آموزش هواگیری پکیج و رادیاتور

مدت زمان مطالعه: ۵ دقیقه

پکیج‌ها نوعی سیستم گرمایشی‌اند و امروزه طرفداران زیادی را به خود جذب کرده‌اند. با شروع فصل سرما و اقدام برای راه اندازی، بهتر است در ابتدا به هواگیری پکیج بپردازید زیرا این قسمت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، آن هم به این دلیل که ممکن است هوا داخل لوله‌های آب قرار گرفته باشد و باعث بروز اختلال شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و آموزش چگونگی انجام هواگیری پکیج با ما همراه باشید.

پکیچ

هواگیری اتومات پکیج

مهم نیست که پکیج شما از کدام برند ایران رادیاتور، تاچی، بوتان، گلدیران یا بوش و … باشد، در پکیج‌ها قطعه‌ای به نام ایرونت وجود دارد که مانع از گرفتن هوا توسط پکیج ‌می‌شود. اما اگر این قطعه خراب شده باشد و یا روی پکیج شما نصب نباشد ممکن است هوا بیش از حد داخل کاسه پمپ جمع شود، و این هوا، هم عملکرد سیستم را مختل می‌کند هم می‌تواند موجب ترکیدن پمپ پکیج شود.

مشکلات ناشی از هواگیری نکردن پکیج

 • آب خروجی از پکیج سرد و گرم می‌شود.
 • صدای زیادی در رادیاتور ایجاد می‌کند.
 • رادیاتور یکنواخت گرم نمی‌شود.
 • خاموش شدن پکیج و روشن نشدن آن.
 • حرارت خارج شده از شوفاژ گرم و سرد می‌شود.

چه زمانی پکیج را هواگیری کنیم؟

زمان مورد نیاز برای هواگیری پکیج و رادیاتور به میزان استفاده از پکیج، مدل آن (پکیج شما کدام برند و چه مدلی است) و حد ارتفاع منزل شما از زمین بستگی دارد. (در بعضی از خانه‌ها که لوله کشی آب رادیاتور از موتور خانه انجام می‌شود و یا آب مصرفی از پایین به بالا است، آب فشار کم‌تری دارد. به همین خاطر سطح آب در رادیاتور پایین‌تر از طبقه هم کف قرار می‌گیرد. در این مواقع سریع باید هواگیری کنید.) جهت اطلاع از خدمات الوپایپینگ در حوضه لوله کشی پکیج و شوفاژ در اصفهان به لینک درج شده مراجعه فرمایید.

آموزش چگونگی انجام هواگیری پکیج دیواری

بهتر است هنگامی که پکیج خاموش است هواگیری را انجام دهید. برای آموزش و انجام هواگیری پکیج و رادیاتور باید پکیج را از برق بکشید تا پمپ آب داخل پکیج کار نکند. برای عمل هواگیری پکیج و رادیاتور ابتدا لوله آب گرم را بازکرده تا پکیج روشن شود. پیچ هواگیری را که معمولا در انتهای پمپ پکیج قرار دارد، پیدا کنید و یک دستمال خشک که میزان جذب بالایی داشته باشد را در زیرآن قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا دستمال آب خروجی از پمپ را جذب کند. سپس با کمک یک دوسو برای باز کردن پیچ، آن را بر خلاف عقربه‌های ساعت چرخانید تا باز شود.

برای آموزش انجام هواگیری پکیج و رادیاتور هنگامی که پیچ پکیج را باز کنید، آب به همراه هوا از پیچ خارج می‌شود. مواظب باشید زیرا آب خارج شده بسیار داغ است. (توجه: هنگام هواگیری احتیاط کنید که آب گرم صدمه ای به دست شما نرساند.) معمولا آب با صدا از پکیج خارج می‌شود، پس اگر زمانی حس کردید که صدا کم شده است، یعنی هواگیری پکیج به اتمام رسیده و آب درون دستگاه هم تمام شده است. در این مرحله از هواگیری پکیج، پیچ پمپ را برای بستن در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. سعی کنید پیچ را کاملا محکم ببندید. هواگیری پکیج شما تمام شد.

هواگیری پکیج

آموزش تنظیم فشار پکیج

پس از انجام هواگیری پکیج‌ باید نسبت به تنظیم فشار پکیج اقدام کنید. فشار نرمال اکثر پکیج‌ها بین ۱/۵ تا ۲ بار است. در صورتی که فشار پکیج در خارج از این محدوده بود تکنسین باید فشار پکیج را تنظیم کنید. برای این کار بهتر است از یک فرد متخصص کمک بگیرید یا با توجه به دستور زیر عمل کنید.

 • بالا بردن فشار در پکیج

در مواقعی که فشار پکیج کمتر از ۱٫۵ بار باشد برای بالا بردن فشار، شیر کوچک آبی رنگ که در زیر پکیج وجود دارد را باز کنید و درجه فشار سنج روی پکیج را زیر نظر بگیرید. تا زمانی که فشار به ۱٫۵ برسد آن را باز نگه دارید، پس از رسیدن به فشار مورد نظر، باید شیر آبی رنگ را ببندید.

 • پایین آوردن فشار در پکیج

در اغلب موارد علت روشن نشدن پکیج‌ها عدم تنظیم فشار است. اگر به هر علتی فشار پکیج افزایش یابد، برای کاهش آن باید هواگیری رادیاتور شوفاژ را انجام دهید. معمولا در بیشتر حمام‌ها یک رادیاتور وجود دارد که معروف به حوله خشک کن است. برای پایین آوردن فشار پکیج معمولا روی این رادیاتورها هواگیری را انجام می‌دهند. برای انجام این کار پیچ هواگیری را باز کنید تا مقداری هوا و آب خارج شود. پس از رسیدن فشار به حد نیاز پیچ را ببندید. در این شرایط حتما وضعیت مصرف گاز پکیج را چک کنید.

نتیجه گیری مقاله آموزش انجام هواگیری پکیج و رادیاتور

در پایان یکی دیگر از دلایلی که هوا وارد پکیج می‌شود این است که در برخی از موارد در زمان ورود آب به لوله‌های پکیج تاخیری در گردش آب صورت می‌گیرد. این موضوع باعث می‌شود که هوا در لوله‌ها  ورود پیدا کند. در طول زمانی که شما از پکیج و رادیاتورها استفاده می‌کنید، این هوا در لا به لای آب در حال گردش است که ممکن است در لوله، گیر بیفتد. در این صورت حتما باید برای خارج کردن این هوا اقدام کنید زیرا باعث پایین آمدن عملکرد دستگاه و سیستم گرمایشی می‌شود. توجه داشته باشید که برای رفع این مورد حتما از یک تعمیرکار مطمئن کمک بخواهید. جهت تعمیر پکیج اصفهان به صفحه مشخص شده مراجعه فرمایید.

متخصصان الوپایپینگ در هر زمان و در هر نقطه از شهر اصفهان آماده سفارش گیری هستند. کافی است با یکی از شماره‌های الوپایپینگ تماس حاصل فرمایید و سفارش ثبت کنید تا در کم‌ترین زمان به منزل شما مراجعه کنند.

سوالات متداول

 1. برای انجام هواگیری پکیج در ابتدا چه اقدامی باید انجام دهیم؟
  خاموش کردن یا از برق کشیدن پکیج
 2. چه مشکلاتی ممکن است به علت هواگیری نکردن پکیج رخ دهد؟
  آب خروجی از پکیج سرد و گرم می‌شود، صدای زیادی در رادیاتور ایجاد می‌کند، خاموش شدن پکیج و روشن نشدن آن و …
5/5 - (1 امتیاز)
سرویس پکیج در اصفهان ثبت درخواست تعمیر در محل
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.