راهنمایی نصب دودکش آبگرمکن دیواری

مدت زمان مطالعه: ۶ دقیقه

دودکش به مجرایی گفته می‌شود که دودهای حاصل از سوختن و  احتراق را به فضای بیرون هدایت می‌کند. انتخاب یک دودکش‌ استاندارد به جهت هدایت کامل دوده به بیرون از منزل و عدم نشت گاز از آن، از مهم‌ترین مسائلی است که حین نصب آبگرمکن باید به آن توجه نمایید. با ما همراه باشید؛ قصد داریم در این مقاله درباره نکات مهم و راهنمایی نصب دودکش آبگرمکن دیواری صحبت کنیم.

دودکش آبگرمکن زمینی

ویژگی‌ دودکش استاندارد آبگرمکن دیواری

یک دودکش استاندارد باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • دودکش خوب باید دارای مکش قوی باشد. دودکش‌های دارای ارتفاع بلندتر، از مکش قوی‌تری نیز برخوردار هستند.
 • یک دودکش استاندارد باید سطح مقطع خوبی داشته باشد. هر چقدر ارتفاع یک دودکش بلندتر باشد، امکان گرفتگی سطح مقطع را به حداقل‌ترین حالت ممکن خواهد رساند.
 • برای جداره‌ی دودکش باید از یک جنس خوب و صیقل شده استفاده کرد، که تاثیر مستقیمی روی مکش دودکش خواهد گذاشت.
 • سطح ارتفاع یک دودکش را حداقل ۵ متر در نظر می‌گیرند که عمل خروج هوای احتراق به خوبی انجام شود.

شرایط نصب دودکش آبگرمکن دیواری

یکی از مهم‌ترین نکاتی که بعد از خرید آبگرمکن باید به آن توجه کرد، انتخاب یک محل مناسب برای نصب دودکش آبگرمکن دیواری است. در در واقع اولین نکته‌ی مورد توجه در هنگام نصب آبگرمکن، دسترسی محل آبگرمکن به دستگاه‌های کنترل گاز است که این دسترسی بسیار مهم است. باید توجه کنید که محل نصب دودکش آبگرمکن نباید در کنار مواد و وسایل اشتعال زا باشد. به طور مثال به هیچ وجه نباید از پایه‌های چوبی برای آبگرمکن استفاده کنید. همچنین آبگرمکن شما نباید در معرض هوای سرد و یخ زدگی قرار داشته باشد. سعی کنید در هنگام نصب آبگرمکن همه اجزای آن ( شیر اطمینان پکیج و آبگرمکن دیواری، سه راهی، کلاهک و …) را سر جای خود نصب کنید.

قطر دودکش آبگرمکن دیواری

گاهی اوقات پیش می‌آید که قطر دودکش آبگرمکن دیواری برای یک دستگاه گاز سوز مناسب نیست. از این رو با کمک پشم شیشه و البته ورق آلومینیومی می‌توان قطر لوله را به اندازه‌ی دلخواه تنظیم کرد. البته از دودکش‌های آجری و لوله‌های رابط نیز در این زمینه می‌توان استفاده کرد. گاهی اوقات ممکن است سعی کنید که قطر لوله دودکش را با قطر کلاهک تعدیل، همسان و هماهنگ کنید، اما در نهایت باز هم قطر لوله دودکش کمتر از قطر کلاهک تعدیل باشد، در این شرایط حتما باید لوله دودکش را با قطر کوچک‌تر تهیه کنید.

افزایش قطر-دودکش آبگرمکن با ورق آلومینیومی

طریقه نصب دودکش آبگرمکن دیواری باید با رعایت اصول و نکات ایمنی صورت بگیرد. افرادی که قصد نصب دودکش را دارند باید این دو نکته را در نظر داشته باشند:
الف) اگر طول لوله برابر با چنین فرمولی باشد (L=0) به این منظور ‌است که لوله دودکش باید به صورت مستقیم روی کلاهک تعدیل قرار بگیرد.
ب) اگر قصد اجرا لوله دودکش آبگرمکن دیواری در محیط‌هایی با ارتفاع زیاد را دارید، دقت کنید که محاسبه‌ی قطر لوله دودکش برحسب سطح دریا در نظر گرفته می‌شود.

مراحل نصب دودکش آبگرمکن دیواری

روشن کردن آبگرمکن ملزم بر رعایت اصول نصب و راه اندازی است. پس از آن نوبت به نصب دودکش آبگرمکن می‌رسد. نصب دودکش آبگرمکن مراحل و نکاتی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ می‌پردازیم.

مراحل نصب دودکش آبگرمکن

در اولین گام برای نصب دودکش آبگرمکن دیواری شما باید فاصله آبگرمکن تا ورودی دودکش آن را اندازه‌گیری کنید و به همان اندازه دودکش را برش دهید. شیب مورد نظر برای خروج گازها باید به گونه‌ای باشد که این گازها به راحتی بتوانند خارج شوند. پس به شیب لوله در نصب دودکش حتما دقت کنید. در این مرحله باید دودکش را مستقیما به آبگرمکن وصل کنید. لوله را باید به وسیله پیچ‌های ۳/۸ اینچی به فاصله ۷/۵ تا ۱۰ سانتی‌متر نزدیک به دودکش وصل کنید. توجه داشته باشید که فاصله‌های استاندارد حتما رعایت شود، اتصالات مورد بررسی قرارگرفته و از اتصال آن ها مطمئن شوید. این کار باعث جلوگیری از نشتی گاز می‌شود. در مرحله بعد از اتصال دودکش به آبگرمکن، نوبت به آن می‌رسد که دودکش را به راه خروجی وصل کنید. برای این مرحله باید از پیچ های ۳/۸ اینچی برای اتصال استفاده کنید.

دودکش دوجداره آبگرمکن دیواری

دودکش‌های دوجداره برخلاف دوکش‌های قدیمی یا همان دودکش‌های تک جداره، برای انجام عمل احتراق از اکسیژن فضای خانه استفاده نمی‌شوند، بلکه اکسیژن مورد نیاز برای عمل احتراق را از فضای بیرون منزل تامین می‌کنند. که این عمل علاوه بر این که از لحاظ ایمنی به سلامت افراد خانواده کمک می‌کند می‌تواند در تازه ماندن هوای داخل منزل نیز موثر واقع باشد.

نکات مهم درباره نصب دودکش آبگرمکن

داشتن زانویی برای استفاده از لوله‌های دودکش امر مهمی است

زانویی آبگرمکن

توجه داشته باشید که لوله دودکش را نباید بیشتر از حد استاندارد وارد دودکش اصلی کنید. اگر به مقدار زیاد لوله دودکش در لوله اصلی قرار گیرد گاهی اوقات موجب مسدود شدن راه آن می‌شود. در هنگام نصب حتما لوله دودکش را بررسی کنید تا مسیر آن باز باشد و چیزی درون آن نباشد. به دو روش می‌توان مسیر را بازرسی کرد: استفاده از شمع روشن یا  استفاده از لامپ روشن.

 • توجه کنید که فاصله استاندارد لوله دودکش از بلندترین قسمت ساختمان باید نیم متر بلندتر باشد.
 • یکی دیگر از عوامل مهم در نصب دودکش بودن هوای تازه می‌باشد.
 • تمامی دودکش ها باید مجهز به کلاهک H باشند.
 • در هنگام نصب دودکش وسایل گازسوز دقت کنید که دودکش نباید مستقیما با شیشه‌های پنجره در تماس باشد، زیرا حرارت امکان شکستن شیشه را بالا برده، در نتیجه امکان افتادن دودکش زیاد است.
 • قسمت عمودی دودکش را روی پایه‌های مناسب قرار دهید زیرا وزن دودکش به پایه منتقل می‌شود. طول عمودی دودکش را به وسیله بست‌های مناسبی به دیوار محکم کنید.

 روشن شدن انفجاری ابگرمکن

در بیشتر مواقع علت انفجاری روشن شدن آبگرمکن در اثر نصب غیر اصولی دودکش است، چنانچه برای انتخاب محل نصب آبگرمکن و نصب دودکش آبگرمکن تخصصی نداشتید حتما از فردی مطمئن کمک بگیرید. با ثبت سفارش در الوپایپینگ نزدیک‌ترین تکنسین متخصصدر زمینه نصب آبگرمکن در اصفهان در اسرع وقت به منزل شما مراجعه می‌کند.

سوالات متداول نصب دودکش آبگرمکن دیواری

کاربرد دودکش دوجداره چیست؟

تامین اکسیژن مورد نیاز برای عمل احتراق از فضای بیرون

یکی از دلایل احتمالی روشن شدن انفجاری آبگرمکن را ذکر کنید.

نصب غیر اصولی دودکش

5/5 - (1 امتیاز)
نصب ابگرمکن در اصفهان ثبت درخواست تعمیر در محل
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. admin_alopiping گفت:

  تست