۱۰ علت پریدن فیوز برق کولر گازی

داشتن اطلاع از علت پریدن فیوز برق کولر گازی به شما کمک می‌کند تا در زمان بروز این مشکل بتوانید به سرعت آن را برطرف کنید. به همین دلیل در این مقاله از الو پایپینگ تصمیم گرفته‌ایم به بررسی دلیل پریدن فیوز کولر گازی و اسپلیت بپردازیم و راه‌های برطرف کردن این مشکل را به شما آموزش دهیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

فیوز کولرگازی چیست؟

فیوز یکی از قسمت‌های الکتریکی اصلی در کولرگازی است که بر روی برد الکترونیکی قرار می‌گیرد و می‌تواند جریان برق را به سمت قسمت‌های مختلف مانند کمپرسور یا فن‌های خارجی هدایت کند. این قطعه به صورت یک رشته سیم فلزی بوده و نقش محافظت از سیستم سرمایشی در برابر نوسانات برق و مشکلات احتمالی ناشی از آن را دارد. هر زمانی که جریان بیش از حدی از فیوز عبور کند، جریان برق قطع شده و فیوز بلافاصله به آن واکنش نشان می‌دهد. این واکنش می‌تواند در قالب پریدن فیوز کولر گازی یا سوختن آن، خود را نشان دهد.

چگونه می‌ توان متوجه پریدن فیوز کولر گازی شد؟

قبل از اینکه به بررسی علت پریدن فیوز کولر اسپلیت بپردازیم، باید بدانیم که چه نشانه‌هایی می‌توانند بروز این مشکل را به ما اطلاع دهند؟

 • کولر گازی به برق متصل است؛ اما به طور ناگهانی خاموش می‌شود.
 • پس از اینکه دستگاه روشن شد، بلافاصله خاموش می‌شود.
 • صدای زوزه از کولر گازی به گوش می‌رسد.
 • کولرگازی روشن نمی‌شود.

در صورت بروز این مشکلات، احتمالا فیوز سیستم پریده است یا در معرض سوختگی قرار دارد. به همین دلیل باید علت این موضوع را بررسی کنید.

همچنین بخوانید: ۲۰ علت صدا دادن کولر گازی و راه های برطرف کردن آن

علت پریدن فیوز برق کولر گازی

در صورتی که پریدن فیوز به صورت مکرر در این سیستم سرمایشی رخ دهد، باید به دنبال علت پریدن فیوز برق کولر گازی بروید و با شناسایی آن، مشکل را برطرف کنید. در ادامه تعدادی از اصلی‌ترین دلایل پریدن فیوز در کولر گازی را بیان کرده‌ایم که به شما در پیدا کردن ریشه حل این مشکل کمک می‌کند.

۱- تمیز نبودن فیلترها

یک علت پریدن فیوز برق کولر گازی کثیف بودن فیلترها است که باعث می‌شود کولر به سختی کار کند. در نتیجه فرایند انتقال هوای خنک به محیط، فشار زیادی به کولر وارد خواهد کرد که می‌تواند حرارت ایجادشده در قطعات داخلی را تا حد زیادی افزایش دهد. این افزایش دما به صورت غیرطبیعی، یکی از دلایل پریدن فیوز کولر گازی است.

۲- پایین بودن سطح گاز مبرد

در صورتی که سطح گاز مبرد موجود در کولر گازی از مقدار استاندارد کمتر باشد، فشار زیادی به سیستم سرمایشی برای ایجاد هوای خنک وارد می‌شود. این موضوع می‌تواند مقدار جریان زیادی را از شبکه برق بکشد که در نهایت تبدیل به یک علت پریدن فیوز کولر اسپلیت خواهد شد. بنابراین باید برای شارژ گاز کولر گازی، با تعمیرکار کولرگازی در اصفهان تماس بگیرید.

۳- خراب بودن فن کولر گازی

خرابی فن کولر گازی یک علت پریدن فیوز برق کولر گازی است که باعث می‌شود دمای قطعات داخلی تا حد زیادی افزایش پیدا کند. در نتیجه کولر به سختی کار می‌کند و فیوز به طور ناگهانی می‌پرد. در این صورت باید بلافاصله برای تعمیر فن کولر گازی اقدام کنید تا دمای آن کاهش پیدا کرده و از سوختن دستگاه جلوگیری شود.

۴- وجود ایراد در مدار الکتریکی کولر گازی

یک دلیل پریدن فیوز کولر گازی وجود مشکل در اتصالات برقی آن است. این موضوع در صورتی که به‌موقع رسیدگی نشود، ممکن است باعث سوختن فیوز هم بشود. به همین دلیل باید در صورت پریدن فیوز کولر گازی، بلافاصله به بررسی منبع تغذیه، سیم‌ها، اتصالات برقی و مدارهای الکتریکی بپردازید. تا زمانی که از سلامت این قسمت‌ها مطمئن نشده‌اید، کولر را مجددا روشن نکنید.

۵- خرابی کمپرسور، علت پریدن فیوز برق کولر گازی

کمپرسور یکی از قطعات مهم در کولر گازی است که درست کار نکردن یا خراب شدن آن می‌تواند به علت پریدن فیوز برق کولر گازی تبدیل شود. کمپرسور وظیفه دارد که فشار گاز مبرد را در کولر گازی تنظیم کرده و چرخه سرمایش را به جریان بیندازد. در نتیجه در صورتی که کولر گازی شما به محض روشن شدن، خاموش شد؛ باید کمپرسور را به عنوان علت پریدن فیوز برق کولر گازی بررسی کنید.

۶- خراب شدن خازن

یکی از قسمت‌های اصلی در کولرگازی، کندانسور است که خازن‌ها قسمت مهمی از آن را تشکیل می‌دهند. با استفاده از خازن، می‌توان جریان برق ورودی به کولر را تنظیم کرده و ولتاژ را کنترل می‌کند. در صورتی که نصب خازن کولر گازی به درستی انجام نشده باشد، ولتاژ درستی به این سیستم سرمایشی وارد نشده و در نتیجه فیوز کولر گازی در زمان روشن شدن آن می‌پرد. برای جلوگیری از این مشکل باید نصب کولر گازی و اسپلیت در اصفهان را به یک شخص متخصص بسپارید.

۷- قدیمی بودن کولر گازی

یک علت پریدن فیوز کولر اسپلیت قدیمی بودن آن و عدم سرویس به موقع است. در صورتی که از سیستم‌های سرمایشی با طول عمر زیاد استفاده می‌کنید، قطعات فرسوده آن‌ها نمی‌توانند به خوبی از عهده ایجاد هوای سرد در محیط برآیند. در نتیجه دمای قطعات به زودی افزایش پیدا کرده و فیوز می‌پرد.

۸- تناسب نداشتن فیوز با کولر، علت پریدن فیوز برق کولر گازی

وظیفه فیوز در کولر گازی این است که ولتاژ ورودی را تنظیم کرده و اتصال برق را کنترل کند. در صورتی که فیوز با سیستم سرمایشی تناسب نداشته باشد، مقدار ولتاژ کم یا زیادی را تولید می‌کند که برق کافی را به کولر نمی‌رساند. این موضوع می‌تواند به مرور باعث خراب شدن قطعات کولر گازی شده و در نهایت به یک علت پریدن فیوز برق کولر گازی تبدیل شود.

۹- خراب شدن برد و قطعات سخت افزاری

یک علت پریدن فیوز کولر گازی بعد از روشن شدن، خراب شدن برد و قطعات سخت افزاری است. بنابراین در صورتی که نشانه‌های پریدن فیوز را مشاهده کردید، قبل از روشن کردن آن، با تعمیرکار برد کولر گازی در اصفهان تماس گرفته و مطمئن شوید که قطعات آن سالم هستند. در غیر این صورت خرابی برد می‌تواند منجر به سوختن کولر گازی به طور کامل شود.

۱۰- اختلال در جعبه تقسیم و سیستم برق رسانی ساختمان

سیم‌کشی نادرست و استفاده از سیم‌های غیراستاندارد، یک دلیل پریدن فیوز کولر گازی است. همچنین در صورتی که سیم‌ها پوسیده و قدیمی شده یا کیفیت لازم را برای انتقال برق نداشته باشند، فیوز کولر گازی خواهد پرید. همچنین وجود مشکل در جعبه تقسیم برق ساختمان هم می‌تواند مانع از برق‌رسانی درست به این سیستم شده و در نهایت عملکرد کولر گازی را دچار اختلال کند.

چگونه می‌ توان از پریدن فیوز کولرگازی جلوگیری کرد؟

زمانی که به علت پریدن فیوز برق کولر گازی پی بردید، باید اقداماتی را برای جلوگیری از تکرار این اتفاق انجام دهید. انجام این اقدامات می‌تواند منجر به جلوگیری از ایجاد آسیب‌های بیشتر در کولر گازی شود.

 • فیلترهای هوا را هر سه ماه یک بار چک کرده و تمیز کنید.
 • فیوز مناسب را برای کولر گازی خود انتخاب کنید.
 • پنل خارجی کولر را تمیز نگه دارید تا فیلترها دیرتر کثیف شوند.
 • برای تعمیر کمپرسور یا فن، به تعمیرکار کولر گازی در اصفهان زنگ بزنید.
 • گاز مبرد را شارژ کنید.
 • در فواصل زمانی منظم، سرویس کولر گازی را انجام دهید.

سخن پایانی

پیدا کردن علت پریدن فیوز برق کولر گازی کمک می‌کند تا بتوانید از بروز مشکلات جدی‌تر جلوگیری کنید. باید دقت داشته باشید که در صورت مواجه شدن با هرکدام از مواردی که در این مقاله ذکر شدند، حتما با تعمیرکار متخصص کولر گازی و اسپلیت تماس بگیرید تا عیب‌یابی دستگاه را انجام داده و در مدت کوتاهی مشکل را برطرف کند.

سوالات متداول

 1. چگونه می‌توان فیوز مناسب برای کولر گازی را انتخاب کرد؟
  کولرهای گازی از فیوز مینیاتوری نوع C استفاده می‌کنند و باید آمپر نوشته شده بر روی آن‌ها با جریان مصرفی کولر تناسب داشته باشد. برای اطمینان از این مسئله باید بر روی برچسب کولر، باید ظرفیت کولر گازی بر حسب BTU را به دست آورده و بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید تا جریان مصرفی آن به دست آید.
 2. چه زمانی باید پس از پریدن فیوز کولر گازی با تعمیرکار تماس گرفت؟
  به طور کلی توصیه می‌شود که در صورت بروز این مشکل، حتما به تعمیرکار تماس بگیرید و از روشن کردن مجدد کولر، بدون بررسی خودداری کنید. اگر پریدن فیوز به طور مکرر اتفاق میافتد، حتما باید برای تعمیر سیستم سرمایشی خود اقدام کنید.
4.2/5 - (5 امتیاز)
برچسب ها :
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست