۱۵ مشکل رایج پکیج دیواری و راه حل آن

زمان مطالعه ۹ دقیقه

یکی از موارد مهم برای افرادی که از پکیج استفاده می‌کنند، تعمیر پکیج و شناخت مشکلات رایج پکیج دیواری و راه های رفع آن بسیار مهم است. هر وسیله ای که شما استفاده می‌کنید در معرض یک سری مشکلات و ایرادات است، پس باید هر چند وقت یک بار آن را چک کنید که آیا مشکلی دارد یا خیر. پکیج هم وسیله‌ای است که باید هر از گاهی مورد بررسی و سرویس قرار بگیرد. بهتر است از بعضی موارد در این زمینه اطلاع داشته باشید تا اگر عیبی مشاهده کردید به موقع اقدام کنید. پس در این مقاله با ما همراه باشید تا درباره‌ی تعدادی از مشکلات و نحوه‌ی تعمیرات پکیج صحبت کنیم.

پکیج

برای تعمیر پکیج چه اقدامی انجام دهیم؟

برای اینکه بتوانید مشکلات رایج پکیج دیواری خود را تشخیص دهید ابتدا باید آن را خوب بشناسید. برای این موضوع، بهترین کار مطالعه دفترچه راهنمایی است که به هنگام خرید به شما داده شده است. همچنین شما می‌توانید به مقالات دیگر ما در زمینه پکیج مراجعه کنید و اطلاعات خوبی بدست آورید. در مرحله‌ی بعدی باید مشکلات عمده و کدهای خطایی که یک پکیج می‌تواند داشته باشد را بدانید. در این صورت شما می‌توانید نسبت به عملکرد پکیجتان اقدامات لازم را با دانش و اطلاعات کافی انجام دهید.

انواع مشکلات پکیج دیواری

انواع مشکلاتی که یک پکیج می‌تواند پیدا کند به شرح زیر است:

اول: خاموش شدن ناگهانی پکیج. در این حالت می‌گوییم دستگاه پکیج قفل شده است.
دوم: در نوع دیگری باید پکیج را یک بار خاموش و روشن کنید و اصطلاحاً آن را ریست کنید.
سوم: در بعضی موارد هم ممکن است پکیج شما خراب شده باشد ولی هنوز کار کند.

در نوع دوم، بعضی از مدل‌های پکیج‌ هستند که  از طریق سنسور دود، یونیزاسیون، سنسور حد و …  هشدار می‌دهند. در این حالت شما یک چراغ چشمک زن را می بینید. به این معنا است که باید دستگاه را ریست کنید و تنها چند ثانیه دکمه‌ی ریست را نگه دارید.

نکات ایمنی و اهمیت آن در شناخت مشکلات پکیج دیواری

پکیج‌ها از سه منبع استفاده می‌کنند: آب، برق و گاز. پس رعایت نکات ایمنی برای تعمیر پکیج لازم و ضروری است. موارد زیر را به یاد داشته باشید حتما به کار بگیرید.

نکته۱: حتما قبل از هر کاری پکیج را خاموش کنید و بعد از برق جدایش کنید.
نکته۲: به هیچ وجه سیم برق پکیج را قیچی نکنید و همچنین نچرخانید.
نکته۳: اگر احساس کردید که بوی گاز می‌آید، هیچ کدام از وسایل برقی را روشن نکنید. همچنین پنجره‌ها را باز کنید تا هوا به داخل بیاید و شیر گاز را هم ببندید.
نکته۴: دقت کنید که هیچ ماده اشتعال زایی در اطراف و حتی بالا و زیر پکیج نباشد.
نکته۵: به هیچ عنوان سیم و کابلی که به برق وصل شده و همچنین پریز را در معرض رطوبت قرار ندهید.
نکته۶: کودکانتان را در زمان تعمیر پکیج دور نگه دارید.

۱۳ مشکلات رایج و مهم پکیج دیواری و راه حل های آن

در ادامه به ۱۳مشکل رایجی که مشتریان ما مطرح کرده اند + راه حل های آن ها خواهیم پرداخت :

۱- روشن نشدن مشعل پکیج مهمترین مشکل رایج پکیج دیواری

علت بروز روشن نشدن مشعل که اولین مشکل رایج پکیج دیواری + راه حل آن شناخته شده از سمت تیم الوپایپینگ است می‌تواند به دلایل زیادی مربوط باشد. مانند نوسانات در فشار آب و یا برق، وجود مشکلی در راه ورودی گاز، نقص در فشار هوا. همچنین کمبود فشار گاز هم می‌تواند از دلایل بروز این مشکل باشد. راه حل چیست؟ شما می‌توانید میزان کمبود فشار آب را  تامین کنید، از محافظ برق استفاده کنید. شیر ورودی گاز را عوض کنید، سوئیچ فشار هوا را تعویض کنید، همچنین می‌توانید با اداره گاز تماس بگیرید.

۲- کار نکردن پکیج دیواری

این مشکل می‌تواند به این علت اتفاق بیفتد که برق ورودی پکیج قطع شده باشد. اتصال سیم کشی دچار نقص شده باشد، پمپ سوخته  یا گرفته باشد. همچنین ممکن است اتصال سیم کشی‌های داخلی به مشکل خورده باشد. حالا چه کار باید کرد؟ پریز، سیم کشی‌های داخلی و فیوز را چک کنید. در رابطه با پمپ  می‌توانید آن را سرویس کنید، ولی در صورت سوختن تنها باید تعویض شود.

۳- سرد بودن آب رادیاتور سومین مشکل رایج پکیج دیواری + راه حل آن

مشکل می‌تواند مربوط به کاهش یافتن فشار گاز ، رسوب گرفتن مبدل و یا خرابی سنسور گرما باشد. همچنین ممکن است مشکلی در ورودی گاز باشد و حتی مشکل از سایز لوله گاز باشد. اقدام لازم برای تعمیر پکیج در این زمینه چیست؟ رسوب مبدل را از بین ببرید، سنسور گرمایش و یا شیر ورودی گاز را عوض کنید. همچنین می‌توانید از راه‌های قانونی لوله کشی گاز را تعویض کنید.

تعمیر رادیاتور در زمان تعمیر پکیج

۴- دمای آب مصرفی کم است!

امکان دارد مبدل شما رسوب گرفته باشد. فشار گاز شما کاهش یافته باشد و یا ایرادی در سنسور میزان آب گرم مصرفی شما به وجود آمده باشد. راه حل این مشکل چیست؟ با اداره گاز تماس بگیرید، مبدل را رسوب زدایی کنید، سنسور آب گرم را چک و یا عوض کنید.

۵- پنجمین مشکل رایج پکیج دیواری روشن شدن انفجاری مشعل

دیگر مشکل رایج و مهم انواع پکیج دیواری روشن شدن انفجاری است که ممکن است فشار گازتان مناسب نباشد. مشکل از الکترود جرقه زن  باشد و یا میزان فاصله الکترود جرقه زن مناسب نباشد. حالا باید برای تعمیر پکیج چه اقدامی انجام دهید؟ درصورت بروز چنین مشکلاتی ورودی گازتان را چک کنید و آن را تنظیم کنید. الکترود را عوض کنید و جای آن را در حد ۳-۵ میلی‌متر تنظیم کنید.

۶- خاموش و روشن شدن پکیج

اگر پکیج به‌صورت مداوم خاموش و روشن می‌شود امکان دارد به علت پائین بودن میزان گردش آب در مدار گرمایش باشد. یا ظرفیت و تعداد رادیاتورها کافی نیست. حال چکار باید کرد؟ برای حل این مشکل می‌توانید با بیشتر باز کردن شیر مدار و یا افزایش تعداد رادیاتورها مشکلتان را حل کنید.

۷- سر و صدای بیش از حد از پکیج دیواری

هفتمین مشکل رایج پکیج دیواری که البته بسیار مهم است سر و صدای بیش از اندازه است که امکان دارد مشکل از بد عمل کردن رتور باشد و یا هوا در سیستم شما وجود داشته باشد. برای رفع مشکل چکار بکنیم؟ شما می‌توانید رتور را عوض و یا هواگیری کنید.

۸- قطع مداوم دودکش هشتمین مشکل رایج پکیج دیواری

دراین‌صورت چک کنید که مسیر دودکش پکیج شما بسته نباشد. چگونه این مشکل را رفع بکنیم؟ ابتدا سعی کنید که برای تعمیرات پکیج در این زمینه مسیر راه دودکش را باز کنید. در غیر این صورت آن را تعویض نمایید.

۹- آیا دمای آب به‌صورت صحیح نمایش داده نمی‌شود؟

اگر نمایش دمای آب به‌صورت صحیح نیست امکان دارد خرابی از ان تی سی باشد. راه‌ حل چیست؟ ابتدا قطعه را چک کنید و بعد آن را تعویض کنید.

۱۰- آیا پمپ جام کرده است و یا آب داخل پکیج  شما یخ زده است؟

اگر با این مشکل مواجه شده‌اید امکان دارد مشکل از کار نکردن درست ضد یخ باشد. چه کنیم؟ در این حالت سیستم را بررسی کنید و تعمیراتی که لازم است روی آن انجام دهید.

۱۱-  آیا فشار آب شما پایین است؟

یکی دیگر از مشکلات رایج پکیج دیواری امکان دارد از پایین بودن فشار آب شهری شما باشد. یا امکان دارد شیر رادیاتورها نشتی داشته باشد همچنین ممکن است مشکل از لوله‌کشی‌ها و اتصالات خود پکیج باشد. اقدام لازم  در این مورد چیست؟ شما می‌توانید برای بالا بردن فشار آب از پمپ خانگی استفاده نمایید. همچنین اگر نشتی‌هایی در سیستم پکیج شما موجود است، آن را برطرف نمایید.

نشتی پکیج

۱۲- آیا شعله مشعل شما به رنگ زرد است؟

دلایل زیادی باعث بروز این مشکل می‌شود از جمله مناسب نبودن مکش دودکش شما. عدم وجود هوای مناسب و کافی در محیط، کثیف بودن مشعل‌ها. متناسب نبودن گاز مصرفی با قطر مشعل و یا وجود دود در دودکش و دیگ. راه‌حل چیست؟ شما می‌توانید برای تعمیرات پکیج، مسیر دودکش را بررسی کنید، برای ورود هوا یک دریچه تعبیه نمایید. قطر مشعل را کنترل کنید و آن را تمیز کنید، و همچنین دیگ و دودکش را تمیز نمایید.

۱۳- آیا فشار آب شما مرتباً پایین می‌آید؟

امکان دارد آب در پکیج نشتی داشته باشد. همچنین ممکن است در مسیر رادیاتورها و لوله کشی‌ها آب نشتی داده باشد. راه حل تعمیر پکیج چیست؟ برای تعمیرات پکیج در این مورد تمامی مواردی را که امکان دارد از آن‌ها نشتی صورت بگیرد کنترل نمایید.

۱۴- آیا با وجود این‌که شعله روشن است رادیاتورها گرم نمی‌شوند؟

مسیر رفت‌وبرگشت رادیاتورها را چک کنید شاید بسته باشد. امکان وجود داشتن هوا در سیستم، گردش نکردن پمپ، پایین آمدن فشار آب و اشتباه در اتصال مسیر رفت‌وبرگشت رادیاتور و پکیج، تمامی این‌ها دلایل بوجود آمدن این مشکل است. برای تعمیرات پکیج در این زمان والو رفت ‌و برگشت رادیاتور را باز کنید، هواگیری کنید، پمپ و پروانه را بررسی کنید. فشار آب را بالا ببرید، اتصال رفت و برگشت را درست کنید و یا چک کنید که درست باشد.

۱۵- آیا تمامی تعمیرات لازم را انجام داده‌اید و همچنان پکیج شما بد کار می کند؟

امکان دارد مشکل از خراب بودن برد دستگاه باشد. برد قطعه‌ای بسیار مهم است که به نوعی مانند مغز پکیج و یا هوش آن عمل می‌کند. شما می‌توانید برد دستگاه را تعمیر کنید و یا آن را عوض کنید. بعد از آنکه پکیج را با رعایت نکاتی که گفته شد تعمیر کردید، بررسی کنید تنظیمات پکیچ درست باشد. البته به یاد داشته باشید این به آن معنا نیست که کارکرد پکیج شما درست و مطلوب باشد. در این مقاله سعی کردیم اکثر مشکلات و ایرادهایی که در پکیج ها مشاهده می‌شود را توضیح دهیم. همچنین راه‌حل‌هایی که برای این مشکلات وجود دارند گفته شد. امید داریم که این مقاله بتواند در زمینه تعمیر پکیج به شما کمک نماید.

تعمیر پکیج

البته همانطور که می‌دانید تعمیر پکیج کار چندان آسانی نیست، پس به شما توصیه می کنیم برای تعمیرات پکیج از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید. در این زمینه برای تعمیر پکیج خود با الوپایپینگ تماس بگیرید تا ماهرترین و با تجربه ترین افراد برای حل مشکل، به محل مورد نظر شما مراجعه نمایند.

سوالات متداول مشکلات رایج تعمیر پکیج

اگه بعد از جرقه زدن شیر گاز باز نکنه و پکیج روشن نشه مشکل از چیه؟

احتمال دارد که مشکل از شیر گاز یا برد باشد که فرمان نمی دهد. این دو قسمت را ابتدا چک کنید

در پکیج ایران رادیاتور آبگرم مصرفی ندارد ولی رادیاتور ها گرم هست. مبدل رسوب ندارد. ان تی سی هم عوض شده مشکل از کجاست به نظرتون؟

مشکل از موتور شیر سه راهه یا فلوسوییچ میتونه باشه

2/5 - (5 امتیاز)
برای تعمیر پکیج از بهترین متخصصین کمک بگیرید ثبت درخواست تعمیر در محل
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *