نحوه روغن کاری موتور و یاتاق کولر آبی

مدت زمان مطالعه: ۶ دقیقه

هر سال قبل از اینکه فصل گرما شروع شود، آماده کردن کولر آبی یکی از کارهایی است که انجام می‌دهیم تا بتوانیم فضای خانه را خنک کنیم پس با فرا رسیدن فصل بهار اقدام به بازبینی و تعمیرات دوره‌ای کولر آبی خود می‌کنیم. در این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه روغن کاری موتور کولر آبی آشنا کنیم، زیرا کمتر کسی است که با این کار به خوبی آشنا باشد.

موتور کولر آبی

علت روغن کاری موتور کولر آبی

زمانی که ما یک دوره حدوداً ۵ تا ۶ ماهه از کولر آبی خود استفاده نکرده‌ایم، امری طبیعی است که  موتور در شرایط خواب قرار بگیرد و به دلیل گرد و غبار گرفتن و حتی بخاطر بخارهایی که درون آن وجود دارد، حالت آماده و سرحال نداشته باشد. مزایایی که روغن کاری موتور کولر آبی به دنبال دارد عبارت‌اند از: افزایش طول عمر موتور کولر،  افزایش کیفیت و سلامت عملکرد آن. همچنین در اثر خشکی موتور و روغن کاری نکردن آن مشکلاتی از قبیل جام کردن موتور کولر آبی و سوختن موتور ممکن است رخ دهد.
نکته !
واجب است بعد از نصب کولر آبی، ابتدا قبل از راه اندازی موتور، روغن کاری موتور کولر آبی را شروع کنید.

بهترین زمان برای گریس کاری موتور کولر

بی شک بهترین زمان برای گریس کاری موتور کولر آبی را باید قبل از راه اندازی آن در نظر گرفت. بیشتر اوقات در کشور ما حدود اواخر اردیبهشت تا اوایل خرداد این کار انجام می‌شود ولی بازهم قطعیتی در کار وجود ندارد. این امر هم به این دلیل است که زمان شروع گرما و زمانی که راه اندازی کولر آبی نیاز می‌شود، در استان‌های سرد و گرم بسیار متفاوت است.

مواردی که در روغن کاری موتور کولر باید رعایت کنید

 1. قبل از اینکه از کولر استفاده کنید در زمان سرویس آن حتما روغن کاری موتور کولر آبی انجام شود.
 2. با اتمام گرما و زمانی که دوباره استفاده از کولر را متوقف خواهید کرد باید بار دیگر موتور کولر را گریس کاری کنید.
 3. این کار بهتر است حتی در زمان استفاده از کولر هم به صورت ماهیانه انجام گیرد تا کمکی به جریان عملکرد موتور شود.
 4. برق کولر را قطع کنید.
 5. تمامی دریچه‌های کولر را باز کنید.
 6. روغن کاری موتور باید قبل از شروع استفاده از کولر باشد.
 7. جهت روغن کاری نیازی به باز کردن موتور نیست.
 8. به آسانی می توان کمی روغن در پشت پولی و یا روی محور اصلی موتور زد. عمدتا  موتور کولر زمانی که یاتاقان ها روغن کاری شوند به روغن زیاد احتیاج ندارد.
 9. سعی کنید در وضعیت استقرار و نشستن خودتان به گونه‌ای عمل نمایید که بعد از روغن کاری موتور کولر آبی با شروع کار پروانه کولر، روغن به چشم و یا دهان شما وارد نشود. زیرا تازه روغن کاری شده است و امکان دارد روغن پاشش کند.
 10. در مرحله‌ی آخر باید میزان سفت بودن تسمه را قبل از شروع کار کولر بررسی کنید .
 11. جهت افزایش طول عمر کولر سرویس دوره‌ای آن را باید در هر سال یک تا دو بار انجام دهید.

روغن کاری یاتاقان ها

درست است که یاتاقان از اجزای اصلی موتور کولر محسوب نمی‌شود، ولی اصلی ترین کار در روغن کاری موتور کولر آبی، روغن کاری همین یاتاقان‌ها می‌باشد. این نکته را به یاد داشته باشید  که باید خود موتور را هم روغن کاری کنید به دلیل اینکه مکانی که اجزا مکانیکی کولر در آن قرار دارد محیطی مرطوب است. همچنین این محیط از قبل هم مورد گریس کاری و روغن کاری قرار گرفته‌ است. علاوه بر آن چون غالبا کولر در فضای باز قرار دارد و بیشتر اوقات در مجاورت هوا می باشد قابلیت گرفتن انواع گرد و خاک و دوده را به خود دارد. برخی از افراد گمان می‌کنند دریچه‌های اطراف کولر از ورود گرد و غبار جلوگیری می‌کنند به همین دلیل موضوع روغن کاری موتور کولر و تمیز کاری آن را جدی نمی‌گیرند.

نکاتی که باید یاد آور شویم:

 • طراحی دریچه‌ها به گونه‌ای است که می‌توانند هوای آزاد محیط را دریافت کنند.
 • پوشال‌های کولر وقتی کمی خشک شوند عامل اصلی تولید ذرات و گرده‌ می‌شوند.

به همین دلیل گرد و غبار خیلی زود بین درزها و فضای یاتاقان‌ها می نشیند. این امر باعث تحت الشعاع قرار دادن کیفیت و توانایی یاتاقان‌ها می‌شود. به این خاطر ابتدا اطراف یاتاقان‌ها را تمیز کنید. پس از اینکه تمیز و خشک شدند، مراکزی که به یاتاقان‌ها دسترسی دارند را با روغنی مخصوص که در مقابل رطوبت مقاوم است، روغن کاری کنید.

روغن کاری یاتاقان‌ها

دلیل استفاده از درپوش

استفاده از این درپوش‌ها به منظور روغن کاری کردن یاتاقان‌ها است. بسته شدن سوراخ روغن کاری یکی از مشکلات این کار است. برای حل این مشکل از درپوش استفاده می‌کنند. با استفاده از روغن دان می‌توانید به خوبی روغن مناسب برای روغن کاری را تزریق کنید. در نظر داشته باشید روغن اضافه باعث سرریز شدن از زیر دهانه یاتاقان و از روی درپوش می‌شود. این نکته را هم باید یادآوری کنیم که عملیات روغن کاری باید چندین بار انجام شود. هر بار که تزریق روغن پروانه و یا محور فن تمام شد با دست پروانه و یا محور فن را بچرخانید، این کار باعث می‌شود روغن به خوبی جذب شود.

توصیه کارشناسان الو پایپینگ

حداقل ماهی یک بار به خصوص در مکان‌هایی که گرد و غبار بیشتری می‌باشد رسوب گیری و تمیزکاری یاتاقان‌ها و بعد از آن روغن کاری موتور کولر آبی که شامل روغن کاری یاتاقان‌ها هم می‌شود را انجام دهید، تا باد کولر کیفیت بالایی داشته باشد. امروزه در بیشتر کولرها مخصوصا در مدل‌های جدیدتر، درپوش‌های کوچکی روی یاتاقان‌ها قرار گرفته است که با دست به راحتی  باز می‌شوند.

نکته !

 • برای هر کدام از یاتاقان‌ها عملیات روغن کاری باید به صورت مجزا انجام شود.
 • پس از راه‌اندازی کولر، آبریزهای دو سمت کولر باید مشرف بر پوشال‌ها باشند.
 • قرار گرفتن آن‌ها به شکلی نباشد که به دلایلی آب را بر روی یاتاقان‌ها بریزند.
 • اگر تسمه پروانه کولر مقدار کمی محکم باشد یاتاقان این طرف خیلی زود پوسیده می‌شود و از بین می‌رود.

مواردی که در بالا گفته شد در سلامت و نحوه کارکرد مطلوب یاتاقان‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. گروه الو پایپینگ آماده ارائه خدمات کولر آبی در تمام مناطق شهر اصفهان است. شما می‌توانید برای تعمیر کولر آبی در اصفهان با ما در تماس باشید تا در سریع‌ترین زمان کار سرویس کولر آبی شما انجام شود.

سوالات متداول

 1. علت پوسیدگی سریع یاتاقان‌ها چیست؟
  محکم بودن تسمه پروانه کولر
 2. بهتر است تمیز کاری یاتاقان‌ها را چه موقعی انجام دهیم؟
  ماهی یک بار
5/5 - (4 امتیاز)
برای ثبت درخواست تعمیر موتور کولر آبی در اصفهان با ما تماس بگیرید. ثبت درخواست تعمیر در محل
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *