۱۰ اشتباه رایج در نصب پمپ و تانک

در بسیاری از ساختمان‌ها اشتباهات رایج در نصب پمپ آب را شاهد هستیم. در این مقاله از الو پایپینگ می‌خواهیم برخی از این اشکالات را که منجر به ایجاد اختلال در عملکرد پمپ و تانک می‌شوند، بیان کنیم. همچنین توصیه ما این است که برای نصب پمپ در اصفهان به یک متخصص مراجعه کنید که از ایجاد چنین مشکلاتی جلوگیری شود.

اهمیت نصب پمپ و تانک آب در ساختمان

در اکثر ساختمان‌هایی که با مشکل فشار آب روبه‌رو هستند، نصب پمپ و تانک آب متداول است. این کار به ساختمان‌های با ارتفاع زیاد کمک می‌کند تا کمبود فشار آب را جبران کرده و از منبع ذخیره یا تانک آب خود استفاده کنند. دلایل استفاده از تانک آب به شرح زیر هستند:

  1. جلوگیری از قطع آب ساختمان‌ها در مواقع تعمیر لوله‌ها و کمبود فشار آب
  2. کنترل فشار آب مورد نیاز
  3. منطقه‌بندی توزیع آب در ساختمان‌های بلند
  4. حفاظت از آب شهری

اشتباهات رایج در نصب پمپ و تانک

در ادامه به بررسی اشتباهاتی می‌پردازیم که در زمان نصب غیرتخصصی پمپ آب و منبع ایجاد می‌شوند. توجه نکردن به این موارد می‌تواند در نهایت منجر به خرابی شده و پمپ شما احتیاج به تعمیر پیدا کند. شهروندان اصفهانی بهتر است برای تعمیر پمپ آب ساختمان در اصفهان از متخصصین واقعی این کار استفاده کنند تا دچار مشکلاتی بعدی یک کار غیراصولی نشوند.

۱- انتخاب اندازه اشتباه تانک و نوع پمپ

انتخاب اندازه اشتباه تانک و نوع پمپ

ساختمان‌ها از نظر اندازه ابعاد یکسان نیستند و تعداد کاربران یکسانی ندارند. یکی از اشتباهات رایج در نصب تانک آب و پمپ آن انتخاب اشتباه نوع پمپ و اندازه تانک است. بنا به تعداد کاربرانی که از یک ساختمان استفاده می‌کنند، به ازای هر نفر، دست کم تانک انتخاب شده باید گنجایش ۷۵ لیتر را داشته باشد. پس از انتخاب تانک مناسب باید پمپ مناسب آن استفاده شود. انواع پمپ‌ها اندازه، قدرت پمپاژ و ویژگی‌های مختلفی دارند که برای هر طبقه ساختمان تفاوت دارند؛ برای تعیین پمپ مناسب قطعا باید با یک متخصص مشورت کنید.

۲- نصب پمپ در معرض عوامل آسیب زا

یکی دیگر از اشتباهات رایج در نصب پمپ آب  اجازه رسیدن آشغال به داخل آن است. خاک، شن و سایر زباله‌های کوچک به راحتی می‌توانند پمپ‌ها را مسدود کرده و به موتور آن‌ها آسیب برسانند. این امر به ویژه در مورد پمپ‌هایی که روی شن شل قرار می‌گیرند صادق است. تجمع آشغال همچنین می‌تواند لوله تخلیه و سوراخ دریچه را مسدود کند که باعث می‌شود پمپ سخت‌تر کار کرده یا در زمان نصب سرریز شود. با بررسی گودال، لوله تخلیه و سوراخ دریچه برای وجود زباله‌های قابل مشاهده، از این اتفاقات ناگوار جلوگیری کنید.

۳- نادیده گرفتن مشکلات سوئیچ شناور

سوئیچ شناور پمپ شما سطح آب را در تانک و مخزن کنترل می‌کند تا نشان دهد که موتور باید چه زمانی راه‌اندازی و متوقف شود. این سوئیچ برای شناور شدن آزادانه به فضا نیاز دارد؛ در غیر این صورت به درستی کار نخواهد کرد. به عنوان مثال، اگر زباله‌ها مانع از شناور شدن سوئیچ شوند، پمپ ممکن است به طور مداوم کار کند و موتور را بسوزاند.

نادیده گرفتن مشکلات سوئیچ شناور

بنابراین مهم است که در هنگام نصب و بعد از آن، به صورت دوره‌ای، سوئیچ شناور تانک و مخزن را بررسی و هرگونه انسداد را برطرف کنید. انجام این کار باعث صرفه‌جویی در پول شما و جلوگیری از بروز مشکلات بزرگتر در دراز مدت می‌شود. پس سعی کنید از اشتباهات رایج در نصب تانک اجتناب کنید.

۴- استفاده اشتباه از شیرهای یک طرفه فنردار و دریچه ای به جای یکدیگر

استفاده اشتباه از شیرها نیز جزء اشتباهات رایج در نصب پمپ آب است. محل استفاده شیر فنردار در حالت عمودی اتصال بین پمپ و تانک است. گاهی این مورد را شاهد هستیم که از شیرهای یک طرفه دریچه‌ای به جای شیرهای یک طرفه فنردار استفاده می‌شود.

۵- نصب اشتباه شیر یک طرفه

نصب شیر یک طرفه در ورودی و خروجی پمپ الزامی است؛ البته بهترین مکان نصب آن در خروجی پمپ قرار دارد. در صورت عدم نصب شیر یک طرفه، پمپ ما به صورت یکسره و مداوم کار خواهد کرد. این کار موجب می‌شود پمپ، هرچه زودتر عمر مفید خود را از دست بدهد.

۶- نادیده گرفتن لوله های تخلیه

یکی از اشتباهات رایج در نصب پمپ آب، در نظر نگرفتن لوله‌های تخلیه و ایجاد نکردن فضای کافی برای آن‌ها است. پمپ‌ها آب را از طریق لوله تخلیه به سمت بالا هدایت می‌کنند. در بیشتر موارد، این لوله در زیر سطح زمین قرار دارد؛ یعنی توسط مواردی مانند ریشه‌های درختان یا فشارهای وارده از سمت اجسام سطحی تهدید می‌شوند. اگر این اتفاق در زمانی رخ دهد که موتور روشن است، جریان طبیعی آب و جریان برگشتی شما می‌تواند گودال و زیرزمین شما را دچار آب گرفتگی کند. بنابراین مهم است که در هنگام نصب تا جایی که می‌توانید اطراف لوله‌های تخلیه را بررسی و از بروز این اتفاق جلوگیری کنید.

۷- در نظر نگرفتن فضای سرپوشیده برای پمپ و تانک

یکی از اشتباهات رایج برای نصب تانک آب و پمپ آب قرار دادن آنها در فضایی باز است. اکثر تانک‌های پلی اتیلن در مقابل آفتاب عمر کوتاهی خواهند داشت و زودتر از بین خواهند رفت. لذا در هنگام نصب در نظر داشته باشید که آنها را در اتاق تاسیسات ساختمان قرار دهید. در صورت عدم وجود اتاق تاسیسات در ساختمان سعی کنید برای مشورت درباره محل نصب، با یک متخصص در تماس باشید.

۸- خروجی سر ریز آب

خروجی سر ریز آب را به مکانی قابل دید و ایمن هدایت کنید. حتی‌الامکان این خروجی باید دور از تاسیسات برقی باشد؛ چراکه نزدیک بودن تاسیسات برقی به خروجی سرریز باعث می‌شود در صورت سرریز شدن آب، صدمات پر هزینه‌ای به شما تحمیل شود. پس از این اشتباه در نصب پمپ آب اجتناب کنید.

۹- مکان نصب پمپ نسبت به مکان تانک و مخزن

اما حالا به سراغ اشتباهات رایج در نصب تانک می‌رویم. پمپ باید نسبت به مخزن و تانک در ارتفاع پائین‌تری نصب شود. قطعا می‌دانید وظیفه پمپ آب پرتاب و رانش آب به سمت بالاست و توانایی کمی در مکش آب دارد؛ در صورتی که پمپ را بالاتر از تانک و مخزن نصب کنیم به پمپ برای مکش آب فشار خواهد آمد و انرژی آن جهت هدف اصلی خود که رانش آب است صرف نخواهد شد. اگر مجبور به نصب پمپ در مکانی بالاتر از مخزن هستید، حداکثر اختلاف ارتفاع می‌تواند ۵ متر باشد.

۱۰- کمک نگرفتن از متخصص در زمان نصب پمپ و تانک آب

کمک نگرفتن از متخصص در زمان نصب پمپ و تانک آب

یکی دیگر از اشتباهات رایج در نصب پمپ آب این است که علاقه‌مندان به کارهای فنی احتمالاً از فرصت نصب، تعویض و نگهداری پمپ خود استفاده خواهند کرد. در حالی که عملا هر کسی نمی‌تواند پمپ خود را نصب، نگهداری یا تعمیر کند. بنابراین فقط در صورتی که قبلا این کار را انجام داده‌اید، باید اقدام به نصب یا تعویض پمپ خود کنید. در غیر این صورت، خطر سیل یا آسیب رساندن به خانه خود را دارید. حتی اگر تجربه کمی در این زمینه دارید، نصب پمپ و منبع بهتر است به متخصصان واگذار شود. به هر حال، اگر مشکلی زیر نظر آن‌ها پیش بیاید، باید آن را برطرف کنند که مطمئناً برای شما استرس بسیار کمتری خواهد داشت.

سخن پایانی

در طول این مطلب سعی کردیم اشتباهات رایج در نصب پمپ آب را برایتان بیان کنیم. نصب صحیح و درست پمپ و تانک می‌تواند عمر مفید دستگاه تاسیساتی شما را افزایش دهد و از تعمیر و خسارات احتمالی آینده جلوگیری کند. بنابراین سعی کنید جوانب احتیاط را در نصب پمپ و تانک خود رعایت و از اشتباهات رایج در نصب تانک و پمپ اجتناب کنید؛ به این ترتیب احتمال وارد شدن خسارت هم کمتر خواهد شد. سعی کنید پس از نصب پمپ و تانک خود به طور مداوم آن را چک کنید تا در صورت نیاز، بتوانید به موقع اقدامات لازم را برای تعمیر آن انجام دهید. اگر شما در اصفهان هستید می‌توانید با استفاده از خدمات الو پایپینگ، از نصاب پمپ و تانک در اصفهان بخواهید که این کار را به صورت حرفه‌ای برایتان انجام دهد.

سوالات متداول

  1. بهترین محل برای نصب پمپ آب و منبع کجاست؟
    برای اینکه بهترین مکان برای نصب پمپ آب و منبع را مشخص کنید، نیاز است که تعداد طبقات ساختمان، میزان فضای موجود، اندازه پمپ و قدرت پمپاژ آن را در نظر بگیرید. در صورتی که برای این کار از یک متخصص کمک بگیرید، میتوانید بهترین محل نصب را انتخاب کنید.
  2. آیا میتوان پمپ را به طور مستقیم بر روی کنتور نصب کرد؟
    نصب پمپ آب به صورت مستقیم بر روی کنتور یک کار غیرقانونی است. از سوی دیگر باعث میشود که هزینه آب مصرفی شما زیاد شده و فشار آب سایر واحدها کاهش پیدا کند. بنابراین توصیه می‌کنیم که این کار را انجام ندهید.
3/5 - (2 امتیاز)
برچسب ها :
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست