بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی، دارای چه ویژگی‌هایی است؟

مدت زمان مطالعه: ۸ دقیقه

امروزه به دلیل افزایش جمعیت، پیشرفت صنعت و تخریب محیط زیست، آب آشامیدنی به راحتی یافت نمی‌شود. بنابراین باید از تکنیک‌های مختلف برای تصفیه آب استفاده کرد و به دلیل حجم بالای آب و آلاینده‌ها در لوله‌ها، باید از دستگاه تصفیه خانگی استفاده کرد. با توجه به وجود برندها و مدل‌های مختلف، پیدا کردن بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی، کمی مشکل به نظر می‌رسد. ما در این مقاله قصد داریم تا نکاتی را در اختیارتان بگذاریم که برای خرید بهتر به شما کمک کند.

بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی

تصفیه آب اسمز معکوس چه مزیت‌هایی دارد؟

اسمز معکوس (RO Reverse osmosis)، روشی است که در آن، آب با فشار بسیار زیاد از یک غشای نیمه تراوا عبور می‌کند.فیلترها دارای منافذ بسیار ریزی هستند و جنس لایه لایه دارند که همین امر سبب شده تا آلاینده‌ها از آب حذف شوند. امروزه بسیاری از شرکت‌های تولید آب معدنی نیز، از این روش برای محصولات خود استفاده می‌کنند. سیستم‌های تصفیه آب شهری، نمی‌توانند به طور کامل آلاینده‌ها را از آب حذف کنند همچنین وجود موادی مانند کلر و فلوراید نیز در آب بسیار خطرناک است. در تصفیه آب با روش اسمز معکوس، هرگونه ماده شیمیایی و عناصری از جمله نیترات، سدیم، آرسنیک، سرب و مس را تا حد ممکن از بین می‌برد. در نتیجه استفاده از روش اسمز معکوس در دستگاه تصفیه آب، در بهبود کارایی آن بسیار تاثیر دارد.

شماتیک اسمز معکوس

برای خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی به چه نکاتی توجه کنیم؟

عوامل مختلفی بر کیفیت دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس تاثیر دارند که در زمان خرید باید به آن‌ها توجه کرد. برخی از این عوامل را بررسی می‌کنیم. 

کاربرد و حجم آب تصفیه مورد نیاز

مهمترین عامل در خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی، کاربری و حجم مورد نیاز آب است. برخی از این دستگاه‌ها در مکان‌های پرجمعیت و بزرگ مثل شرکت‌ها، سازمان‌ها و مجتمع‌های بزرگ و بعضی از آن‌ها برای یک خانواده استفاده می‌شوند. هر دستگاه تصفیه دارای یک مخزن ذخیره آب است که حجم این مخزن بسته به میزان مصرف متفاوت است. خود دستگاه نیز برای مکان‌های بزرگتر، باید بتواند حجم زیادی از آب را تصفیه کند و به مخزن بفرستد.

مدل دستگاه تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب دارای مدل‌های مختلفی مانند زیر سینکی، پارچی، کیسی، سر شیری و … می‌باشد. عملکرد مدل کیسی و زیر سینکی تقریبا مشابه است، تنها تفاوت محل نصب آن‌هاست که محل نصب مدل کیسی روی سینک و جلوی چشم است و مدل زیر سینکی در زیر سینک است. شما بسته به فضا و بودجه خود، مدل مناسب را باید انتخاب کنید.

میزان هدر رفت آب

در زمان خرید دستگاه تصفیه آب، ختما به این موضوع دقت کنید. میزان هدر رفت آب در دستگاه‌های کارآمد، کمترین میزان ممکن (حدود ۲۰ درصد) است. هدر رفت آب در بعضی از دستگاه‌ها نیز صفر می‌باشد.

نوع آلاینده‌ها

در بعضی مناطق، کیفیت آب آشامیدنی نسبتا مناسب است و دستگاهی با تعداد مراحل پایین‌تر نیز برای این موارد کافی است. اما گاهی اوقات مانند منطق جنوبی کشور، میزان آلاینده‌های آب بسیار زیاد است و حتی ممکن است در آب، گل ولای نیز وجود داشته باشد. بنابراین در این مناطق به دستگاهی با مراحل بیشتر نیاز است تا بتواند این آلاینده‌ها را به طور کامل از بین ببرد.

تعداد مراحل و فیلترهای دستگاه

تعداد فیلترهای دستگاه، تعداد مراحل آن را نشان می‌دهد و همانطور که توضیح دادیم، دستگاهی که دارای فیلتر بیشتری باشد، میزان آلاینده‌های بیشتری را از بین می‌برد. در ادامه به توضیح انواع فیلترها و کاربرد آن‌ها خواهیم پرداخت.

کیفیت برند

مورد بعدی برای انتخاب بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی، برند آن است. امروزه در بازار برندهای مختلفی به چشم می‌خورند ولی برندهای معتبر تایوانی را می‌توان جزو دستگاه‌های با کیفیت دانست. برندهایی مانند آکوا، سی سی کا و سافت واتر چندین سال است که در بازار هستند و مردم از آن‌ها استفاده کرده‌اند و کیفیت خوبی دارند. البته اصل بودن برندها بسیار مهم است که باید حتما از نمایندگی خرید کنید بتوانید از خدمات پس از فروش و گارانتی نیز استفاده کنید.
همچنین برای انتخاب بهترین برند دستگاه تصفیه آب، باید به این نکته دقت کنید که گواهینامه‌های معتبر از جمله موارد زیر را داشته باشند: 
گواهینامه NSF (به بنیاد ملی بهداشت)
گواهینامه FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا)
گواهینامه WQA (سازمان جهانی کیفیت آب)
گواهینامه ROHS (متضمن عدم استفاده از مواد سمی در تولیدات دستگاه)
استاندارد CE اروپا
استانداردهای بهترین دستگاه تصفیه آب

شماتیک بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی

آشنایی با فیلتر‌ها در بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی

انواع مختلفی از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی در بازار است که از ۳ تا ۸ مرحله‌ای هستند. به طور کلی، فیلترهای موجود در این دستگاه طبق موارد زیر هستند که در  ادامه به توضیحی در مورد هر کدام می‌پردازیم.

فیلتر پلی پروپیلن 

این فیلتر، آلاینده‌های فیزیکی آب را دفع می‌کند، به حذف گل و لای موجود در آب می‌پردازد و جداسازی شن و ماسه و آلودگی‌های معلق در آب را انجام می‌دهد.

فیلتر کربن پودری

این فیلتر یک غشاء سفید رنگ از جنس پوسته نارگیل دارد که سبب حذف کلر، ترکیبات آلی، رنگ، طعم و بوی نامطبوع از آب می‌شود.

فیلتر کربن بلاک

این فیلتر نیز مانند قبلی، دارای یک پوسته سفید رنگ از جنس پوست نارگیل است و تکمیل کننده عملکرد فیلتر است و به حذف مواد شیمیایی موجود در آب می‌پردازد.

فیلتر ممبران

این فیلتر آلودگی‌های میکروبی، نیترات، نیتریت، فلزات سنگین و سایر ناخالصی‌های موجود در آب را از بین می‌برد. همچنین سبب رفع سختی مضر آب می‌شود که این سختی، رسوبات موجود در دیواره کتری است که گاهی نیز سبب شوری آب می‌شود.

فیلتر کربن خطی

این فیلتر طعم، بو و مزه آب را بهبود می‌بخشد.

فیلتر مواد معدنی

این فیلتر املاح مورد نیاز بدن از جمله منیزیم، کلسیم و… در آب را حفظ می‌کند؛ به عبارت دیگر، وجود این فیلتر برای بازگرداندن املاح مفیدی که در مراحل قبل از آب حذف شده‌اند، لازم است و به این ترتیب سبب افزایش کیفیت آب می‌شود.

فیلتر قلیایی

این فیلتر آب را قلیایی می‌کند و از افزایش بیماری‌هایی همچون  قند، چربی، مشکلات گوارشی و بی حالی جلوگیری می‌کند.

فیلتر فرابنفش

آخرین فیلتر نیز سبب از بین رفتن میکروب‌ها و باکتری‌ها و انواع ویروس‌ها شده و اجازه نمی‌دهد هیچ‌گونه ارگانیسم زنده‌ای در آب وجود داشته باشد.

انواع کارتریج فیلتر آب

ویژگی‌های بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی

امروزه مردم در تمامی کشورها به کیفیت آب آشامیدنی اهمیت می‌دهند چرا که با سلامت انسان‌ها در رابطه است. بنابراین به دنبال خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی هستند. شرکت‌های تولید این دستگاه‌ها نیز، سعی دارند تا حد ممکن این ویژگی‌ها را در دستگاه خود به کار ببرند تا بتوانند مشتریان بیشتری را جذب کنند.

غنی‌سازی مجدد با مواد معدنی برای بهبود ‌بهتر و افزایش سلامتی

سطح پی اچ pH آب همواره باید متعادل باشد و توجه به این مورد، در صنعت آب بطری، روز به روز در حال افزایش است. امروزه شرکت‌های تولید کننده دستگاه‌ تصفیه آب خانگی، به این موضوع اهمیت می‌دهند. همچنین تقاضا نیز برای محصولات و کالا‌ها با رویکرد سلامتی بیشتر افزایش یافته است و بنابراین توجه به این مورد، انگیزه‌ای برای شرکت‌ها می‌باشد.مثلا سیستم تصفیه آب خانگی شرکتی به نام Mitte، علاوه بر اینکه آب را تصفیه می‌کند، مجددا مواد معدنی مفید را برای سلامتی و داشتن طعمی ‌بهتر، به آب اضافه می‌کند. شعار تبلیغاتی این شرکت، «آب Mitte نه تنها خالص، بلکه سلامت است» می‌باشد.
البته تنها دلیل غنی سازی با مواد معدنی، سلامتی بیشتر نیست، بلکه بهبود طعم آب نیز موضوعی است که این روزها خیلی به آن اهمیت می‌دهند. در این راستا، شرکت اتریشی BWT که در زمینه بهبود کیفیت آب فعالیت دارد، با استفاده از تکنولوژی انحصاری منیزیم خود، در طول یک فرآیند، این عنصر را به آب اضافه می‌کند. به این ترتیب نه تنها خود آب، بلکه قهوه، چای و سایر نوشیدنی‌های تهیه شده از آن نیز، طعم بهتری پیدا خواهند کرد.

نیاز بیش از پیش به گندزدایی

این روزها در کل دنیا حدود ۲٫۱ میلیارد نفر دسترسی به آب آشامیدنی سالم ندارند که از این جمعیت، ۲۸۹ میلیون نفر در آسیا و اقیانوسیه زندگی می‌کنند. زباله‌های صنعتی و شهری در بسیاری از منابع آب در آسیا وارد می‌شوند و این موضوع سبب افزایش شدید بیماری و انتقال باکتری بیماری زای E.Coli توسط آب می‌شود. به همین دلیل شرکت‌های تولیدکننده برای ساخت بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی، باید به ضدعفونی و گندزدایی آب اهمیت زیادی دهند.

سنجش کیفیت آب در لحظه

برای طراحی و ساخت دستگاه‌های تصفیه آب هوشمند و توسعه یافته‌تر، از فیلترهای متصل می‌توان استفاده کرد. می‌توان با استفاده از ابزار و نرم افزارها، کیفیت آب مصرفی روزانه را بررسی کرد. مثلا اگر سیستم آبرسانی را به سنسور تشخیص آب هوشمند، مجهز کنند، مسئولان می‌توانند در هر زمان کیفیت آب را بررسی کنند و مطمئن باشند که کل جامعه از آب سالم استفاده می‌کنند.

شماتیک عملکرد دستگاه تصفیه آب

جمع بندی

در این مقاله تمام ویژگی‌هایی که برای انتخاب بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی لازم دارید را بررسی کردیم. انواع فیلترها را نیز به همراه کاربردشان توضیح دادیم. اگر پس از خواندن این مقاله هنوز هم سوالی در ذهنتان بود، می‌توانید با مشاوران ما در شرکت الوپایپینگ تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول

برای خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی به چه نکاتی توجه کنیم؟

کاربرد و حجم آب تصفیه مورد نیاز – مدل دستگاه تصفیه آب – میزان هدر رفت آب – نوع آلاینده‌ها – تعداد مراحل و فیلترهای دستگاه – کیفیت برند

کدام فیلتر طعم، بو و مزه آب را بهبود می‌بخشد؟

فیلتر کربن خطی

به این مقاله امتیاز دهید.
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *