نکات مهم در سرویس سالیانه پکیج دیواری

پکیج یکی از لوازم گرمایشی است که امروزه در اکثر ساختمان‌ها به‌ ویژه ساختمان‌های مسکونی و اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. پکیج را می‌توان در دسته لوازم کم‌خطر قرار داد که کمترین آسیب را به دنبال دارد. پکیج‌ها انواع مختلفی دارند که یکی از پرکاربردترین آن‌ها، پکیج دیواری است. سرویس سالیانه پکیج دیواری از اقداماتی است که برای عملکرد بهتر و بهینه‌تر دستگاه، حتما هر سال باید انجام دهید. برای سرویس سالیانه پکیج باید نکات خاصی را در نظر داشته باشید که در ادامه این مقاله از الو پایپینگ بیشتر درباره آن‌ها توضیح می‌دهیم.

چرا باید برای سرویس پکیج دیواری اقدام کنیم؟

هر واحد مسکونی که برای گرمایش و تولید آب گرم مصرفی، از پکیج استفاده می‌کند، باید برنامه سرویس سالیانه آن را حتما داشته باشد. این کار به دلایل مختلفی انجام می‌شود که اصلی‌ترین آن اطمینان خاطر و آرامش شماست. سرویس پکیج باعث می‌شود که بتوانید با اطمینان بیشتری و خیالی آسوده، کل سال را از آن استفاده کنید. همچنین این اقدام می‌تواند از خرابی‌های آتی و هزینه‌های آینده به خوبی جلوگیری کند. هزینه سرویس سالیانه پکیج دیواری به مراتب کمتر از هزینه‌های تعمیرات ناشی از سرویس نکردن به موقع پکیج است؛ پس به هیچ عنوان از تأثیر این کار چشم‌ پوشی نکنید. شما با سرویس سالیانه پکیج دیواری خود، می‌توانید تا حد زیادی طول عمر آن را نیز افزایش دهید.

سرویس پکیج شامل چه نکاتی است؟

بدیهی است که هر دستگاهی برای اینکه بهترین عملکرد را از خود نشان دهد، باید قطعات سالمی داشته باشد. اختلال در کار هر قطعه، می‌تواند بر روی عملکرد کل دستگاه تأثیر منفی بگذارد و یا حتی آن را از کار بیندازد. هنگام سرویس سالیانه پکیج ایران رادیاتور، بوتان و یا هر برند دیگری، باید فعالیت تمام قطعات به صورت کامل مورد بررسی قرار بگیرند. در این قسمت به معرفی اصلی‌ترین نکات و اقداماتی که هنگام سرویس سالیانه پکیج باید به آن‌ها توجه کرد می‌پردازیم.

سرویس پکیج شامل چه نکاتی است؟

 • کنترل عملکرد دیگ بخار

هنگام سرویس سالیانه پکیج، باید حتما عملکرد صحیح دیگ بخار آن مورد آزمایش قرار گرفته و به صورت کامل بررسی شود. دیگ بخار دارای تعداد کنترل و دستگاه ایمنی است که باید از عملکرد صحیح آن‌ها، اطمینان پیدا کرد.

 • بررسی دودکش و احتراق

سرویس کار پکیج باید به صورت کامل لوله خروجی از دیگ بخار که به خارج از خانه می‌رود را مورد بررسی قرار دهد که خروج دود از آن به درستی انجام شود. فرایند احتراق نیز باید مورد آزمایش قرار گرفته و عملکرد آن به صورت کامل بررسی شود.

 • بررسی دستگاه مطابق دستور سازنده

یکی از نکاتی که هنگام سرویس یا تعمیر پکیج‌های ساخته‌ شده توسط برندهای مختلف، مانند تعمیر پکیج ایران رادیاتور در اصفهان و سایر شهرهای کشور باید در نظر داشته باشید، این است که عملکرد دستگاه را مطابق با دستورالعمل سازنده آن بسنجید. در این حالت می‌توانید متوجه شوید که تمام بخش‌های مختلف آن در چه وضعیتی قرار داشته و چه عملکردی از خود به‌ جای می‌گذارند.

 • آزمایش تمام اتصالات و لوله ها

در زمان سرویس سالیانه پکیج دیواری باید به بررسی تمام اتصالات و لوله‌ها پرداخته شود تا هیچ‌ گونه نشتی، خرابی و یا رسوب‌ گیری در آن‌ها وجود نداشته باشد. وضعیت ایمنی سیستم پکیج در همین قسمت مشخص می‌شود پس باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

زمان مناسب برای سرویس پکیج

یکی از اشتباهاتی که بسیاری از افراد دچار آن می‌شوند، به تعویق انداختن سرویس سالیانه پکیج تا زمان خرابی آن است. این کار می‌تواند به دستگاه شما آسیب‌های جدی وارد کرده و در عین حال هزینه‌های گزافی را برای شما به دنبال داشته باشد. پس حتما انجام سرویس‌های سالیانه و دوره‌ای را برای دستگاه خود، جدی بگیرید. بهترین زمان برای سرویس پکیج، با عمر دستگاه رابطه مستقیم دارد. هرچه دستگاه عمر بیشتری کرده باشد، بازه زمانی بین سرویس‌های دوره‌ای آن نیز کوتاه‌تر می‌شود. بدیهی است که این بازه برای پکیج‌های نو و تازه‌کار، طولانی‌تر خواهد بود.

مراحل سرویس پکیج دیواری

مهم‌ترین نکاتی که هنگام سرویس سالیانه پکیج دیواری باید در نظر داشته باشید را در قسمت‌های قبلی مورد بررسی قرار دادیم. حال نوبت به معرفی مراحل سرویس پکیج می‌رسد تا شما آشنایی بیشتری در این زمینه داشته باشید. هر تکنسین برای سرویس و یا تعمیر پکیج بوتان در اصفهان و یا سایر پکیج‌ها، باید بتواند با طی کردن این مراحل، وضعیت عملکرد دستگاه شما را مورد بررسی قرار دهد.

۱- مرحله اول: باز کردن پوسته پکیج

در مرحله اول سرویس‌ کار باید پوسته پکیج را باز کرده و مخزن آب و لوله‌های آن را به خوبی مورد بررسی قرار دهد. این بررسی مشخص می‌کند که لوله‌ها و مخزن، نیازی به رسوب‌ زدایی دارند و یا اینکه از وضعیت مطلوبی برخوردار هستند. در صورت نیاز به رسوب‌ زدایی، سرویس‌ کار پکیج باید این کار را توسط اسید و آب به خوبی و بدون آسیب رسیدن به دستگاه انجام دهد. برای آشنایی با نحوه رسوب زدایی پکیج دیواری مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

۲- مرحله دوم: تمیز کردن پکیج

گرد و خاک نیز می‌تواند بر روی عملکرد دستگاه تأثیرات منفی بگذارد. پس در مرحله دوم سرویس سالیانه پکیج دیواری متخصص باید قسمت‌های مختلف دستگاه را مورد بررسی قرار داده و تمام گرد و خاک نشسته بر روی آن‌ها را با کمک لوازم و تجهیزات مخصوص پاک کند.

۳- مرحله سوم: بررسی دودکش

این مرحله مربوط به بررسی دودکش است. مسدود شدن مسیر دودکش بسیار خطرناک بوده و ممکن است تلفات جانی به دنبال داشته باشد. پس متخصص باید به پشت‌بام رفته و از وضعیت دودکش نیز اطمینان حاصل کند.

۴- مرحله چهارم: تمیز کردن مشعل

از دیگر مراحل سرویس سالیانه پکیج دیواری می‌توان به تمیز کردن مشعل اشاره کرد که به کمک یک دستگاه دمنده انجام می‌شود. با این کار تمام خاک و یا آشغال‌هایی که مسیر آن را مسدود کرده‌اند نیز از بین می‌روند.

۵- مرحله پنجم: بررسی عملکرد پمپ

هنگام سرویس پکیج، به هیچ عنوان نباید از عملکرد پمپ آن غافل شد. متخصص باید تمام پره‌های روتور را به‌ خوبی تمیز کند. می‌توان برای روان‌تر کار کردن آن، مقداری مایع ظرف‌شویی نیز درون آن ریخت.

۶- مرحله ششم: پاکسازی جرقه زن

پاک‌سازی جرقه زن نیز از دیگر مراحل سرویس پکیج دیواری است. برای این کار ابتدا با سمباده چند مرتبه بر روی جرقه زن و الکترود می‌کشند و در نهایت آن را با یک دستمال مرطوب تمیز می‌کنند.

۷- مرحله هفتم: هواگیری پکیج

موارد ذکرشده در بالا، اصلی‌ترین مراحل سرویس سالیانه پکیج هستند که حتما باید طی شوند، اما اگر سایر قطعات پکیج هم نیاز به بررسی داشته باشند، این کار حتما باید انجام شود. درنهایت بعد از بررسی کامل قطعات مختلف پکیج، نوبت به هواگیری و اره اندازی آن می‌رسد. برای آشنایی با مراحل هواگیری پکیج دیواری مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

جمع‌ بندی

برای تعمیر شبانه روزی پکیج در اصفهان و همچنین سرویس سالیانه پکیج دیواری، شما نیاز به یک متخصص مجرب در این زمینه دارید تا بتواند از همه جهت، عملکرد دستگاه شما را مورد بررسی قرار دهد. تمام نکات قابل‌توجه در زمان سرویس سالیانه پکیج بوتان، ایران رادیاتور و … در قسمت‌های قبلی معرفی شدند. مراحل سرویس پکیج دیواری را نیز به‌صورت کامل بررسی کردیم تا شما آشنایی نسبی با آن‌ها داشته باشید.

سؤالات متداول

 1. چگونه باید از باز بودن مسیر دودکش پکیج اطلاع پیدا کنیم؟
  برای این کار متخصص به پشت‌بام رفته و یک سنگ کوچک را از دودکش به داخل می‌اندازد. چنانچه این دودکش پایین آید و با بدنه پکیج اصابت کند، شما متوجه صدای آن می‌شوید که این موضوع نشان می‌دهد، مسیر دودکش هیچ‌گونه انسدادی ندارد.
 2. مزایای سرویس سالیانه پکیج کدام اند؟
  صرفه‌جویی از هزینه‌های تعمیرات پکیج، افزایش طول عمر پکیج و بهبود عملکرد دستگاه، از اصلی‌ترین مزایای این کار به شمار می‌روند.
 3. چگونه باید بهترین زمان را برای سرویس دوره‌ای پکیج مشخص کنیم؟
  زمان سرویس دوره‌ای پکیج، با عمر دستگاه در ارتباط است. هراندازه دستگاه قدیمی‌تر بوده و عمر بیشتری داشته باشد، باید بازه‌های سرویس دوره‌ای آن نیز کوتاه‌تر باشد.
5/5 - (2 امتیاز)
برچسب ها :
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست