوله های مقاوم دچار پوسیدگی زنگ زدگی و گرفتگی نخواهند شد و آسایش و راحتی را برای شما به ارمغان خواهد داشت.در گذشته از لوله های فلزی گالوانیزه برای انتقال آب استفاده می شد که به مرور زمان دچار پوسیدگی و زنگ زدگی می شود و در طمع و بوی آب تغییر ایجاد می کرد. امروزه با ورود لوله های جدید پلمیری و چند لایه تا حدودی این مشکلات کم شده است.

اجرای لوله کشی آب و فاضلاب در اصفهان

شاید این سوال پیش آمده که چه طوری آب را بین هر واحد تقسیم کنیم و چه لوله کشی انجام دهیم که با کمبود فشار آب مواجه نباشیم. یکی از اصلی ترین نکات اجرای لوله کشی آب و فاضلاب در اصفهان انتخاب سایز لوله ها می باشد به نحوی که آب در ساختمان شما به یک اندازه تقسیم شود. یکی از باورهای غلط که در ذهن اکثر فنی کاران قرار دارد . انتخاب سایز رایز آب ساختمان همانند سایز انشعاب اصلی سازمان آب و فاضلاب است .که با توجه به ساختمان شما معمولا یک دوم اینچ می باشد.

لازم است قبل از همه چیز رایزر را تعریف کنیم. رایز به لوله اصلی با سایز بزرگتر گفته می شود. وظیفه آن تقسیم آب به انشعابات فرعی می باشد. تصور کنید ساختمان شما 4 طبقه و مجموعه 4 واحد است. لوله رایز از پایین تا بالاترین ارتفاع قرار می گیرد و توسط اتصال سراه انشعاب هر طبقه را تامین می کند .

یکی از اساسی ترین اقدامات قبل از لوله کشی آب محاسبه رایز ساختمان می باشد .تا در آینده با کمبود فشار آب مواجه نباشید. کوچیک بودن سایز رایزر حتی اگر پمپ قوی در ساختمان نصب شده باشد . باعث کاهش راندمان پمپ و افزایش مصرف برق خواهد بود .

کافی است فقط تلفن را بردارید و با مجموعه الو پایپینگ تماس بگیرید . و از تیم مهندسین و تکنسین ما در خصوص اجرای صحیح لوله کشی آب و فاضلاب در اصفهان مشاوره بگیرید.

رایزرها می توانند علاوه بر تامین آب از قسمت های پایین ساختمان به واحدهای بالایی در افزایش فشار هم موثر باشند. شاید  با خواندن این متن تعجب  کرده باشید که چه طور یک لوله اصلی می تواند  فشار آب را افزایش دهد؟؟ در مقاله آبرسانی به صورت ثقلی ما به  طور مفصل توضیح خواهیم داد.

لوله کشی آب به روش کلکتوری پنج لایه ، لوله کشی آب و فاضلاب در اصفهان

اجرای لوله کشی آب به روش کلکتوری

6 نکته مهم در اجرای لوله کشی آب و فاضلاب در اصفهان

1-انشعابات داخل ساختمان باید به صورت مستقیم و صاف و مسیر موازی با دیوار ها قرار گیرد و مطابق با نقشه های تاسیسات مکانیکی ساختمان اجرا شود . تا امکان بازرسی و تعمیر در آینده را  به آسانی داشته باشد.

2-عبور لوله های در کف ساختمان باید حداقل در فاصله 30 سانتی متر از کف تمام شده قرار گیرد  و استفاده از عایق لازم و ضروری می باشد.

3-عبور لوله ها ازاتاق آسانسور ، دودکش ها و کانال کولر ممنوع می باشد.

4-عبور لوله ها از داخل پنجره ها و درب ها ممنوع می باشد.

5- عبور لوله ها از پی های ساختمان ممنوع بوده و در صورت اجرا باید حداقل فاصله استاندارد را رعایت نمود.

6- در هنگام اجرای لوله کشی آب و فاضلاب در اصفهان باید از درپوش مناسب برای بستن لوله ها استفاده کرد و از ورود سنگ ریزه ها به داخل لوله جلوگیری شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله استاندار مبحث 16 مراجعه کنید.

لوله کشی فاضلاب

رعایت نکات مهم در اجرای لوله کشی آب و فاضلاب در اصفهان آسایش و راحتی را برای ساکنین ساختمان فراهم خواهد کرد.رعایت این نکات باعث کاهش ضریب خطا و درنهایت صرفه جویی در لوله و اتصالات و هزینه ها خواهد شد. یکی از خدمات ما لوله کشی آب و فاضلاب در اصفهان است که در این مقاله و مقاله های پیشین لوله کشی فاضلاب ساختمان در اصفهان به این موضوع می پردازیم.  در این مقاله با تکیه بر علوم مهندسی و با استفاده از مبحث شانزدهم مقررات ملی ساختمان و نشریه 128 به توضیح نکات مهم در اجرای صحیح لوله کشی فاضلاب می پردازیم.

اگر ساختمان شما نیاز به تعمیر لوله های فاضلاب دارد حتما مقاله تعمیر و بازسازی لوله های فاضلاب در اصفهان  را مطاله کنید. هدف نهایی رعایت تمام اصول لوله کشی آب و فاصلاب در ساختمان ها و تامین آب مصرفی و همچین دفع صحیح فاضلاب به منظور حفظ سلامتی خواهد بود.

اجرای لوله کشی آب و فاضلاب در اصفهان

لوله کشی فاضلاب به صورت کف خواب ، لوله کشی آب و فاضلاب در اصفهان

اجرای لوله کشی فاضلاب به صورت کف خواب

1– اجرای لوله کشی فاضلاب به صورت کف خواب

همانطور که از اسمش مشخص است اجرای لوله کشی فاضلاب به صورت کف خواب  در کف ساختمان انجام می شود و باعث افزایش ارتفاع سطح شده. اجرای لوله  فاضلاب دستشویی در کف باعث ایجاد پله و دو سطحی می شود.

مزایا و معایب اجرای لوله کشی فاضلاب در کف :

 1. افزایش ارتفاع سطح به خاطر وجود لوله های فاضلاب
 2. در فضاهای سرویس های دستشویی به خاطر نصب سیفون ارتفاع بیشتر خواهد شد
 3. وجود لوله ها ی فاضلاب در ملک هر شخص
 4. عدم دسترسی راحت به لوله ها در زمان تعمیرات لوله کشی ساختمان اصفهان
 5. فشار دائمی  مصالح بر روی لوله ها
لوله کشی فاضلاب به صورت زیر سقفی ، لوله کشی آب و فاضلاب در اصفهان

لوله کشی فاضلاب به صورت زیر سقفی

2اجرای لوله کشی فاضلاب به صورت زیر سقفی

در این اجرا لوله ها توسط بست به  زیر سقف قرار خواهد گرفت . فرض کنید ساختمان شما در طبقه دوم قرار دارد . کلیه انشعابات فاضلاب شما به سقف طبقه اول اجرا شده و در پایان ساختمان توسط کناف یا سقف کاذب پوشانده می شود.

مزایا و معایب اجرای لوله کشی فاضلاب زیر سقفی:

 1. امکان دسترسی راحت به لوله  در زمان تعمیر و رفع عیب
 2. عدم وجود لوله ها در ملک هر شخص
 3. سهولت در اجرا
 4. اجرای به دور از افزایش ارتفاع کف فضا های داخلی ساختمان
 5. عمر بیشتر لوله ها
 6. عدم فشار مصالح بر روی لوله ها

بسته به فراخور ساختمان شما مجری لوله کشی آب و فاضلاب در اصفهان می تواند تلفیقی از این دو اجرا را در ساختمان شما داشته باشد.

قبل از اقدام برای لوله کشی باید جنس لوله های فاضلاب خود را انتخاب کنید.

که در مقاله لوله کشی فاضلاب پولیکا و لوله کشی فاضلاب پلی اتیلن و لوله کشی فاضلاب پوشفیت می توانید اطلاعات کامل راجع به مزایا و معایب هر کدام از لوله ها کسب نمایید.

8 نکته ی کاربردی در اجرای لوله کشی آب اصفهان

اجرای اصولی لوله کشی آب و فاضلاب در اصفهان شامل اجرای مطابق با قوانین نظام مهندسی است که از نظر فنی باید تمام تمهیدات لازم را در نظر گرفت تا  باعث سلب آسایش ساکنین نباشد.

1-رعایت شیب استاندارد در تمام مسیر لوله های فاضلاب الزامی می باشد. در  شیب کم سرعت  آب هم  کمتر شده و  باعث جمع شدن مواد جامد داخل لوله ها می شود. همچنین در شیب بیشتر از حد استاندارد سبب باقی مانده فضولات جامد در لوله ها خواهد شد. چون مایعات به سرعت از داخل لوله ها عبور کرده و جامد ها در داخل لوله باقی  می مانند.

2-در اجرای لوله کشی فاضلاب همواره باید از لوله های صاف و بدون آفتاب خوردگی و عاری از هرگونه ترک و شکستگی استفاده کرد.

3-در اجرای لوله کشی فاضلاب به صورت زیر سقفی و عبور لوله ها از داکت ها حتما باید از بست مخصوص و مقاوم برای مهار کردن لوله و اتصالات  استفاده کرد.

4- استفاده از اتصالات 90 درجه در لوله کشی فاضلاب ممنوع بوده و می توان از اتصلات 45 درجه استفاده کرد.

اگر نیاز به یه گروه حرفه ای و متخصص در امور اجرای تاسیسات ساختمان خود دارید. اگر نیاز به نرخنامه لوله کشی ساختمان اصفهان دارید. اگر نیاز به مجری لوله کشی آب و فاضلاب دارید کافی است با مجموعه الو پایپینگ تماس بگیرید و از مهندسین و تکنسین مجموعه الو پایپینگ مشاوره بگیرید.

5- در اجرای لوله کشی فاضلاب استفاده از رایزر مشترک برای آشپزخانه و سرویس های حمام و دستشویی ممنوع می باشد.

6- اجرای سایز لوله های فاضلاب باید مطابق با نقشه تاسیسات مکانیکی باشد و در صورت نداشتن نقشه باید زیر نظر یک مهندس تاسیسات اصفهان اجرا شود.

7- استفاده از سیفون در لوله های فاضلاب توالت فرنگی ممنوع می باشد.

8- در اجرای لوله کشی فاضلاب همواره باید کوتاه ترین مسیر و کمترین اتصال را  برای انتقال فاضلاب به لوله اصلی انتخاب نموده.همچنین میتوانید با شماره تلفن لوله کش در اصفهان برای کمک گرفتن تماس بگیرید.

سخن آخر

در پایان توجه داشته باشید در اجرای تاسیسات ساختمان اصفهان ، کار را به شخص یا مجموعه ای بسپارید که حتما متخصص، سابقه دار و آشنا به امور فنی و نکات اجرای مطابق با  مقررات ملی ساختمان باشند. تاسیسات قلب ساختمان هست و تعمیر و رفع عیوب هزینه های سرسام آوری را در بر خواهد داشت. همچنین برای اطلاع از قیمت لوله کشی در اصفهان می توانید با متخصص های این کار صحبت کنید.

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

[TheChamp-Sharing]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *