لوله کشی فاضلاب در اصفهان

لوله کشی فاضلاب در اصفهان یکی از اساسی ترین بخش های ساختمان می باشد.همچنین وظیفه جمع آوری و انتقال به شبکه فاضلاب شهر را بر عهده دارد. یکی از خدمات الوپایپینگ  لوله کشی فاضلاب ساختمان در اصفهان است . در این مقاله قصد داریم تمامی نکات مهم راجب لوله کشی فاضلاب اصفهان را توضیح دهیم.در ابتدا لازم است با انواع جنس های لوله های فاضلابی آشنا شویم.

امروزه در ساختمان ها باتوجه به کاربری آنها می توانیم 3 مدل لوله استفاده کنیم:

1لوله کشی فاضلاب پولیکا

2-لوله کشی فاضلاب پلی اتیلن

3- لوله کشی فاضلاب پوشفیت

بسته به شرایط ساختمان هرکدام دارای مزایا و معایبی هستند. می توانید با مراجعه به سه لینک بالا توضیحات کافی راجع به جنس و نحوه اجرای آن بدست آورید. بعد از آشنایی با انواع لوله فاضلابی در لوله کشی فاضلاب در اصفهان لازم هست با انواع سیستم های فاضلاب و طرز اجرای آن آشنا شویم.

فاضلاب خاکستری ، لوله کشی فاضلاب در اصفهان

فاضلاب خاکستری

فاضلاب چیست؟

به آب مصرف شده که حاوی مواد آلوده هست فاضلاب گفته می شود. در حالت کلی به هر نوع فاضلابی که دارای مواد آلی به صورت معلق یا محلول است فاضلاب یا Sewage گفته می شود. در تعریف کامل تر فاضلاب Waste  و فاضلاب خاکستری را به صورت زیر تعریف می کنیم.

فاضلاب Wasteچیست؟

به  هر نوع فاضلاب خارج شده از لوازم بهداشتی و سایر دستگاه های مصرف کننده آب به غیر از فاضلاب توالت ایرانی و شرقی فاضلاب Waste  گفته می شود.

فاضلاب خاکستری یا Gray waterچیست؟

فاضلاب خاکستری یا Gray water  به فاضلاب خروجی از زیر دوشی حمام ، ماشین لباسشویی ، وان و غیره گفته می شود. همچنین می توان از آن در آب ریز مخزن فلاش تانک توالت ایرانی و فرنگی استفاده نمود.

در یک ساختمان مسکونی شبکه فاضلاب در لوله کشی فاضلاب در اصفهان به صورت زیر قرار خواهد گرفت.

  • شاخه افقی فاضلاب یا Branch

وظیفه لوله های افقی فاضلاب انتقال محتویات لوله های انشعابی فاضلاب لوازم بهداشتی مثل ظرفشویی، لباسشویی و غیره است. این لوله محتویات داخل را به سمت لوله اصلی (رایزر قائم فاضلاب) هدایت می کند .

  • لوله قائم فاضلاب یا Discharge Stack

لوله رایزر یا لوله قائم فاضلاب از پایین تا بالای ساختمان در محفظه داکت قرار خواهد گرفت . وظیفه آن جمع آوری فاضلاب از شاخه های طبقاتی و انتقال محتویات داخل لوله با پایین ساختمان است.

فاضلاب در ساختمان های مسکونی ، لوله کشی فاضلاب در اصفهان

اجرای فاضلاب در ساختمان های مسکونی

آشنایی با اصطلاحات لوله کشی فاضلاب در اصفهان

سیفون یا Trap چیست؟

وظیفه سیفون ذخیره مقداری  آب در مسیر عبور فاضلاب  می باشد.این کار از انتشار هوای آلوده و گازهای موجود داخل سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان جلوگیری می کنند.

دریچه بازدید یا Clean out چیست؟

دریچه ای است قابل نصب بر روی خطوط لوله های فاضلاب و آب باران. وظیفه ی آن تمیز کردن لوله ها و همچنین رفع گرفتگی لوله ها  در لوله کشی فاضلاب در اصفهان می باشد.

لوله هوا کش چیست و چه کاربردی دارد؟ 

لوله هوا کش که امروزه بیشتر به اسم لوله ونت رواج دارد. وظیفه آن ارتباط بین شبکه فاضلاب با جریان هوای آزاد است.  مهمترین کاربرد لوله هواکش جلوگیری از فشار معکوس یا مکش سیفونی می باشد.

فشار معکوس چیست؟

زمانی که حجم گازهای پشت سیفون افزایش یافته ،فشار آنها نیز افزایش می یابد. این کار باعث خارج شدن آب داخل سیفون به بیرون می شود.

سیفوناژ یا مکش سیفونی چیست؟

بر اثر خلاء نسبی تخلیه آب هوا بند سیفون اتفاق خواهد افتاد.

هدف از لوله کشی صحیح در لوله کشی فاضلاب در اصفهان چیست؟

1-تخلیه سریع فاضلاب بدون صدا و بدون آسیب رساندن به سایر قسمت ها

2-جلوگیری از رسوب گذاری

3- آب بند و هوا بند بودن لوله های فاضلاب در مقابل نفوذ آلودگی ها و بوهای نامطبوع. این کار به منظور تأمین آسایش و راحتی ساکنین ساختمان می باشد.

4-کنترل فشار داخل سیستم فاضلاب به منظور ایجاد هماهنگی بین رانش هوا و مکش در هنگام تخلیه فاضلاب ساختمان

5- عدم گرفتگی در لوله ها

6- عدم وجود نشتی در لوله و اتصالات فاضلاب

نکات مهم در اجرای لوله کشی فاضلاب ساختمان

1-رعایت شیب لوله های افقی در طول مسیر یکی از مهم ترین نکات  در لوله کشی فاضلاب در اصفهان می باشد. این موضوع را مجری باید در زمان اجرا رعایت کند . حرکت در لوله ها به صورت ثقلی بوده و بدون هیچ پمپ، فاضلاب باید از لوله ها خارج شود. داشتن شیب در لوله ها ی افقی الزامی است. چرا که فاضلاب  بتواند با سرعت2.3 فوت بر ثانیه  حرکت کرده و از خود رسوبی داخل لوله ها باقی نگذارد. مطابق با استاندار این شیب حدود 1 تا 2 درصد می باشد.

2- استفاده از اتصالات 90 درجه در لوله کشی فاضلاب ممنوع بوده و باید از اتصالات 45 درجه استفاده شود.

3- سیفون که در مصرف کننده های مثل کفشور و توالت ایرانی قرار دارند باید به صورت تراز نصب شود. نصب سیفون به صورت شیب دار و کج ممنوع بوده و باعث انتشار بوی نامطبوع در ساختمان می شود.

4- عبور لوله های فاضلاب در ملک همسایه ممنوع بوده.

5-سایز لوله های فاضلاب باید بر اساس دبی مصرفی سرویس ها و مجموع واحد های ساختمان  محاسبه و مشخص شود.

توصیه می شود برای خرید لوازم و اتصالات از مهندس تاسیسات و خدمات لوله کشی در اصفهان برای محاسبه و انتخاب لوله ها مشاوره بگیرید.

6- لوله ها ی فاضلاب باید مطابق نقشه و در داکت عبور کند.

7- در اجرای لوله های فاضلاب به فاصله یک متر مجری باید از بست مخصوص برای مهار لوله ها استفاده کند.

8- مجری باید قبل از چسب کاری لوله ها، داخل لوله و اتصالات  را تمیز نماید.

9- در قسمت پایین رایزر اصلی فاضلاب و آب باران نصب دریچه بازدید الزامی می باشد. نصب دریچه بازدید در مسیرهایی که زاویه  تغییر امتداد آنها بیش از 45 درجه در لوله های افقی هستند، الزامی است.

دیگر نکات مهم لوله کشی فاضلاب در اصفهان

10- اجرای لوله ونت قبل از سیفون الزامی می باشد. در فضاهایی که امکان اجرای لوله ونت نمی باشد، حداقل برای یکی از  وسیله های  بهداشتی در آن فضا باید کار گذاشته شود.

اجرای لوله کشی آب و فاضلاب در اصفهان یکی از خدمات مجموعه ما می باشد. همین حالا با تماس بگیرید. تا در تهیه نقشه ساختمان محاسبه و سایز بندی و اجرای مطابق با مقررات ملی ساختمان در خدمت شما باشیم.

11- استفاده از لوله های فشار ضعیف در سیستم فاضلاب ممنوع است .استفاده از  لوله هایی که در مجاورت آفتاب بوده و تغییر شکل داشته ممنوع است. همچنین لوله های فاضلاب باید  به دور از هرگونه ترک یا شکستگی باشد.

12-استفاده از رایزر مشترک در ساختمانهایی که سرویس  بهداشتی نزدیک آشپزخانه می باشد ممنوع بوده . و باید به صورت جداگانه اجرا شود.

13- تمامی لوله های هوا کش فضا ها باید به صورت مجزا اجرا شود. استفاده از یک لوله مشترک برای  هوا کش فضاهای نزدیک هم ممنوع می باشد.

14- لوله های فاضلاب زیر دیوار ها باید از داخل غلاف عبور کند و در برابر شکستگی محافظت شوند.

15- در هنگام اجرای لوله کشی باید از در پوش مناسب برای انسداد لوله ها در برابر ورود مصالح استفاده شود.

رعایت فاصله ها و استاندار در زمان لوله کشی فاضلاب ساختمان اصفهان الزامی می باشد.

ارتفاع لوله فاضلاب سینک ظرفشویی 50-60 سانتی متر

ارتفاع لوله فاضلاب دستشویی 45 سانتی متر

محل قرارگیری لوله فاضلاب دستشویی نسبت به دیوار 45 سانتی متر

محل قرارگیری لوله توالت فرنگی نسبت به دیوار 45 سانتی متر و از محور لوله تا دیوار پشت 25 تا 30 سانتی متر

محل قرارگیری لوله توالت فرنگی نسبت به دیوار 45 سانتی متر و از محور لوله تا دیوار پشت 25 تا 30 سانتی متر

محل قرارگیری لوله توالت ایرانی نسبت به دیوار 45 سانتی متر و از محور لوله تا دیوار پشت 30 سانتی متر

16- لوله های فاضلاب باید مطابق نقشه تاسیسات تا نزدیک ترین چاه فاضلاب یا منهول اجرا شود. تا توسط سازمان آب و فاضلاب منطقه به اگو شهری فاضلاب متصل شود.

17- محل نصب دریچه های بازدید باید در فضاهایی تعبیه شود که دسترسی به آن به راحتی امکان پذیر باشد.

18- لوله های فاضلاب و آب باران در لوله کشی آب و فاضلاب در اصفهان باید به صورت مجزا اجرا شوند.

19- نصب بست بر روی اتصال ممنوع بوده و باعث آب بندی افتادن اتصال می شود. بست ها باید بر روی لوله ها به فاصله یک متر نصب شود.

20- جانمایی وسایل بهداشتی باید به نحوی باشد که در نزدیکی لوله های فاضلاب توالت فرنگی و ایرانی قرار بگیرد.  به مفهوم ساده تر در یک سرویس بهداشتی، لوله فاضلاب روشویی بعد از توالت قرار داده شود. چرا که پس شستن دست ها باعث شود آب مصرف شده در روشویی کمک به روان سازی فاضلاب توالت کند.

مجری باید بعد از اتمام لوله کشی، سیستم را مطابق با استاندارد مقررات ملی تست نماید. همچنین پس از اتمام کار روی لوله ها پوشانده شود. جهت توضیحات بیشتر به مقاله تست سیستم آب و فاضلاب مراجعه کنید.

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

[TheChamp-Sharing]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *