۱۲ علت روشن نشدن کولر گازی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در یک روز گرم تابستانی که تازه از سر کار به خانه برگشته‌اید، با مشکل روشن نشدن کولر گازی مواجه شوید. در چنین شرایطی اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد این است که علت روشن نشدن کولر گازی را بررسی کرده و هرچه سریع‌تر با یک تعمیرکار یا سرویس کار کولر گازی تماس بگیرید تا این مشکل را برای شما حل کند. ما در این مقاله از الوپایپینگ می‌خواهیم اصلی‌ترین دلایل روشن نشدن کولر گازی را بررسی کرده و راه‌حل‌هایی را برای رفع سریع‌تر این مشکل به شما ارائه دهیم.

وجود مشکل در برق ورودی کولر گازی

۱-     وجود مشکل در برق ورودی

یکی از اصلی‌ترین علت‌های روشن نشدن کولر گازی قطع بودن جریان برق ورودی به دستگاه است. بنابراین اگر به تازگی می‌خواهید برای فصل تابستان کولر خود را راه‌اندازی کنید یا اینکه به طور ناگهانی متوجه روشن نشدن آن شده‌اید، باید ابتدا از سالم بودن اتصالات برق ورودی به دستگاه مطمئن شوید. برای این کار حتما از یک فازمتر استفاده کنید و در صورت قطع بودن اتصالات، حتما به سراغ یک برقکار ماهر بروید.

۲-     وجود اتصالی در سیم کشی دستگاه

گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید که کولر خاموش و روشن می‌شود. حتی ممکن است کولر تا چند دقیقه پیش به طور کاملا معمولی کار کند، اما به طور ناگهانی روشن نشود. در این صورت علت روشن نشدن کولر گازی می‌تواند اتصالی کردن سیم‌کشی دستگاه باشد. در این صورت باید دقت کنید که همه سیم‌ها کاملا سالم باشند و نوساناتی هم در ولتاژ وجود نداشته باشد.

۳-     قطع شدن جریان توسط مدارشکن

یکی دیگر از مواردی که مانع از راه‌اندازی اولیه کولر گازی می‌شود، مدارشکن است. این قطعه که در جعبه فیوز نصب می‌شود، وظیفه دارد از خطرات احتمالی که منجر به آتش سوزی می‌شوند، جلوگیری کند. به همین دلیل اگر هم‌زمان از چند وسیله برقی استفاده می‌کنید یا اینکه یکی از وسایل برقی‌تان خراب و مشکل‌دار است، باید انتظار داشته باشید که مدارشکن مانع از روشن شدن کولر گازی شود. زیرا در این حالت ولتاژ مصرفی شما به طور ناگهانی بالا رفته و در نتیجه مدارشکن برای جلوگیری از بروز مشکل، جریان را قطع کند.

بنابراین اگر متوجه شدید که کولر گازی شما روشن نمی‌شود و از سالم بودن اتصالات برقی اطمینان دارید، به سراغ جعبه فیوز بروید. اگر مدارشکن بر روی حالت On بود، با یک فازمتر سالم بودن آن را بررسی کنید. اما اگر مدارشکن بر روی حالت خاموش قرار داشت، آن را روشن کرده و صبر کنید تا ببینید آیا دوباره به حالت off برمی‌گردد یا نه؟ در صورت بازگشت به حالت خاموش، بدون دست‌کاری دوباره مدارشکن، با یک برق‌کار ماهر تماس بگیرید.

کثیف بودن فیلتر کولر گازی

۴-     کثیف بودن فیلتر کولر گازی

اگر چند وقتی است که از کولر گازی خود استفاده نکرده‌اید و حالا می‌خواهید برای فصل گرم آن را روشن کنید، حتما نیاز به استفاده از خدمات تعمیر و سرویس کولر گازی در اصفهان خواهید داشت. زیرا سرویس نشدن کولر می‌تواند به یکی از علت‌های روشن نشدن آن تبدیل شود. به ویژه اگر فیلتر کولر گازی به‌ موقع تمیز نشود، می‌تواند باعث از کار افتادن بقیه بخش‌ها شده و به این ترتیب در عملکرد این سیستم سرمایشی اختلال ایجاد کند. توصیه می‌شود که فیلترهای هوای کولر گازی را در بازه‌های زمانی یک ماهه تمیز کنید تا مشکلی برای دستگاه شما به وجود نیاید.

۵-     یخ زدن کویل های کندانسور

یکی دیگر از علت‌های رایج روشن نشدن کولر گازی، یخ زدن کویل‌ها است. به طور معمول رطوبتی که توسط این سیستم سرمایشی جذب شده است، به صورت قطره‌ قطره تخلیه می‌شود. اما گاهی اوقات مواردی مانند کثیف بودن فیلترها، باعث می‌شوند که جریان هوا نتواند به خوبی در لوله‌ها جریان پیدا کرده و به این ترتیب رطوبت متراکم شده در محفظه، باعث یخ زدن کویل‌های کندانسور شود.

برای برطرف شدن این مشکل باید پوشش کولر گازی را بردارید تا مطمئن شوید که علت روشن نشدن کولر گازی یخ زدن کویل‌ها است. حالا باید برق کولر را قطع کرده و سشوار را بر روی پایین‌ترین درجه گرمادهی قرار داده و کویل‌ها را گرم کنید. سپس آب موجود روی آن‌ها را به طور کامل خشک کرده و دوباره برق را متصل کنید.

۶-     خراب شدن ترموستات

یکی از مشکلات رایجی که باعث روشن نشدن کولر گازی اسپلیت می‌شود، خراب بودن یا تنظیم نادرست ترموستات است. در زمان راه‌اندازی کولر، حتما باید دقت کنید که ترموستات بر روی حالت سرمایشی قرار گرفته باشد و دمای آن حداقل ۳ درجه از دمای فعلی اتاق کمتر باشد. اگر از ترموستات‌هایی استفاده می‌کنید که نیاز به باتری دارند، باید شارژ داشتن آن را بررسی کنید. همچنین اگر از ترموستات دیجیتال استفاده می‌کنید، حتما دقت کنید که نوشته‌های روی نمایشگر پررنگ باشند و سوسو نزنند. در غیر این صورت ترموستات خراب است و همین موضوع می‌تواند علت روشن نشدن کولر گازی باشد.

۷-     خراب بودن سنسور دمایی کولر

سنسور دمای کولر گازی یا ترمیستور وظیفه دارد دمای هوای اتاق را اندازه‌گیری کرده و در صورت لزوم، به برد فرمان دستور روشن شدن کمپرسور را بدهد. بنابراین در صورتی که کولر گازی پنجره‌ای خود را بر روی حالت خودکار قرار داده‌اید، ممکن است خراب شدن ترمیستور مانع از روشن شدن آن شود.

گرفتگی لوله تخلیه آب کولر گازی

۸-     گرفتگی لوله تخلیه آب

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن کولر گازی این است که مسیر تخلیه آب آن دچار گرفتگی شده است. این موضوع می‌تواند سوئیچ شناوری را فعال کرده و به این ترتیب با هشدار دادن به برد، مانع از راه‌اندازی سیستم سرمایشی شود. برای این کار باید حتما سینی را به طور مرتب خالی کنید و یا اینکه مطمئن شوید که مسیر مجرا کاملا باز است. سپس سوئیچ شناوری را در حالت خاموش قرار داده و دوباره کولر را روشن کنید.

۹-     خراب بودن برد کولر گازی

برد الکتریکی کولر گازی یکی از قطعات اصلی در روشن شدن این دستگاه است. دقت کنید که در صورت خراب شدن برد، چاره‌ای جز تعویض آن ندارید و برای این کار حتما باید با یک متخصص در زمینه تعمیر کولر گازی تماس بگیرید. در صورتی که سریعا به این مشکل رسیدگی نکنید، سایر قسمت‌ها هم دچار خرابی خواهند شد.

۱۰- خراب شدن کندانسور

کندانسور در کولر گازی وظیفه دارد که هوای گرم منزل را خارج کرده و هوای خنک را جایگزین آن کند. در صورتی که در این فرایند اختلالی ایجاد شود، فشار زیادی به کمپرسور وارد شده و دمای آن به شدت افزایش پیدا می‌کند. همین موضوع می‌تواند به طور کامل عملکرد کولر را متوقف کرده و مانع از روشن شدن آن شود. به همین دلیل حتما باید از یک سرویسکار کولر گازی برای بررسی سلامت این قطعه کمک بگیرید. در صورتی که با این مشکل مواجه شدید می‌توانید به صفحه “ثبت خدمات سرمایشی الوپایپینگ” مراجعه نمایید و خدمات مورد نیاز خود را پیدا و ثبت نمایید تا متخصصان الوپایپینگ در سریع‌ترین زمان با شما تماس بگیرند و مشکل‌تان را رفع کنند.

۱۱- خراب شدن ریموت کنترل

اگر معمولا از کنترل برای روشن کردن کولر گازی استفاده می‌کنید و حالا متوجه شده‌اید که کولر با ریموت روشن نمی‌شود، شاید مشکل از ریموت کنترل شما باشد. در این حالت باید ببینید که آیا سیستم سرمایشی به صورت دستی راه‌اندازی می‌شود یا نه؟ در صورتی که کولر به شکل دستی روشن شد، باید به دنبال علت کار نکردن کنترل کولر گازی بروید.

خراب شدن موتور فن کولر گازی

۱۲- خراب شدن موتور فن

موتور فن کولر گازی هم یکی دیگر از قطعاتی است که وظیفه به جریان درآوردن هوا را بر عهده دارد و در داخل کندانسور قرار گرفته است. اگر مدت زیادی است که کولر گازی خود را خریداری کرده‌اید، ممکن است دلیل روشن نشدن سیستم سرمایشی شما خرابی موتور فن باشد. برای اطمینان از این موضوع باید برق کولر را قطع کرده و با استفاده از مولتی متر، سلامت این قطعه را بررسی کنید. البته که باز کردن کولر یک کار بسیار تخصصی است و حتما باید برای بررسی سلامت موتور فن از یک متخصص کمک بگیرید.

سخن پایانی

روشن نشدن کولر گازی یکی از مشکلات آزار دهنده‌ای است که در روزهای گرم سال می‌تواند شما را کلافه کند. برای اینکه از عدم بروز این مشکل مطمئن شوید، باید به طور دائمی کولر خود را سرویس کرده و قبل از راه‌اندازی اولیه، حتما سلامت همه قطعات آن را بررسی کنید. ما در این مقاله از الوپایپینگ به بررسی ۱۲ علت روشن نشدن کولر گازی پرداختیم و راه‌هایی را برای برطرف کردن آن‌ها پیشنهاد دادیم. اما توصیه ما این است که در صورت مشاهده چنین مشکلی حتما با یک متخصص و سرویسکار ماهر تماس بگیرید تا بتواند خیلی زود مشکل را برطرف کند.

سوالات متداول

  1. آیا خودمان می‌توانیم مشکل روشن نشدن کولر گازی را برطرف کنیم؟
    در بیشتر موارد خیر. در صورتی که این مشکل به دلیل کثیف بودن فیلترها به وجود آمده باشد، برطرف کردن آن کار چندان سختی نیست. اما اگر مشکلی در سیستم الکتریکی دستگاه وجود داشته باشد، حتما باید با یک متخصص تماس بگیرید.
  2. آیا در صورت خرابی برد، باید به طور کامل آن را تعویض کرد؟
    خیر. در بسیاری از موارد سوختن فیوزها، خازن‌ها یا مقاومت‌ها باعث روشن نشدن کولر گازی می‌شود که نیازی به تعویض کلی برد نیست. این موضوع کاملا بستگی به نظر متخصص دارد.
  3. آیا در صورت پریدن فیوز با روشن شدن کولر گازی، باید بلافاصله آن را وصل کنیم؟
    در صورتی که فیوز در زمان راه‌اندازی سیستم سرمایشی پرید، باید بدانید که مشکلی در سیم‌کشی دستگاهتان وجود دارد. بنابراین توصیه می‌شود که کاری انجام نداده و با یک برق‌کار ماهر تماس بگیرید.
4.6/5 - (5 امتیاز)
برچسب ها :
برای ثبت درخواست سرویس و تعمیر کولر گازی در اصفهان با ما تماس بگیرید. ثبت درخواست تعمیر در محل
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست