نگهداری استخر خانگی در چهار فصل سال چگونه است؟

مدت زمان مطالعه: ۸ دقیقه

یک استخر خانگی همانطور که برای اهالی منزل در تمام فصول جذاب و با ارزش است و موجب آسایش آن‌ها می‌شود، به همان میزان به مراقبت و رسیدگی نیاز دارد. نگهداری استخر خانگی در تمامی فصول سال مراحل و قوانینی دارد که برای اطمینان از نحوه عملکرد صحیح استخر نیاز است تا تمام روش‌های مراقبت از آن به درستی انجام شود. در این مقاله برای استفاده از استخر و حفظ کیفیت آن، اصول کلی نگهداری استخر در تمام فصول را بررسی می‌کنیم. با ما همراه شوید تا سوالاتتان را در این زمینه پاسخ دهیم.

استخر روباز

نگهداری استخر خانگی در فصل زمستان

نگهداری استخر در زمستان از بقیه فصول به مراتب سخت‌تر است. برای اینکه در بهار، استخر دچار مشکل نشود، باید قبل از شروع سرمای شدید، استخر خود را آماده کنید. در زمستان کسی در استخر روباز شنا نمی‌کند، مگر آنکه توان بدنی زیادی داشته باشد!
نردبان‌ها و تخته‌های غواصی را از جایشان جدا کنید، تمیز کنید و در گوشه‌ای بگذارید. آب استخر را خالی کنید تا بتوانید تمام قسمت‌های استخر را تمیز کنید. دیواره‌ها و کف استخر را با مواد شوینده و برس مناسب تمیز کنید. تمامی فیلترها، آستر و کف‌گیرها را تمیز کنید. سپس آب را به تمامی دیواره‌ها و کف استخر بریزید تا تمام آلودگی‌ها از بین برود و کاملا تمیز شود. حالا استخر را پر از آب کنید و مقدار اسیدی و قلیایی بودن و کلر آب را بررسی کنید تا از درست بودن همه شرایط اطمینان پیدا کنید.
ویژگی‌های آب استخر باید طبق موارد زیر تنظیم شود:
محدوده پی اچ: ۷٫۲ الی ۷٫۸
قلیایی بودن: ۸۰ تا ۱۲۰ PPM
کلر: ۲ تا ۳ PPM

برای نگهداری استخر خانگی باید تمام سطح استخر از پوشش زمستانی، پوشیده شود. دمای پایین زمستان و نزدیک به انجماد، موجب آسیب به تمام اجزای داخلی استخر می‌شود. باید در طول زمستان و به طور مداوم و ماهانه، برخی مواد شیمیایی به استخر اضافه شود. اگر پمپ را روزانه ۱ یا ۲ ساعت روشن کنید، فکر خوبی است، چرا که موجب می‌شود لوله‌ها تمیز بماند و آب یخ نزند. برای انجام این کار می‌توانید یک تایمر روی پمپ خود نصب کنید.

استخر در زمستان

نگهداری استخر خانگی در فصل بهار

در فصل بهار وقت آن رسیده که پوشش زمستانی را بردارید و استخر را با افزایش دما برای فصل بهار و شنا کردن، آماده کنید. حالا باید آب استخر را تصفیه کنید و مواد شیمیایی مناسب فصل را در استخر بریزید تا آب متعادل شود. پمپ آب و سیستم فیلتراسیون نیز باید چک شود و در صورت نبود مشکل، دوباره وصل شود.
اکنون باید برای از بین بردن جلبک‌ها و باکتری‌هایی که در فصل سرما در آب استخر تشکیل شده‌اند، با کلر، یک شوک وارد کنید تا این مشکل را برطرف کنید. سطح قلیایی بودن استخر باید بین ۸۰ تا ۱۲۰ ppm باشد و PH نیز باید برای فصل بهار بین ۷٫۴ تا ۷٫۶ باشد. حالا باید سطح آب را به نصف دهانه کف‌گیر برسانید.
اگر استخر شما آستر دارد نباید مواد شیمیایی شوک را به طور مستقیم به  آب اضافه کنید، ابتدا باید این مواد را در آب گرم حل کنید و سپس آن را در آب استخر بریزید. این روش مانع سفید شدن و یا آسیب دیدن استخر می‌شود.

مواد شیمیایی مورد نیاز برای استخر

نگهداری استخر خانگی در فصل تابستان

فصل تابستان، بیشترین استفاده را از استخر خود خواهید داشت. بهتر است این برنامه را برای خودتان داشته باشید که حداقل هفته‌ای یک بار، آب استخر را برای اطمینان از متعادل بودن موارد کنترلی و عدم وجود باکتری و جلبک بررسی کنید.
هیچ چیز به اندازه آب بی‌کیفیت استخر، برای خراب کردن تفریح تابستانی شما تاثیر ندارد! بنابراین باید از کیفیت آب استخر اطمینان حاصل کنید تا دچار مشکل نشوید. در فصل تابستان باید سطح کلر استخر، بین ۱ تا ۳ ppm  و سطح PH آن بین ۷٫۲ تا ۷٫۶ باشد تا بهترین شرایط اتفاق بیفتد. هیچ‌وقت نباید PH از ۷٫۲ پایین‌تر برود.
شما باید همواره آب استخر خود را بررسی کنید تا متعادل و ایمن باشد. همچنین باید از ورود هرگونه ماده اضافی به استخر جلوگیری کنید و هر وقت ضایعاتی به استخر وارد شد، جاروبرقی بکشید. اکنون باید اجازه دهید که سیستم فیلتراسیون حداقل روزانه ۱۲ ساعت کار کند.

نگهداری استخر خانگی در فصل پاییز

برای استفاده از استخر در فصل پاییز، نیاز است تا همان روند تعمیر و نگهداری طبق روال انجام شود با این تفاوت که باید تعداد دفعات نظافت و پاکسازی را بیشتر کنید چرا که برگ‌های ریخته شده وارد استخر می‌شوند.
فصل پاییز، فصل ریزش برگ‌هاست و این بزرگترین مشکل ماست. باید قبل از اینکه برگ‌ها، سبد کف‌گیر و لوله‌ها را مسدود کنند، آن‌ها را از استخر خارج کنید. بهتر است قبل از اینکه برگ‌ها به کف استخر برسند و ته نشین شوند، به طور روزانه برگ‌ها را از استخر خارج کنید.
اگر استفاده شما از استخر در ماه‌های تابستان خیلی زیاد نیست، باید استخر را از نظر تعادل شیمیایی به اندازه کمتری تنظیم کنید و برای اطمینان باید به طور مداوم و مرتب آب را آزمایش کنید. همچنین می‌توانید زمان کار سیستم پمپ و تصفیه را روزانه ۴ تا ۸ ساعت کمتر کنید. در نهایت هرچه می‌خواهید زمان بیشتری از استخر استفاده کنید، باید قوانین نگهداری استخر خانگی در تابستان را بیشتر رعایت کنید.

نگهداری استخر خانگی در فصل پاییز

نکات ایمنی برای استفاده از استخر خانگی

وجود یک استخر شنا، تفریح بسیار دلچسب و دلپذیری است اما باید تمام شرایط مراقبت از استخر رعایت شود تا خطری شناگران را تهدید نکند. نکات زیر برای افزایش امنیت استخر به شما کمک می‌کند:

 • همواره باید به کودکان، هم هنگام شنا و هم هنگام تردد، توجه داشته باشید.
 • به کودکان خود شنا را آموزش دهید.
 • هشدارها و موانع متناسب با شرایط را در قسمت‌های مختلف استخر نصب کنید.
 • برای کودکان خود، ممنوعیت نزدیک شدن به نواحی زهکشی را در نظر بگیرید.
 • همیشه قوانینی برای استخر داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.

مواد شیمیایی که در استخرها استفاده می‌شود، اگر به صورت درست و به اندازه استاندارد استفاده نشود، موجب آسیب رساندن به پوست و چشم ما می‌شود و اگر توسط شخصی بلعیده شود، بسیار خطرناک است و حتی منجر به مرگ شخص می‌شود. برای جلوگیری از پیش آمدن اتفاقات ناگوار، نکات زیر را باید در استفاده از مواد شیمیایی در طول نگهداری استخر خانگی بررسی کنید:

 • مواد شیمیایی استخر را در جایی نگهداری کنید که کودکان و حیوانات خانگی به آن‌ها دسترسی نداشته باشند.
 • هنگام کار با مواد شیمیایی نکات ایمنی را رعایت کنید، استفاده از دستکش و عینک ایمنی الزامی است. در صورت تماس این مواد با پوست شما، نواحی آسیب‌دیده را ۱۵ دقیقه زیر آب سرد بگیرید و کامل بشویید. سپس با پزشک تماس بگیرید.
 • محل نگهداری این مواد، باید طبق دستورالعمل سازنده باشد. چنانچه محل نگهداری از نظر رطوبت و دما مناسب نباشد، ممکن است باعث ایجاد واکنش خطرناک شود.
 • مواد شیمیایی استخر باید از آتش دور باشد.
 • به جای اینکه آب را به مواد شیمیایی بیافزایید، مواد شیمیایی را به آب اضافه کنید.
 • همواره مراقب باشید که کلر خشک بماند و هرگز خیس نشود.
 • نباید مواد شیمیایی را در طول زمستان ذخیره کنید چون در کیفیت آن تاثیر می‌گذارد. در فصل شنا باید مواد جدید بخرید.
تابلوهای مورد نیاز اطراف استخر

کلام آخر

اگر تمامی مواردی که در بالا برای حفظ سلامت آب استخر و نگهداری آن، گفته شد را به طور مرتب در تمام فصول سال انجام دهید، عمر استخر را بالا می‌برید، مدت زمان طولانی می‌توانید از استخرتان استفاده کنید و تفریحات دلچسبی برای خودتان رقم بزنید. احساس خیلی خوبی است که در حیاط خانه خودتان و هر زمانی که خواستید، در استخر شنا کنید، بنابراین برای رسیدن به این احساس خوب، باید از استخرتان به درستی مراقبت کنید. تمام مواردی که در بالا بیان شد، در مسیر نگهداری استخر خانگی به شما کمک خواهد کرد، همچنین در این مورد می توانید از توصیه کارشناسان الوپایپینگ هم استفاده کنید.

سوالات متداول

برای اینکه در زمستان لوله‌ها تمیز بماند و آب یخ نزند، چه اقدامی می‌توان انجام داد؟

پمپ را روزانه ۱ یا ۲ ساعت روشن کنید

مهمترین نکته در نگهداری استخر در فصل پاییز چیست؟

باید قبل از اینکه برگ‌ها، سبد کف‌گیر و لوله‌ها را مسدود کنند، آن‌ها را از استخر خارج کنید

5/5 - (2 امتیاز)
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *