تعمیر آبگرمکن دیواری در اصفهان

تعمیر آبگرمکن دیواری در اصفهان یکی از اموری است که همه ما حداقل یکبار به آن نیاز پیدا کرده ایم. اگرچه آموزش کامل و جامع تعمیر آبگرمکن دیواری در یک مقاله خلاصه نمی گردد ولی در این مقاله سعی می کنیم تمامی روش هایی که ممکن است برای تعمیر آبگرمکن دیواری در اصفهان راهگشا باشد را آموزش می دهیم.

سردشدن آب حمام برای همه ما بارها و بارها تکرار شده است. در دهه های گذشته در همه خانه ها از آبگرمگن های گازی و برقی در ابعاد مختلف استفاده می گردید. این آبگرمکن ها بیشتر در مدل ایستاده و در ابعاد بزرگ وجود داشت.

با افزایش شهرنشینی و رواج آپارتمان نشینی، به دلیل حجم بالای این آبگرمکن ها، امکان استفاده از آبگرمکن های قدیمی وجود نداشت. به همین دلیل ایده آبگرمکن های دیواری به وجود آمد.آبگرمکن های دیواری مشکل جاگیربودن آبگرمکن های قدیمی را حل کرده اند ولی خالی از مشکل نبوده و گاهی به تعمیراتی نیاز پیدا می کنند که توسط خود شخص قابل حل شدن است و بدون حضور کارشناس می توان انجام داد.

در ادامه نمونه هایی از روش های تعمیر آبگرمکن های مختلف مانند تعمیرآبگرمکن برقی  را بیان می کنیم. با ما همراه باشید.

عیب‌یابی آبگرمکن دیواری

عیب‌یابی آبگرمکن دیواری

عیب‌یابی آبگرمکن دیواری مهم ترین و  اولین مرحله در تعمیر این وسایل گرم کننده است. بدون شناخت دلیل اصلی خرابی آبگرمکن، احتمال تعمیر آن وجود ندارد. چه بسا که شما به تعمیر آبگرمکن تسلط داشته باشید ولی به دلیل عدم شناخت عیب اصلی، از این اطلاعات به درستی نتوانید استفاده نمایید.

مدل های مختلفی از آبگرمکن دیواری در اصفهان وجود دارد که آخرین مدل آن  آبگرمکن دیواری هوشمند است. 

هوشمندی باعث می گردد که تشخیص مشکل و عیب یابی آبگرمکن برقی راحت تر گردیده و این نوع آبگرمکن های دیواری طرفداران مخصوص به خود را داشته باشند. البته این سهولت تعمیر باعث می گردد که قیمت بالاتری نسبت به مدل های معمولی آبگرمکن دیواری داشته و از این جهت، فراوانی این آبگرمکن ها کمتر باشد. 

تعمیر را با آموزش عیب یابی آبگرمکن دیواری معمولی آغاز می کنیم.

سرویس و تعمیر آبگرمکن اصفهان

سرویس و تعمیر آبگرمکن اصفهان بر اساس نوع نشانه های موجود انجام می پذیرد. به بیان دقیق تر، عیب یابی در مدل های آبگرمکن معمولی که دارای نمایشگر نشان دهنده خطا نیستند، به صورت بررسی و معاینه آبگرمکن انجام می پذیرد.

این مشکلات آبگرمکن دیواری در چهار دسته زیر طبقه بندی می گردد.

1)  نشت آب از دیواره های آبگرمکن دیواری یا سیستم آب رسانی ورودی یا خروجی به آبگرمکن دیواری

2) نشت گاز از بدنه آبگرمکن دیواری یا مسیر لوله کشی گاز

3) مشکل در مشعل آبگرمکن دیواری مثل یکنواخت نبودن شعله 

4) تغییر مداوم دمای آب و تنظیم نشدن آبگرمکن دیواری

5) سرد شدن آب یا داغ شدن بیش از حد آب در آبگرمکن دیواری

برای هرکدام از این موارد راه حل هایی وجود دارد که اگر مشکل حاد نباشد ، فرد می تواند با آگاهی از این روش ها ، آبگرمکن دیواری را سرویس و تعمیر نماید.

این روش ها به تفضیل در ادامه بیان میگردد.

برای توضیح این روش ها لازم است ابتدا با قسمت های مختلف آبگرمکن بوتان آشنا گردیم.

تعمیرکاران آبگرمکن اصفهان

تعمیرکاران آبگرمکن اصفهان آموزش های مختلفی را ارائه می کنند که این آموزش ها شامل تصاویر مختلف از آبگرمکن دیواری معمولی است.

در زیر نمونه ای از  آبگرمکن دیواری لورچ را به همراه لیست کامل قطعات، مشاهده می نمایید.

آموزش تعمیر آبگرمکن دیواری

تعمیر آبگرمکن دیواری در اصفهان

بعد از آشنایی با قسمت های مختلف آبگرمکن و مشکلات عمده آبگرمکن، نوبت به ارائه راه حل هرکدام از این روش ها می رسد.

لازم این است این نکته را بائآوری کنیم :بهتر است که بدنه آبگرمکن و تمام قسمت های آن به صورت سالیانه بررسی شده و مشکلات موجود در آن حل شود..

روش حل نشتی آب

پیدا کردن علت آب دادن آبگرمکن دیواری سخت نیست. مهم ترین نشانه نشتی آب در یک آبگرمکن ، چکه نمودن آب از دیواره های آبگرمکن یا خیس بودن دور آبگرمکن و سطح زیرین آن است.

مهم ترین دلیل نشتی آب از ایجاد مشکل در مبدل حرارتی ناشی می گردد. علاوه بر آن قسمت هایی مانند واشرها و دیگر اتصالات،رگولاتر، لوله های انتقال سیال حرارتی نیز می توانند این مشکل را ایجاد نموده باشند بنابراین به ترتیب موارد بالا را چک کنید.

بعد از چک نمودن موارد بالا،رگولاتور و دیافراگم آب را بررسی نموده و  وجود هرگونه ترک ، سوراخ، روزنه را در رگولاتور بررسی کنید. این موارد باعث نشتی آب در آبگرمکن برقی خواهد شد. وسایل خاصی برای رفع ترک لازم است که اگر در اختیار ندارید می توانید از متخصصین ما برای تعمیر آبگرمکن برقی اصفهان استفاده کنید.

روش رفع نشتی گاز آبگرمکن

به جز نشتی آب، نشتی گاز ایراد دیگری است که می تواند تبعات زیادی به دنبال داشته باشد. زیرا به جز خراب نمودن آبگرمکن و محیط اطراف، ممکن است باعث انتشار گاز شود. بنابراین در زمان وقوع مشکلات مربوط به نشتی گاز آبگرمکن ، سریع اقدام نمایید.اولین نشانه نشتی گاز، وجود بوی نامطبوع در محیط اطراف است.

ابتدا همه پیچ ها و اتصالات مربوط به لوله گاز را بررسی نمایید. این اتصالات شامل پیچ های هواگیری گاز، رگولاتور، چند راهه گاز یا مهره‌های سر شیلنگ و اتصالات و پیچ شمعک است. هرکدام از این قسمت ها که شامل ایرادات و مشکلات است ابتدا سفت گردد و اگر درست نشد،باید تعویض گردد.

اگر نشتی گاز با درست شدن موارد بالا باز هم ادامه داشت، رگولاتور گاز آبگرمکن را چک کنید. این رگولاتور باید بدون حفره و شکاف باشد و در صورت درز داشتن باید سریع آن را تعمیر نمود.به جر موارد بالا، نشتی گاز آبگرمکن دیواری ناشی از مشکل واشر، شیرها، شلنگ های به کار رفته در مسیر گاز رسانی است که با تعویض قطعات، قابل تعمیر است.

تعمیر مشعل ابگرمکن دیواری

مشعل ابگرمکن دیواری

تعمیر مشعل آبگرمکن دیواری

علل دیگری مانند وجود ایراد در مشعل آبگرمکن می تواند باعث خرابی آبگرمکن دیواری گردد. مشکلاتی مانند خراب شدن و درست کار نکردن جرقه زن که بعد از بررسی این قسمت قابل حل است. رفع این مشکل به این صورت است که نوک الکترود مشعل یا قسمتهایی مانند صافی مجرای هوا و صافی مشعل از لحاظ وجود ایراد معاینه می گردد.

مشکلی که معمولا برای این قسمت ها ایجاد می گردد رسوب گرفتگی است که با تمیز نمودن این قسمت ها،مشکل حل خواهد شد. گاهی اوقات نیز مجرای مشعل آبگرمکن دیواری مشکلی ندارد و به دلیل شکستن یا قدیمی شدن شمعک یا جرقه زن، مشعل کار نمی کند یا قدرت کافی برای روشن نمودن مشعل آبگرمکن ندارد. با چک کردن ترموکوپل می توان از سالم بودن مشعل مطمئن شد.ترموکوبل ایراد دار نمی تواند مشعل را روشن کند. اگر موارد ذکر شده مشکل نداشت باید شیرمغناطیسی یا شیر پروانه ای را بررسی کرد.

آخرین مشکل در مشعل آبگرمکن، روشن نشدن مشعل حتی با باز نمودن شیر آب گرم است. معمولا در این زمان ها، ابتدا مشکل را درباره  شیرگاز ارزیابی می کنند. در صورت سالم بودن شیرهای گاز، لوله های مبدل گرمایی بررسی می گردد و گرفتگی های ممکن از آن جدا می گردد. اگر هیچکدام از این موارد، دلیل بروز این مشکلات نبود، گزینه احتمالی بعدی یعنی دیافگرام را چک کنید.

تنظیم شعله آبگرمکن دیواری بوتان

اگر آب خروجی آبگرمکن، یخ بوده و  دمای مناسب ندارد، در اولین اقدام، از درست بودن دمای تنظیم شده مطمئن شوید. دمای پایین مطمئنا نمی تواند گرمای مورد نظر را تامین نماید. اگر دما روی درجه  قابل قبول قرار دارد ولی همچنان آب گرم نیست باید علل نوسان دمای آب را جستجو نمود. همچنین شدت آب ورودی آبگرمکن برقی دیواری را چک کنید، فشار آب کم باعث می گردد آب به سختی گرم شود.

گاهی از اوقات مشکل برعکس است یعنی بالا بودن دمای آب مشکل ساز است. هرکدام از موارد بالا که به عنوان اختلال در سیستم انتقال آب آبگرمکن وجود دارد باعث افزایش دمای نگهانی آب نیز می گردد . مثلا مشکل در سنسور آب گرمکن باعث می گردد درجه آب بسیار بالا رفته و بیش از حد داغ گردد. همچنین رسوب گرفتگی فیلترها موجب به هم خوردن سیستم گرم کنندگی شده و به این ترتیب آب گرم تر از دمای مورد نظر شده است.

تنظیم درجه آبگرمکن دیواری

در صورت نوسان دمای آب ، تنظیم درجه آبگرمکن دیواری بسیار مهم است. دلایل مختلفی منجر به این مشکل می شود که گاهی اوقات مربوط به خود آبگرمکن نیست. برای حصول اطمینان از منشا نوسان دمای آب، تمام سرشیرها و سردوش را ازنظر دما چک نمایید.بعد از آن فیلترهای آبگرمکن را بررسی کنید و از جریان داشتن آب در آن مطمئن گردید.

رسوب گرفتگی لوله ها و سیستم فیلتر ها می تواند دلیل نوسان دمای آب باشد. گاهی اوقات دلیل این نوسان به دلیل مشکل در دریچه خروجی آبگرمکن است.گرفتگی این قسمت نیز می تواند موجب اختلال در جریان داشتن آب در آبگرمکن دیواری و به دنبال آن نوسان دمای آب گردد.

بعد از بررسی موارد بالا، اگر این مشکل رفع نشد، داخل محفظه‌ی احتراق آبگرمکن چک می گردد. هیچ جسم خارجی نباید در این قسمت وجود داشته باشد. تمیز بودن مبدل حرارتی نیز باید چک شود. همچنین هرگونه شکاف در این مبدل قابل توجه است.در بررسی قسمت های محتلف آبگرمکن، سنسورها نیز باید به دقت بررسی شده و در صورت مشکل، رفع شود.

نکات تکمیلی تعمیر آبگرمکن دیواری اصفهان

از آخرین مواردی که  درمورد سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری در اصفهان یا هرجای ایران می تواند کاربردی باشد، احتراق ناکامل سیستم مشعل آبگرمکن است. احتراق ناقص را بر اساس میزان شعله‌ و اندازه شعله، و رنگ حرارت آن می توان تشخیص داد. شعله‌ آتش مشعل در حالت عادی و در زمان سلامت دستگاه به صورت یکنواخت و به رنگ آبی است.

یکسان نبودن شعله یا تغییر در رنگ شعله می تواند به دلیل وجود مشکل در سیستم احتراق و ناکامل بودن آن باشد.راه حل احتراق ناقص، تمیز نمودن مشعل ها بعد از خاموش نمودن آبگرمکن است. اگر مشکل رفع نشد باید مشعل آبگرمکن سرویس کامل شود.

امیدواریم این مطلب تا اینجا برای شما مفید بوده باشد. اگر تمامی این اقدامات در جهت تعمیر آبگرمکن دیواری اصفهان  موثر نبود، حتما از متخصصین امر کمک بگیرید. وجود مشکل و عیب در آبگرمکن گاهی دلایل ریشه دارتری دارد که نیاز به تغییر آبگرمکن دیواری دارد.

همچنین مدل های جدیدتر ممکن است بعضی از قسمت ها را دارا نبوده یا تغییراتی در تکنولوژی داشته باشد که به شما پیشنهاد می دهیم سرخود عمل نکرده و با تماس با شماره 91011220-031 از راهنمایی مشاورین الو پایپینگ استفاده کنید.

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

[TheChamp-Sharing]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *