علائم خرابی شیر برقی و چهارراهی تصفیه آب

در شرایط کنونی، عده زیادی از افراد برای سلامت هرچه بیشتر خود و افراد خانواده‌شان ترجیح می‌دهند که از تصفیه آب‌های خانگی استفاده کنند تا بتوانند آب پاکیزه‌تر و با آلودگی کمتری را برای مصارف روزمره خود داشته باشند. دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، به هر دلیلی ممکن است خراب شوند و نتوانند عملکرد خوبی داشته باشند. یکی از مشکلات رایج این دستگاه‌ها، خرابی شیر برقی و چهارراهی است. در این مقاله از الو پایپینگ قصد داریم تا به بررسی علائم خرابی شیر برقی تصفیه آب بپردازیم.

شیر برقی در دستگاه تصفیه آب چیست؟

شیر برقی در دستگاه تصفیه آب

شیر برقی موجود در دستگاه‌های تصفیه آب، در واقع یک شیر دارای سیم‌ پیچ است که با جریان الکتریسیته کار می‌کند. شیر برقی را می‌توان از مهم‌ترین قطعات موجود در دستگاه تصفیه آب در نظر گرفت؛ به همین دلیل خرابی شیر برقی تصفیه آب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و سریعا باید تعمیر شود. در این موارد می‌توانید با تعمیرکار دستگاه تصفیه آب خانگی در اصفهان تماس بگیرید. شیر برقی در اصل وظیفه کنترل ورود و خروج آب به درون دستگاه را داشته و می‌تواند جلوی هدر رفتن آب را به صورت کامل بگیرد. زمانی که سنسورهای دستگاه دستور خاموشی به پمپ می‌دهند، شیر برقی است که مسیر آب را بسته و مجددا با روشن شدن پمپ، آن را باز می‌کند.

چهارراهی دستگاه تصفیه آب چیست؟

چهارراهی دستگاه تصفیه آب

برای اینکه با علائم خرابی چهار راهی در دستگاه تصفیه آب آشنا شویم، لازم است تا یک تعریف کلی از آن و عملکردش داشته باشیم. اولین شیرهای برقی تولید و ارائه‌ شده به بازار، به‌ صورت مکانیکی و بدون نیاز به برق، کار می‌کنند. این شیرها دارای دو ورودی و دو خروجی برای ورود و خروج آب هستند؛ در همین راستا به آن‌ها چهارراهی تصفیه آب نیز می‌گویند. عملکرد کلی این قطعه به این صورت است که آب ورودی شهری از طریق یکی از مسیرهای این چهارراهی وارد شده و وارد فیلتر می‌شود. از طرف دیگر، آب تصفیه‌ شده، از یکی دیگر از سمت‌های چهارراهی به مخزن تصفیه آب می‌رود. در صورت گرفتگی فیلترها یا کثیف شدن آن‌ها، می‌توانید از خدمات تعویض فیلتر تصفیه آب در اصفهان استفاده کنید.

علائم خرابی شیر برقی تصفیه آب

همان‌طور که اشاره کردیم، شیر برقی، یکی از اصلی‌ترین قطعات یک دستگاه تصفیه آب است که وظیفه مهمی را نیز بر عهده دارد. در این قسمت قصد داریم تا با علائم خرابی این قطعه آشنا شویم.

علائم خرابی شیر برقی تصفیه آب

۱- عدم خروج آب از دستگاه

اصلی‌ترین علامت خرابی شیر برقی تصفیه آب، عدم تولید و خروج آب از دستگاه است. پس زمانی که این دستگاه خراب شده و نتواند به‌ خوبی وظیفه خود را انجام دهد، هیچ آب تصفیه‌ شده‌ای تولید نمی‌شود. تا زمانی که آب‌های تصفیه‌ شده قبلی در مخزن دستگاه موجود باشند، شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید؛ اما بلافاصله بعد از اتمام آب موجود در مخزن، آب به طور کلی قطع می‌شود.

۲- بسته شدن مسیر جریان آب

یکی دیگر از علائم خرابی شر برقی دستگاه تصفیه آب این است که مسیر جریان آب بسته شده و آب هدر می‌رود. برای اطمینان از این حالت، می‌توانید شلنگ ورودی فاضلاب را خارج کرده و دستگاه را نیز خاموش کنید. اگر دورریز آب مشاهده کردید، بدین معناست که شیر برقی شما خراب است.

۳- کارکرد طولانی و بدون توقف

صدای کارکرد طولانی نیز از دیگر علائم خرابی و از کارافتادگی شیر برقی محسوب می‌شود. در این حالت پمپ دستگاه تلاش می‌کند تا آب مصرف شده از مخزن را جایگزین کند؛ اما نمی‌تواند این کار را انجام دهد. پس شما باید همواره به صدای دستگاه خود توجه زیادی داشته باشید؛ چراکه رخ دادن این حالت، می‌تواند برای دستگاه به میزان قابل‌ توجهی خطرناک باشد. داغ شدن پمپ نیز در این راستا می‌تواند به عنوان یکی از علائم خرابی شیر برقی تصفیه آب شمرده شود.

همچنین بخوانید: آموزش روش هواگیری دستگاه تصفیه آب خانگی

علائم خرابی چهار راهی تصفیه آب

در قسمت‌های قبلی با تعریف چهارراهی تصفیه آب و همچنین عملکرد آن تا حدودی آشنا شدیم. در این قسمت نیز قصد داریم تا با علائم خرابی این قطعه آشنا شویم.

علائم خرابی چهار راهی تصفیه آب

۱- سوختن شیر برقی

یکی از اصلی‌ترین علائم خرابی چهار راهی تصفیه آب می‌تواند مربوط به سوختن شیر برقی باشد. در قسمت قبلی با علائم خرابی شیر برقی تصفیه آب آشنا شدیم؛ پس اگر از طریق این نشانه‌ها از خرابی شیر برقی خود مطمئن شدید، باید احتمال خرابی چهارراهی آن را نیز بدهید. به صورت کلی بروز هرگونه اختلال در عملکرد شیر برقی، به احتمال بسیار بالا می‌تواند باعث خرابی چهارراهی دستگاه شما بشود.

۲- نشتی دستگاه از نشانه های خرابی چهار راهی تصفیه آب

نشتی دستگاه نیز از دیگر نشانه‌های خرابی چهار راهی تصفیه آب است. این نشانه را به عنوان یکی از رایج‌ترین مشکلات این دستگاه‌ها می‌دانند؛ به همین خاطر در صورت مشاهده نشتی، باید سریعا در راستای تعمیر دستگاه اقدام کرد تا آسیب وارد شده به آن، جدی‌تر از آنچه هست نشود.

تعمیر خرابی های دستگاه تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب یکی از دستگاه‌های پراستفاده محسوب می‌شود که با هر بار خالی شدن مخزن آب، پمپ آن به کار می‌افتد تا بتواند آب استفاده‌ شده را مجددا جبران کند. به همین دلیل این دستگاه به میزان زیادی دچار استهلاک و خرابی می‌شود. همان‌طور که اشاره کردیم، یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین قطعات به‌ کاررفته در این دستگاه، شیر برقی آن است. درصورتی‌که شیر برقی یا هرکدام از تجهیزات دیگر دستگاه شما دچار خرابی شود، لازم است تا سریعا به تعمیر آن بپردازید.

توصیه ما به شما این است که به هیچ عنوان خودتان اقدام به تعمیر دستگاهتان نکنید؛ چراکه این احتمال وجود دارد که باعث آسیب رسیدن به آن شوید. بهترین اقدام در چنین شرایطی این است که از یک متخصص و تعمیرکار مجرب که در زمینه تعمیر این دستگاه‌ها مهارت بالایی دارد، کمک بگیرید. علاوه بر این برای دیرتر خراب شدن تصفیه آب، می‌توانید از خدمات مشاوره خرید دستگاه تصفیه آب خانگی الو پایپینگ استفاده کنید.

جمع‌بندی

امروزه بسیاری از افراد در خانه و محل کار، از دستگاه‌های تصفیه آب استفاده می‌کنند تا بتوانند آب سالم‌تر و پاکیزه‌تری را برای نوشیدن در اختیار داشته باشند. دستگاه تصفیه آب از قطعات و تجهیزات متعددی تشکیل شده است که یکی از آن‌ها شیر برقی است. شیر برقی ممکن است به دلایل مختلف آسیب دیده و دچار خرابی شود یا اینکه در عملکردش اختلال و مشکلی پیش آید. علائم خرابی شیر برقی تصفیه آب را در قسمت‌های قبلی به صورت کامل مورد بررسی قرار دادیم تا در صورت مشاهده آن‌ها، مستقیما برای تعمیر این قطعه اقدام کنید. چهارراهی نیز از دیگر تجهیزات مهم این دستگاه است که ممکن است به دلایل مختلف خراب شده و از کار بیفتد. علائم خرابی چهار راهی تصفیه آب را نیز در قسمت‌های قبلی توضیح دادیم.

سؤالات متداول

  1. اصلی‌ترین نشانه خرابی شیر برقی کدام است؟
    قطع شدن آب را می‌توان به‌ عنوان اصلی‌ترین نشانه برای خرابی شیر برقی دستگاه تصفیه آب در نظر گرفت که می‌تواند آسیب‌های جدی و متعددی را برای دستگاه به دنبال داشته باشد.
  2. وظیفه شیر برقی در دستگاه تصفیه آب چیست؟
    این دستگاه به‌ صورت کلی وظیفه دارد تا ورود و خروج آب را مدیریت کرده و از به هدر رفتن آن، جلوگیری کند.
  3. داغ شدن پمپ دستگاه تصفیه آب، از علائم چه مشکلی در دستگاه است؟
    داغ شدن پمپ آب و کار کردن مداوم آن، می‌تواند به دلیل خرابی شیر برقی باشد. در صورت خرابی شیر برقی و مصرف آب موجود در مخزن، پمپ تلاش خود را به کار می‌گیرد تا میزان آب استفاده‌ شده را جایگزین کند، اما نمی‌تواند و به همین دلیل داغ شده و ممکن است آسیب ببیند.
4/5 - (23 امتیاز)
برچسب ها :
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست