۱۰ روش برای کاهش مصرف برق کولر گازی

امروزه به دلیل کم بودن فشار آب در بیشتر مناطق و بحرانی که برای کاهش منابع آبی وجود دارد، بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که از کولر گازی و اسپلیت استفاده کنند. این وسایل به خاطر قدرت خنک‌سازی بالایی که دارند، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما یکی از محدودیت‌ها در استفاده از این نوع سیستم‌های سرمایشی، مصرف بالای انرژی الکتریکی در آن‌ها است. در این مقاله از الو پایپینگ می‌خواهیم ۱۰ روش برای کاهش مصرف برق کولر گازی را به شما آموزش دهیم.

عوامل موثر در مصرف برق توسط کولرهای گازی

عوامل موثر در مصرف برق توسط کولرهای گازی

قبل از اینکه به بررسی روش‌های کم کردن برق مصرف‌ شده در کولرهای گازی بپردازیم، باید بدانیم که چه عواملی بر روی میزان انرژی الکتریکی صرف شده در این وسایل سرمایشی تاثیرگذار است. اصلی‌ترین این عوامل از قرار زیر هستند:

جغرافیای محل مورد استفاده

هرچه محیطی که کولر گازی در آن نصب می‌شود، گرم‌تر باشد، مصرف برق هم بالاتر خواهد رفت. برای مثال شما برای شهرهایی مانند یزد و کرمان که آب و هوای کویری و گرم دارند، به یک سیستم سرمایشی و با ظرفیت بیشتر و در نتیجه مصرف برق بالاتر نیاز خواهید داشت.

شرایط محل نصب

علاوه بر دمای کلی شهر محل زندگی شما، دما و شرایط محل نصب هم می‌تواند بر روی عملکرد این دستگاه تاثیرگذار باشد. برای مثال اگر کندانسور کولر را در معرض تابش نور مستقیم خورشید نصب کنید، نه تنها این قطعه خیلی سریع آسیب خواهد دید؛ بلکه ناچار است با مصرف برق بیشتر، وظیفه خود را برای تولید باد خنک انجام دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد پیشنهاد می‌دهیم مقاله تاثیر محل نصب کولر گازی در عملکرد آن را مطالعه کنید.

ولتاژ ورودی به کولر گازی

بر اساس نوع، ظرفیت و برند کولر گازی، بازه ولتاژ ورودی آن متفاوت است. باید دقت کنید که سیستم الکتریکی این دستگاه کاملا سالم بوده و در مسیر انتقال برق هم افت ولتاژی وجود نداشته باشد. در غیر این صورت دستگاه برای بهبود عملکرد خود ناچار به آمپرکشی خواهد بود و در نتیجه مصرف برق بالا می‌رود.

زمان کارکرد کولر

یکی دیگر از عوامل موثر در مصرف برق کولر گازی زمانی است که در طول روز از این وسیله استفاده می‌کنید. هرچه کولرگازی برای مدت بیشتری روشن باشد، مصرف برق بیشتری خواهد داشت. از سوی دیگر اگر این دستگاه را به صورت مداوم روشن نگه دارید، با افزایش ساعت کارکرد، مقدار مصرف انرژی هم بالا خواهد رفت. از سوی دیگر خاموش و روشن کردن متوالی دستگاه هم می‌تواند مصرف انرژی را افزایش داده و در عین حال باعث آسیب به قطعات شود.

روش های کاهش مصرف برق در کولر گازی

روش های کاهش مصرف برق در کولر گازی

حالا که دانستیم چه عواملی تعیین‌ کننده مقدار مصرف انرژی در کولر گازی هستند، زمان آن رسیده تا راه‌های کاهش مصرف برق در این سیستم سرمایشی را یاد بگیرید. پس اگر می‌خواهید مبلغ قبض برقتان کم شود، این کارها را انجام دهید:

۱- نصب صحیح

اولین گامی که باید برای کم کردن میزان مصرف برق در کولر گازی انجام دهید، نصب صحیح آن در جای مناسب است. اگر اتصالات به خوبی تنظیم نشوند یا اینکه محل مناسبی برای نصب انتخاب نشده باشد، مصرف برق تا حد زیادی بالا خواهد رفت. توصیه می‌شود که در پنل بیرونی را در جایی قرار دهید که هوا به خوبی جریان دارد. همچنین باید پنل داخلی را تا حد امکان از سقف و دیگر قسمت‌های گرم خانه فاصله دهید.

۲- تنظیم دمای مناسب

یکی از اشتباهاتی که بسیاری از افراد در زمان استفاده از کولر گازی انجام می‌دهند، این است که دمای آن را بر روی مقدار بسیار پایینی تنظیم می‌کنند. این کار نه تنها باعث می‌شود که کولر انرژی بیشتری را برای رسیدن به دمای مطلوب مصرف کند، بلکه هوای اتاق را هم نامطلوب و غیر قابل‌ تحمل خواهد کرد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که دمای کولر گازی را بین ۱۸ تا ۲۳ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید تا مصرف انرژی در آن بهینه شود.

۳- انتخاب ظرفیت کولر گازی متناسب با نیاز

یکی دیگر از روش های کاهش مصرف برق کولر گازی، خرید یک محصول با ظرفیت مناسب است. تناسب میان ظرفیت کولر گازی با ابعاد اتاق و محل قرارگیری آن، باعث می‌شود که مصرف انرژی تا ۲۰ درصد کاهش پیدا کند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که مقاله نکات مهم در انتخاب ظرفیت کولر گازی را مطالعه کنید تا بتوانید هزینه‌های انرژی الکتریکی خود را کاهش دهید.

۴- استفاده از ترموستات قابل برنامه ریزی

اگر می‌خواهید دمای خانه همواره ثابت و مطبوع باقی بماند، پیشنهاد ما به شما استفاده از ترموستات قابل‌برنامه‌ریزی است. این وسیله نه تنها می‌تواند مصرف برق کولر گازی را کاهش دهد؛ بلکه امکان هوشمند سازی خاموش و روشن شدن دستگاه را هم برای شما فراهم می‌کند.

۵- تمیز کردن فیلترها به صورت مرتب

یکی دیگر از مهم‌ترین اقداماتی که باید برای کاهش مصرف برق کولرگازی انجام دهید، تمیز کردن دائمی فیلترها است. این قطعات وظیفه دارند که هوای موجود در اتاق را تصفیه کنند؛ به همین دلیل ممکن است گرد و غبار و ذرات زیادی بر روی آن‌ها بنشیند. همین موضوع توانایی فیلترها را در تمیز کردن هوای محیط کاهش داده و در نتیجه باعث می‌شود کاه دستگاه انرژی بیشتری را برای عبور هوا از میان این قطعات صرف کند.

۶- سرویس دوره ای و منظم کولر

سالم بودن کولر گازی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند در بهینه‌سازی مصرف انرژی در این سیستم سرمایشی نقش موثری داشته باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود که حتما قبل از راه‌ اندازی این وسیله برای سال جدید، نسبت به سرویس کولر گازی اقدام کنید. این کار باعث می‌شود که از سالم بودن قطعات اطمینان پیدا کرده و در صورت وجود هر مشکلی، بلافاصله آن را برطرف کنید. اگر می‌خواهید این کار را به یک سرویس‌کار حرفه‌ای بسپارید، همین الان بر روی لینک سرویس کولر گازی کلیک کنید.

۷- عایق بندی پنجره ها و دربهای خانه

برای اینکه از هدر رفتن هوای سرد تولید شده توسط کولر گازی جلوگیری شود، باید عایق‌ بندی محیط به طور کامل انجام شده باشد. بیشترین هدررفت از طریق درها و پنجره‌ها انجام می‌شود؛ به همین دلیل لازم است آن‌ها را به خوبی عایق‌ بندی کنید. درزبندی درست در و پنجره می‌تواند از خروج هوا جلوگیری کرده و به این ترتیب باعث کاهش مصرف برق کولر گازی شود.

۸- استفاده از وسایل سرمایشی با مصرف انرژی کمتر

استفاده همزمان از پنکه و کولر گازی باعث می‌شود که هوای خنک بهتر در قسمت‌های مختلف محیط پخش شود و در نتیجه باعث بهبود عملکرد سیستم خنک‌ کننده خواهد شد. شاید با خودتان فکر کنید که این موضوع باعث افزایش مصرف برق خواهد شد؛ اما باید بدانید که استفاده هم‌زمان از این دو وسیله سرمایشی، یک راهکار برای کاهش مصرف برق کولر گازی است. زیرا پنکه انرژی کمتری مصرف می‌کند و در عین حال می‌تواند در پخش هوا موثرتر عمل کند؛ در نتیجه برای خنک شدن همه قسمت‌های خانه نیازی ندارید که دمای کولرگازی را بر روی مقدار کمتری تنظیم کنید.

۹- استفاده از سایبان برای کندانسور

کندانسور قطعه‌ای است که وظیفه دارد باد خنک را در کولر گازی تولید کند. به همین دلیل این وسیله نباید در قسمت شمالی خانه و در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرد. توصیه می‌شود برای بهینه‌تر شدن عملکرد کندانسور و در نتیجه کم شدن مصرف انرژی در کولرگازی، حتما یک سایبان بر روی آن نصب کنید.

۱۰- بهینه سازی چیدمان خانه

باید بدانید که نوع چیدمان خانه در جریان یافتن هوا و در نتیجه عملکرد کولر گازی بسیار موثر است. بنابراین اگر می‌خواهید که سیستم سرمایشی شما برق کمتری مصرف کند، لازم است که از گذاشتن وسایل بزرگ در مسیر انتقال هوا خودداری نمایید. به علاوه توصیه می‌شود که به جای استفاده از لامپ‌های رشته‌ای قدیمی که حرارت زیادی تولید می‌کنند، از لامپ‌های کم‌ مصرف یا ال ای دی استفاده کنید.

سخن پایانی

هرچند امروزه فناوری‌های زیادی در ساختار داخلی کولرهای گازی وجود دارد که باعث کاهش مصرف برق می‌شود؛ اما لازم است که شما هم اقداماتی را برای کم شدن هزینه‌های خود انجام دهید. در این مقاله به بررسی ۱۰ راهکار برای کاهش مصرف برق کولر گازی پرداختیم. علاوه بر این دستگاه‌هایی هم در بازار وجود دارند که با عنوان کاهنده مصرف برق کولرگازی شناخته می‌شوند. با این حال اگر نمی‌خواهید چنین دستگاه‌هایی را خریداری کنید، با انجام اقداماتی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم، می‌توانید تا ۵۰ درصد برق کمتری مصرف کنید.

سوالات متداول

  • مصرف برق کولر گازی چگونه محاسبه می‌شود؟

به طور کلی اگر کولر گازی بخواهد یک درجه محیط را سردتر کند، ۵۰۰ تا ۷۰۰ مگاوات انرژی بیشتری مصرف خواهد کرد. این مصرف انرژی در ساعت‌های اوج مصرف، بیشتر هم خواهد شد.

  • بهترین محل نصب برای پنل داخلی کولر گازی کجا است؟

اگر می‌خواهید با انتخاب بهترین محل نصب، مصرف برق کولر گازی را کاهش دهید؛ باید پنل داخلی آن را درست در جایی قرار دهید که رو به روی محل نشستن اعضای خانواده باشد. این موضوع در کنار قدرت پرتاب باد کولر، می‌تواند باعث خنک شدن کل سالن شود.

  • برای کاهش مصرف انرژی کولرگازی در رستوران‌ها و فروشگاه‌ها باید چه کار کرد؟

به دلیل اینکه حرارت در این فضاها معمولا بالاتر است، توصیه می‌شود که پنل را در ارتفاع ۲ متری از کف قرار دهید تا با سقف فاصله کافی را داشته باشد و بتواند با مصرف برق کمتری هوا را خنک کند.

5/5 - (3 امتیاز)
برچسب ها :
جهت درخواست تعمیر کولر گازی و اسپلیت در اصفهان با ما تماس بگیرید. ثبت درخواست تعمیر در محل
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست