سیستم گرمایش از کف در اصفهان

امروزه سیستم گرمایش از کف در اصفهان که با نام گرمایش تابشی نیز معروف است  به صورت گسترده در کشورهای اروپایی و آسیایی استفاده میشود. و ما قصد داریم در این مقاله این نوع سیستم را به طورمفصل برای شما توضیح دهیم . امید داریم که مطالب فوق برای شما مفید واقع شود.

سیستم گرمایش از کف چیست؟

این مدل سیستم بیشتر اوقات در زمان ساخت یا نوسازی در زیر کف ساختمان انجام میشود. در اجرای سیستم گرمایش از کف در اصفهان ، عمل گرمایش با استفاده از گرم کردن کف زمین ساختمان صورت میگیرد.

در سیستم گرمایش روش های مختلفی برای گرم کردن زمین  وجود دارد که در این بین میتوان  به روش آب و برق اشاره کرد و به جرئت میتوان گفت که روش آب بهتر و به صرفه تر است.

امروزه استفاده از وسایلی چون لوله های مدرن چند لایه ، سیستم های کنترل و پکیج های دیواری با راند مان بالا در سیستم گرمایش از کف در اصفهان این کار را بسیار راحت تر کرده اند .

نحوه ی اجرای سیستم گرمایش از کف چگونه است؟

در این روش به وسیله ی لوله، کف زمین را می پوشانند و روی آن را بتن می ریزند که همراه گردش آب گرم داخل لوله ها با استفاده از یک پمپ ، حرارت آن به کف زمین منتقل میشود. حرارتی که به کف زمین هدایت داده شده انرژی خود را به شکل تابشی به مکان های اطراف خود منتقل میکند.

طبق آزمایش های مستقل قابل قبول ترین محیط باید میان 19 تا 29 درجه سانتیگراد باشد و علاوه بر آن میزان درجه ی هوا در محدوده ی سر بین 20 تا 24 درجه ی سانتیگراد باشد.

اجرای سیستم گرمایش از کف در اصفهان

سطح آماده سازی شده جهت سیستم گرمایش از کف اصفهان:

سیستم گرمایش از کف را میتوان هم در شکال بتنی و هم در شکل چوبی نصب و اجرا کرد. در کف سازی بتنی ، سطح رویی بتن باعث پخش شدن حرارت به طور یکسان میشود و در کف سازی چوبی به دلیل اینکه چوب عایق گرما است حرارت کمتری از خود انتقال میدهد .در نتیجه کف سازی بتنی بسیار کار آمد تر و بهتر است.

پس از اینکه سطح آماده شد روی آن را با لایه ای به قطر 50 میلیمتر از جنس پشم پلی یورتان که علاوه بر آن میتوان از پشم پلی استر هم در اجرای سیستم گرمایش از کف در اصفهان  استفاده کرد می پوشانند و یا طبق عکس از فوم مخصوص گرمایش از کف نیز استفاده میکنند در مرحله ی بعد ، لوله کشی گرمایش از کف را که با استفاده بست های مخصوص مهار میکنند را اجرا و سطح روی آن را با استفاده از بتن یا چوب می پوشانند.

البته همانطور که در عکس مشاهده میکنید اگر از یونولیت های شانه تخم مرغی استفاده کنید دیگر نیازی به بست خاردار ندارید و به دلیل اینکه شیب به صورت معکوس در آن طراحی شده اینگونه لوله را درخود نگه میدارد.

چه لوله ای در اجرای سیستم گرمایش از کف در اصفهان استفاده میشود؟

لوله ای که در این سیستم استفاده میشود Pex-Al-Pex نام دارد که به لوله پنج لایه نيوپایپ نیز معروف است.

موارد کاربرد لوله Pex-Al-Pex در گرمایش از کف عبارتند از :

1- به دلیل وجود آلومینیوم در این نوع لوله از نفوذ اکسیژن به داخل لوله جلوگیری میشود زیرا اگر اکسیژن به داخل لوله های تک لایه نفوذ کند موجب زنگ زدگی میشود. ولی با استفاده از این نوع لوله میتوان از نفوذ اکسیژن جلوگیری کرد و اینگونه عمر سیستم موتور خانه و تاسیسات را بالا برد.

2- طول عمر این نوع لوله ها بسیار بالا است.

3- خاصیت حفظ شکل و انعطاف پذیری دارند.

4- در برابر شوک های لحظه ای دمای بالا مقاوم هستند

5- نسبت به سایر پلیمرهای تک لایه ضریب افزایش طولی بسیار ناچیزی دارد.

در حال حاضر نوع جدیدی از لوله های پلاستیکی در سیستم گرمایش از کف اصفهان  کاربرد دارند که نام های پلی‌اتیلن کراس لینک، و نام تجاری Cross-Linked Polyethylene یا PEX برروی آن گذاشته شده  و از مواد اولیه PEX تهیه شده است و با نام تجاری SPP که  لوله پنج لایه عالی معنا می دهد در بازار عرضه میشوند.

سوال بیشتر مردم این است که آیا استفاده از لوله های پلاستیکی به منظور سیستم گرمایش است؟

دلیل سوال آن ها این است که احساس میکنند پلاستیک نمی تواند در برابر گرما مقاوم باشد! ولی در پاسخ به این سوال میتوان گفت سیستم گرمایش از کف همانند سیستم موتورخانه ی رادیاتور به درجه حرارت آب بالا نیازی ندارد و پایین بودن درجه حرارت آب در داخل لوله باعث میشود عمر آن افزایش پیدا کند.در واقع سیستم گرمایش از کف ساختمان در اصفهان دارای مزایای بسیار زیاد و معایب بسیار کم است.

اجرای سیستم گرمایش از کف در اصفهان ، کلکتور

 

انواع کلکتور های مورد استفاده در سیستم گرمایش از کف:

  • کلکتور های معمولی :

در کلکتورهای معمولی میتوان از شیرهای دستی که در داخل جعبه کلکتور نصب شده اند برای تنظیم و کنترل دمای اتاق ها، سالن و …. استفاده کرد.

  • کلکتورهای ترموستات دار :

 در این کلکتور ها تمام تنظیمات به صورت خودکار انجام میشود..

سیستم گرمایش از کف در اصفهان چه مزایای نسبت به دیگر روش های گرمایشی دارد؟

1- سیستم گرمایش از کف بسیار راحت و دلپذیر است به گونه ای که برخی آن را منحصر به فرد خطاب میکنند.

2- سیستم گرمایش از کف میتواند یک اتاق را به صورت کامل گرم کند ، از کف به سمت سقف

3- سیستم گرمایش رادیاتوری فقط قسمتی از محیط را گرم می کند اما سیستم گرمایش از کف میتواند کل یک محیط را گرم کند.

4- سیستم گرمایش از کف تابشی قادر است که یک طبقه کامل را به صورت کامل تبدیل به یک رادیاتور بزرگ بکند.

5- اجرای سیستم گرمایش از کف در اصفهان ویژگی خوبی که دارد دمای محیط حاصل دمای پایین  آب داخل لوله است. از آنجایی که جهت حرکت گرما از کف به سمت بالا است همه چیز در اتاق به شیوه ای نسبتا برابر گرم میشوند.

متاسفانه انسان ها جهت تولید حرارت ، بیش از حد نیاز انرژی مصرف می کنند .به طور عادی هر انسان در هر ساعت به طور متوسط Btu 400 گرما از دست میدهد و گرما از طریق دو راه از دست میرود که عبارتند از :

1- همرفت convection: به معنای آنکه هوای جاری محیط حرارت بدن را به خود میگیرد و باعث سرد تر شدن بدن میشود.

2- گرمای بدن طریق تبخیر در هنگام تنفس و تعریق و همچنین انرژی تابشی از دست میرود .این اتفاق زمانی رخ می دهد که یک جسم گرم و یک جسم سرد در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

بنا به این موارد به نظر ، سیستم گرمایش از کف در اصفهان می تواند بهتر و موثر تر از سیستم گرمایش رادیاتوری آسایش یکنواخت انسان را فراهم کند.

اجرای سیستم گرمایش از کف در اصفهان

نکاتی که در اجرای سیستم گرمایش از کف در اصفهان باید رعایت کرد عبارتند از :

1- کل ضخامت ورق بتنی که از روی عایق کف تا زیر کفپوش نهایی است و شامل مواردی چون سرامیک ، موزاییک ، پارکت و غیره میشود نباید از 3سانتی متر کمتر باشد. و در صورتی ضخامت تا 5 سانتی متر افزایش پیدا کرد در سیستم مشکلی پیش نمی آید.

2- جهت تهیه ی ملات بتن روی سیستم ، باید از بتن عیار 350 استفاده کرد ( 350 کیلو سیمان در هر متر مکعب بتن) و علاوه بر آن  شن دانه نخودی را نیز به کار گرفت.

3- در اجرای ورقه بتن دمای محیط حداقل به مدت دو روز نباید از 5 سانتیگراد کمتر شود

4- اجرای کف نهایی که شامل نصب سرامیک و غیره میشود باید حداقل سه روز پس از تمام شدن عملیات بتن ریزی انجام شود.

5- بهتر است جهت محکم تر شدن بتن تا دو روز روی آن آب داده شود

سخن پایانی :

مجموعه الو پایپینگآماده خدمت رسانی در تمام نقاط اصفهان به شما هم شهری های عزیز میباشد . می توانید جهت مشاوره با شماره تلفن 91011220-031 تماس حاصل فرمایید.

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

[TheChamp-Sharing]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *