لوله کشی آب در اصفهان

لوله کشی آب در اصفهان ، در ساختمان به عنوان قلب ساختمان می باشد.  بعد از اتمام ساختمان، تغییرات در لوله کشی کار سخت و پر هزینه ای است. این کار نیاز به فرد با تجربه دارد و امری مهم و غیر قابل انکار است. یکی از وظایف ما خدمات لوله کشی در اصفهان است و در این مقاله قصد داریم  به شما در این باره بیشتر توضیح دهیم  و راجب نحوه صحیح اجرا و نکات لازم بگوییم.

انواع لوله ها

امروزه گسترش علم و دانش ، باعث به وجود آمدن لوله های جدید  در صنعت  تاسیسات مکانیک ساختمان شده است. در سال های پیشین در ساختمان ها از لوله های فلزی گالوانیزه  استفاده می شد .این لوله ها به مرور زمان دچار پوسیدگی و زنگ زدگی می شد و در نتیجه  باعث تغییر در  طمع و بوی آب .

معایب لوله های فلزی گالوانیزه :عمر مفید این لوله ها کمتر از 10 سال بوده است. اما امروزه لوله های جدید لوله کشی آب اصفهان تا حدودی از این مشکلات کاسته است. لوله های  پلیمر تک لایه و لوله های 5 لایه جایگزین شده که هر یک  دارای مزایا و معایب خاص خود است.

ما در مقاله لوله کشی پلمیر و لوله های پنج لایه معایب و مزایایی هریک را به  به طور مفصل توضیح داده ایم . از دیگر لوله می توان به لوله های پلی اتیلن اشاره کرد که در بحث کشاورزی و پروژه های صنعتی کاربرد زیادی دارند. در مقاله ی لوله های پلی اتیلن می توانید به صورت کامل راجب آن مطاله کنید.

لوله کشی آب پنج لایه

لوله کشی آب پنج لایه به صورت کلکتوری

اجرای لوله کشی آب ساختمان در اصفهان

الف) اجرای لوله کشی زیر کار

در  اجرای لوله کشی زیرکار بهتر است  لوله ها مطابق نقشه ها و در داکت که از قبل مشخص شده اجرا شود. تا در زمان تعمیر، محل لوله ها مشخص باشد. در اجرای لوله کشی زیر کار می توان به روش سنتی و روش کلکتوری اجرا نمود.

ب) اجرای لوله کشی رو کار

در لوله کشی روکار می توان از لوله های پلمیر تک لایه یا پنج لایه استفاده نمود.

کاربرد لوله کشی رو کار :

در بازسازی ها برای رفع پوسیدگی , نشتی و یا گرفتگی مسیر و  مواردی که امکان تخریب نیست کاربرد دارد .در هنگام لوله کشی فارق از نوع لوله کشی رو کار و یا لوله کشی تو کار که با استفاده از نقشه های ساختمان و تعداد انشعابات و مسیری که در نظر داریم می توانیم یکی را انتخاب کنید. 

مهمترین نکاتی که باید توجه داشته باشیم:

1- اجرای کمترین مسافت لوله 

2- کمترین اتصالات زانو 

3- رعایت سایز لوله ها برای تامین فشار آب

بهترین اجرا برای استفاده نکردن از اتصالات در کف ساختمان روش کلکتوری در لوله های پنج لایه است. در این روش تمام انشعابات از جعبه کلکتور شروع شده و به صورت مجزا وارد دستشویی و حمام و سایر فضاها شده است. همچنین در بین مسیر از اتصالات استفاده نمی شود و میزان فشار آب در تمامی فضا ها یکسان خواهد بود.

در مقاله نحوه سایز بندی لوله ها می توانید از جزئیات سایز بندی اطلاع پیدا کنید. در لوله کشی آب در اصفهان به  روش سنتی یک لوله به عنوان رایزر ( لوله اصلی) در ساختمان قرارد دارد. این لوله با سایز بزرگ تر است که در طول مسیر انشعابات لازم از لوله اصلی گرفته می شود.

رایزر در لوله کشی آب در اصفهان چیست؟

همانطور که گفته شد رایزر یک لوله اصلی در ساختمان است. معمولا داخل داکت ها تا بالای ساختمان امتداد دارد و در هر طبقه توسط سراهی انشعابات لازم را تامین می کنند. رایز در تامین آب مصرفی ساختمان نقش بسزایی دارد و انتخاب قطر رایزر نیاز به محاسبه دقیق مهندسی است. چرا که در آینده ساختمان دچار کمبود آب نشود.

متاسفانه در بیشتر ساختمان ها پس از بررسی  مشاهده می شود که قطر لوله اصلی متناسب میزان مصرف ساختمان انتخاب نشده است.در این صورت نیاز به خرابی و اجرای دوباره برای بر طرف کردن مشکل کمبود آب ساختمان است.

رایزر آب ساختمان

اجرای رایزر آب ساختمان

نکات اجرایی در لوله کشی آب در اصفهان به صورت زیر است:

1- در اجرای لوله کشی نباید لوله های آب و فاضلاب را کنار هم قرار داد. چون به مرور زمان بر اثر پوسیدگی در جداره لوله ها و از بین رفتن آبندی احتمال تراوش خواهد داشت .که باعث آلودگی آب های بهداشتی خواهد شد. در مکان هایی که امکان اجرای جداگانه فاضلاب نیست باید فاصله استاندارد را رعایت کرد .در این خصوص می توانید به مقاله استاندارد مبحث 16 مراجعه کنید.

2- در لوله کشی آب اصفهان لوله ها را باید در مسیر مشخص افقی یا عمودی اجرا کرد. این کار باید به نحوی باشد که در زمان پایان ساختمان و هنگام نصب تجهیزات به دیوار باعث سوراخ شدن لوله نشود.

3-در اجرای لوله کشی آب سرد یا گرم  یا لوله کشی شوفاژ حتی الامکان از نزدیک دیوار ها و تیغه ها اجرا شود. بهتر است هنگام اجرای  لوله ها در کف ساختمان از جایی مشخص شده و مطابق نقشه های تاسیسات مکانیک اجرا شود. چرا که در  بحث تعمیر به راحتی امکان دسترسی باشد .

نکات اجرایی دیگر در لوله کشی آب در اصفهان

4- لوله کشی زیر سقفی باید در ارتفاع مناسب اجرا شود و در فاصله یک متر بست نصب شود. در مناطقی که در پایین دست از تجهیزات برقی استفاده شده باید نکات ایمنی لازم مثل اجرای سینی قطره گیر اجرا شود  تا از اتصالات برقی جلوگیری شود.

5-مجری و لوله کش اصفهان باید مسیرهای لوله را مطابق با نقشه انجام دهد. همچنین در صورت تغییر مسیر با سایر مجرهای ساختمان  مثل برق و غیره هماهنگی های لازم را داشته باشد.

یکی از ویژگی خدمات الو پایپینگ در اصفهان اجرای لوله ها مطابق با نقشه های تاسیسات و تعمیرات لوله کشی در اصفهان می باشد.

6-در اجرای لوله ها به صورت زیر کار حتما باید لوله ها عایق شده تا از پرت حرارتی جلوگیری شود.

7-لوله ها باید به صورت صاف و موازی اجرا شود و تا جای ممکن از اتصالات در زیر کار خودداری شود.

8-در عبور لوله ها از زیر دیوار یا فضاهای دیگه حتما باید از قلاف استفاده شود.

9-اجرای لوله ها به موازات پی ساختمان ممنوع است و باید حداقل فاصله استاندارد مبحث 16 رعایت کرد.

10-لوله هایی که در خارج از  ساختمان اجرا می شوند و با فضای بیرون در ارتباط هستند باید از عایق مناسب در برابر سرما و یخ زدگی برخوردار باشند.

11-در هنگام اجرای لوله کشی آب در اصفهان باید از درپوش برای جلوگیری از ورود سنگ و سایر اشیا که باعث گرفتگی لوله ها می شود استفاده کرد.

12-مجری باید از درپوش مخصوص استفاده کند و بستن لوله با پارچه و چوب و سایر وسایل ممنوع می باشد.

13-در اجرای لوله کشی باید فاصله های استاندار را رعایت نمود تا در زمان نصب تجهیزات دچار مشکل نشد.

فاصله استاندار تجهیزات در لوله کشی

فاصله استاندار تجهیزات در لوله کشی

فاصله استاندار تجهیزات در لوله کشی در اصفهان

  • دستشویی با شیر مخلوط تو کاسه پنجاه سانتی متر
  • ظرفشویی با شیر مخلوط دیواری صد و پنج سانتی متر
  • ماشین لباسشویی هفتاد و پنج سانتی متر
  • ماشین ظرفشویی هفتاد و پنج سانتی متر
  • فلاش ولو نود سانتی متر
  • فلاش تانک صد و شصت سانتی متر
  • دوش حمام  نود تا صد سانتی متر
  • شیر مخلوط توالت چهل و پنج سانتی متر

14-در شیرالات بهداشتی نحوه قرار گیری لوله های سرد ساختمان در سمت راست و لوله های گرم در سمت چپ قرار دارد.

15-بعد از پایان لوله کشی آب در اصفهان سیستم باید توسط دستگاه تست فشار مورد آزمایش قرار گیرد .

جهت توضیحات بیشتر می توانید به مقاله تست سیستم لوله کشی مراجعه کنید.

16-در پایان لوله کشی و تست سیستم توسط دستگاه مخصوص باید لوله ها توسط ماسه پوشانده شود و از ریختن خورده سنگ و آجر در اطراف لوله ها پرهیز کرد.

17-مسیر لوله ها نباید از داخل دودکش ها ، اتاقک آسانسور ، فضاهایی که تابلو برق نصب شده و کانال هوا عبو کند.

18-عبور لوله ها از درها و پنجره و سایر بازشو ها ممنوع می باشد. اجرای لوله کشی نباید به نحوی باشد که مانع عبور و مرور یا بازشدن پنجره ها باشد.

19-مجری باید قبل اجرای لوله کشی آب در اصفهان مسیر ها را کنترل نموده و محل و اندازه سوراخ ها برای عبور لوله  مشخص کند.همچنین مجری مجاز به تخریب و آسیب زدن به شناژ ساختمان نیست.

اگر برای لوله کشی آب ساختمان خود نیاز به گروه حرفه ای دارید و می خواهید از قیمت لوله کشی در اصفهان مطلع شوید، کافی است با شماره  91011220-031 تماس بگیرید تا در سریعترین زمان از تکنسین تاسیسات الو پایپینگ بهره مند شوید.

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

[TheChamp-Sharing]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *