رفع بوی بد کولر آبی و بررسی دلایل ایجاد آن

روبه‌رو شدن با بوی بد کولر آبی در زمان روشن‌ کردن آن یا پس از گذشت مدتی از فعالیتش، موردی بسیار اذیت‌ کننده و عذاب‌ آور است. رخ‌ دادن این اتفاق به عوامل مختلفی وابسته است. راه‌های مختلفی برای رفع بوی بد کولر آبی وجود دارد که معمولا با رعایت نکات کوچکی در زمان سرویس آن، این موضوع برطرف می‌شود. علت بوی بد کولر آبی معمولا به محل نصب آن و شیوه‌ی تعمیر و نگهداری کولر مرتبط است. اگر شما هم با این مشکل روبه‌رو شده‌اید، برای بررسی علت بوی بد کولر آبی و راه‌های رفع آن تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

طبق بررسی‌های کارشناسان الوپایپینگ، رفع بوی ماهی کولر آبی، رفع بوی بد کولر آبی سلولزی، ضدعفونی‌ کردن و بهترین خوشبوکننده برای کولر آبی از بیشترین مواردی هستند که توسط کاربران برای رفع بوی بد کولر آبی بررسی می‌شوند.

بررسی علل بوی بد کولر آبی - الوپایپینگ

۵ علت ایجاد بوی بد کولر آبی و راهکارهای رفع آن

تمامی وسایل سرمایشی همانند کولر آبی، به سرویس و نگهداری نیاز دارند. مخصوصا در فصل زمستان که از کولر آبی خود استفاده نمی‌کنید، نسبت به نگهداری آن باید دقت و توجه کافی به خرج دهید. علت بوی بد کولر تحت تاثیر عوامل مختلفی است که در زمان نصب، تعمیر و سرویس کولر آبی باید به آن توجه کنید. با توجه‌ به اهمیت انجام این موارد به‌ صورت صحیح بهتر است آن را به افراد حرفه‌ای و متخصص بسپارید.  قبل از انجام هر اقدامی برای برطرف‌ کردن این موضوع، ابتدا بهتر است دلایل این بوی بد و آزار دهنده را بررسی و شناسایی کنیم و در مرحله دوم به حل مشکل بپردازیم.

 1. قدیمی بودن پوشال‌ ها

پوشال‌های خراب و قدیمی یکی از دلایل بوی بد کولر آبی هستند. پوشال‌ها هم مانند موارد دیگر، تاریخ مصرف دارند و نهایتا هر دو سال یک بار باید آن‌ها را تعویض کنید. البته قابل‌ ذکر است تعویض سالیانه پوشال‌ها در عملکرد بهتر کولر تاثیر به سزایی دارد. ممکن است شما هم با بوی ماهی کولر آبی روبه‌رو شده باشید و علت آن برایتان سوال باشد، این مورد به تعویض نکردن به‌ موقع پوشال‌ها مربوط می‌شود. به علت وجود رشته‌های چوب در پوشال و خیس و مرطوب بودن آن‌ها در اکثر مواقع، محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها به وجود می‌آید. این مورد یکی از دلایل بوی بد کولر است که علاوه بر این موضوع باعث انتقال میکروب به فضای داخل خانه و ابتلای افراد منزل به سایر بیماری‌های تنفسی می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در این باره می‌توانید به مقاله “تعویض پوشال کولر” مراجعه کنید.

 1. کهنه شدن آب داخل تشتک

آبی که داخل تشتک کولر آبی قرار دارد و وظیفه انتقال آب به قسمت‌های مختلف را دارد، اگر برای مدت طولانی درون تشتک کولر بماند، راکد و لجن می‌شود. این آب راکد شده که به لجن تبدیل شده است پس از اینکه به قسمت‌های مختلف کولر منتقل شد، باعث ایجاد بوی بد می‌شود. به همین علت باید این آب را تعویض کنید، مخصوصا زمانی که پوشال جدید تهیه کرده‌اید؛ زیرا در غیر این صورت، این بوی بد از طریق پوشال‌های جدید هم به فضای منزل شما منتقل می‌شود.

 1. آلودگی آب درون مخزن

آلوده بودن مخزنی که آب درون آن قرار دارد، یکی از دلایل دیگر بوی بد کولر آبی است. اگر آب درون این مخزن مدت زیادی است که تعویض نشده است و در معرض نور آفتاب قرار داشته است، آب دچار به احتمال زیاد دچار لجن است. حتی ممکن است گاهی اوقات موجودی درون آب بیفتد و آن را آلوده کند. به همین خاطر تمیز کردن مخزن هم یکی از اقداماتی است که در صورت مواجه شدن با این بوی بد، بهتر است انجام دهید.

 1. نامناسب بودن محل نصب کولر آبی

بررسی و انتخاب محلی مناسب برای نصب کولر آبی از مواردی است که حتما باید در ابتدا به آن توجه کنید. نصب کولر در مکان‌هایی که هوا جریان دارد و به دور از مکان‌هایی مثل سرویس بهداشتی است از بروز این مورد جلوگیری می‌کند و دیگر نیازی به انجام اقدامات مختلف برای رفع بوی بد کولر آبی نخواهید بود. تمیز نکردن سینی زیر کولر آبی، تجمع رسوب در کولر و نامناسب بودن روغن مورد استفاده در زمان سرویس کولر آبی در اصفهان از دیگر دلایل ایجاد و استشمام بوی بد از کولر است.

 1. نیم‌ سوز شدن پمپ کولر

در بعضی مواقع ممکن است بوی بدی که از کولر به مشام می‌رسد متفاوت از همیشه باشد و شما بویی شبیه سوختگی را استشمام کنید، این بو مربوط به نیم‌ سوز شدن پمپ کولر آبی است. در این مواقع بهتر است برای رفع مشکل از یک فرد متخصص برای تعمیر کولر خود کمک بگیرید.

انتخاب محل صححیح برای نصب کولر آبی - الوپایپینگ

روش‌ های رفع بوی بد کولر آبی

ممکن است زمانی که در تابستان برای اولین‌ بار کولر خود را روشن می‌کنید، بوی بدی را استشمام کنید. بهتر است علت این بو ابتدا توسط یک تعمیرکار کولر بررسی و سپس رفع شود. البته بهتر است فرد باتجربه و دقیقی را برای این موضوع انتخاب کنید؛ زیرا اکثر افراد بدون عیب‌یابی از تعویض پوشال شروع می‌کنند. در ادامه راهکارهای متفاوتی برای رفع بوی بد کولر بررسی می‌کنیم.

 • تمیز کردن سینی کولر

راکد بودن آب درون سینی کولر یکی از دلایل ایجاد بوی بد است. کار نکردن درست پمپ آب کولر از عوامی است که باعث می‌شود آب درون سینی تعویض نشود و درنتیجه راکد بماند. البته در بعضی مواقع هم ممکن است به مقدار نیاز آب درون سینی قرار نداشته باشد. برای حل این مشکلات و از بین بردن بوی بد کولر، بهتر است آب درون سینی را عوض کنید.

 • پاک‌ سازی منبع آب

آب مصرفی توسط کولر نقش غیر قابل انکاری در هوای مطبوع خانه دارد. به همین علت، برای تامین آب مورد نیاز کولر حتما باید از شیر اصلی استفاده کنید. ممکن است گاهی اوقات برای این کار از یک منبع جداگانه استفاده کنید. گاهی اوقات آب درون این منبع‌ها راکد می‌شود و بعد از ورود به داخل کولر باعث تولید بوی بد می‌شود. بهتر است برای جلوگیری از این موضوع و رفع بوی بد کولر به‌ صورت مداوم آب منبع را بررسی کنید. در این مورد می‌توانید از خدمات نصب مخزن اب اصفهان استفاده کنید.

رفع بوی بد کولر آبی با پاکسازی آب منبع

 • تعویض روغن کولر

گاهی اوقات ممکن است روغنی که برای سرویس کولر از آن استفاده کرده‌اید کیفیت و مرغوبیت مورد نیاز را نداشته باشد و در نتیجه به عدم کارکرد صحیح کولر و تولید بوی بد منجر می‌شود. در این مواقع برای رفع بوی بد کولر بهتر است از یک تعمیرکار کولر آبی متخصص کمک بگیرید. شما می‌توانید برای حل این موضوع سفارش تعمیر کولر آبی خود را در الوپایپینگ ثبت کنید. پوشاندن کولر ابی در زمستان برای جلوگیری از ورود گردوخاک و آلاینده‌ها به درون آن و تعویض پوشال هم از اقدامات دیگر برای از بین بردن بوی بد کولر آبی هستند.

 •  استفاده از موارد شوینده و خوشبو کننده

 1. بهتر است زمانی که از سفیدکننده‌ها استفاده می‌کنید، نسبت آن به آب ۱ به ۴ باشد.
 2. از موادی که کف می‌کنند مثل تاید استفاده نکنید.
 3. استفاده از وایتکس، شیشه‌شوی یا موارد شستشوی سطوح کافی است. در مقدار مصرف آن‌ها دقت کنید.
 4. برای رفع بوی بد کولر آبی هرگز از مواد شوینده قوی استفاده نکنید زیرا این موارد باعث زنگ زدن بدنه کولر می‌شوند.
 5. به‌ جای اسپری کردن محلول پاک‌کننده به تمام سطوح کافی است نصف لیوان از آن را کف کولر بریزید، سپس پمپ را بزنید. با این کار، این محلول در همه جای کولر به حرکت در می‌آید. فقط لازم است پس از چند ساعت آب کف تولید شده را تخلیه کند و بدنه را تمیز نمایید.
 • استفاده از فیلتر تصفیه هوا

یکی دیگر از روش‌های پیشگیری و رفع بوی بد کولر آبی، استفاده از فیلترهای تصفیه هوای مخصوص کولر است. این روش از ورود ذرات گردوغبار و آلاینده‌ها به درون کولر جلوگیری می‌کند. این روش همچنین از تجمع رسوب و باکتری‌ها هم جلوگیری می‌کند.

رفع بوی بد کولر آبی با الوپایپینگ

سخن پایانی

در بعضی مواقع با وجود رعایت موارد گفته شده و سرویس درست و به‌ موقع کولر، باز هم بوی بد کولر وجود دارد. در این مواقع بهتر است از یک متخصص کولر آبی برای حل مشکل کمک بخواهید. در این مقاله سعی کردیم تمامی مواردی که باعث ایجاد بوی می‌شوند و راه‌های رفع بوی بد کولر آبی را برای شما بررسی کنیم. اگر روش‌های گفته شده برای رفع بوی بد کولر آبی، اثر نکرد، شما می‌توانید از متخصصان باتجربه کولر آبی الوپایپینگ برای سرویس و تعمیر کولر آبی در اصفهان خود کمک بگیرید.

سوالات متداول

چگونه بوی بد کولر آبی را از بین ببرم؟

تمیز کردن سینی کولر - پاک‌سازی منبع آب - تعویض روغن کولر - استفاده از موارد شوینده و خوشبوکننده

علت بوی بد کولر آبی چیست؟

استفاده از روغن نامرغوب برای سرویس کولر - پوشال های قدیمی - راکد شدن آب سینی کولر و ...

4.5/5 - (2 امتیاز)
برچسب ها :
جهت ثبت درخواست خود برای تعمیر و سرویس کولر آبی در اصفهان به لینک زیر مراجعه نمایید. ثبت درخواست تعمیر در محل
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست