علت کار نکردن کنترل کولرگازی چیست؟ (بررسی دلایل + راه حل)

علت کار نکردن کنترل کولرگازی موضوعی است که در این مقاله می‌خواهیم آن را بررسی کنیم. کار نکردن کنترل کولرگازی استفاده از دستگاه را بسیار مشکل می‌کند به صورتی که شما تنها می‌توانید با دکمه‌های on ، of و یا Auto داخل پنل کولرگازی، دستگاه را فقط روشن و خاموش کنید. بدون کنترل شما قادر به ایجادکردن تغییرات دلخواه خود نیستید و نمی‌توانید از آپشن‌های مختلف کولرگازی مانند تنظیم دما و سرعت فن، حالت کاری و sleep timer استفاده کنید.

 

بررسی علت کار نکردن کنترل کولر گازی - الوپایپینگ

 

پس قطعا کار نکردن کنترل کولرگازی مشکلات بسیاری به همراه دارد که راحتی را از کاربر می‌گیرد. شاید در مرحله اول به فکر خریدن یک کنترل جدید باشید؛ اما ممکن است کار نکردن کنترل کولرگازی علت‌های مختلفی داشته باشد که تنها با شناسایی آنها به‌آسانی می‌توانید مشکل را برطرف کنید. در این مقاله از الوپایپینگ قصد داریم علت کار نکردن کنترل کولرگازی و راه‌های برطرف‌کردن آن را بررسی کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

سیستم ریموت کنترل از راه دور

امروزه ریموت کنترل جزو امکانات جانبی و لاینفک دستگاه‌های الکترونیکی است. بسیاری از دستگاه‌های جدید به ریموت کنترل از راه دور مجهز هستند مانند تلویزیون، درب‌های پارکینگ، سیستم باز و بسته کردن کرکره، کولرگازی و…

در واقع ریموت کنترل وسیله کوچکی با تعدادی دکمه روی آن است که قادر به انجام کارهای پیچیده‌تری است. چگونگی کارکرد آن این است که دستورات کاربر را به دستگاه الکترونیکی مدنظر ارسال می‌کند. پس دستگاه‌هایی که مجهز به سیستم کنترل از راه دور هستند برای اجرای دستورات نیاز به این وسیله دارند. زیرا با وجود ریموت کنترل دکمه‌های کمتری روی پنل دستگاه اصلی طراحی می‌شود. در زمان نصب کولر گازی در اصفهان باید تنظیمات مربوط به کنترل هم به درستی انجام شود.

نحوه عملکرد ریموت کنترل کولرگازی

پروسه عملکرد ریموت کنترل کولرگازی مراحل بسیار پیچیده‌ای ندارد. کاربر با فشار دادن دکمه، دستور انجام یک عملیات را به ریموت کنترل می‌دهد. پس از آن مراحل به انجام رسیدن دستور کاربر در صفحه مدار الکتریکی شروع می‌شود. این مراحل به‌صورت زیر است:

 • کاربر با فشار دادن دکمه، سیگنال مرتبط با آن فرمان را فعال می‌کند.
 • سیگنال فعال شده از طریق ای سی به ترانزیستور منتقل می‌شود.
 • سپس ترانزیستور اطلاعات دریافتی و کدهای دستوری را تقویت می‌کند و آن را برای فرستنده دیود (مادون‌قرمز) می‌فرستد.
 • و در مرحله آخر سیگنال فرمان کاربر به دستگاه گیرنده هدایت می‌شود.

اکنون که با نحوه عملکرد ریموت کنترل آشنا شدید، به‌راحتی می‌توانید علت کار نکردن کنترل کولرگازی را بررسی و درک کنید.

چرا کنترل کولر گازی کار نمی‌کند؟ - الوپایپینگ

بررسی علت کار نکردن کنترل کولرگازی

در قسمت قبل با نحوه به انجام رسیدن فرمان کاربر از طریق کنترل آشنا شدیم. در این قسمت با ما همراه باشید تا دلایل و علت کار نکردن کنترل کولرگازی را با هم شناسایی و بررسی کنیم.

۱- فاصله زیاد بین ریموت کنترل و برد دستگاه

یکی از ساده‌ترین علت‌های کار نکردن کنترل کولرگازی، فاصله میان ریموت کنترل و دستگاه اصلی است. بهترین فاصله بین کنترل و کولر حدود ۶ متر است. هرچه این فاصله بیشتر شود ممکن است در ارسال کردن سیگنال‌ها اختلال به وجود آید.

۲- وجود مانع در میان دستگاه گیرنده و چشمی ریموت 

بدیهی است که مانع فیزیکی نباید بین دستگاه و کنترل قرار بگیرد. تمامی آلودگی‌ها نیز مانند گردوغبار و چربی روی چشمی ریموت یک مانع محسوب می‌شوند و از ارسال سیگنال جلوگیری می‌کنند. پس به طور منظم ریموت کنترل خود را تمیز کنید.

۳- بررسی باتری و محفظه آن

 • باتری منبع تغذیه کنترل است. هنگامی که ذخیره انرژی باتری کاهش یابد، عملکرد ریموت کنترل نیز ضعیف می‌شود. در برخی از ریموت کنترل‌ها در قسمت بالای صفحه نمایشگر علامت کاهش باتری هشدار می‌دهد که به معنی تعویض باتری‌ها است.
 • نکته بعدی در رابطه با جای‌گذاری درست باتری‌ها داخل محفظه باتری است. برجستگی‌های دوسر باتری، قطب‌های + و – را نشان می‌دهند که باید در هنگام جا زدن باتری به درست قرارگرفتن آنها توجه کنید. قرار نگرفتن درست باتری‌ها به‌درستی در جای خود هم یکی از علت‌های کار نکردن کنترل کولرگازی است.
 • تمیز بودن محفظه باتری نیز اهمیت دارد. هرگونه آلودگی مانند گردوغبار و یا سفیدک توان باتری را کاهش می‌دهد. برای تمیزکردن آن از یک گوش‌پاک‌کن و یا پنبه آغشته به ایزوپروپیل الکل استفاده کنید.
تمیز نبودن محفظه باتری از علل کار نکردن کنترل کولر گازی

۴- آشنایی کامل با عملکرد دکمه‌های کنترل

برخی مواقع ممکن است به دلیل آشنایی نداشتن با نحوه عملکرد دکمه‌های ریموت کنترل چند دستور را به طور هم‌زمان ارسال کنید که در این مواقع ممکن است ریموت کنترل هنگ کند یا به‌طورکلی خاموش شود. پس لازم است که دفترچه راهنما دستگاه را به طور کامل و دقیق مطالعه کنید و با تنظیمات و نحوه عملکرد دستگاه بیشتر آشنا شوید. همچنین برای آموزش تنظیم بهترین دما در فصل تابستان و زمستان می‌توانید به مقاله الوپایپینگ در این خصوص مراجعه کنید.

راهنمای ریست کردن کنترل کولرگازی

اگر با مشکل هنگی مواجه شدید باید ریموت کنترل را ریست کنید تا به حالت اولیه برگردد. برای این کار دکمه ریست که معمولا در پایین سمت راست کنترل قرار دارد را برای چند ثانیه فشار دهید. در نتیجه دستگاه ریست می‌شود و تمامی داده‌های قبلی پاک می‌شوند.

اگر ریموت شما دارای دکمه ریست نبود باتری‌ها را خارج کنید و دوباره در محفظه باتری قرار دهید. به این صورت ریموت کنترل شما ریست می‌شود.

اگر چنانچه موارد فوق را انجام دادید و کنترل همچنان کار نکرد نیاز است که دستگاه را از نظر مشکلات فنی نیز بررسی کنید.

۵- مشکلات فنی ریموت کنترل علت کار نکردن کنترل کولر گازی

 • ضربه خوردن، شکستن کنترل و یا سوختن قطعات باعث مشکلات فنی در کنترل می‌شود. ضربه‌های وارد شده به کنترل باعث شکستگی خازن و پایه‌های کریستال برد ریموت می‌شوند.
 • سوختگی خازن نیز باعث می‌شود که کنترل کارایی خود را از دست بدهد. پس باید قطعات سوخته و معیوب را از مدار خارج کنیم و قطعات سالم در مدار متصل کنیم.
 • قطعه حساس بعدی لامپ ال ای دی چشمی ریموت است که به‌راحتی در اثر ضربه خراب می‌شود. اگر لامپ ال ای دی خراب شود کنترل نمی‌تواند سیگنال‌های مادون‌قرمز را به گیرنده ارسال کند. با تعویض لامپ ارتباط دوباره بین دستگاه و ریموت کنترل برقرار می‌شود.
 • از اساسی‌ترین موارد که نقش پررنگی در علت کار نکردن کنترل کولرگازی دارد، می‌توانیم به خرابی برد کنترل و از کار افتادن صفحه مدار الکتریکی اشاره کنیم. هنگامی که برد و مدار الکتریکی خراب شوند، هیچ عملکردی از دستگاه دریافت نخواهید کرد حتی نمی‌توانید ریموت کنترل را خاموش و روشن کنید. اگر این قطعات قابل تعمیر نباشند، باید آنها را تعویض کنید. در برخی موارد تعویض قطعات پرهزینه است و بهتر است که شما یک ریموت کنترل جدید خریداری کنید.

 

بررسی مشکلات فنی ریموت کولر گازی

روش تست کردن خرابی ریموت کنترل

در ادامه چند روش آسان برای بررسی خرابی ریموت آورده شده است:

 • اگر پنل داخلی مشابهی در خانه دارید یک بار هم کنترل را با آن چک کنید. اگر همچنان کار نکرد می‌توانید از خراب‌شدن ریموت کنترل مطمئن شوید و برای حل مشکل اقدام کنید.
 • کنترل را روبه‌روی یک دستگاه گیرنده قوی امتحان کنید مانند رادیو. اگر کنترل سالم باشد پارازیت ایجاد می‌کند.
 • روش دیگر اینکه از دوربین تلفن همراه خود استفاده کنید. تلفن‌های همراه قابلیت نشان‌دادن نور مادون‌قرمز را دارند. اگر نوری مشاهده نکردید کنترل خراب است.

بررسی گیرنده مادون‌قرمز در دستگاه کولرگازی را فراموش نکنید

ریموت کنترل به طور مداوم در معرض شکستگی و ضربه است. به همین دلیل هنگامی که دستگاه کار نمی‌کند تمام توجه شما به ریموت کنترل می‌رود؛ اما امکان دارد که مشکل از دستگاه اصلی (کولرگازی) باشد. پس اگر علت کار نکردن کولرگازی را پیدا نکردید، بهتر است که دستگاه اصلی را نیز بررسی کنید.

بررسی سنسور مادون قرمز کنترل کولر گازی - الوپایپینگ

سخن آخر

در این مقاله تلاش کردیم علت کار نکردن کنترل کولرگازی و راهکارهای آن را مورد بررسی قرار دهیم. برخی از مشکلات با مطالعه این مقاله قابل‌حل شدن هستند؛ اما برخی دیگر از مشکلات فنی هستند که به دستگاه اصلی مرتبط است. در صورت مواجه شدن با این مشکلات بهتر است قبل از هر اقدامی از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید. شما همچنین می‌توانید برای تعمیر کولرگازی در اصفهان از متخصصان ما در الوپایپینگ کمک بگیرید و در کوتاه‌ترین زمان نسبت به رفع مشکل دستگاه خود اقدام کنید.

سوالات متداول

علت کار نکردن کنترل کولر گازی چیست؟

مشکلات فنی ریموت کنترل – فاصله زیاد بین ریموت کنترل و برد دستگاه -وجود مانع بین دستگاه و چشمی ریموت و ..

اگر دستگاه دچار هنگی شد، چه کاری انجام دهم؟

دکمه ریست که معمولا در پایین سمت راست کنترل قرار دارد را برای چند ثانیه فشار دهید. دستگاه ریست می‌شود.

4.2/5 - (11 امتیاز)
برچسب ها :
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست