نحوه روغن کاری موتور کولر آبی

آموزش  و چگونگی نحوه روغن کاری موتور کولر آبی :

نحوه روغن کاری موتور کولر آبی ، هر سال قبل از اینکه فصل گرما شروع شود آماده کردن کولر آبی یکی از کارهایی است که انجام می دهیم تا بتوانیم فضای خانه را خنک کنیم و با فرا رسیدن فصل بهار اقدام به بازبینی و تعمیرات دوره ای کولر آبی خود می کنیم 

قصد ما از این مقاله آشنایی شما با روغن کاری موتور کولر است . زیرا کمتر کسی است که با نحوه روغن کاری موتور کولر آبی به خوبی آشنا باشد. ما در مقاله ای با عنوان سرویس کولر آبی نحوه سرویس دوره ای کولرهای آبی را به طور مفصل توضیح داده ایم .

مزایایی که روغن کاری موتور کولر آبی دارد :

طول عمر موتور کولر آبی را بیشتر میکند و باعث بهتر شدن کیفیت و سلامت عملکرد آن میشود.

نحوه روغن کاری موتور کولر آبی

امری طبیعی است وقتی ما یک دوره حدوداً 5 تا 6 ماه از کولر آبی استفاده نکردیم  موتور در شرایط خواب قرار بگیرد و به دلیل اینکه گرد و غبار گرفته است و حتی بخاطر بخاراتی که درون آن وجود دارد حالت اماده و سرحال نداشته باشد.

عواملی که در اثر خشکی موتور در محور خود رخ می دهد عبارتند از :

ایجاد مشکل به اصطلاح جام کردن و در آخر سوختن موتور 

نکته در رابطه با روغن کاری موتور کولر آبی

واجب است پیش از اینکه موتور را راه اندازی کنید ابتدا کار روغن کاری موتور کولر را آغاز کنید. اگر قصد نصب کولر آبی خود را دارید ما در مقاله ای به صورت کامل برای شما انجام آن را  توضیح داده ایم

بهترین زمان برای روغن کاری موتور کولر

بی شک بهترین زمانی که برای روغن کاری موتور کولر آبی باید در نظر گرفته شود قبل از راه اندازی آن است. بیشتر اوقات در کشور ما حدود اواخر اردیبهشت تا اوایل خرداد می باشد ولی بازهم قطعیتی در کار وجود ندارد .

علت این امر:

زمان شروع گرما و زمانی که راه اندازی کولر آبی را معلوم می کند در استان های سرد تر و گرم تر بسیار متفاوت است.

مواردی که در رابطه با روغن کاری موتور کولر باید رعایت کنید:

1-  قبل از اینکه کولر آبی شروع به فعالیت کند در زمان سرویس آن حتما روغن کاری موتور کولر آبی انجام شود.

2-  با اتمام گرما و زمانی که دوباره استفاده از کولر را متوقف خواهیم کرد باید باری دیگر موتور کولر را روغن کاری بکنیم.

نکته: این کار بهتر است در زمانی که از کولر استفاده می کنیم نیز به صورت ماهیانه انجام گیرد تا کمکی به جریان بهبود عملکرد موتور شده باشد.

نحوه روغن کاری موتور کولر آبی

در حال حاضر شروع دوره استفاده از کولر را به عنوان مثال در نظر می گیریم.

1-  برق کولر را قطع کنید زیرا نکته ی مهمی برای ایمنی است.

2 – تمامی دریچه های کولر را باز کنید و به کناری بگذارید.

نحوه روغن کاری موتور کولر آبی

روغن کاری یاتاقان ها

درست است که یاتاقان از اجزای موتور کولر که به صورت مستقیم هستند محسوب نمی شود. ولی اصلی ترین کار در روغن کاری موتور کولر آبی روغن کاری همین یاتاقان ها می باشد. این نکته را به یاد داشته باشید  که باید خود موتور را هم روغن کاری کرد به دلیل اینکه مکانی که اجزا مکانیکی کولر در آن قرار دارد محیطی مرطوب است و از قبل هم گریس کاری و روغن کاری شده اند .

علاوه بر آن فضایی که کولر در آن قرار دارد باز و بیشتر اوقات در مجاورت هوا می باشد قابلیت گرفتن انواع گرد و خاک و دوده را به خود دارد. برخی از افراد گمان میکنند دریچه های اطراف کولر از  ورود  گرد و غبار جلوگیری می کند به همین دلیل موضوع  روغن کاری موتور کولر و تمیز کاری آن را جدی نمی گیرند.

نکاتی که باید یاد آور شویم :

1 – طراحی خود دریچه ها به گونه ای است که میتوان هوای آزاد محیط را دریافت کند.

2 – پوشال های کولر وقتی کمی خشک شوند عامل اصلی تولید ذرات و گرده های ناشی از پوشال هستند.

به همین دلیل گرد و غبار خیلی زود بین درزها و فضاهای یاتاقان ها می نشیند. این امر باعث تحت الشعاع قرار دادن کیفیت و توانایی یاتاقان ها  میشود.به همین دلیل ابتدا اطراف یاتاقان ها را تمیز کنید و پس از اینکه تمیز و خشک کردید اطراف و نقاط قابل دسترسی به یاتاقان ها را با روغنی مخصوص که  مقاوم در برابر رطوبت است اقدام به روغن کاری یاتاقان ها کنید

توصیه کارشناسان الو پایپینگ :

حداقل ماهی یک بار بخصوص در مکان هایی که گرد و غبار بیشتری می باشد رسوب گیری و تمیزکاری یاتاقان ها و بعد از آن روغن کاری آن ها انجام گیرد تا باد کولر کیفیت بالایی داشته باشد. بیشتر کولرها مخصوصا در مدل های جدیدتر، درپوش های کوچکی روی یاتاقان ها قرار گرفته است که با دست به راحتی  باز می شوند.

نحوه روغن کاری موتور کولر آبی

دلیل استفاده از درپوش

استفاده از این درپوش ها به منظور روغن کاری کردن یاتاقان ها است. برای اینکه سوراخ روغن کاری بسته نشود درپوش استفاده میکنند. با استفاده از روغن دادن به خوبی روغن مناسب برای روغن کاری را تزریق کرده. در نظر داشته باشید روغن اضافه باعث سرریز شدن روغن از زیر دهانه یاتاقان و از روی درپوش می شود. این مورد را نیز باید یادآور شویم که عملیات روغن کاری باید چندین بار انجام گیرد. هر بار که تزریق روغن پروانه و یا محور فن تمام شد با دست پروانه و یا محور فن را بچرخانید این کار باعث شود روغن به خوبی جذب گردد و بازهم روغن کاری کنید

نکته:

1 – برای هر کدام از یاتاقان ها عملیات روغن کاری باید به صورت مجزا انجام شود.

2 – پس از راه اندازی کولر، آبریزهای دو سمت کولر باید مشرف بر پوشال ها  باشند .

3 – قرار گرفتن آن ها به شکلی نباشد که به دلایلی  آب را بر روی یاتاقان ها بریزند.

4- اگر تسمه پروانه کولر مقدار کمی محکم باشد یاتاقان این طرف خیلی زود پوسیده و از بین می رود.

مواردی که در بالا گفته شد در سلامت و نحوه کارکرد مطلوب یاتاقان ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

روغن کاری موتور کولر آبی

روغن کاری موتور کولر آبی

روغن کاری موتور باید قبل از شروع استفاده از کولر باشد .جهت روغن کاری موتور کولر آبی نیازی به باز کردن موتور نیست. به آسانی می توان کمی روغن در پشت پولی و یا روی محور اصلی موتور زد. عمدتا  موتور کولر زمانی که یاتاقان ها روغن کاری شوند به روغن زیاد احتیاج ندارد.

سخنان پایانی:

1 – سعی کنید در وضعیت استقرار و نشستن خودتان به گونه ای عمل نمایید که با شروع کار پروانه کولر ، روغن به چشم و یا دهان شما وارد نشود. زیرا تازه روغن کاری شده است و امکان دارد روغن پا شش کند.

2 – در مرحله ی آخر باید میزان سفت بودن تسمه را قبل از شروع کار کولر بررسی کنید .

3-  جهت افزایش طول عمر کولر سرویس دوره ای آن را باید در هر سال یک تا دو بار انجام دهید 

گروه الو پایپینگ آماده ارائه خدمات کولر آبی در تمام مناطق شهر اصفهان است. با ما در تماس باشید تا در سریعترین زمان کار سرویس کولر آبی شما انجام شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *