علت یکسره کارکردن پمپ آب + آموزش حل مشکل

زمان تقریبی مطالعه: ۷ minutes

یکسره کارکردن پمپ آب یکی از مشکلاتی است که ممکن است شما هم با آن روبه‌رو شده باشید، با ما همراه باشید تا در این مقاله علت اصلی این موضوع را با هم بررسی کنیم. امروزه در اکثر ساختمان‌ها، برای تهویه مطبوع محیط و تأمین فشار آب مورد نیاز، از سیستمی به نام پمپ آب استفاده می‌شود. پمپ‌های آب عموما با مشکل یکسره کارکردن روبه‌رو هستند که خراب بودن شیر یک‌طرفه یکی از علت‌های اصلی آن است. با خواندن این مقاله شما در ابتدا با تمام دلایلی که منجر به کارکردن مداوم پمپ می‌شود آشنا می‌شوید، سپس برای تعمیر پمپ آب به شما راهکارهایی پیشنهاد می‌دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع، در ادامه مقاله همراه ما باشید. به‌علاوه شما می‌توانید در صورت داشتن سؤال دراین‌رابطه و تعمیر پمپ آب خود، با مشاوران تخصصی ما در الوپایپینگ تماس بگیرید.

بررسی علل یکسره کار کردن پمپ آب - الوپایپینگ

سیستم پمپ آب خانگی

آب شهری بعد از ورود به لوله‌های ورودی ساختمان، ابتدا توسط پمپ آب مکش می‌شود. بعد از آن آب موردنیاز به‌وسیله پمپ، با فشار زیادی در لوله‌ها به حرکت درمی‌آید. نحوه کار پمپ آب بدین صورت است که شما وقتی آب را باز می‌کنید با فشار آب کمی روبه‌رو می‌شوید، در اینجا پمپ آب به شکل خودکار روشن می‌شود و آب را به‌صورت پرفشار در لوله‌ها جریان می‌دهد در نهایت وقتی شیر آب را می‌بندید، پمپ به‌صورت خودکار بعد از چند ثانیه خاموش می‌شود.

توجه داشته باشید، شیرهای یک‌طرفه در پمپ آب از یکسره کارکردن پمپ شما جلوگیری می‌کنند. درواقع شیرهای یک‌طرفه اجازه نمی‌دهند فشار پمپ آب کاسته شود و به‌واسطه آن، دیگر برگشت آب وجود ندارد و هر زمانی شما آب را باز کردید، پمپ روشن می‌شود. درعین‌حال اگر در پمپ آب، شیر یک طرفه نباشد آب به داخل لوله‌ها و سپس پمپ برمی‌گردد و سرانجام موجب یکسره کارکردن پمپ آب می‌شود.

علل یکسره کارکردن پمپ آب

 

۱_ تنظیم نبودن کلید اتوماتیک پمپ آب
یکی از دلایل یکسره کارکردن پمپ آب، تنظیم نبودن کلید اتوماتیک است. در این حالت، پمپ به‌صورت دائم کار می‌کند و در فشار آب نوسان به وجود می‌آید. به‌عبارت‌دیگر با تنظیم نمودن کلید اتوماتیک، شما هر زمان آب را باز کنید پمپ روشن می‌شود و وقتی آب را می‌بندید خاموش است.

۲_  به هم چسبیدن کنتاکت‌های کلید اتوماتیک
کنتاکت‌های کلید اتوماتیک وقتی که دچار چسبندگی می‌شوند، پمپ آب دائم کار می‌کند. تعمیرکاران پمپ به این حالت خال زدن می‌گویند.

۳_ نشتی لوله‌کشی ساختمان
یکی از نکات حائز اهمیت، جلو افتادن زمان اتومات پمپ آب است. علت رخ‌دادن این مشکل، نشتی در سیستم لوله‌کشی ساختمان است. در اینجا پمپ آب ابتدا به حالت اتومات و سپس آنلود درمی‌آید. زیرا پمپ زودتر از تخلیه، فشار کافی را تأمین می‌کند. این نشتی اگر زیاد باشد، اتومات پمپ دیگر متوجه فشار کافی برای عمل‌کردن نیست. در این میان علت ازکارافتادن الکتروموتور، تأمین شدن آب از لوله‌ کشی شهری است. این امر موجب می‌شود پمپ، مداوم کار کند و در نهایت به از کار افتادن الکتروموتور منجر شود.

۴_خراب‌شدن اتومات پمپ آب
وقتی آب مورد نیاز شما فشار کافی داشته باشد، اتومات پمپ به شکل خودکار از کار می‌افتد و سپس اگر دوباره با افت فشار روبه‌رو شدید، روشن می‌شود. خرابی اتومات، یکی از علت‌های یکسره کارکردن پمپ آب می‌باشد.

خرابی-اتومات-پمپ

۵_ بازبودن شیر آب ساختمان
اگر شیر آب یکی از موارد زیر باز باشد، می‌تواند به یکسره کارکردن اتومات پمپ منجر شود:

_ شیلنگ آب کولر آبی

_ شیلنگ آب دستگاه تصفیه آب

_ شیلنگ آبگرمکن

_ مجاری آب فلاش تانک

۶_خشک کارکردن اتومات
این امر آسیب زیادی به پمپ آب می‌رساند. چون پمپ به‌صورت دائم کار می‌کند و همچنین از عمر آن کاسته می‌شود. این اتفاق زمانی پیش می‌آید که آب شهری قطع می‌شود و یا آب موجود در تانک به اتمام می‌رسد. اما وقتی فشار آب شهری مناسب باشد، پمپ آب بدون مشکل کار می‌کند و در زمان موردنیاز روشن می‌شود و اگر از آن استفاده‌ای نشود خاموش است.

۷_ هواگرفتن پمپ آب
این اتفاق بسیار کم رخ می‌دهد. در اینجا به دلیل هوا گرفتن، اتومات پمپ آب یکسره می‌شود و به‌صورت دائم کار می‌کند. به همین خاطر خوب است هرچند وقت یکبار پمپ خود را هواگیری کنید تا با این مشکل روبه‌رو نشوید.

حل مشکل یکسره کارکردن پمپ آب

اگر شما با تعمیر کردن ابزارآلات آشنا هستید، خودتان می‌توانید به تعمیر پمپ آب خود بپردازید و به‌علاوه فشار آب خوبی را در ساختمان فراهم کنید.

۱_ برای شروع، به قطع پمپ آب بپردازید و سپس فشار مخزن را بررسی کنید.

۲_ با بازکردن شیر زیر مخزن، آب را به طور کامل از مخزن خالی کنید.

۳_ میزان باد مخزن را از طریق دستگاه سنجش باد، اندازه‌گیری کنید. شما از این راه می‌توانید اگر سوراخی وجود داشته باشد متوجه آن شوید.

۴_ در مرحله چهارم تیوپ داخل مخزن را به‌وسیله دستگاه باد تا فشار ۰٫۹ پر کنید.

۵_ درپوش را ببندید و شلنگ رابط آب را به مخزن متصل کنید و بعد از آن کلید اتوماتیک پمپ آب را چک کنید.

۶_ در مرحله بعدی شما درب دستگاه اتوماتیک را باز کنید و سیم‌های زیر آن را خارج کنید.

۷_ در آخر به بررسی و اصلاح سیم‌کشی‌های پمپ آب بپردازید و دوباره آن را به داخل دستگاه وارد کنید.

بررسی-مشکل یکسره کار-کردن پمپ آب - الوپایپینگ

سخن آخر

همان‌طور که در مطالب قبلی گفته شد، پمپ آب در زمان استفاده از آب شهری برای پرفشار کردن آب موردنیاز شروع به کار می‌کند و در صورت عدم استفاده از آب شهری، پمپ به‌صورت خودکار خاموش می‌شود. سپس در ادامه مقاله به دلایل یکسره کارکردن پمپ آب اشاره شد و راه‌حل‌هایی برای حل این مشکل ارائه نمودیم. توجه داشته باشید اگر هر بار که به پمپ ساختمان خود دقت می‌کنید، بی‌وقفه در حال کارکردن است حتما باید به وجود مشکلی در پمپ مشکوک شوید. ادامه این روند ممکن است به پمپ ساختمان آسیب برساند و شما را با هزینه‌های زیاد و بی‌آبی تا زمان تعویض پمپ، روبه‌رو کند. بنابراین همیشه به چک کردن پمپ خود بپردازید. همچنین درصورت بروز هرگونه مشکل یا سوالی می‌توانید از مشاوران تخصصی ما در الوپایپینگ در این امر کمک بگیرید.

 

سوالات متداول

بهترین فشار برای تیوپ پمپ چقدر است؟

فشار ۰٫۹

دلایل یکسره شدن پمپ آب چیست؟

تنظیم نبودن کلید اتوماتیک پمپ – نشتی لوله‌کشی ساختمان – خراب‌شدن اتومات پمپ آب – خشک کارکردن اتومات – هوا گرفتن پمپ

برچسب ها :
سوال فنی داری از ما بپرس!!!
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست