علت یکسره شدن پمپ آب

زمان تقریبی مطالعه: ۷ دقیقه

یکسره شدن پمپ آب یکی از مشکلاتی است که ممکن است شما هم با آن روبه‌رو شده باشید، با ما همراه باشید تا در این مقاله علت یکسره شدن اتومات پمپ آب را با هم بررسی کنیم. امروزه در اکثر ساختمان‌ها، برای تهویه مطبوع محیط و تأمین فشار آب مورد نیاز، از سیستمی به نام پمپ آب استفاده می‌شود. پمپ‌های آب عموما با مشکل یکسره کارکردن روبه‌رو هستند که خراب بودن شیر یک‌ طرفه یکی از علت‌های اصلی آن است. با خواندن این مقاله شما در ابتدا با تمام دلایلی که منجر به کارکردن مداوم پمپ می‌شود آشنا می‌شوید، سپس برای تعمیر پمپ آب به شما راهکارهایی پیشنهاد می‌دهیم. به‌ علاوه شما می‌توانید در صورت داشتن سؤال در این‌ رابطه و تعمیر پمپ آب در اصفهان با مشاوران تخصصی ما در الوپایپینگ تماس بگیرید.

بررسی علل یکسره کار کردن پمپ آب - الوپایپینگ

سیستم پمپ آب خانگی

آب شهری بعد از ورود به لوله‌های ورودی ساختمان، ابتدا توسط پمپ آب مکش می‌شود. بعد از آن آب مورد نیاز به‌ وسیله پمپ، با فشار زیادی در لوله‌ها به حرکت درمی‌آید. نحوه کار پمپ آب بدین صورت است که شما وقتی آب را باز می‌کنید با فشار آب کمی روبه‌رو می‌شوید، در اینجا پمپ آب به شکل خودکار روشن می‌شود و آب را به‌ صورت پرفشار در لوله‌ها جریان می‌دهد در نهایت وقتی شیر آب را می‌بندید، پمپ به‌ صورت خودکار بعد از چند ثانیه خاموش می‌شود.

توجه داشته باشید، شیرهای یک‌ طرفه در پمپ آب از یکسره کارکردن پمپ شما جلوگیری می‌کنند. درواقع شیرهای یک‌ طرفه اجازه نمی‌دهند فشار پمپ آب کاسته شود و به‌ واسطه آن، دیگر برگشت آب وجود ندارد و هر زمانی شما آب را باز کردید، پمپ روشن می‌شود. در عین‌ حال اگر در پمپ آب، شیر یک طرفه نباشد آب به داخل لوله‌ها و سپس پمپ برمی‌گردد و سرانجام موجب یکسره شدن پمپ آب می‌شود.

علل یکسره شدن پمپ آب

اطلاع از علت یکسره شدن اتومات پمپ اب باعث می‌شود که شما بتوانید حالت طبیعی را از غیرطبیعی تشخیص داده و به این ترتیب در صورت نیاز، برای تعمیر پمپ، با متخصص تماس بگیرید. همچنین می‌توانید برای آشنایی با نحوه عیب یابی پمپ آب مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید. در ادامه به بررسی دلایل این موضوع می‌پردازیم:

۱_ تنظیم نبودن کلید اتوماتیک پمپ آب

یکی از دلایل یکسره کارکردن پمپ آب تنظیم نبودن کلید اتوماتیک است. در این حالت، پمپ به‌ صورت دائم کار می‌کند و در فشار آب نوسان به وجود می‌آید. به‌ عبارت‌ دیگر با تنظیم نمودن کلید اتوماتیک، شما هر زمان آب را باز کنید پمپ روشن می‌شود و وقتی آب را می‌بندید خاموش است.

۲_ به هم چسبیدن کنتاکت‌ های کلید اتوماتیک

کنتاکت‌های کلید اتوماتیک وقتی که دچار چسبندگی می‌شوند، پمپ آب دائم کار می‌کند. تعمیرکاران پمپ به این حالت خال زدن می‌گویند که یک علت یکسره شدن اتومات پمپ اب است.

۳_ نشتی لوله‌ کشی ساختمان

یکی از نکات حائز اهمیت، جلو افتادن زمان اتومات پمپ آب است. علت رخ‌ دادن این مشکل، نشتی در سیستم لوله‌ کشی ساختمان است. در اینجا پمپ آب ابتدا به حالت اتومات و سپس آنلود درمی‌آید. زیرا پمپ زودتر از تخلیه، فشار کافی را تأمین می‌کند. این نشتی اگر زیاد باشد، اتومات پمپ دیگر متوجه فشار کافی برای عمل‌ کردن نیست. در این میان علت از کار افتادن الکتروموتور، تأمین شدن آب از لوله‌ کشی شهری است. این امر موجب می‌شود پمپ، مداوم کار کند و در نهایت به از کار افتادن الکتروموتور منجر شود.

۴_خراب‌ شدن اتومات پمپ آب

وقتی آب مورد نیاز شما فشار کافی داشته باشد، اتومات پمپ به شکل خودکار از کار می‌افتد و سپس اگر دوباره با افت فشار روبه‌رو شدید، روشن می‌شود. خرابی اتومات، یکی از علت های یکسره شدن پمپ آب می‌باشد.

خرابی-اتومات-پمپ

۵_ باز بودن شیر آب ساختمان

اگر شیر آب یکی از موارد زیر باز باشد، می‌تواند به یکسره کار کردن اتومات پمپ منجر شود:

 •  شیلنگ آب کولر آبی
 • شیلنگ آب دستگاه تصفیه آب
 • شیلنگ آبگرمکن
 • مجاری آب فلاش تانک

۶_خشک کار کردن اتومات

این مورد از چند علت یکسره شدن اتومات پمپ اب آسیب زیادی به پمپ آب می‌رساند. چون پمپ به‌ صورت دائم کار می‌کند و همچنین از عمر آن کاسته می‌شود. این اتفاق زمانی پیش می‌آید که آب شهری قطع می‌شود و یا آب موجود در تانک به اتمام می‌رسد. اما وقتی فشار آب شهری مناسب باشد، پمپ آب بدون مشکل کار می‌کند و در زمان موردنیاز روشن می‌شود و اگر از آن استفاده‌ای نشود خاموش است.

۷_ هوا گرفتن پمپ آب

این اتفاق بسیار کم رخ می‌دهد. در اینجا به دلیل هوا گرفتن، اتومات پمپ آب یکسره می‌شود و به‌ صورت دائم کار می‌کند. به همین خاطر خوب است هر چند وقت یکبار پمپ خود را هواگیری کنید تا با این مشکل روبه‌رو نشوید. شما می‌توانید جهت مطالعه نکات مهم جهت انجام هواگیری پمپ آب خانگی به این لینک مراجعه نمایید.

حل مشکل یکسره کار کردن پمپ آب

شما با تعمیر کردن ابزارآلات آشنا هستید، خودتان می‌توانید به تعمیر پمپ آب خود بپردازید و به‌ علاوه فشار آب خوبی را در ساختمان فراهم کنید. البته قبل از هر کاری باید با علت یکسره شدن اتومات پمپ آب آشنا شوید و بدانید که این مشکل به چه دلیل ایجاد شده است.

 1. برای شروع، به قطع پمپ آب بپردازید و سپس فشار مخزن را بررسی کنید.
 2. با بازکردن شیر زیر مخزن، آب را به طور کامل از مخزن خالی کنید.
 3. میزان باد مخزن را از طریق دستگاه سنجش باد، اندازه‌گیری کنید. شما از این راه می‌توانید اگر سوراخی وجود داشته باشد متوجه آن شوید.
 4. در مرحله چهارم تیوپ داخل مخزن را به‌وسیله دستگاه باد تا فشار ۰٫۹ پر کنید.
 5. درپوش را ببندید و شلنگ رابط آب را به مخزن متصل کنید و بعد از آن کلید اتوماتیک پمپ آب را چک کنید.
 6. در مرحله بعدی شما درب دستگاه اتوماتیک را باز کنید و سیم‌های زیر آن را خارج کنید.
 7. در آخر به بررسی و اصلاح سیم‌ کشی‌های پمپ آب بپردازید و دوباره آن را به داخل دستگاه وارد کنید.

بررسی-مشکل یکسره کار-کردن پمپ آب - الوپایپینگ

سخن آخر

همان‌ طور که در مطالب قبلی گفته شد، پمپ آب در زمان استفاده از آب شهری برای پرفشار کردن آب مورد نیاز شروع به کار می‌کند و در صورت عدم استفاده از آب شهری، پمپ به‌ صورت خودکار خاموش می‌شود. سپس در ادامه مقاله به دلایل یکسره کار کردن پمپ آب اشاره شد و راه‌ حل‌هایی برای برطرف کردن علت یکسره شدن اتومات پمپ اب ارائه نمودیم. توجه داشته باشید اگر هر بار که به پمپ ساختمان خود دقت می‌کنید، بی‌ وقفه در حال کارکردن است حتما باید به وجود مشکلی در پمپ مشکوک شوید.

ادامه این روند ممکن است به پمپ ساختمان آسیب برساند و شما را با هزینه‌های زیاد و بی‌آبی تا زمان تعویض پمپ، روبه‌رو کند. بنابراین همیشه به چک کردن پمپ خود بپردازید. همچنین درصورت بروز هر گونه مشکل یا سوالی می‌توانید از مشاوران تخصصی ما در الوپایپینگ در این امر کمک بگیرید.

سوالات متداول

 1. بهترین فشار برای تیوپ پمپ چقدر است؟
  فشار ۰٫۹
 2. دلایل یکسره شدن پمپ آب چیست؟
  تنظیم نبودن کلید اتوماتیک پمپ – نشتی لوله‌کشی ساختمان – خراب‌شدن اتومات پمپ آب – خشک کارکردن اتومات – هوا گرفتن پمپ
4.3/5 - (43 امتیاز)
برچسب ها :
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. هادی گفت:

  سلام
  ما پمپ آب یک اسب تازه گرفتیم. ۱۰.۱۵ دقیقه یکبار حتی وقتی شیر آب رو باز نمیکنیم چندثانیه کار میکنه. طبیعیه یا مشکل داره؟

  1. admin_alopiping گفت:

   سلام
   نه مشکل طبیعی نیست
   اولین دلیل: احتمال نشتی آب از یک قسمت ساختمان وجود داره که مشخص نیست و باعث افت فشار میشه
   دومین دلیل: خرابی شیر یکطرفه هم امکان داره باعث این موضوع بشه
   سومین دلیل: خرابی پرشر سویچ با نصب غیر اصولی هست که باید بررسی بشه

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست