۸ دلیل چکه کردن آب از پکیج دیواری

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که برای بیشتر پکیج‌های دیواری پیش می‌آید، چکه کردن آب است. آبریزی پکیج ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد که برطرف نشدن آن‌ها می‌تواند آسیب‌های جدی‌تری را به دنبال داشته باشد. در این مقاله از الوپایپینگ می‌خواهیم ۸ علت نشتی آب در پکیج را بررسی کرده و راهکارهایی را برای رفع آن‌ها پیشنهاد دهیم.

نصب نادرست

۱- نصب نادرست

یکی از دلایل اصلی آبریزی پکیج، نصب نادرست آن است. اگر نصب پکیج را به یک فرد غیرمتخصص بسپارید، ممکن است لوله‌ها به خوبی آب بندی نشده و در نتیجه پس از گرم شدن، آبریزی داشته باشند. به علاوه شل بودن این اتصالات هم دلیل دیگر نشت آب است. باید دقت کنید که در زمان نصب این دستگاه حتما همه اتصالات مانند سختی گیر، چپقی و زانو به درستی متصل شده و عایق‌بندی شوند تا مشکل نشت آب از پکیج به وجود نیاید.

در صورتی که علت چکه کردن آب، نصب نادرست یک قطعه باشد؛ باید بلافاصله محل نشتی را شناسایی کرده و با یک متخصص تعمیر پکیج تماس بگیرید. تا حد امکان سعی کنید که خودتان دستگاه را دست‌کاری نکنید و منتظر متخصص بمانید؛ در غیر این صورت ممکن است که خسارت‌های بزرگ‌تری به شما وارد شود.

۲- فرسودگی قطعات

پکیج‌ها با آب گرم سر و کار دارند و این آب معمولا املاح بیشتری خواهد داشت؛ به همین دلیل لوله‌های آب داغ خیلی زودتر فرسوده می‌شوند. این موضوع می‌توان به شکل‌های مختلفی مانند سوراخ شدن یا پوسیدگی خود را نشان دهد و معمولا یکی از نشانه‌های آن آب دادن از زیر پکیج است. از سوی دیگر گذشت زمان و در معرض حرارت قرار گرفتن واشرها، می‌تواند فرسودگی آن‌ها را به دنبال داشته باشد. بنابراین اگر مدت زیادی از نصب پکیج می‌گذرد، باید برای تعویض لوله‌ها و اتصالات آن اقدام کنید. برای این کار می‌توانید از خدمات تعمیر و سرویس پکیج در اصفهان الو پایپینگ کمک بگیرید.

۳- به هم خوردن تنظیمات فشار پکیج

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است منجر به چکه کردن پکیج شود، به هم خوردن تنظیمات فشار آن است. وظیفه تنظیم فشار در این دستگاه بر عهده شیر تخلیه یا شیر اطمینان است؛ به عبارت بهتر برای کم کردن فشار پکیج باید این شیر را باز کنیم. در مواقعی ممکن است به دلیل خراب شدن یا فرسوده شدن این قطعه، پکیج شروع به آبریزی کند. در نتیجه اگر متوجه چکه کردن و نشت آب شدید، فشار پکیج را بررسی کنید و دقت داشته باشید که نباید از ۱٫۵ تا ۲ بار بیشتر باشد. در صورت بالا بودن فشار پکیج، مشکل می‌تواند از شیر تخلیه باشد که در این صورت باید توسط کارشناس تعویض شود.

خراب شدن مبدل پکیج

۴- خراب شدن مبدل پکیج

سوراخ شدن یا ترک برداشتن مبدل پکیج یکی از دلایل نشت آب از آن است که در پکیج‌های دو مبدله رواج بیشتری دارد. در این نمونه از سیستم‌های گرمایشی، ممکن است یکی از مبدل‌ها سوراخ شده و در نتیجه آب از پکیج سر ریز شود. این موضوع می‌تواند باعث افت فشار دستگاه شده و در نتیجه خسارت‌های بیشتری را به دنبال داشته باشد.

در سیستم‌های گرمایشی تک مبدله هم سوراخ شدن بدنه بیرونی یا یکی از ورودی‌های آب می‌تواند منجر به نشت آب در پکیج شود. بسته به مقدار آسیبی که به مبدل وارد شده است، ممکن است کارشناسان تعمیر و سرویس پکیج اصفهان، اقدام به جوشکاری یا تعویض آن کنند. اما توصیه می‌شود که برای افزایش طول عمر پکیج، از یک مبدل نو استفاده کنید.

۵- وجود رسوب در داخل لوله ها

ایجاد رسوب در داخل لوله‌های پکیج به دلیل املاح زیادی که در آب وجود دارد، یک اتفاق بسیار شایع است. عدم رسوب‌ گیری پکیج در دراز مدت می‌تواند باعث ترک خوردن لوله‌ها و در نتیجه ایجاد نشتی آب در پکیج شود. این لوله‌ها معمولا از جنس برنج ساخته می‌شوند و مقاومت زیادی در برابر ترک خوردگی یا شکستگی دارند. با این حال زیاد شدن فشار در جداره داخلی آن‌ها، ممکن است به لوله‌های برنجی آسیب بزند. به همین دلیل باید به صورت مرتب اقدام به سرویس پکیج دیواری کنید تا به دلیل تجمع رسوبات، مشکلی برای این لوله‌های انتقال آب پیش نیاید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله رسوب زدایی پکیج را در بلاگ ما مطالعه کنید.

وجود مشکل در پروب دما یا منبع انبساط

۶- وجود مشکل در پروب دما یا منبع انبساط

خراب شدن دریچه دمای پکیج یا وجود مشکل در دیافراگم منبع انبساط یکی دیگر از دلایل چکه کردن آب از پکیج است. این قطعات وظیفه تنظیم دما و فشار را در این سیستم گرمایشی بر عهده دارند و تغییرات درجه حرارت یا فشار آب موجود در لوله‌ها می‌تواند بر روی عملکرد آن‌ها تاثیر منفی بگذارد. بنابراین اگر شاهد آب دادن از زیر پکیج بودید، باید به سلامت یکی از این قطعات شک کنید.

۷- وجود مشکل در شیر پرکن پکیج

یکی دیگر از قطعاتی که معیوب شدن آن باعث بالا رفتن فشار پکیج می‌شود، شیر پرکن است. در این موارد آب زیادی وارد مدار گرمایشی خواهد شد که افزایش فشار را به دنبال دارد. همین موضوع می‌تواند باعث نشت آب از پکیج برای تنظیم فشار شود. در صورتی که آبریزی در قسمت پشتی پکیج اتفاق بیفتد، واشر شیر پوسیده است و باید آن را تعویض کنید. اما اگر نشت آب از دیگر قسمت‌های پکیج مشاهده شود، نیاز به تعویض شیر پرکن خواهید داشت.

خراب شدن پمپ سیرکولاتور

۸- خراب شدن پمپ سیرکولاتور

پمپ سیرکولاتور وظیفه دارد که آب را در مدار سیستم‌های گرمایشی هدایت کند تا به رادیاتورها و شیرهای آب گرم برسد. در صورتی که این پمپ بسوزد و یا به هر دلیلی دچار خرابی شود، ممکن است به صورت نشت آب از پکیج خود را نشان دهد. به ویژه در پکیج‌های دو مبدله، به دلیل اینکه پمپ سیرکولاتور برای جدا کردن مسیر آب گرم مصرفی و گرمایشی به صورت دائمی کار می‌کند، بیشتر در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

در صورت مشاهده نشت آب از پکیج باید چه کار کنیم؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که چکه کردن آب از پکیج یک امر رایج است و به همین دلیل به آن اهمیتی نمی‌دهند؛ این در حالی است که همین موضوع کوچک می‌تواند در طولانی مدت باعث به بار آمدن خسارت‌های بیشتری شود. بنابراین بهتر است که در زمان مشاهده آبریزی پکیج، از آن استفاده نکرده و دستگاه را خاموش کنید. همچنین توصیه می‌شود که تا زمان رسیدن متخصص و بررسی تخصصی مشکل به وجود آمده، پکیج را از برق بکشید و گاز آن را قطع کنید تا مشکلات بیشتری گریبان گیرتان نشود.

سخن پایانی

چکه کردن آب از قسمت‌های مختلف پکیج یک نشانه کوچک از وجود مشکلات بزرگ در این سیستم گرمایشی است. به همین دلیل لازم است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن علت آبریزی پکیج را بررسی کرده و آن را برطرف کنید. دقت داشته باشید که اگر خودتان تخصصی در زمینه تعمیر و سرویس پکیج ندارید، بهتر است این دستگاه را دست‌کاری نکنید. برای حل این مشکل در زمانی کوتاه می‌توانید با متخصصان ما در الوپایپینگ تماس بگیرید تا به سریع‌ترین حالت ممکن برای تعمیر و سرویس پکیج در اصفهان مراجعه کرده و مشکل شما را برطرف کنند.

سوالات متداول

  • آیا چکه کردن آب از پکیج‌هایی با برندهای مختلف، دلایل متفاوتی دارد؟
    به طور کلی چکه کردن آب از پکیج ممکن است به یکی از دلایلی اتفاق بیفتد که در این مقاله درباره آن‌ها توضیح داده‌ایم و ربطی به برند سازنده ندارد. اما به دلیل متفاوت بودن ساختار داخلی برندهای مختلف پکیج، بهتر است با متخصصی تماس بگیرید که تجربه تعمیر و سرویس پکیج برندهای مختلف را دارد.
  • آیا نشت کردن آب از پکیج خطرناک است؟
    بله. نشتی آب از پکیج معمولا نشانه وجود یک مشکل جدی در پکیج است و به همین دلیل باید خیلی سریع به آن رسیدگی شود. از سوی دیگر چکه کردن آب در درازمدت می‌تواند باعث زنگ زدن یا فرسودگی لوله‌های بیرونی شود که همین موضوع می‌تواند یک مشکل جدی باشد.
  • آیا در صورت نشت آب از پکیج امکان استفاده از آن وجود دارد؟
    خیر. در این مواقع معمولا توصیه می‌شود که بلافاصله پکیج را خاموش کرده و از آن استفاده نکنید. سپس در کوتاه‌ترین زمان ممکن با یک متخصص تماس بگیرید تا علت نشت آب از پکیج را مورد بررسی قرار دهد.
5/5 - (1 امتیاز)
برچسب ها :
جهت درخواست تعمیر و سرویس پکیج در اصفهان با ما تماس بگیرید. ثبت درخواست تعمیر در محل
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست