اورلود کولر گازی ( بررسی دلایل و روش‌های حل مشکل)

زمان تقریبی مطالعه: ۹ دقیقه

اورلود کولر گازی قطعه‌ای درون دستگاه کولر شماست که جهت عدم آسیب‌دیدگی و یا سوختگی کولر گازی، به‌سرعت مسیر جریان اصلی کمپرسور را در آن قطع می‌کند. در حقیقت این قطعه نه‌تنها در کولر گازی بلکه در هر گوشه‌ای از صنعت به چشم می‌خورد و همان‌طور که گفته شد، برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی در سیستم لوازم برقی یا الکترونیکی بکار برده می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا توضیحات بیشتر، اورلود کولر گازی، کاربرد آن و حتی رفع مشکلات ناشی از عملی شدن بیش از حد آن را برای شما شرح دهیم.

 

بررسی علت‌های اولود کولر گازی - الوپایپینگ

اورلود کولر گازی چیست

حتما تابه‌حال با اتفاقاتی مثل دریافت باد گرم از کولر، برخورد کرده‌اید. این موضوع چیزی نیست که به‌راحتی از آن عبور کنید. گرمای طاقت‌فرسا‌ی تابستان، هرکسی را به استفاده از کولر گازی سوق می‌دهد، حال با ازدست‌رفتن این کارکرد، تحمل گرما سخت‌تر هم می‌شود. بنابراین باید به فکر یک راه چاره باشید تا این مشکل را که به اورلود دستگاه مرتبط است، حل کنید. واژه اورلود یا اورلود پروتکتور (Overload Protector) به طور لفظی به معنای محافظ اضافه‌بار است و باتوجه‌به وظیفه حفاظتی که بر عهده دارد، این اسم کاملا مناسب آن است.

عملکرد کلی اورلود

طبق چیزی که گفتیم، اورلود وظیفه‌ی جلوگیری از سوختگی و یا جلوگیری از بروز صدمات به قطعات اصلی کولر را دارد و مانند یک محافظ عمل می‌کند. به‌عنوان مثال زمانی که حرارت سیم‌پیچ کمپرسور کولر گازی، بیش از اندازه افزایش می‌یابد، اورلود، جریان اصلی در کمپرسور را قطع می‌کند و منجر به خاموشی کمپرسور می‌شود. هنگامی‌که شما قصد اندازه‌گیری و تست ولتاژ سر کمپرسور را داشته باشید، جریان برق وصل خواهد بود. به همین دلیل به اورلود کولر گازی، کلید حرارتی بی‌متال نیز می‌گویند.

انواع اورلود کولر گازی

اورلود‌های کولر‌های گازی در دو نوع موجود هستند که هرکدام از آن‌ها باتوجه‌به عملکرد و کاربردی که برای کولر مورد نیاز است، بکار گرفته می‌شوند. این دو نوع، اورلود مغناطیسی و حرارتی هستند که یک‌به‌یک در‌مورد هر یک از آن‌ها توضیح می‌دهیم.

  • اورلود مغناطیسی

این نوع اورلود، به شکل سیم‌پیچی است که در میانه‌ی آن، یک هسته‌ی مغناطیسی قرار دارد. نحوه‌ی کار اورلود‌های مغناطیسی به‌شدت جریان مغناطیسی برقرار در آن بستگی دارد. با شدت‌گرفتن جریان مغناطیسی، این اورلود در طی فرایندی مکانیکی جریان برق در مدار را قطع می‌کند. درواقع عملکرد اورلود مغناطیسی را می‌توانیم به این صورت خلاصه کنیم که با بروز اتصال کوتاه، منجر به قطع جریان مدار مغناطیسی می‌شود تا از سوختن قطعات بی‌متال داخل دستگاه جلوگیری نماید. اورلودهای مغناطیسی در دو نوع به تولید می‌رسد. اورلود داخلی (Internal) و خارجی (External). مدل‌های جدید و امروزی کولر‌های گازی، از اورلود‌های داخلی مغناطیسی بهره می‌گیرند که در داخل کمپرسور قرار دارند. در گذشته معمولا اورلودی که در کولر‌های گازی کاربرد داشت، اورلود خارجی مغناطیسی بود.

اولود کولر گازی - الوپایپینگ
  • اورلود حرارتی

حتما به یاد دارید که گفتیم اورلود کولر گازی، ساختار بی‌متال نیز نام دارد، این امر در رابطه با انواع اورلودهای حرارتی کاملا درست است؛ چرا‌که با داغ شدن دستگاه، اورلود حرارتی با قطع جریان اصلی کمپرسور، به کولر گازی فرصتی ارائه می‌کند تا دمای آن کاهش پیدا کند و خنک شود. بعد از خشک‌شدن دستگاه، اورلود اجازه‌ی راه‌اندازی و عبور جریان را می‌دهد. به‌این‌ترتیب، جریان کولر مجددا برقرار می‌شود.

باید بگوییم که اورلود کولر گازی از نوع حرارتی به‌صورت متوالی (سری) و یا موازی در مدار کولر تعبیه می‌شود. این اورلود از دو ورقه فلزی با دو جنس متفاوت از هم تشکیل شده است که با افزایش بیش از حد دمای دستگاه، حرارت این دو بالا می‌رود تاحدی‌که فلز‌های مورد‌نظر تغییر شکل و حالت می‌دهند. سپس طی فرایند گفته‌شده جریان برق قطع می‌شود، اما بعد از خشک‌شدن دستگاه و تبعا برگشتن این فلزات به حالت اولیه خود، جریان دوباره برقرار می‌شود. درنتیجه، وظیفه‌ی اصلی این اورلود پر‌کاربرد در هنگام داغ‌شدن دستگاه به چشم می‌آید که با بروز این امر، اورلود با قطع جریان برق، مانع از بالارفتن حرارت آن می‌شود، چون افزایش بیش از حد دما منجر به ایجاد اختلالاتی در بخش‌های مختلف تشکیل‌دهنده‌ی کولر گازی و در نهایت خود کولر می‌شود. اورلود حرارتی در تهیه‌ی دستگاه‌های الکترونیکی همچون سشوار، کولر گازی و … استفاده می‌شود.

چطور از میزان اورلود کولر گازی آگاه شویم؟

برای دانستن میزان اورلود کولر گازی، می‌توانید از برچسب روی دستگاه استفاده کنید. این برچسب حاوی اطلاعاتی درباره‌ی ویژگی‌هایی از جمله اورلود یا میزان مقاومت کولر در برابر حداکثر جریان آن است. همچنین در زمان نصب کولر گازی و اسپلیت در اصفهان می‌توانید درباره این مسئله از تکنسین سوال کنید.

چه دلایلی باعث اورلود کولر می‌شود؟

تکنسین‌های ماهر اعتقاد دارند که افزایش بیش از حد گاز وارد‌شده به کولر گازی، فشار بسیار زیادی به کمپرسور کولر گازی وارد می‌کند. (اصطلاحا به این حالت، “زیر بار ماندن کمپرسور” می‌گویند). با افزایش پی‌در‌پی این فشار، کمپرسور اورلود می‌کند و این موضوع منجر به ایجاد اختلالاتی در بخش سیستم خنک‌کننده‌ی کولر می‌شود که در‌نهایت باعث ایجاد باد گرم به‌جای باد سرد می‌شود. علاوه بر افزایش فشار گاز وارده به کمپرسور، دلایل دیگری هم باعث انجام اورلود کولر گازی می‌شوند؛ از جمله:

  • شارژ گاز بیش از حد (برای شارژ گاز کولر گازی در اصفهان کلیک کنید.)
  • خرابی خازن کمپرسور
  • ایجاد مشکل مکانیکی در کمپرسور
  • افزایش فشار کندانسور و یا آلوده بودن آن
  • گرفته شدن لوله‌های کولر گازی و یا لوله‌های مویین
  • سوختن سیم‌پیچ یا استارتر و بروز ایراداتی مرتبط با سیم‌پیچ
  • بروز اشکالات مرتبط با کمپرسور مثل اتصال کوتاه، خرابی فن و ضربه خوردگی
  • بروز اشکالات مربوط به جریان برق ورودی مثل ولتاژ پایین و در پی آن، افزایش نوسانات
نتایج اورلود کولر گازی

چگونه تشخیص دهیم که اورلود کولر گازی رخ‌داده است یا خیر؟

اگر حدودا ۵ دقیقه بعد از روشن‌کردن دستگاه، متوجه شدید که کولر به‌جای باد سرد و خنک، باد گرمی توزیع می‌کند و یا اینکه کولر شما کاملا خاموش می‌شود؛ بطوریکه برای روشن‌کردن آن، به استفاده از ریموت احتیاج دارید و از طرفی هم این جریانات به طور متوالی تکرار می‌شود، همگی نشانه‌ی انجام گرفتن اورلود است. البته راه دیگری هم وجود دارد که به کمی کار با اهم‌متر نیاز دارد. به‌وسیله‌ی اهم‌متر پایه‌های کمپرسور را تست نمایید. اگر ارتباطی بین پایه‌ی C با سایر پایه‌ها وجود ندارد، باید بدانید که کولر گازی شما اورلود کرده است. اما در صورت وجود ارتباط بین پایه‌ی C و یک پایه دیگر، متوجه باشید که اورلودی رخ نداده است.

چطور می‌توان مشکل اورلود را رفع کرد؟

رفع مشکل اورلود کولر گازی همانند کار‌های دیگر تخصصی است، پس بدون داشتن تخصص و یا تجربه کافی در این زمینه، به تعمیر کولر نپردازید. از آنجا که اورلود بیش از حد کولر، به دلیل رقم‌خوردن مشکلاتی است، پس راهکار اصلی آن ریشه‌یابی این مشکلات است تا با رفع آن‌ها، کولر را از انجام اورلود زیادی نجات دهیم. چک‌کردن لوله‌ها و کمپرسور از جمله اقدامات لازم برای این ریشه‌یابی است که قطعا برای انجام آن‌ها و حل مشکلات کولر به کمک افراد متخصص نیاز دارید. جلوگیری از بروز هر اختلالی، بهترین راه‌حل برای نگهداری از یک دستگاه و همچنین حفظ عملکرد آن برای سال‌ها است. پس به طور دوره‌ای و متناوب کولر گازی خود را سرویس کنید تا کمتر دچار مشکل شود. با سرویس کردن دوره‌ای می‌توانید از بروز مشکلات تا حد امکان جلوگیری کنید. بهتر است برای انجام این کار از تکنسین‌ها و متخصصین این حوزه کمک بگیرید. برای آشنایی با مراحل سرویس کولر گازی مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

تعمیر اورلود کولر گازی - الوپایپینگ

جمع‌بندی

همان‌طور که متوجه شدید اورلود قطعه‌ای برای جلوگیری از سوختن و آسیب‌دیدگی کمپرسور و در‌نهایت کولر گازی است که در مواقع اضطراری و لازم وارد عمل می‌شود و از بروز مشکل در کولر جلوگیری می‌کند. از طرفی هم بروز زیاد اورلود کولر گازی، خود نیز یک اختلال دیگر است که منجر به تولید باد گرم و یا حتی خاموشی ناگهانی دستگاه می‌شود. جلوگیری از این امور که منجر به نا‌کارآمدی کولر گازی و عدم انجام وظیفه‌ی اصلی آن یعنی خنک‌کردن هوا می‌شود، ضروری است. برای حل این مشکلات و یا حتی تعمیر کولر گازی در اصفهان می‌توانید روی تکنسین‌ها و متخصصین باتجربه الوپایپینگ حساب کنید تا با حضور در محل مورد‌نظر، کولر گازی شما را از وجود هر مشکلی رها کنند. اگر هم به راهنمایی‌هایی در این زمینه نیاز دارید، می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

چه مواردی نشان‌دهنده اورلود کولر گازی است؟

باد گرم به جای باد سرد و خنک – خاموش شدن مداوم کولر گازی

کاربرد اورلود کولر گازی چیست؟

برای عدم آسیب‌دیدگی و یا سوختگی کولر گازی، به‌سرعت مسیر جریان اصلی کمپرسور را قطع می‌کند.

 

5/5 - (3 امتیاز)
برچسب ها :
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست