آموزش روغن کاری کمپرسور کولر گازی

یکی از مهم‌ترین اقدامات در راستای نگهداری از کولر گازی، روغن کاری کمپرسور کولر گازی است که به هیچ عنوان نباید آن را نادیده بگیرید. این کار می‌تواند روی عملکرد و طول عمر دستگاه شما، تأثیر بسیار زیادی بگذارد. ممکن است به هر دلیلی روغن کمپرسور نشت کرده و یا فاسد شود، در چنین حالتی کمپرسور اصلا نمی‌تواند عادی کار کند؛ پس عملکرد سیستم مختل می‌شود. در ادامه این مقاله از الو پایپینگ با ما همراه باشد تا به بررسی نحوه روغن کاری کمپرسور کولر گازی بپردازیم.

روغن کمپرسور چیست؟

روغن کمپرسور چیست؟

یکی از ضروری‌ترین موادی که حتما باید به کولر گازی اضافه شود، روغن کمپرسور است. این روغن به محفظه کمپرسور اضافه شده و حتما باید در بازه‌های زمانی مختلف، مورد بررسی قرار بگیرد. تفاوتی ندارد که کمپرسور استفاده‌ شده در دستگاه شما ازچه نوعی است؛ استفاده از روغن برای آن کاملا ضروری بوده و نباید فراموش شود. اگر بخواهیم محل اصلی قرارگیری این روغن را مشخص کنیم، باید به سراغ قسمت پایین یا وسط یاتاقان برویم. در همین قسمت به محض شروع فعالیت میل‌لنگ، قسمت خمیده آن وارد روغن می‌شود و در مسیر بازگشت، این روغن را به سیلندر و بیستون دستگاه می‌ریزد تا عملکرد دستگاه را بهبود ببخشد.

اهداف اصلی روغن کاری کمپرسور کولر گازی

برای تعویض روغن کمپرسور کولر گازی سه هدف اصلی وجود دارد که به شرح زیر هستند:

 • روان کار کردن دستگاه برای پیشگیری از ساییدگی کمپرسور و قطعات مربوطه به آن
 • آب‌بندی و درگیری قطعات مختلف کمپرسور
 • افزایش ضریب خنک‌کنندگی و به دنبال آن ارتقای بازدهی سیستم

برای رسیدن به هر کدام از این اهداف، باید با نحوه روغن کاری کولر گازی کاملا آشنا باشید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که از خدمات تعمیر کولر گازی در اصفهان استفاده کنید تا خیالتان از بابت صحیح انجام شدن این فرایند راحت باشد.

ویژگی های روغن کمپرسور کولرگازی

به دلیل اهمیت استفاده از روغن کمپرسور، این محصول باید دارای خصوصیات و ویژگی‌های خاصی باشد که در اینجا به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

ویژگی های روغن کمپرسور کولرگازی

ویسکوزیته یا غلظت

غلظت روغن کمپرسور اهمیت زیادی داشته و بسته به دستگاه شما، میزان متفاوتی دارد. هرچه روغن غلیظ‌تر باشد و یا میزان ویسکوزیته آن بیشتر باشد، با سرعت کمتری در کمپرسور حرکت کرده و مدت‌ زمان جریان آن بیشتر می‌شود. هر اندازه که کمپرسور کولر گازی شما بزرگ‌تر بوده و قطعات بیشتری داشته باشد که نیاز به درزگیری دارند، باید از روغن غلیظ‌تری برای روغن کاری کمپرسور کولر گازی استفاده کنید.

پایداری شیمیایی

یکی از علل تعویض روغن کمپرسور کولر گازی، افزایش طول عمر و بهبود عملکرد آن است؛ پس نباید از محصولی استفاده کنید که در این زمینه تأثیر سوء داشته باشد. پایداری شیمیایی، از عوامل مؤثر در طول عمر قطعات کولر است که باید به آن دقت داشته باشید. در این راستا بهتر است که از توصیه کارخانه تولید کننده استفاده کنید تا روغن انتخابی، با گاز مبرد واکنش انجام ندهد. در این حالت احتمال به وجود آمدن لای، لجن، کربن و همچنین اسید در دستگاه وجود دارد که این عوامل بر روی عملکرد دستگاه شما تأثیر می‌گذارند.

رطوبت و استقامت دی الکتریک

از دیگر مشخصات روغن مصرفی که برای روغن کاری کمپرسور کولر گازی استفاده می‌شود، رطوبت و استقامت دی الکتریک آن است که باید حتما مورد بررسی قرار بگیرد. از آنجایی که این روغن به صورت مستقیم با کویل دستگاه در تماس است، باید از عایق حرارتی بالایی برخوردار باشد. چنانچه روغن دستگاه، رطوبت محیط را در خود حل کند، فاسد شده و باعث یخ زدن کولر گازی در دماهای پایین می‌شود. همچنین این رطوبت باعث کاهش استقامت دی الکتریک و عایق حرارتی روغن می‌شود که آثاری سوء را به دنبال دارد. برای روغن کاری کمپرسور کولر گازی، بهتر است از یک روغن باکیفیت و با ویژگی‌های ذکرشده استفاده کنید تا از این طریق از تلفات و خرابی‌های پرهزینه، جلوگیری شود.

نحوه تعویض روغن کمپرسور کولر گازی

بعد از اینکه بهترین و مناسب‌ترین روغن را متناسب با ویژگی‌های دستگاه خود انتخاب کردید، نوبت به تعویض روغن کمپرسور کولر گازی می‌رسد. همان‌طور که اشاره کردیم توجه به روغن کمپرسور اهمیت ویژه‌ای دارد و درصورتی‌که روغن کاری کمپرسور کولر گازی به‌موقع و به‌درستی انجام شود، می‌تواند از خراب دستگاه به میزان قابل‌توجهی، جلوگیری کند.

توصیه ما به شما این است که تعویض روغن کمپرسور کولر گازی را بر عهده یک متخصص قرار دهید تا این کار را به‌صورت کاملا اصولی برای شما انجام دهد. برای آشنایی با مراحل سرویس کولر گازی مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید. نحوه روغن کاری کولر گازی به شرح زیر است:

 • ابتدا برای جمع کردن گاز موجود در کمپرسور، باید آن را توسط شیرهای قطع کمپرسور از سیستم اصلی جدا کنید.
 • در این مرحله ممکن است هنوز مقداری گاز در سیستم موجود باشد که با قابلیت بازیابی مبرد، می‌توانید این گاز باقی‌مانده را از سیستم خارج کنید.
 • در این قسمت نوبت به تخلیه روغن موجود در کمپرسور می‌رسد. برای تخلیه باید از لوله مکش کمپرسور کمک بگیرید و با خم کردن کمپرسور، روغن قبلی را از آن خارج کنید. توجه داشته باشید میزان روغنی که در این مرحله از محفظه خارج می‌شود، می‌تواند شما را راهنمایی کند که دستگاه به چه میزان روغن نیاز دارد. البته مقدار دقیق روغن موردنیاز در دفترچه راهنمای کولر گازی و همچنین روی بدنه کمپرسور قید شده است.
 • بعد از تخلیه روغن قبلی، در این مرحله نوبت به ریختن روغن جدید می‌رسد. برای تزریق روغن جدید به سیستم به یک سرنگ بزرگ یا روغن‌دان نیاز دارید که بدون هدر رفتن، روغن را وارد لوله مکش کمپرسور بکنید.
 • در این مرحله باید لوله خروجی کمپرسور را با دست مسدود کنید تا از طریق آن، هوا وارد سیستم نشود.
 • بعد از اینکه اطمینان حاصل کردید که میزان روغن کافی به درون کمپرسور تزریق شده است، باید آن را به خازن دائم کار وصل کرده و اجازه دهید تا دستگاه شروع به کار کند. این مرحله باعث می‌شود تا روغن به درون محفظه کمپرسور مکیده شود.
 • در نهایت بعد از اینکه تمام مراحل را با موفقیت و به‌ درستی طی کردید، باید از عدم نشتی روغن نیز اطمینان حاصل کنید. کمپرسور کولر گازی به هیچ عنوان نباید نشتی روغن داشته باشد تا بتواند به‌ خوبی به فعالیت خود ادامه دهد.

دلایل نیاز به تعویض روغن کمپرسور کولر گازی

حال که به‌صورت کامل با نحوه روغن کاری کولر گازی آشنا شدیم، باید از دلایل این کار نیز اطلاع کافی داشته باشیم. روغن کمپرسور، بعد از ساخت در کارخانه، درون آن جای می‌گیرد؛ اما شما بعد از استفاده از دستگاه، باید آن را مجددا شارژ کنید. روغن کاری کمپرسور کولر گازی به دلایل زیر انجام می‌شود:

دلایل نیاز به تعویض روغن کمپرسور کولر گازی

۱- نشتی روغن کمپرسور

نشتی روغن از کمپرسور به علت‌های مختلف ممکن است رخ دهد که یکی از شایع‌ترین آن‌ها، از بین رفتن آب‌بند بدنه کمپرسور است. درصورتی‌که نشتی روغن مشاهده کردید، باید کل روغن کمپرسور را تعویض کنید. این موردی است که حتما باید توسط نصاب کولر گازی در اصفهان موردتوجه قرار بگیرد.

۲- وجود رطوبت یا هوا در روغن

در صورتی که میزان کف زیادی بر روی روغن کمپرسور مشاهده کردید، باید بدانید که از طریقی رطوبت یا هوا درون آن وارد شده است. برخی از روغن‌ها نیز به دلیل ویژگی‌های شیمیایی خود، مستعد گرفتن هوا و رطوبت هستند. در این حالت حتما باید اقدام به تعویض روغن کمپرسور کولر گازی بکنید.

۳- تغییر رنگ روغن

یکی از نشانه‌های فاسد شدن روغن کمپرسور، تغییر رنگ آن است. پس اگر هنگام سرویس دستگاه دیدید که رنگ روغن تغییر کرده است، حتما آن را تعویض کنید. خروج صداهای غیرمعمول از کمپرسور، کثیف شدن کمپرسور، کاهش بازدهی و قدرت سرمادهی کولر گازی، سوختن موتور کولر گازی و … نیز از دیگر نشانه‌های فاسدشدن روغن کمپرسور هستند که نشان می‌دهد زمان تعویض روغن کمپرسور کولر گازی فرا رسیده است.

۴- جابجایی کولر گازی

یکی از مواردی که ممکن است نیاز به روغن کاری کمپرسور کولر گازی پیدا کنید، زمانی است که اقدام به جابجایی کولر گازی در اصفهان خواهید کرد. در این صورت باید برای رسیدن به عملکرد بهینه، حتما فرایند تعویض روغن یا روغن کاری را انجام دهید.

جمع بندی

کمپرسور را می‌توان یکی از مهم‌ترین قطعات و تجهیزات کولر گازی دانست که تأثیر بسیار زیادی بر روی عملکرد آن دارد. روغن کاری کمپرسور کولر گازی از اقداماتی است که حتما باید در مواقع موردنیاز انجام دهید. در صورتی که به روغن دستگاه توجه نکنید، بدون شک در عملکرد آن اختلال به وجود آمده و ممکن است منجر به مشکلات بسیار جدی شود. نحوه روغن کاری کمپرسور کولر گازی و دلایل این کار را به‌صورت کامل در قسمت‌های فوق توضیح دادیم.

سؤالات متداول

 1. دلایل تعویض روغن کمپرسور کولر گازی کدام اند؟
  نشتی روغن کمپرسور، تغییر رنگ روغن کمپرسور و وجود رطوبت یا هوا درون روغن، از دلایلی هستند که حتما باید اقدام به تعویض روغن کنید.
 2. روغن در کمپرسور، به چه صورت عملکرد کولر گازی را بهبود می‌بخشد؟
  به‌محض شروع حرکت میل‌لنگ، قسمت خمیده آن آغشته به روغن شده و آن را تا پیستون و سیلندر می‌کشاند. از این طریق باعث روان کار کردن و همچنین بهبود عملکرد سایر قطعات مربوطه می‌شود.
4.7/5 - (4 امتیاز)
برچسب ها :
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست