فیلتراسیون آب استخر با استفاده از فیلتر دیاتومه استخر

مدت زمان مطالعه: ۸ دقیقه

همان طور که در مقاله قبلی راجع به فیلترهای شنی صحبت کردیم، در این مقاله راجع به فیلتر دیاتومه استخر صحبت خواهیم کرد.
طى جنگ جهانى دوم نياز به يك دستگاه يكپارچه موجب ابداع فيلتر دياتميك گرديد، كه بعدها به عنوان فيلتر آب استخر شنا مورد استفاده قرار گرفت. ماده صافى عبارت است از خاك سيليسى كه در واقع پودر فسيل باقى مانده ازگياهان دريايى ميكروسكوپى با پوسته سيليسى است. ثابت شده است كه خاك سيليسى به دلیل ميكروسكوپى بودن اجزا، نامنظم بودن شكل و خنثى بودن از نظر شيميايى، يك ماده صافى ايده آل است.
فيلتر دياتميك متشكل از استوانه‌هاى متعددي است كه به طور عمودي از يك صفحه چند بخشى آويزان هستند. جنس اين استوانه‌ها از مونل (آلياژي از نيكل، مس، آهن، منگنز)، اكسيد آلومينيوم و ساير مواد خنثى است كه ميان سوراخ‌هاى تنگ يك غربال، بافته شده‌اند و روى آن‌ها پوشش خاك سيليسى فيلتر قرار دارد.

انواع فیلتر دیاتومه استخر

مقطع عمودى فيلتر دیاتومه استخر در شكل زیر نشان داده شده است. المنت‌هايى كه در شكل ديده می‌شود با استفاده از يك ظرف مخصوص حاوى خاك سيليسى پوشش داده شده‌اند. آب در گردش، خاك را روى المنت فيلتر می‌نشاند. دياتمايت‌ها آنقدر كوچك و ريز هستند كه ميكروارگانيسم‌ها و باكترى‌ها را بدون نياز به افزودن ماده منعقد كننده با قليا از آب جدا می‌كنند. طول صافى فيلتر را مي‌توان با افزودن يك تغذيه كننده اضافى كه حاوى مقدار ثابتى خاك سيليسى است، افزايش داد. این تغذيه كننده موجب تداوم تشكيل لايه خاك سيليسى روى المنت فيلترمى‌شود اما از انسداد يا جرم گرفتگى سريع جلوگيرى نموده و باعث جدا شدن ميزان بيشترى از مواد جامد و ساير آلودگى‌ها از آب می‌شوند.

مقطع فیلتر دیاتومه استخر

آب در زمان عبور از فيلتر خاك سيليسى، شدت جریانی بين ۲ تا ۴ گالن بر دقيقه دارد. این مقدار حدودا دو برابر شدت جريان مجاز در فيلتر شنی می‌باشد. آب در اين فيلتر از پايين به بالا حرکت می‌کند. این مسئله سبب مى‌شود كه لايه رسوبى تشكيل شده روى غربال‌هاى استوانه‌اى المنت‌هاى فيلتر، توسط فشار آب در مکان خود ثابت باشد. وقتى كه جريان باز مى ايستد، بخش عمده لايه رسوبى خواهد افتاد.
در صورتی که کارکرد استخر به طور مداوم باشد، مشکلی پیش نمی‌آید، اما اگر نیاز به وقفه در گردش آب باشد، به طور دوره‌ای می‌توان آن را ايجاد کرد. با نصب يك پمپ كوچك می‌توان یک سيستم باى پس (مسير ميان بر) ایجاد کرد که جريان آب در فيلتر قطع نشود و بنابراین لايه رسوبى المنت‌ها در جاى خود ثابت بماند.
پس شويى فيلتر دیاتومه استخر نيازى به آب اضافى ندارد، تنها بايد فشار را زیاد کرد تا اجرام باقى مانده بر روى غربال المنت‌ها، جدا شوند. اين فشار اضافى با تعبيه يك شير سريع بند يا همان شير توپى در خط پس شويى، و استفاده از ضربه قوچ حاصله از باز و بسته كردن اين شير تامين خواهد شد. ضمن پس شويى، ماده صافى از روى المنت‌ها شسته مى‌شود و لذا بايد جايگزين گردد. جريان آبی که از پس شویی باز‌گردد، بايد در يك چاهك باز خالی شود و سپس توسط نيروى گرانش يا يك پمپ به سوی فاضلاب برود.
باقى مانده آب حاصل از پس شويى، در نقطه اى عملى است كه هزينه‌هاى مربوط به پس شويى زياد افزايش نيابد و تنها اپراتور استخرمی‌تواند اين نقطه را تعيين كند. مزاياى استفاده از فيلترهاى خاك سيليسى براى استخرهاى شنا مشهود است. فيلتر دیاتومه استخر به لحاظ بيشتر بودن شدت جريان مجاز و اين واقعيت كه مساحت فيلتر همان مساحت سطح المنت‌هاى عمودى است، به سطح نشيمن كمترى نياز دارند. اين در حالى است كه فيلترهاى ماسه‌اى به سطح نشيمنی معادل سطحى كه با شدت جريان كمتر محاسبه می‌شود، نياز دارند. همچنین حذف منعقد كننده‌ها و قلياها از سيستم دياتمايت، نياز به كنترل شيميايى ندارد و وسايل اضافى را كاهش داده و از مشكلات نگهدارى سيستم می‌کاهد.
بازده فيلترهاى ماسه‌اى و خاك سيليسى تقريبا برابر است اما در حجم یکسان، سرمایه اولیه فيلتر خاك سيليسى، حدود يك پنجم فيلتر دیاتومه استخر است.به منظور جلوگيرى از خوردگى پوسته بايد سطح داخلى آن با پلاستيك پلى وينيل پوشش داده شود. چنانچه احتمال واكنش الكتروليتى وجود داشته باشد، بايد پوسته به زمين متصل شود و به جاى يكى از المنت‌ها، يك ميله آند منيزيمى نصب گردد. اين ميله آند بايد هرچند وقت يك بار مورد بررسى و بازبينى قرار گيرد چرا كه اينك به جاى پوسته، اين المنت در معرض خوردگى قرار می‌گيرد و بايد در صورت نیاز اين ميله را جایگزین کرد.

شماتیک فیلتر دیاتومه استخر

دياتوم چیست؟

دياتوم‌ها، نوع سنگ نرم رسوبى متشكل از ذرات ميكروسكوپى كوچك تو خالى هستند كه مى‌توانند ذرات جامد معلق در آب را جدا كنند و آب را شفاف سازد.
هنگامى كه دياتوم‌ها مى‌ميرند، ديواره‌هاى سلولى خود را غرق می‌كنند و در يك بسترى رسوب می‌کنند، رسوب برداشت شده را مى‌توان دياتوم ناميد. دیاتوم‌ها حدودا ۱۶۰۰۰ مدل مختلف دارند. پوسته يا ديواره پوسته تعداد زيادى خلل و فرج دارد كه به دياتوم خواص ارزنده‌اى مى‌دهد. قطر اين خلل و فرج‌ها ۱ تا ۳ ميكرون است. بعضى از اين گونه‌ها داراى يك شبكه ظريف ثانويه با قطرى حدود ۰٫۵ ميكرون درون منافذ اوليه هستند.
ساختار منحصر به فرد ديواره سلولى به همراه ثبات شيميايى، دياتوم را در فرايند فيلتراسيون با ارزش مى كند. در حال حاضر بيش از نيمى از دياتوم‌هاى توليدى در جهان در فيلتراسيون نوشيدنى‌ها و آب‌ها استفاده مى‌شود. برخى از استفاده‌هاى ديگر آن در خميردندان، كنترل آفات، مواد شيميايى، عايق، تغذيه حيوانات و… می‌باشد.
از آنجا كه ۹۰% حجم خلل و فرج و فضاهاى باز، ظرفيت نفوذ پذيرى و تصفيه بالايى دارند، مى‌توانند ذرات موجود در مايع تا حدود ۰٫۵ ميكرون را نيز حذف كنند. دياتوم‌ها به صورت پودرى و به شکل كيسه‌هاى فيلتر هستند که ذرات معلق را فیلتر می‌کنند. استفاده از فيلترهاى دياتوم بزرگ یا زمينى، در استخرهاى شنا به عنوان فیلتر دیاتومه استخر بسيار رايج هستند؛ همچنين يكى از بهترين تجهيزات پشتيبانى در آكواريوم‌ها و پرورش حيوانات آبزى به شمار مى‌روند.

مشکلات رایج در فیلتر دیاتومه استخر و راه حل آن‌ها

اگر حجم آب هنگام تخليه به طور محسوسى كاهش يابد، زمان آن رسيده كه شارژ شود، این امر توسط تميز كردن با پودر جديد انجام می‌گیرد. اگر آب تخليه كدر باشد، اين امكان وجود دارد كه كيسه حاوى پودر دياتوم، سوراخ بوده و هنگام عبور، آب خروجى با آن مخلوط مى‌شود. اگر سوراخ را يافتيد آن را كاملا خشك كنيد و با سيمان سيليكونى و يا يك درزگير غير سمى ديگر بپوشانيد.
در آكواريوم‌ها، فيلترهای دياتوم را مى‌توان با زغال چوب مرغوب تركيب كرد تا با زندگى جلبك هاى سمى مبارزه شود. پودر دياتوم، جلبك سمى را از آب مخزن فيلتر گرفته و سپس زغال چوب، سموم آزاد شده توسط جلبك را مى‌گيرد. فيلتر دياتومه استخر، PH آب را هيچ تغييرى نمى‌دهند. در دست زدن به پودر دياتوم و استفاده از آن مراقب باشيد به خصوص هنگامى كه خشك است، مى‌تواند باعث بيمارى‌هاى ريوى شود. استفاده از ماسك در حين كار توصيه مى‌شود.

چگونه فیلتر دیاتومه استخر را تميز كنيم؟

فيلتر دياتومه استخر از بقاياى جانداران مخصوصا جانداران دريايى كوچك تشكيل شده است. هنگامى كه فيلتر مسدود مى‌شود، بايد آن را طورى پاك كنيد كه به درستى كار كند. فيلتر را تا زمانی تمیز کنید كه گيج بين ۷ تا ۱۰ پوند در هر اينچ مربع نشان دهد.

اجزای داخلی فیلتر دیاتومه استخر

موگير برای عملکرد بهتر فیلتر دیاتومه استخر

براي كاركرد مناسب پمپ‌ها و فيلترها بايد يك موگير در مسير سيركولاسيون پيش‌بيني كرد که وظیفه آن گرفتن مو، نخ، پارچه و غیره مى‌باشد. براي اين منظور يك شبكه آشغال‌گير قبل از پمپ نصب مي‌گردد. جنس سبدها يا آشغال‌گير بايد از مواد مقاوم نسبت به زنگ زدگي بوده و به راحتي قابل تميز كردن باشد. اين سبدها به صورت كشويي ساخته مي‌شوند.
فيلترها هم می‌توانند از ورود ذراتي كه توسط آشغالگير جذب مي‌شود، جلوگیری کنند، ولي به دلیل دشواری تميز كردن فیلتر دیاتومه استخر از اين مواد خارجي، قبل از پمپ، آشغال‌گير را نصب می‌کنند. به این ترتیب رشته‌های بلند مو و پارچه قبل از اینکه به پمپ برسند، از آب حذف می‌شوند و از پیچیده شدن آن‌ها دور پروانه جلوگیری می‌شود. در صورت استفاده نكردن از موگير، ظرفيت فيلترهاى شنى مناسب براى استخر افزايش پيدا مى‌كند.

جمع بندی مقاله فیلتر دیاتومه استخر

در این مقاله ابتدا با دیاتوم آشنا شدید و سپس فیلتر دیاتومه استخر و نکات کلی آن را بررسی کردیم. همچنین تفاوت‌های فیلتر دیاتوم با فیلتر شنی را بیان کردیم. شما با خواندن این مقاله و مقاله قبلی، می‌توانید به راحتی برای انتخاب سیستم تصفیه استخر خود، بهترین تصمیم را بگیرید. همچنین در این زمینه می‌توانید از متخصصان الوپایپینگ مشاوره بگیرید.

سوالات متداول

شدت جریان آب هنگام عبور از فیلتر دیاتومه چقدر است؟

شدت جریانی بين ۲ تا ۴ گالن بر دقيقه

اگر حجم آب هنگام تخليه به طور محسوسى كاهش يابد، نشانه چیست؟

یعنی زمان شارژ فیلتر فرا رسیده است

5/5 - (1 امتیاز)
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *