تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل

مدت زمان مطالعه: ۷ دقیقه

تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل، ممکن است برای شما نیز سوال شده باشد. اگر قصد خرید پکیج دارید و این سوال ذهن شما را هم به خود مشغول کرده است، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. این مطلب در زمینه انتخاب و خرید پکیج مناسب برای منزل یا محل کارتان و همچنین در نگهداری و مراقبت از آن به شما کمک خواهد کرد.

تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل - الوپایپینگ

مبدل پکیج دیواری چیست؟

پیش از اینکه شما را با تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل آشنا کنیم بهتر است با اصل و کارایی مبدل پکیج دیواری آشنا شوید. مبدل‌ها گرمای سیستم گرمایشی و آب گرم مصرفی ساختمان‌هایی که با پکیج کار می‌کنند را تامین می‌کنند. در واقع مبدل‌ها به صورت مدارهایی هستند که آب سرد لوله کشی شهری را پس از ورود به پکیج از مدارهای مبدلی عبور می‌دهند. سپس آن را گرم می کنند و توسط لوله آب گرم، گرمایش را در حمام، رادیاتورها و آشپزخانه تامین می‌کنند و در نهایت، از این مدار مبدل خارج می‌کنند.

به خاطر داشته باشید که این مدارها درسیستم‌های گرمایشی، مانند شوفاژها به شکلی دیگر کار خود را انجام می‌دهند. بدین صورت که آب شهری پس از عبور از پکیج، به یک مدار بسته وارد می‌شود. در مرحله بعد، این مدار، آب را به صورت مداوم و چرخشی در برابر مبدل گرم می‌کند و آبی که گرم شده است را به وسیله پمپ پکیج در داخل شبکه لوله کشی رادیاتورهای ساختمان به گردش در می‌آورد و پمپاژ می‌کند. این روند به همین صورت ادامه پیدا می‌کند تا جایی که هوای محیط و دمای شوفاژها به میزان دلخواه شما برسد.

انواع مبدل پکیج دیواری

حال برای فهمیدن تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل، شما را با هرکدام از آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

۱- پکیج تک مبدل (بی تردمیک)

در پکیج تک مبدل، دستگاه شما تنها یک مبدل حرارتی دوبل دارد. در این نوع، یک مبدل توسط کلید سلکتور و شیر سه راهی، همزمان به گرمایش آب سراسر ساختمان از جمله لوله‌های آب حمام، آشپزخانه و رادیاتورها می‌پردازد. شیر سه راهی در پکیج، یک ورودی و دو خروجی دارد و آب شهری بعد از ورود به آن، می‌تواند از یک یا هر دو خروجی خارج شود. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آب چه موقع از یک خروجی و چه زمان از دو خروجی خارج می شود؟ در فصل سرما که به استفاده از رادیاتورها نیاز است، آب در شیر سه راهی پکیج تک مبدل، از دو خروجی خود استفاده می‌کند. در این حالت شیر سه طرفه، همزمان با تامین گرمایش آب مصرفی، به گردش آب رادیاتورها می‌پردازد و به همراه آن پمپ گردش آب را در داخل رادیاتورها فعال می‌کند.

مزایای پکیج تک مبدل

 • این نکته را حتما به خاطر داشته باشید که پمپ پکیج‌های تک مبدل، تنها در فصل زمستان که به اسا=تفاده از رادیاتورها نیاز است فعال است و این کارایی در زمان تابستان غیر فعال می شود. قابل ذکر است این امر موجب می‌شود که پمپ از استهلاک کمتری برخوردار شود و همچنین آب گرم مصرفی به دلیل تماس مستقیم با شعله با سرعت بیشتری گرم شود.
 •  پکیج تک مبدل ساختار پیچیده‌ایی ندارد و تعمیر آن نسبتا کار ساده‌تری است.

عیب‌ های پکیج تک مبدل

 • علاوه بر این مزایایی که گفته شد پکیج تک مبدل از عیب‌هایی هم برخوردار است، برای مثال زمانی که شما از آن استفاده می‌کنید، گرمای آب با نوسان رو به رو می‌شود. در واقع یعنی گاهی گرم و گاهی خنک می‌شود.
 • همچنین به رسوب گیری بیشتری نیازمند است.

۲- پکیج دو مبدل (مونوترمیک)

یکی دیگر از انواع پکیج، پکیج دو مبدل یا مونوترمیک است. در این نوع، دو مبدل اصلی یا (Gas water heat exchanger) و مبدل صفحه‌ایی وجود دارد، که ساختار این نوع پکیج را می‌سازد. در بین این دو مبدل پکیج، یک مدار کوچک وجود دارد. در واقع زمانی که ما آب سرد را باز می‌کنیم، آب وارد ورودی دستگاه می‌شود و به وسیله آب گرمی که در مدار وجود دارد، مبدل صفحه‌ای را گرم می‌کند. به عبارت دیگر، آب بعد از ورود به دستگاه، از داخل مبدل صفحه‌ای عبور می‌کند و در نهایت آب گرم را وارد لوله شیر گرم می‌کند.

شماتیک پکیج دو مبدله

مزایای پکیج دو مبدل

 • در پکیج دو مبدل، آب گرم مصرفی به شکل یکنواختی وارد لوله‌های شیر می‌شود.
 • شما در این نوع پکیج، به رسوب گیری کمتری نیاز دارید؛ چرا که از دو مبدل استفاده می‌کند.
 • در پکیج دو مبدل تا حدودی راندمان بالاتر از تک مبدل است.

سنجش تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل

در مباحث قبلی ساختار این دو نوع پکیج را برای شما روشن کردیم. اکنون می‌خواهیم به تفاوت‌های پکیج دو مبدل و تک مبدل بپردازیم.

تعداد مخزن‌ ها

مهم‌ترین چیزی که این دو پکیج دیواری را از هم متمایز می‌کند، تعداد مخازن پکیج است. در پکیج‌های تک مبدل، تنها یک مخزن برای آب مصرفی و رادیاتورها وجود دارد و هر دو از یک مخزن عبور می‌کنند. سپس برای گرمایش سیستم یا مصرف شما وارد لوله‌ها می‌شوند. ولی در پکیج دیواری دو مبدل، مبدل اصلی برای ورود آب گرم به رادیاتورها است و مبدل بعدی آب مصرفی گرم را برای ما تامین می‌کند. در واقع فشار حرارتی بر دو مخزن تقسیم می‌شود و دو راه جداگانه برای گرم شدن آب مصرفی و رادیاتورها وجود دارد.

ساختار اتصال لوله‌ ها

به غیر از تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل در تعداد مخازن، ساختار اتصال لوله‌ها، از جمله تفاوت‌های دیگر این دو نوع پکیج دیواری است. در پکیج تک مبدل ۴ اتصال وجود دارد که ۲ اتصال لوله‌ها یک دوم بوده و برای آب مصرفی در آشپزخانه، حمام و… استفاده می‌شود. ۲ اتصال بعدی لوله‌ها نیز سه چهارم است که برای آب گرمایشی سیستم‌ها از جمله رادیاتور، مصرف می‌شود.

در پکیج دو مبدل، ساختار لوله‌ها بدین صورت است که دو لوله در یک دیگرند و لوله‌ایی با مقطعی به فرم ستاره‌ای، در داخل لوله‌ای دیگر با مقطعی به شکل بیضی قرار گرفته است. آب مصرفی از لوله فرم ستاره‌ای و آب گرمایشی از ناحیه اطراف لوله عبور می‌کند که در آن دو اتصال از نوع سه چهارم وجود دارد. یکی از اتصال‌ها در مبدل اصلی است که وظیفه آن گرم کردن سیستم گرمایشی است و دیگری در مبدل بعدی وجود دارد و به گرم کردن آب مصرفی می‌پردازد.

آشنایی با تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل برای انتخاب بهتر

اگر شما در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب موجود در آنجا رسوبات و املاح زیادی دارد، با توجه به مطالبی که در قبل‌تر به آن‌ها اشاره کردیم، بهتر است پکیج دو مبدله خریداری کنید. چرا که از دو مبدل جداگانه برای سیستم گرمایشی و آب مصرفی خود استفاده می‌کند و این املاح زیادی که در آب وجود دارد در لوله‌های این پکیج به مقدار کمتری رسوب می کند. اگر به خاطر داشته باشید، ذکر کردیم پکیج تک مبدل در گرمایش آب مصرفی و رادیاتورها دارای نوسانات است، در واقع شما گرما را به طور ثابت به خصوص در آب مصرفی خود ندارید. پس می‌توانید از پکیج‌های دو مبدله استفاده کنید. چرا که به صورت یکنواخت گرما را مدیریت می‌کند. به خاطر داشته باشید، برای رسیدن به انتخاب درست و نهایی خود، می‌توانید از کمک متخصصان الوپایپینگ در این زمینه استفاده کنید.

نقشه لوله کشی پکیج - alopiping

نتیجه گیری

در این مقاله با تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل آشنا شدید. اما از آنجایی که انتخاب پکیج تک مبدل یا دو مبدل دشوار است و عوامل محیطی، منطقه، شهر و… در عملکرد پکیج شما تاثیر دارد، بهتر است در این مورد از راهنمایی متخصصان استفاده کنید. مشاوران و تکنسین‌های با تجربه الوپایپینگ در این زمینه آماده پاسخگویی به شما عزیزان می‌باشند.

سوالات متداول

 1. مزایای پکیج دو مبدل را نام ببرید.
  در پکیج دو مبدل، آب گرم مصرفی به شکل یکنواختی وارد لوله‌های شیر می‌شود.
 2. شما در این نوع پکیج، به رسوب گیری کمتری نیاز دارید؛ چرا که از دو مبدل استفاده می‌کند.
  در پکیج دو مبدل تا حدودی راندمان بالاتر از تک مبدل است. چه تفاوتی میان پکیج تک مبدل و دو مبدل وجود دارد؟
  تعداد مخزن‌ها و ساختار اتصال لوله‌ها
4.7/5 - (4 امتیاز)
با ثبت جزئیات درخواست تعمیر و سرویس پکیج در اصفهان، بهترین تکنسین با شما تماس خواهد گرفت. ثبت درخواست تعمیر در محل
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *