هزینه تعمیر پکیج با مستاجر است یا مالک؟

هزینه تعمیرات پکیج مستاجر یکی از معضلات ملک‌های استیجاری است. پکیج از وسایل گرمایشی بوده که ممکن است به هر دلیلی دچار خرابی شده و نیاز به تعمیرات پیدا کند. بدیهی است که هرگونه تعمیراتی، نیاز به پرداخت هزینه دارد؛ اما سؤال اینجاست که پرداخت هزینه تعمیر پکیج به عهده کیست؟ پرداخت این هزینه می‌تواند بین مالک و مستاجر، اختلاف نظر به وجود آورد. در ادامه این مقاله از الو پایپینگ قصد داریم تا به صورت کامل به بررسی بعد قانونی و حقوقی این موضوع بپردازیم که هزینه تعمیر پکیج با مستاجر است یا مالک؟

هزینه تعمیر پکیج مستاجر با کیست؟

برخی از مالکان بر این باورند که زمانی که ملک خود را اجاره می‌دهند باید به همان صورت نیز تحویل بگیرند؛ یعنی ادعا می‌کنند که سالم تحویل دادیم، سالم هم تحویل می‌گیریم. همانطور که می‌دانیم در املاک استیجاری، لوازم مختلفی وجود دارند که در طول مدت اجاره، ممکن است خراب شده و نیاز به تعمیرات پیدا کنند. یکی از این لوازم پکیج است. در بسیار از موارد، درگیری و اختلاف نظرهای مختلفی برای پرداخت هزینه تعمیرات پکیج مستاجر به وجود می‌آید.

مطابق با قانون موجر و مستاجر، در صورتی که عیبی در ملک اجاره داده‌ شده به وجود آید، هزینه‌های تعمیرات به دو دسته جزئی و کلی تقسیم می‌شوند. هزینه‌های تعمیرات جزئی معمولا به دلیل استفاده‌های نادرست و یا استهلاک به وجود می‌آیند که پرداخت آن‌ها بر عهده مستاجر است. در صورت بروز خرابی‌هایی که نیاز به تعمیرات اساسی و کلی دارند، مالک باید عمل کند. پس در ابتدا باید نوع هزینه تعمیرات پکیج مستاجر به صورت کامل مشخص شود. تشخیص نوع هزینه تعمیرات نیز بر عهده متخصص بوده و بر اساس زمان، مکان، نوع خرابی و … مشخص می‌شود. در نهایت با این قانون و روش، مشخص می‌شود که هزینه تعمیر پکیج با کیست. به همین دلیل باید برای تعمیر شبانه روزی پکیج در اصفهان به یک متخصص مراجعه کنید تا در این مورد هم دچار مشکل نشوید.

هزینه تعمیر پکیج مستاجر با کیست؟

تشخیص نوع هزینه تعمیرات پکیج

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که یکی از وسایل خانه مانند پکیج، با خرابی مواجه شده باشد و به صورت دقیق ندانید که هزینه تعمیر پکیج با کیست؟ مالک موظف است تا ملک خود را در سالم‌ترین وضعیت ممکن اجاره دهد. شخص مستاجر نیز باید تمام وسایل و لوازم خانه را به صورت کامل چک کرده تا آن‌ها را سالم تحویل بگیرد و خرابی‌های موجود را قبل از تحویل گرفتن، گزارش دهد. پکیج یکی از گران‌ترین وسایل خانه بوده که در صورت بروز عوامل مختلف، ممکن است دچار خرابی شود؛ اما هزینه تعمیرات پکیج مستاجر دقیقا بر عهده چه کسی است؟ در ادامه به بررسی موقعیت‌های مختلف و تعیین مسئولیت هزینه تعمیر پکیج مستاجر می‌پردازیم.

۱- خرابی در تاسیسات ساختمان

همانطور که اشاره کردیم عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند باعث خرابی پکیج شوند. یکی از این عوامل، ایراد در تأسیسات ساختمان و اختلال در این محدوده است. بدیهی است که در چنین حالتی، مستاجر هیچ مسئولیتی نداشته و در خرابی پکیج کوچک‌ترین دخالتی ندارد. از این رو مالک در این حالت باید تمام هزینه خرابی پکیج را بر عهده گرفته و پرداخت کند. برای اینکه این هزینه‌ها تا حد زیادی کاهش پیدا کنند، به مالکان پیشنهاد می‌دهیم که لوله کشی تاسیسات در اصفهان را به یک متخصص بسپارند تا در آینده دچار چنین مشکلی نشوند.

۲-خراب شدن برد پکیج

یکی از حساس‌ترین و در عین حال گران‌ترین قطعات پکیج، برد آن است که معمولا در صورت استفاده طولانی‌ مدت آسیب می‌بیند. از همین رو معمولا هزینه تعمیرات برد پکیج، بر عهده مستاجر است. در این مورد هم مستاجر می‌تواند برای کاهش هزینه‌ها، از خدمات تعمیر پکیج ایران رادیاتور اصفهان در الو پایپینگ استفاده کند.

هزینه تعمیرات برد پکیج، بر عهده کیست

۳-خرابی قطعات مختلف پکیج

به صورت کلی پکیج از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که خرابی در هر بخش، به دلایل مختلفی بروز پیدا می‌کند. برای مشخص کردن اینکه هزینه تعمیر پکیج به عهده کیست، باید نوع خرابی و همچنین علت بروز آن به صورت کامل تشخیص داده شود. در چنین حالتی با عدالت کامل، می‌توان هزینه پرداخت را بر دوش مالک یا مستاجر قرار داد. بعد از تشخیص هزینه پرداختی باید برای تعمیر پکیج بوتان اصفهان اقدام کنید تا در تأمین آب گرم و یا گرمایش خانه، مشکل طولانی به وجود نیاید.

۴-هزینه سرویس پکیج

هزینه سرویس پکیج موردی است که باید به صورت سالیانه پرداخت شود تا پکیج دچار ایراد نشده و عملکرد آن مشکل پیدا نکند. به همین دلیل هزینه سرویس پکیج بر عهده مالک است و مستاجر در این زمینه وظیفه‌ای ندارد. در این مورد بهتر است مقاله نکات مهم در سرویس سالیانه پکیج دیواری را مطالعه کنید تا بتوانید به موقع از بروز مشکل و افزایش هزینه‌ها جلوگیری کنید.

هزینه سرویس سالانه پکیج به عهده کیست

اگر طرفین از پرداخت هزینه سر باز زنند چه کنیم؟

بعد از اینکه مشخص شد هزینه تعمیر پکیج بر عهده کیست، شخص باید این هزینه را به صورت تمام و کمال، به تعمیرکار پکیج پرداخت کند. در برخی از موارد ممکن است مالک یا مستاجر از پرداخت هزینه مربوطه سرباز زند و یا اجازه تعمیر پکیج را ندهد. در چنین حالتی طرف دیگر می‌تواند به شورای حل اختلاف مراجعه کرده و موضوع را به صورت کامل مطرح کند. با این کار شخص ملزم به پرداخت هزینه می‌شود و باید مراحل تعمیر پکیج را به‌صورت کامل انجام دهد.

سخن پایانی

به صورت کلی نمی‌توان یک نسخه مشخص برای هزینه تعمیرات پکیج مستاجر در نظر گرفت؛ چراکه خرابی‌ها به دلایل متفاوت و در شرایط مختلف ایجاد می‌شوند. پس از بررسی نوع خرابی و علت بروز آن، می‌توان تشخیص داد که هزینه تعمیر پکیج با مالک است یا مستاجر؟ همانطور که اشاره کردیم این هزینه در دو دسته کلی و فرعی قرار می‌گیرد که هزینه‌های کلی، بر عهده مالک هستند و هزینه‌های جزئی را باید مستاجر پرداخت کند. در صورت عدم پرداخت هزینه توسط شخص ملزم، می‌توان از طریق مراجعه به شورای حل اختلاف اقدام نمود. شما می‌توانید برای پیدا کردن بهترین نرخ تعمیرات پکیج در اصفهان با ما در الو پایپینگ تماس بگیرید.

سوالات متداول

  1. در چه صورت پرداخت هزینه تعمیرات پکیج مستاجر بر عهده خود او است؟
    دو دسته، هزینه‌های کلی که بر عهده مالک بوده و هزینه‌های جزئی که مستاجر موظف به پرداخت آن‌هاست. به عبارت بهتر اگر مشکل از تاسیسات خانه باشد، مالک باید هزینه تعمیر پکیج را پرداخت کند. اما اگر خرابی در اثر استفاده نادرست از پکیج به وجود آید، مستاجر باید هزینه‌های آن را پرداخت کند.
  2. هزینه تعمیر پمپ پکیج بر عهده کیست؟
    از آنجایی که پمپ یکی از مقاوم‌ترین قطعات پکیج بوده و در صورت استفاده دچار خرابی نمی‌شود، هزینه تعمیرات آن بر عهده مالک است. خرابی پمپ معمولا از ابتدا وجود داشته و در روند ساخت دستگاه ایجاد شده است.
  3. در چه حالتی مستاجر معاف از پرداخت هزینه تعمیرات پکیج می‌شود؟
    در حالتی که مستاجر دخالتی در بروز خرابی نداشته باشد، برای مثال خرابی ناشی از تأسیسات و یا مشکلات برقی باشد، یا اینکه عیب موردنظر، قبل از حضور مستاجر در ملک به وجود آمده باشد.
4.7/5 - (7 امتیاز)
برچسب ها :
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست